Jump to content



Modάροντας τον αποκωδικοποιητή filmnet


Legend1416003172

Recommended Posts

Μόλις χθες έφτιαξα το πρώτο μου κυκλωματάκι. :clap: Μη φανταστείτε τίποτα σπουδαίο, ένας ηχοδιακόπτης είναι. Το καλύτερο είναι πως δουλεύει κιόλας! :p

Τώρα λέω να μπω κατευθείαν στα βαθειά και να "πειράξω" λίγο το κουτάκι του filmnet. Σε κάτι οδηγίες που βρήκα λέει να γειώσουμε κάποιο pin. Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω που ακριβώς είναι η γείωση σε αυτή τη πλακέτα. Ηλεκτρονικοί εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί, κάποιος που να το έχει δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Μα γιατί, κάνω κάτι παράνομο; Μπορεί να θέλω να το ρυθμίσω επειδή έχει πρόβλημα με τη φωτεινότητα. :innocent:

Και εξάλλου ανάμεσα στις συζητήσεις που έχουν γίνει κατα καιρούς για κάτι bt878, για κάποια cablecrypt κτλ, δεν νομίζω να πειράζει ένα τέτοιο θέμα ετσι; :rolleyes:;)

Edited: Προσθήκες + διορθώσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Legend

Μα γιατί, κάνω κάτι παράνομο; Μπορεί να θέλω να το ρυθμίσω επειδή έχει πρόβλημα με τη φωτεινότητα. :innocent:

Και εξάλλου ανάμεσα στις συζητήσεις που έχουν γίνει κατα καιρούς για κάτι bt878, για κάποια cablecrypt κτλ, δεν νομίζω να πειράζει ένα τέτοιο θέμα ετσι; :rolleyes:;)

Edited: Προσθήκες + διορθώσεις

α, όλα κι όλα. το ότι εκπέμπεται μια συχνότητα πάνω από το κεφάλι μου στην οποία αν κατά τύχη εφαρμόσω έναν αλγόριθμο τυχαίνει και βλέπω filmnet, δε φταίω εγώ. ούτε κάνω κάτι παράνομο. ( θεωρητικά μιλώντας, έτσι? δεν έχω δοκιμάσει να το κάνω :p )

ακριβώς τα ίδια και στις δορυφορικές!

α, επίσης το να modάρεις το hardware σου δεν είναι παράνομο (εκτός αν έχεις υπογράψει για το αντίθετο, που μπορεί να έχεις κάνει ως συνδρομητής filmnet).

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω ακουσει παιζουν 3 versions του decoder, οι 2 πρωτες σπανε με Moddaρισμα, ενω η τελευταια, τουλαχιστον οταν ρωτησα εγω ακομα δεν ειχε βγει πατεντα, παντως να ξες οτι ακομα και αν πιασει δεν θα εχεις ηχο...

Link to comment
Share on other sites

Ενας γνωστος μου, που ειναι πορομενος με το downloading ταινιων(μιλαμε για χιλιαδες ταινιες), ο πατερας του ειναι ηλεκρονικος και εκανε μια πατεντα πανω στον απωδικοποιητη του filmnet και υποκλεπτει τις ταινιες και την ωρα που παιζουν στο filmnet,την ιδια στιγμη αποθηκευονται στο σκληρο του πισι. μου ειπε οτι σπαει καθε βδομαδα των κωδικο που εχει και κατι τετοια... εγω δεν ξερω και πολλα απο τετοια. απλως το αναφερω. :)

Link to comment
Share on other sites

@ Zarras: Βασικά αυτό κάνουν όλοι. Ταινίες χωρίς ήχο δεν λένε οπότε το μόνο που αξίζει να βλέπεις είναι τα εκπεδευτικά προγράμματα στις 12 και τους αγώνες στο supersport. Αν θες και ήχο βάζεις το SuperSport FM.

Μορφέα με μια αναζήτηση στο φόρουμ νομίζω πως θα βρεις αυτό που θες. Το θέμα είναι να κάνουμε τη μαγκιά πάνω στον αποκωδικοποιητή και να μην χρειάζεται να ανοίγουμε προγραμματάκια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

Ενας γνωστος μου, που ειναι πορομενος με το downloading ταινιων(μιλαμε για χιλιαδες ταινιες), ο πατερας του ειναι ηλεκρονικος και εκανε μια πατεντα πανω στον απωδικοποιητη του filmnet και υποκλεπτει τις ταινιες και την ωρα που παιζουν στο filmnet,την ιδια στιγμη αποθηκευονται στο σκληρο του πισι. μου ειπε οτι σπαει καθε βδομαδα των κωδικο που εχει και κατι τετοια... εγω δεν ξερω και πολλα απο τετοια. απλως το αναφερω. :)

αυτο ξερω πως ισχυει για την nova...ετσι πιανουν μερικοι τα καναλια στο εξωτερικο και οι κωδικοι αλλαζανε 1 φορα τον μηνα ή το διμηνο αρα κρατουσε αρκετα η monkey καρτα μεχρι να χρειαστει να αναβαθμιστει... μεχρι που καποιο ζωον τηλεφωνησε στη μενεγακη απο την αιγυπτο και πηραν πρεφα τους παρανομους...απο τοτε αλλαζουν ισως και μερικες φορες τη βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Για να αποκωδικοποιήσεις εν μέρει το σήμα, απλά κόβεις κάποιες ενώσεις και ενώνεις κάποια πιν. Μετά πρέπει να φτιάξεις ένα μικρό κυκλωματάκι για αυτόματη αναστροφή της πολικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρω άτομα που κάνουν αυτή τη δουλειά για 50 - 60 euro, αλλά λίγες γνώσεις αν υπάρχουν είναι σχετικά απλή διαδικασία. Γι' αυτό ζητάω τη βοήθεια από άτομα που έχουν προηγούμενη εμπειρία. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Legend

@ Zarras: Βασικά αυτό κάνουν όλοι. Ταινίες χωρίς ήχο δεν λένε οπότε το μόνο που αξίζει να βλέπεις είναι τα εκπεδευτικά προγράμματα στις 12 και τους αγώνες στο supersport. Αν θες και ήχο βάζεις το SuperSport FM.

Εγώ και για τα μεταμεσονύκτια "εκπαιδευτικά προγράμματα", πάλι από το SuperSport FM βάζω ήχο.

Προσοχή: Το κόλπο πιάνει μόνο όταν στο ραδιόφωνο έχει αγώνες του Ολυμπιακού στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Εγώ και για τα μεταμεσονύκτια "εκπαιδευτικά προγράμματα", πάλι από το SuperSport FM βάζω ήχο.

Προσοχή: Το κόλπο πιάνει μόνο όταν στο ραδιόφωνο έχει αγώνες του Ολυμπιακού στην Ευρώπη...

κακίες....

@legend στείλε μου ένα πμ ή στο μσν τα λινκς με τις ίνφο που έχεις μαζέψει για τις μετατροπές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.