Jump to content



νέο ryzen build


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θα χρειαστεί να στήσω ένα ακόμα rig καθως καβάτζωσε ο αδερφός μου το PC.

 

Το budget είναι χαμηλά, αν μπορούσε να μείνει στα 700 ευρώ θα ήταν ιδανικά, οι απαιτήσεις είναι λίγο τσιμπιμένες αλλά με τη βοήθειά σας πιστεύω θα βρούμε τη χρυσή τομή.

 

Σκέφτομαι για ryzen 5 1600 και κάρτα την 1050ti μιας και δεν παίζω ιδιαίτερα games καθώς και η ανάλυση είναι στα 1080.

 

Απο εκεί και πέρα θα χρειαστώ όλα τα υπόλοιπα όπου θέλω τη βοήθειά σας για ένα ισορροπημένο και συμβατό rig.

 

Μπορώ να αγοράσω από παντού αρκεί να πετύχω μια καλή τιμή οπότε αν παίζουν κάποια compoments ποιο φθηνά σε μαγαζί από εξωτερικό και αξίζει να έρθουν ελλάδα, δεν έχω απολύτως κανένα θέμα.

 

Η σκέψη είναι να επενδύσω σε κουτί και τροφοδοτικό μιας και αυτά μένουν εντέλει, κυρίως σε καλό κουτί. Το τροφοδοτικό ας είναι και bronze πιστοποίηση απλά να είναι σκυλί με ποιοτικά compoments μέσα.

 

Η χρήση είναι all around, με μια έμφαση στο virtualization και διάφορα test enviroments που φτιάχνω λόγο δουλειάς. 8 gb ram με καλύπτει για αρχή.

 

Τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

 

AMD R7 1700

ASROCK AB350M PRO 4

G. SKILL AEGIS 8GB DDR4 3000Mhz

CRUCIAL MX 300 275GB M2

TOSHIBA 1TB HDD A100 SATA III

SAPPHIRE RX 560 2GB DDR5

SEASONIC MII12 520 EVO

AEROCOOL QS 240

------------------------------------------------------------

Κάπου στα 740€

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, adpanos said:

 

AMD R7 1700

ASROCK AB350M PRO 4

G. SKILL AEGIS 8GB DDR4 3000Mhz

CRUCIAL MX 300 275GB M2

TOSHIBA 1TB HDD A100 SATA III

SAPPHIRE RX 560 2GB DDR5

SEASONIC MII12 520 EVO

AEROCOOL QS 240

------------------------------------------------------------

Κάπου στα 740€

Ευχαριστώ πολύ για την σύνθεση! 

 

Μία ένσταση στο κουτί, επειδή είναι ειδική περίπτωση και είμαι λίγο ψείρας, μόνο για το κουτί θα διαθέσω extra budget έως 120-130 ευρώ για κάτι όσο το δυνατόν καλύτερο στα λεφτά. Προτεραιότητα η ποιότητα κατασκευής, το καλό cable management και όσο το δυνατόν λιγότερη σκόνη μέσα. Θα μου άρεσε να έχει και παράθυρο για να μην το σφάξω εγώ ?

 

Ένα που έχω δει είναι το fractal node 804 και μου άρεσε αρκετά από τα reviews. Τι άλλες καλές επιλογές έχω σε ένα σχετικά μαζεμένο κουτί και όχι απαραίτητα cube στυλ; 

 

Ευχαριστώ πολύ 

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περίεργη η αγορά κουτιού αυτόν τον καιρό και αυτό γιατί αρχίζουν πλέον και βγαίνουν τα κουτιά με θύρα usb type C. Ίσως σε κάποιους να φανεί λεπτομέρεια σε κάποιους όχι. Τέτοια πρωτόκολλα δεν βγαίνουν κάθε χρόνο. Κυρίως όταν πρόκειται για αγορά κουτιού με ένα σεβαστό ποσό θέλει σκέψη.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pasjohn said:

Είναι λίγο περίεργη η αγορά κουτιού αυτόν τον καιρό και αυτό γιατί αρχίζουν πλέον και βγαίνουν τα κουτιά με θύρα usb type C. Ίσως σε κάποιους να φανεί λεπτομέρεια σε κάποιους όχι. Τέτοια πρωτόκολλα δεν βγαίνουν κάθε χρόνο. Κυρίως όταν πρόκειται για αγορά κουτιού με ένα σεβαστό ποσό θέλει σκέψη.

Δεν το είχα σκεφτεί η αλήθεια είναι, ευχαριστώ για την παρατήρηση. 

 

Δεν ξέρω αν η @karmen1983 έχει να προτείνει κάποιο κουτί που την ενθουσίασε κατά τη διάρκεια κάποιου review ή κάποιο άλλο παιδί έχει να προτείνει κάνα αξιοσημείωτο κουτάκι στο Budget που θέτω παραπάνω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

είδα και το corsair air 240, obsidian 350D και Phanteks Enthoo Evolv mATX. Επίσης μου άρεσε και το in win 805, αξίζει την χρηματική διαφορά ώστε να κάνω την υπέρβαση;

 

Σε σχέση με το fractal node 804, ποιο θα επιλέγατε απ'όλα τα παραπάνω;

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.