Jump to content



Σύνθεση σε καιρούς μνημονιακούς


Recommended Posts

Ο αδελφός μου αποφάσισε να φτιάξει (δηλαδή να του το φτιάξω εγώ) υπολογιστή.

Οι καιροί όμως είναι χαλεποί και ο προϋπολογισμός μικρός και σε μένα έπεσε το βάρος της επιλογής σύνθεσης.

Δεν θα παίζει παιχνίδια οπότε δεν θα χρειαστεί και κάρτα γραφικών.

Δίσκος υπάρχει, οπότε πάμε για μητρική/επεξεργαστή/μνήμες/τροφοδοτικό και για κουτί θα δείξει... η νεκροψία.

 

Αυτά που του προτείνω εγώ είναι;

Gigabyte B250M-DS3H

Pentium Dual Core G4600

Crucial Ballistix  4GB DDR4-2400MHz 2Χ4GB =8GB

Corsair CX 450M

 

Δεν θα χρησιμοποιηθεί για παιχνίδια ή επεξεργασία αρχείων εικόνας ή βίντεο αλλά για μόνο για περιήγηση στο διαδίκτυο, skype, facebook και άλλες τέτοιες βαρυσήμαντες ασχολίες.

Δεν ανεβοκατεβάζει αρχεία torrent, ταινίες, μουσική κλπ.

 

Πώς το βλέπετε; Κάθε γνώμη είναι δεκτή αρκεί να λαμβάνει υπόψη ότι το τελικό ποσό δεν πρέπει να περάσει τα 300€ και υπολογίστε ότι δεν έχω βάλει κουτί, εκτός αν τα βάλω όλα σε χαρτόκουτο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

εκτός αν τα βάλω όλα σε χαρτόκουτο.

Ή απλά τα ρίξεις πάνω στο γραφείο χύμα :p 

 

Προσωπικά, δεν θα πήγαινα εν έτει 2018 σε 4GB Ram για κανέναν (όμως για κανέναν) λόγο. Είναι λίγα. Απλά και όμορφα, πας σε 8 το λιγότερο. Το να πας τώρα σε 4 και μετά σε άλλα 4 is not an option, γιατί στατιστικά το λένε 100 και οι 99 δεν πάνε ποτέ :p Και να σου η γκρίνια μετά :hehe: Δεν λέω δε θα δουλέψει, αλλά είναι κρίμα...Βέβαια έτσι όπως ακρίβυναν, σε καταλαβαίνω...

Browsing θα κάνει όμως, ram χρειάζεται. Τα υπόλοιπα είναι κομπλέ επιλογές αν και μπορείς να ρίξεις ένα 10ρικο από το τροφοδοτικό και να πας σε κάτι τέτοιο

Συμβιβασμό με την Ram δεν αξίζει να κάνεις πάντως imho.

πριν 12 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Δίσκος υπάρχει

Όταν λες δίσκος υπάρχει; SSD να υποθέσω; Γιατί αν δεν υπάρχει SSD , είναι πραγματικά ατόπημα να πας σε μηχάνημα με σκέτο μηχανικό. Αν δεν θες να ακούς extra γκρίνια πάνω στο μήνα δηλαδή :p 

 

Για κουτί βλέπεις σε κάνα aerocool aero 500 αν σε παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Ram γράφω 2Χ4=8GB, δεν είναι καιρός για μαζοχισμούς, το ξέρω ότι με 4GB δεν σε παίρνει να ανοίξεις δεύτερη καρτέλα στον chrome.

PSU έβαλα semi modular αφού έτσι κι αλλιώς δεν θα συνδεθούν κάρτες ή άλλες συσκευές, ούτε καν DVD, εκτός από έναν SSD, άσε που δεν έχει αποφασιστεί τίποτα για κουτί.

 

Μπορώ να του το βάλω σε σακούλα και να τον χρεώσω .:hehe:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά το 2Χ4 δεν το είδα γιατί στο λινκ είναι μία 4GB και δεν είδα καλά την περιγραφή :hehe: 

Γιατί δε πας σε κιτάκι 2Χ4 ή μία 8άρα; 

 

Καλό το PSU αλλά θεωρώ καλύτερο το bequiet και ακόμη καλύτερο και δοκιμασμένο το Thermaltake Smart Se 530 στα ίδια χρήματα (semi modular), καθώς αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι αυτή τη σειρά της Corsair. Επειδή είναι Corsair, δε σημαίνει ότι είναι και καλό...

 

Για κουτί , τσέκαρε αυτά που έχει διαθέσιμα ~50€. Πχ το aerocool aero 500 νομίζω ότι θα είναι μία χαρά μιας και δε θα πας για full ATX μητρική ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά λες, θα πάω για το Thermaltake Smart Se 530 τελικά.

Για τα Corsair και εγώ έχω ακούσει διάφορα αλλά μιας και ο υπολογιστής δεν θα έχει πολλά υποσυστήματα (κάρτες γραφικών, δίσκους κ.α) πήγα στο πρώτο επώνυμο σαν μ@#&^@ς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έπραξες άσχημα, απλά είχα δοκιμάσει το αντίστοιχο 630W της TT σε ένα σύστημα-εργοστάσιο (FX 8320, amd 6850 κλπ), και δεν ακουγόταν καν... ΚΑταλαβαίνεις πως με το Smart Se 530 στα ίδια λεφτά, αν του έλθει να βάλει καμιά κάρτα στο μέλλον, δεν θα αντιμετωπίσει κανένα θέμα θαρρώ! 

Έκτοτε όπου κι αν το πρότεινα, έμειναν ευχαριστημένοι! Το ίδιο και το τροφοδοτικό που φοράω εγώ (στο πρώτο πισί ). Αθόρυβο και αποδοτικό! Αλλά και πιο ακριβό (βγαίνει και σε gold πλέον), καθώς και η μακαρονάδα σε κουτιά όπως το aerocool, δύσκολα μαζεύεται :p 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 ΚΑταλαβαίνεις πως με το Smart Se 530 στα ίδια λεφτά, αν του έλθει να βάλει καμιά κάρτα στο μέλλον, δεν θα αντιμετωπίσει κανένα θέμα θαρρώ! 

 

Ναι, θα βάλει...

όταν έλθει η ανάπτυξη, άμα τελειώσουν τα μνημόνια και αφού ο Βασίλης Λεβέντης γίνει Πρωθυπουργός.:hehe::o

Δηλαδή ποτέ.

 

Έκλεισε, θα του πω να πάρει τα παραπάνω με μόνη αλλαγή το Smart Se 530 αντί του Corsair.

Ήμουν δύσκολος αλλά με κατάφερες..:hehe:

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για τροφοδοτικό και κουτί δεν το συζητάω για μεταχειρισμένο.

Για τα υπόλοιπα θα πρέπει να κοιτάω συνέχεια τις αγγελίες και να τα αγοράσουμε σταδιακά.

Μη ξεχνάς ότι δεν είναι δικό μου μηχάνημα και θα με φάει η γκρίνια αν αρχίσουμε τα πέρα-δώθε για να συγκεντρώσουμε μια χούφτα hardware.

Στην καλύτερη θα βρεθούν τα μισά μεταχειρισμένα και τα υπόλοιπα καινούργια με μικρό κέρδος και ξόδεμα χρόνου. 

Άσε που λόγω του ότι στο σπίτι είναι σχεδόν όλοι τανάσκελα λόγω ασθενείας δεν μπορώ να λείπω πολύ ώρα μιας και κάνω και χρέη νοσηλευτή.

Οπότε θα του δώσω το αποτέλεσμα της σύνθεσης και όταν αποφασίσει, ας τα παραγγείλει να μου τα φέρουν να στήσω τον υπολογιστή να ησυχάσουμε όλοι μας.:amen:

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είναι και τόσο αργός πια, ο G4600 είναι κακή αγορά σήμερα. Κακή. Ο i3-8100 που είναι μόλις 50€ ακριβώτερος τον κάνει σκόνη (για συγκεκριμένους λόγους, όχι τυχαία). Όμως, όπως και όλοι οι intel 8ης γενιάς, ο 8100 είναι ασύμβατος με τα τρέχοντα socket 1151 motherboard, με την εξαίρεση αυτών που φέρουν το "ακριβό" 8ης γενιάς τσιπ, το Z370. Βέβαια, αυτά τα motherboard είναι ακριβώτερα, καθώς έχουν τιμή εκκίνησης κάπου 120-130€. Συνολικά, δίνοντας χοντρικά ένα κατοστάρικο παραπάνω, ο αδερφός σου παίρνει μηχάνημα τελείως άλλης κλάσης. Αν του φαίνονται πολλά, είναι προτιμώτερο να κρατήσει τα ωραία του λεφτά και να περιμένει, καθώς εντός του 1ου τριμήνου του 2018 αναμένονται και τα motherboard με τα "φθηνότερα" 8ης γενιάς τσιπ (H370, H310, B360). Εφ' όσον δεν είναι επαγγελματίας που καίγεται για υπολογιστή αύριο το πρωί, καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω για κάτι πολύ ανώτερο, ή να περιμένει. Λεφτά για ο,τιδήποτε καινούργιο υπολογιστή με intel προηγουμένων γενεών είναι κοροϊδία αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι που αναφέρεις (ακριβές μητρικές Ζ370) σε συνδυασμό με τον σφιχτό προϋπολογισμό και τις χαμηλές απαιτήσεις στη χρήση του υπολογιστή, μας έφεραν σε αυτή τη σύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

δες και την εναλλακτική

Asrock AB350M Pro4

 AMD A10-9700 Box

αναβαθμίσιμο αργότερα αν αυξηθούν οι ανάγκες του μιας

και θα έχει AM4 socket.

__________________________________

για μνήμη αυτές που είδες δεν είναι 50€ τα 2x4 αλλά 2χ50€

δες κι αυτές 

ή παίρνεις για αρχή 1x8gb 90€ κι αργότερα αν χρειαστεί προσθέτεις άλλη μια.

__________________________________

PSU COOLERMASTER MWE BRONZE 550W

__________________________________

300€ ή 310€ χωρίς κουτί (ανάλογα τι μνήμη θα βάλεις)

---------------------------------------

 

*για κουτί αν φτάσεις στο 50άρικο ανάλογα το μέγεθος που θέλεις

αλλιώς κάποιο μέχρι 30€ όποιο σας αρέσει

 

 

ερώτηση: και στο b350 chipset θα μπορεί κάποιος να βάλει τους ryzen+ και τα καινούρια apu's ?

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος edward έγραψε:

Εγώ έχω αυτό με 4 προεγκατεστημένα ανεμιστηράκια.Πολύ καλό airflow.

Παναγίτσα μου :hehe: 

O Darth Vader :p 

 

PSU πάνω και ο σχεδιασμός προσωπικά μου φαίνονται χαρακτηριστικά περασμένης δεκαετίας... Μπορεί να αφήνει χώρο από πίσω, but still... Δεν ξέρω... Σε αυτά τα χρήματα, μία από τα ίδια μου φαίνονται όλα.

 4 ανεμιστήρια τι φάση; Στο molex ή 3pin κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παναγίτσα μου :hehe: 

O Darth Vader :p 

 

PSU πάνω και ο σχεδιασμός προσωπικά μου φαίνονται χαρακτηριστικά περασμένης δεκαετίας... Μπορεί να αφήνει χώρο από πίσω, but still... Δεν ξέρω... Σε αυτά τα χρήματα, μία από τα ίδια μου φαίνονται όλα.

 4 ανεμιστήρια τι φάση; Στο molex ή 3pin κανονικά;

 

  I find your lack of faith disturbing. Γενικά έχει καλό cable management με λίγα skills.:pΚαι εγώ δεν το είχα σε υπόληψη αλλά είναι τίμιο για τα λεφτά του.Nα σου πω δε θυμάμαι πως τα έχω συνδέσει;Νομίζω κατευθείαν στη mobo.:unsure:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρώτησα, αν έχουν 3pin :p Αν είναι έτσι οκ, γιατί στην κατηγορία του, συνήθως είναι με molex και ξεκουφαίνουν :p 

 

Απλά είναι για πολύ συγκεκριμένα γούστα τέτοιες προσόψεις κουτιών... Δυστυχώς για λίγους, και το κουτί είναι κάτι που βλέπεις κάθε μέρα :) 

Link to comment
Share on other sites

εγώ επιμένω...μεταχειρισμένο πακέτο με όλα μέσα....υπάρχουν αρκετές αγγελίες...

πχ 

 

CPU: Intel Core i5 4690 @ 3.50GHz
RAM: Crucial 8,00GB Single-Channel DDR3 @ 1333MHz (9-9-9-24)
MOBO: MSI H97M-G43(MS-7924)
GPU: MSI NVIDIA GeForce GTX 760 2047MB
SSD: 120GB SanDisk SDSSDHP128G ATA Device (SSD)
HDD: 500GB Western Digital WDC WD5000AAKS-00A7B0 ATA Device (SATA)
DVDRW: TSSTcorp CDDVDW SH-224DB ATA Device
PSU: Corsair CXM750w
CASE: Turbo-X Cerberus VI Midi Tower
CPU COOLER: Corsair Hydro Series H55 

 

550 € 

 

πχ 

 

 

RYZEN 1300X

8GB RAM

GIGABYTE X370 AUROS

GTX 750 Ti

SSD KINGSTON 120

KOYTI CORSAIR 460

PSU THERMALTAKE 

 

600 € 

 

πχ.

 

Quad Core Gaming PC-1150 (450€)*
σε κατάσταση βιτρίνας!

Intel Core i5-4430 (6M Cache, up to 3.20 GHz) 
Arctic Alpine 11 Plus 
*NEW - κουτί - εγγύηση
Gigabyte B85M-DS3H Rev. 1.1 4slot/32gb max, HDMI, sata3, usb3 *πλήρης συσκευασία
2x4GB Samsung DDR3-1600 
1TB Toshiba P300 High Performance, sata3, 64mb cache 
*NEW - εγγύηση
KFA2 GTX1050-OC, 2GB, GDDR5, 128bit *NEW - κουτί 
Speedlink CP4-520-V2.0 520w. 36A/12V, 1x6p.PCIe
MS-Tech CA-0410 Gaming midi case/window 
*NEW - κουτί
RGB lighting system, remote controled, 4x120mm RGB-LED fans (ring type) & 1x30cm RGB-LED stripe

Ο υπολογιστής είναι αστέρι, παίζει τα πάντα σε full ρυθμίσεις, δυνατός και γρήγορος, σε ΥΠΕΡ-άριστη κατάσταση και θα παραδοθεί στη συσκευασία του (του κουτιού, σαν καινούργιος)

*(370€) χωρίς την GTX1050 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:
Spoiler

 

εγώ επιμένω...μεταχειρισμένο πακέτο με όλα μέσα....υπάρχουν αρκετές αγγελίες...

πχ 

 

CPU: Intel Core i5 4690 @ 3.50GHz
RAM: Crucial 8,00GB Single-Channel DDR3 @ 1333MHz (9-9-9-24)
MOBO: MSI H97M-G43(MS-7924)
GPU: MSI NVIDIA GeForce GTX 760 2047MB
SSD: 120GB SanDisk SDSSDHP128G ATA Device (SSD)
HDD: 500GB Western Digital WDC WD5000AAKS-00A7B0 ATA Device (SATA)
DVDRW: TSSTcorp CDDVDW SH-224DB ATA Device
PSU: Corsair CXM750w
CASE: Turbo-X Cerberus VI Midi Tower
CPU COOLER: Corsair Hydro Series H55 

 

550 € 

 

πχ 

 

 

RYZEN 1300X

8GB RAM

GIGABYTE X370 AUROS

GTX 750 Ti

SSD KINGSTON 120

KOYTI CORSAIR 460

PSU THERMALTAKE 

 

600 € 

 

πχ.

 

Quad Core Gaming PC-1150 (450€)*
σε κατάσταση βιτρίνας!

Intel Core i5-4430 (6M Cache, up to 3.20 GHz) 
Arctic Alpine 11 Plus 
*NEW - κουτί - εγγύηση
Gigabyte B85M-DS3H Rev. 1.1 4slot/32gb max, HDMI, sata3, usb3 *πλήρης συσκευασία
2x4GB Samsung DDR3-1600 
1TB Toshiba P300 High Performance, sata3, 64mb cache 
*NEW - εγγύηση
KFA2 GTX1050-OC, 2GB, GDDR5, 128bit *NEW - κουτί 
Speedlink CP4-520-V2.0 520w. 36A/12V, 1x6p.PCIe
MS-Tech CA-0410 Gaming midi case/window 
*NEW - κουτί
RGB lighting system, remote controled, 4x120mm RGB-LED fans (ring type) & 1x30cm RGB-LED stripe

Ο υπολογιστής είναι αστέρι, παίζει τα πάντα σε full ρυθμίσεις, δυνατός και γρήγορος, σε ΥΠΕΡ-άριστη κατάσταση και θα παραδοθεί στη συσκευασία του (του κουτιού, σαν καινούργιος)

*(370€) χωρίς την GTX1050 

 

 

 

 

 

 

Τις τιμές τις βλέπεις έτσι; Είπε, δεν θέλει να ξεπεράσει τα 300€... 

Link to comment
Share on other sites

εγώ γιατί γκαβώθηκα και δεν βλέπω? θανε η γρίπη με τα δάκρυα που φέρνει :S :S :S

τότε πάμε στο τελευταίο στα 370 αλλά και πάλι μετάχειρο δεν θα βρει καλύτερο με 300 ευρά?

 

εδιτ: 340 είναι το πρώτο που προτίνει ο ίδιος

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.