Jump to content



αναβαθμιση υπολογιστη


sofoklis

Recommended Posts

Καλησπερα σας σκεφτομε  να κανω μια  αναβαθμιση στην μητρικη  ,,,μνημες και  επεξεργαστη  απλα δεν  γνωριζω  αν  θα   εινε πεταμενα λεφτα  για τον σκοπο  που τα  χρειαζομε..

αυτην  την στιγμη εχω ενα   4790κ  στα  4,5 και  16 giga ραμ και μητρικη την asus deluxe  z87
.. σκεφτομουνα  ολα αυτα να τα αλλαξω  με σκοπο να  αγορασω   νεα μητρικη μνημες και  επεξεργαστη  βασικα  ειθελα να κανω  την αναβαθμιση  για  παιχνιδια  ,μονο../

το  θεμα εινε  αξιζει να κανω την μεταβαση  αυτη?? και να  μεταβω σε νεο  μητρικη  ,,,μνημες και  επεξεργαστη??
απο  αυτα  που εχω αυτην την  στιγμη>>??  η δεν θα δω  καπια  διαφορα στα παιχνιδια??

 

ποσα  fps   θα  κερδιζα  στα παιχνιδια αν επαιρνα πχ  τον  8700Κ??  με βαση  αυτον  που εχω αυτην  την  στιγμη??
πιστευετε   ποτε  τα παιχνιδια    θα  γινουν  optimised  για  πολλους πυρηνες??

ο   4790Κ  που εχω    για αλλα  3  χροννια  θα  μπορει να σηκωνει τα παιχνιδια  σε 60  fps με μια  καλη καρτα  γραφικων>??>

 

ο  4790Κ  που εχω μαζι με  την μητρικη  asus  z87 deluxe  και 16  ddr3  ram οτι θα πρεπει να αλλακτουν??  και θα πρεπει να αναβαθμιστουν??

εγω παιζω  μονο παιχνιδια δεν ασχολουμε με προγραμματα..

Έγινε επεξεργασία από sofoklis
Link to comment
Share on other sites

Βασικά παραλείπεις το πιο σημαντικό. Τι κάρτα γραφικών έχεις και σε τι ανάλυση παίζεις. Αναφορά σε 3-4 τίτλους παιχνιδιών που παίζεις, επίσης θα βοηθούσε.

 

Τώρα ο 4790Κ, σε γενικές γραμμές, μια χαρά πιστεύω να σε κρατήσει πάνω από τα 60 fps.

Μια ιδέα πάντως μπορείς να πάρεις από το παρακάτω άρθρο

2nd-Gen Core i7 vs. 8th-Gen Core i7 - TechSpot

 

ACO_UltraHigh.png

Link to comment
Share on other sites

απλα  ρωτησα  καπια πραγματα DEADLAZARUS δεν ενοχλησα  καποιον  

 

εκει  που λεει  για τον  4770Κ οτι  το min εινε  55 και το μεγιστο εινε  78 σημαινει οτι  το παιχνιδι  θα  τρεχει με  78 fps??με  την  1080??

 

παιζω σε αναλύση 1920.1080 και  εχω  την  gtx 78Ο με  3  vram..

απλα αν  αγορασω μια καινουργια καρτα  και μια νεα οθονη σε  1440π o 4790k  θα  παιζει σε  60 fps?? με μια καλη καρτα και μια  νεα οθονη?

Έγινε επεξεργασία από sofoklis
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sofoklis said:

απλα  ρωτησα  καπια πραγματα DEADLAZARUS δεν ενοχλησα  καποιον  

 

εκει  που λεει  για τον  4770Κ οτι  το min εινε  55 και το μεγιστο εινε  78 σημαινει οτι  το παιχνιδι  θα  τρεχει με  78 fps??με  την  1080??

 

παιζω σε αναλύση 1920.1080 και  εχω  την  gtx 78Ο με  3  vram..

απλα αν  αγορασω μια καινουργια καρτα  και μια νεα οθονη σε  1440π o 4790k  θα  παιζει σε  60 fps?? με μια καλη καρτα και μια  νεα οθονη?

 

78 είναι ο μέσος όρος των fps. 55 η ελάχιστη τιμή που θα δεις. Γενικά αν δεις τα υπόλοιπα γραφήματα, ο 4770Κ στα 4.5GHz δεν θα έχει πρόβλημα να παραμένει άνετα πάνω από τα 60, τόσο σε ελάχιστα όσο και στον μέσο όρο των fps.

 

Κοίτα, από την στιγμή που σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, αναβαθμίσεις την κάρτα. Η 780 πλέον δεν θεωρείται υψηλών επιδόσεων. Εκεί πάσχει το σύστημά σου, όχι στον επεξεργαστή Πάρε μια 1080 Ti και άραξε στα 1080p. Αν θεωρήσεις ότι πρέπει να αναβαθμίσεις και την οθόνη σου δες για καμιά καλή 1440p. Μέχρι τότε μην σε απασχολεί το αν ο επεξεργαστής τα βγάζει πέρα, διότι τα βγάζει. Αν βρεις 1-2 παιχνίδια που τον στρεσάρουν, κρίνε ΤΟΤΕ, το αν αυτά τα 1-2 παιχνίδια αξίζουν 500-600€ για αναβάθμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, giorgos2187 said:

Με gtx 1080ti στα 1080p παιζει και να το φας το bottleneck απο τον cpu :p

Too much νομιζω η 1080ti ακομα και αν κανεις κανιβαλισμους στα settings. Μια gtx1080 ειναι κομπλε θαρρω!

Κάποιος που εντός μιας μέρας ψάχνεται για

πλήρη αναβάθμιση συστήματος

1TB SSD

500€ κινητό

αγορές από Steam

 

θεωρώ ότι έχει την οικονομική άνεση να πάει κατευθείαν σε μια 1080 Ti, να κλείσει εντελώς το θέμα "κάρτα γραφικών" και όταν μετά από 1-2 χρόνια αναβαθμίσει και επεξεργαστή/μητρική, να μην χρειαστεί να αναβαθμίσει και δεύτερη φορά κάρτα γραφικών.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος yanni έγραψε:

Κάποιος που εντός μιας μέρας ψάχνεται για

πλήρη αναβάθμιση συστήματος

1TB SSD

500€ κινητό

αγορές από Steam

...........

Μαλλον δε θα κανει τιποτα! :hehe:

 

Σωστο το σκεπτικο σου παντως. Μου διεφυγαν ολα τ αλλα. Ναι, αν το μαρουλι ρεει ας παει σε 1080ti και για οσα λες αλλα και "γιατι ετσι". 

Παντως δεν νομιζω σε 1-2 χρονια μια gtx1080 να χρειαζεται αναβαθμιση για 1080p/60Hz. Παραεχει headroom γι αυτες τις αναλυσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, giorgos2187 said:

...........

Μαλλον δε θα κανει τιποτα! :hehe:

 

Σωστο το σκεπτικο σου παντως. Μου διεφυγαν ολα τ αλλα. Ναι, αν το μαρουλι ρεει ας παει σε 1080ti και για οσα λες αλλα και "γιατι ετσι". 

Παντως δεν νομιζω σε 1-2 χρονια μια gtx1080 να χρειαζεται αναβαθμιση για 1080p/60Hz. Παραεχει headroom γι αυτες τις αναλυσεις.

Μιλάει και για 1440p ανάλυση. Μετά όλο και κάποιο παιχνίδι θα βγει που θα ζητάει τα άντερά του για ultra settings ακόμα και στα... 720p.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.