Jump to content



Ryzen 5 1600 - Asus Crosshair VI Hero - Overclocking


TASOS

Recommended Posts

Ας κάνω μιά αρχή για το συγκεκριμένο σύστημα.

 

Τα βασικά συστατικά :

 

Ryzen 5 1600

Prolimatech Megahalems

Asus Crosshair VI Hero

G.skill Ripjaws V - 3200 CL15

 

Συγνώμη για τον τρόπο στήριξης της ψύκτρας , αλλά έψαχνα κάτι πρόχειρο για να μείνει πάνω στον επεξεργαστή.

(Δέν προτείνεται).

:D

 

Αυτή τη στιγμή ακόμη ψάχνομαι με τις ρυθμίσεις και τα ρολόγια.

Δέν ξέρω πόσο πάνω μπορεί να πάει air-cooled.

Crosshair VI.jpg

CB_R15@4GHZ.jpg

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να ανοίξω θέμα για ryzen oc (και μάλλον θα το κάνω) αλλά έπεσε το μάτι μου στο δικό σου.

 

1) Με το που διάβασα στο post σου για την megahalems τρελάθηκα, μια που είχα πρόσφατα πουλήσει  (μάλλον χαρίσει) τη δικιά μου γιατί απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει αντάπτορας για AM4. Μετά είδα την photo και ακόμα κλαίω.... :-)

 

2) Ψάχτηκα λίγο για το τι παίζει με oc και κυρίως τα "ασφαλή" και μη ρεύματα για ryzen. Οπότε μέχρι τώρα έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

α) Το Asus AI είναι για ψιλοτεσταρίσματα και μόνο και δεν παρέχει τις ευκολίες του BIOS. Για παράδειγμα, κάρφωσα 1.375 volt @ 4.00GHz για πλάκα (1ή προσπάθεια) και ενώ μου έβγαλε επανειλημμένα cinebench, αμέσως μόλις άνοιξα browser έφαγα σβήσιμο οθόνης, αλλά το μηχάνημα παρέμεινε στα windows και δεν έσβηνε με τίποτα, ούτε καν με το power button, παρά μόνο με switch off του τροφοδοτικού. Οπότε συμπέρανα ότι το Asus AI δεν έφτιαχνε σωστά το core boost, τα c-states or whatever...

β) Δεύτερος πειραματισμός, έβαλα καρφωτά στο bios 38 πολλαπλασιαστή (3800) και όλα τα άλλα auto να δω τι θα κάνει. Κανένα πρόβλημα, σε cinebench, 15λεπτο prime browsing, gaming κτλ.... ΑΛΛΑ έχωνε στον επεξεργαστή μέχρι 1.406v (με c-states ενεργοποιημένα, δηλαδή έπαιζαν τα ρεύματα ανάλογα τη χρήση με max value 1.406. Οι θερμοκρασίες μου ήταν πολύ χαμηλές (max ~55 νομίζω με prime95), αλλά τα volt μου φάνηκαν πολλά.

 

Πράγματι, διαβάζοντας στο net υπάρχει διχογνωμία. Η AMD δηλώνει ότι μέχρι 1.35 είναι safe για 24/7 και μακροζωία και μέχρι 1.45 είναι οκ, αλλά σύμφωνα με τα "μοντέλα" τους θα επηρεαστεί η μακροζωία του επεξεργαστή. Πόσο. δεν λένε. Γιατί άλλο από τα 10 χρόνια να χάσεις 2 και άλλο 5. (Αναφέρομαι πάντα σε 24/7 χρήση, καθώς δεν με ενδιαφέρει το bench-άρισμα). Σε άλλα sites βέβαια διάβασα και απόψεις ότι οτιδήποτε κάτω από 1.45 με καλή ψύξη είναι "babysitting" του επεξεργαστή. Τελικά τι ισχύει δεν ξέρω.

 

γ) Τρίτος πειραματισμός μετά από αυτό το βίντεο της asus αποφάσισα να βάλω offset στην τιμή του ρεύματος του επεξεργαστή  + 0.03125. Δηλαδή από ~1.1.23 default τάση + 0.03125 = ~1.264 max. Η asus λέει να απενεργοποιήσω το core boost, αλλά τέτοια επιλογή στο δικό μου bios δεν βρήκα. Επίσης το Load line calibration το άφησα auto και τέλος τα c-states τα άφησα auto (και όντως παίζουν σωστά - πρόκειται για δυναμικό ρεύμα στον επεξεργαστή ανάλογα με τονβ φόρτο). Πράγματι με 1.264 έτρεξα cinebench @3.8 , σερφάρισα, έκανα δουλειά, έπαιξα μια ώρα sc2, έτρεξα και prime μισή ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα με max temp 50 βαθμούς.

 

Συμπέρασμα: Δεν παίζουμε με τα αυτοματοποιημένα oc των bios ή το ΑΙ (τουλάχιστον σε Asus που έχω εγώ), γιατί είτε δεν παίζουν σωστά, είτε χώνουν πολύ ρεύμα χωρίς λόγο στον επεξεργαστή.

 

Προσωπικά μόλις βρω χρόνο θα προσπαθήσω να φτάσω τα 4 GHz κάτω από τα 1.35v

 

@TASOS

Στο screenshot που παραθέτεις βλέπω τάση στον επεξεργαστή 1.266. Είναι αυτή η τάση under load ή idle? Πόση τάση και γενικά ποιες ρυθμίσεις έχεις χρησιμοποιήσει;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

ανεμηστήρι άλλο για την ψύκτρα του επεξεργαστή δεν έχεις?

 

Εχω.

Αλλά who cares ?

:D

 

Στα πρόχειρα το έστησα έτσι το σύστημα ... για μιά πρώτη ματιά.

Δέν θα το αφήσω με το σφυρί πάνω στην ψύκτρα.

 

Θα το φροντίσω από βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ήμουν έτοιμος να ανοίξω θέμα για ryzen oc (και μάλλον θα το κάνω) αλλά έπεσε το μάτι μου στο δικό σου.

 

1) Με το που διάβασα στο post σου για την megahalems τρελάθηκα, μια που είχα πρόσφατα πουλήσει  (μάλλον χαρίσει) τη δικιά μου γιατί απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει αντάπτορας για AM4. Μετά είδα την photo και ακόμα κλαίω.... :-)

 

2) Ψάχτηκα λίγο για το τι παίζει με oc και κυρίως τα "ασφαλή" και μη ρεύματα για ryzen. Οπότε μέχρι τώρα έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

α) Το Asus AI είναι για ψιλοτεσταρίσματα και μόνο και δεν παρέχει τις ευκολίες του BIOS. Για παράδειγμα, κάρφωσα 1.375 volt @ 4.00GHz για πλάκα (1ή προσπάθεια) και ενώ μου έβγαλε επανειλημμένα cinebench, αμέσως μόλις άνοιξα browser έφαγα σβήσιμο οθόνης, αλλά το μηχάνημα παρέμεινε στα windows και δεν έσβηνε με τίποτα, ούτε καν με το power button, παρά μόνο με switch off του τροφοδοτικού. Οπότε συμπέρανα ότι το Asus AI δεν έφτιαχνε σωστά το core boost, τα c-states or whatever...

β) Δεύτερος πειραματισμός, έβαλα καρφωτά στο bios 38 πολλαπλασιαστή (3800) και όλα τα άλλα auto να δω τι θα κάνει. Κανένα πρόβλημα, σε cinebench, 15λεπτο prime browsing, gaming κτλ.... ΑΛΛΑ έχωνε στον επεξεργαστή μέχρι 1.406v (με c-states ενεργοποιημένα, δηλαδή έπαιζαν τα ρεύματα ανάλογα τη χρήση με max value 1.406. Οι θερμοκρασίες μου ήταν πολύ χαμηλές (max ~55 νομίζω με prime95), αλλά τα volt μου φάνηκαν πολλά.

 

Πράγματι, διαβάζοντας στο net υπάρχει διχογνωμία. Η AMD δηλώνει ότι μέχρι 1.35 είναι safe για 24/7 και μακροζωία και μέχρι 1.45 είναι οκ, αλλά σύμφωνα με τα "μοντέλα" τους θα επηρεαστεί η μακροζωία του επεξεργαστή. Πόσο. δεν λένε. Γιατί άλλο από τα 10 χρόνια να χάσεις 2 και άλλο 5. (Αναφέρομαι πάντα σε 24/7 χρήση, καθώς δεν με ενδιαφέρει το bench-άρισμα). Σε άλλα sites βέβαια διάβασα και απόψεις ότι οτιδήποτε κάτω από 1.45 με καλή ψύξη είναι "babysitting" του επεξεργαστή. Τελικά τι ισχύει δεν ξέρω.

 

γ) Τρίτος πειραματισμός μετά από αυτό το βίντεο της asus αποφάσισα να βάλω offset στην τιμή του ρεύματος του επεξεργαστή  + 0.03125. Δηλαδή από ~1.1.23 default τάση + 0.03125 = ~1.264 max. Η asus λέει να απενεργοποιήσω το core boost, αλλά τέτοια επιλογή στο δικό μου bios δεν βρήκα. Επίσης το Load line calibration το άφησα auto και τέλος τα c-states τα άφησα auto (και όντως παίζουν σωστά - πρόκειται για δυναμικό ρεύμα στον επεξεργαστή ανάλογα με τονβ φόρτο). Πράγματι με 1.264 έτρεξα cinebench @3.8 , σερφάρισα, έκανα δουλειά, έπαιξα μια ώρα sc2, έτρεξα και prime μισή ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα με max temp 50 βαθμούς.

 

Συμπέρασμα: Δεν παίζουμε με τα αυτοματοποιημένα oc των bios ή το ΑΙ (τουλάχιστον σε Asus που έχω εγώ), γιατί είτε δεν παίζουν σωστά, είτε χώνουν πολύ ρεύμα χωρίς λόγο στον επεξεργαστή.

 

Προσωπικά μόλις βρω χρόνο θα προσπαθήσω να φτάσω τα 4 GHz κάτω από τα 1.35v

 

@TASOS

Στο screenshot που παραθέτεις βλέπω τάση στον επεξεργαστή 1.266. Είναι αυτή η τάση under load ή idle? Πόση τάση και γενικά ποιες ρυθμίσεις έχεις χρησιμοποιήσει;

 

Φίλε η Megahalems παρότι είναι σχετικά παλιά , είναι καταπληκτική σε θερμική απόδοση , είναι πολύ καλύτερη από αρκετές σημερινές ψύκτρες.

Δέν έχει αντάπτορα για AM4 ... έχει όμως για AM3.

 

... και ένας από τους λόγους που επέλεξα την Crosshair VI Hero , είναι το γεγονός ότι έχει διπλές τρύπες στο pcb (για AM3 & AM4 mounting).

Φυσικά την επέλεξα και γιατί είναι overclocking friendly.

 

Μετά από τόσα χρόνια στο χώρο του o/c ... έχω διαμορφώσει συγκεκριμένη άποψη περί ορίων (γενικά).

Για 24/7 (αλλά ακόμη και για bench) με air-cooling και AIO , πάντα μένω κάτω από το απόλυτο όριο που γράφει το επίσημο pdf του κατασκευαστή.

 

Προγράμματα τύπου Asus AI , δέν είναι για μένα.

Οπως επίσης απορρίπτω κάθε έννοια power-state και offset.

 

Δέν αναζητώ και δέν επιδιώκω τη συμπεριφορά ενός everyday system (τουλάχιστον όχι στην παρούσα φάση).

 

Δέν θα γράψω για συγκεκριμένα νούμερα ρυθμίσεων ακόμη ... για απλά ψάχνομαι ακόμη.

 

Τώρα όσον αφορά τα 4,0 Ghz

Δέν υπάρχει πλαφόν στην τάση.

Είναι θέμα cpu.

 

Αλλα θέλουν χαμηλή τάση ... άλλα θέλουν πανω από 1,4 volt ... και άλλα μπορεί να μήν είναι stable εκεί , ποτέ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε η Megahalems παρότι είναι σχετικά παλιά , είναι καταπληκτική σε θερμική απόδοση , είναι πολύ καλύτερη από αρκετές σημερινές ψύκτρες.

Δέν έχει αντάπτορα για AM4 ... έχει όμως για AM3.

 

... και ένας από τους λόγους που επέλεξα την Crosshair VI Hero , είναι το γεγονός ότι έχει διπλές τρύπες στο pcb (για AM3 & AM4 mounting).

Φυσικά την επέλεξα και γιατί είναι overclocking friendly.

 

Μετά από τόσα χρόνια στο χώρο του o/c ... έχω διαμορφώσει συγκεκριμένη άποψη περί ορίων (γενικά).

Για 24/7 (αλλά ακόμη και για bench) με air-cooling και AIO , πάντα μένω κάτω από το απόλυτο όριο που γράφει το επίσημο pdf του κατασκευαστή.

 

Προγράμματα τύπου Asus AI , δέν είναι για μένα.

Οπως επίσης απορρίπτω κάθε έννοια power-state και offset.

 

Δέν αναζητώ και δέν επιδιώκω τη συμπεριφορά ενός everyday system (τουλάχιστον όχι στην παρούσα φάση).

 

Δέν θα γράψω για συγκεκριμένα νούμερα ρυθμίσεων ακόμη ... για απλά ψάχνομαι ακόμη.

 

Τώρα όσον αφορά τα 4,0 Ghz

Δέν υπάρχει πλαφόν στην τάση.

Είναι θέμα cpu.

 

Αλλα θέλουν χαμηλή τάση ... άλλα θέλουν πανω από 1,4 volt ... και άλλα μπορεί να μήν είναι stable εκεί , ποτέ.

 

 

Για την τάση ρώτησα από περιέργεια γιατί και εγώ τώρα είμαι στο ψάξιμο για τα 4ghz. Εγώ τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου την μοιράστηκα. Αν θες γράψε και εσύ μέχρι τώρα τι έχεις καταφέρει .

 

ΥΓ 7 χρόνια ήμουν με την megahalems... Μακάρι να μπορούσα να την χρησιμοποιήσω και εγώ.... To AM3 backet που λες , πού το βρισκεις

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για την τάση ρώτησα από περιέργεια γιατί και εγώ τώρα είμαι στο ψάξιμο για τα 4ghz. Εγώ τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου την μοιράστηκα. Αν θες γράψε και εσύ μέχρι τώρα τι έχεις καταφέρει .

 

ΥΓ 7 χρόνια ήμουν με την megahalems... Μακάρι να μπορούσα να την χρησιμοποιήσω και εγώ.... To AM3 backet που λες , πού το βρισκεις

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

Θα γράψω μόλις είμαι έτοιμος (σήμερα-αύριο θέλω να μπεντσάρω λίγο για την ομάδα).

 

Το είχε μέχρι πρόσφατα το e-shop.

Τώρα πλέον δέν υπάρχει.

 

Prolimatech ARM-03

http://www.e-shop.gr/prolimatech-arm-03-retention-mount-adapter-kit-for-socket-am2-am3-fm1-rev3-p-PER.811249

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα αρχίσω αυτό το πόστ μου , με ένα σχόλιο που αφορά τους χρήστες της Hero VI.

Το 1701 bios , είναι για κλωτσιές ... δέν κάνει για O/C ... σε στέλνει Δαφνί , χαλαρά.

 

Το εύκολο κλοκάρισμα στο συγκεκριμένο cpu , τελειώνει εδώ.

 

Καμμία διαφορά στο κλοκάρισμα μεταξύ Air-cooled (Megahalems - single fan) και Water-cooled (AIO 240 - dual fan).

 

Οτι καλύτερο μπόρεσα να πετύχω σε ταχύτητα cpu , σε συνδυασμό με κλοκάρισμα μνημών ... είναι στην παρακάτω φωτό.

 

image_id_1953055.jpeg

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα κλίκ παραπάνω ταχύτητα στο cpu (στα 4150 Mhz) 100% stable για benchmarking

Μαζί με ένα καλύτερο tuning στις μνήμες , που πλέον τρέχουν στα 3466 με CL12-14-14-28 1T

 

Βασικά το bios 0020 , έκανε τη διαφορά για εμένα.

 

image_id_1954769.jpeg

 

Με ορθολογικό τρόπο ψύξης πλέον

:D

 

image_id_1954762.jpeg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σχεδόν 2 χρόνια μετά , μιά μίνι επάνοδος στο thread μιάς και αποφάσισα να δοκιμάσω κάποιο από τα νεότερα bios.

 

Την τελευταία φορά τότε στα τέλη του 2017 "ορκιζόμουν" στο 0020 με AGESA RavenPi 1.0.7.1

Το οποίο με αρκετό ψάξιμο είχε καταλήξει να παίζει έτσι (σε cpu και μνήμες).

https://hwbot.org/submission/3963493_tasos_cinebench___r15_ryzen_5_1600_1458_cb/

 

spacer.png

 

Πλέον με το αρκετά νεότερο bios 6903 με AGESA Combo 0.0.7.2

Εχουμε ακόμη το ίδιο bench speed στα 4150 αλλά με μνήμες πλέον στα 3866 CL14-14-14-28-1T

https://hwbot.org/submission/4279687_tasos_cinebench___r15_ryzen_5_1600_1469_cb/

 

spacer.png

 

Τέτοιες ταχύτητες μνημών σε Ryzen 1ης γενιάς ... και ειδικά σε T-topology μητρική (όπως είναι η Crosshair VI Hero) είναι πάρα πολύ καλές.

Χαίρομαι που εξέλιξαν τις X370 μέσω bios optimizations.

 

Επόμενο βήμα πλέον η δοκιμή ενός 3600 πάνω στο X370.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η αλήθεια είναι ότι το έχω ρυθμίσει στα όρια σε θέμα μνημών ... και νομίζω ότι καλύτερο δέν γίνεται.

 

Αλλά από την άλλη , αναγκαστικά θα πρέπει να αλλάξω bios προσεχώς , λόγω Ryzen 3600

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2019 at 9:41 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μας τρολάρεις έτσι? Δεν υπάρχει αυτό που βλέπω.... Εννοείται κάθεσαι στα αυγά σου, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα κάτσεις....

 

Μάλλον το τελευταίο μου post , εδώ.

Το βάζω να υπάρχει.

 

Beta bios , test 0001 - AGESA 1.0.0.4

Bench stable.

 

 

 

aida latency_bios 001.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.