Jump to content



Σύνθεση σε καιρούς μνημονιακούς


Recommended Posts

πριν 23 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Πώς το βλέπετε; Κάθε γνώμη είναι δεκτή αρκεί να λαμβάνει υπόψη ότι το τελικό ποσό δεν πρέπει να περάσει τα 300€ και υπολογίστε ότι δεν έχω βάλει κουτί, εκτός αν τα βάλω όλα σε χαρτόκουτο.

 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

εγώ γιατί γκαβώθηκα και δεν βλέπω? θανε η γρίπη με τα δάκρυα που φέρνει :S :S :S

τότε πάμε στο τελευταίο στα 370 αλλά και πάλι μετάχειρο δεν θα βρει καλύτερο με 300 ευρά?

:p 

Περαστικά! 

 

Σίγουρα θα βρει καλύτερο. Αν δεν θέλει ο brother όμως, άντε να τον πείσεις :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τόσο σφικτό μπάτζετ και για απλό σερφάρισμα που το θέλει ο μπρό θα μπορούσες να κοιτάξεις και κάτι από τα παρακάτω:

http://www.cosmodata.gr/category/966/pc-refurbish-efkeries?makers=&cat6=&specs=1123_4051.&prices=29_550&items=20&sort=asc&amount_left=29&amount_right=373&m2[]=1123_4051

 

Mε ένα από τα 2 πρώτα συστήματα έχεις περίσσευμα και για αγορά SSD.

Το πρώτο με τον Α8 το έστησα πρόσφατα για πελάτη με ότι κάνει και ο αδερφός σου περίπου και δεν είναι καθόλου άσχημο μηχανάκι αν και προσωπικά προτιμώ τον i3.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ταλαιπωρώ τζάμπα τον κόσμο θα κάνω δυο-τρεις διευκρινίσεις.

 

•SSD υπάρχει, μου τον έστειλε ο Άι Βασίλης  jax7480 και με τη σειρά μου είπα να τον δώσω στον αδελφό μου που θέλει να φτιάξει καινούργιο

 επειδή έχει ένα σύστημα παλιό (Οικογενοιοκρατία, νεποτισμός κτλ γιου νόου)

•Τα refusbished που κυκλοφορούν τα έχω δει και δεν τα θεωρώ και καμία φοβερή αγορά για την τιμή τους

  μιας και είναι τρεις-τέσσερις γενιές παλιότερα από το καινούργιο.

•Εγώ του έστειλα τα link οπότε από αυτόν εξαρτάται από εδώ και πέρα.

•Κουτί έτσι όπως πάμε μπορεί να του το πάρω εγώ ή να του τα βάλω σε σακούλα, ώστε να κονομήσω και τα 4 λεπτά και να βγάλω κέρδος από το build (δηλαδή πλεόνασμα :hehe:).

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στις 22 και 23 Ιανουαρίου αγοράστηκαν και την πέμπτη το είχα έτοιμο με το τελευταίο BIOS και τις όλες ενημερώσεις (Win 10 x64).

Το μόνο που άλλαξε γνώμη ήταν το κουτί και πήρε το Aerocool Aero-500 Window. Το κουτάκι βόλεψε κάπως καλά στο θέμα του κρυψίματος καλωδίων, έχει και fan controler.

Αποτέλεσμα: Σχεδόν αθόρυβο, βλέπει την επιφάνεια εργασίας σε 12~15 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που πατηθεί το κουμπί. Σε Youtube 4k δεν λαγκάρει καθόλου (οθόνη όχι 4Κ).

Σε σχέση με τον παλιό υπολογιστή (Ε2180) είναι η μέρα με τη νύχτα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2018 at 11:35 ΜΜ, το μέλος p55 έγραψε:

Ο αδελφός μου αποφάσισε να φτιάξει (δηλαδή να του το φτιάξω εγώ) υπολογιστή.

Οι καιροί όμως είναι χαλεποί και ο προϋπολογισμός μικρός και σε μένα έπεσε το βάρος της επιλογής σύνθεσης.

Δεν θα παίζει παιχνίδια οπότε δεν θα χρειαστεί και κάρτα γραφικών.

Δίσκος υπάρχει, οπότε πάμε για μητρική/επεξεργαστή/μνήμες/τροφοδοτικό και για κουτί θα δείξει... η νεκροψία.

 

Αυτά που του προτείνω εγώ είναι;

Gigabyte B250M-DS3H

Pentium Dual Core G4600

Crucial Ballistix  4GB DDR4-2400MHz 2Χ4GB =8GB

Corsair CX 450M

 

Δεν θα χρησιμοποιηθεί για παιχνίδια ή επεξεργασία αρχείων εικόνας ή βίντεο αλλά για μόνο για περιήγηση στο διαδίκτυο, skype, facebook και άλλες τέτοιες βαρυσήμαντες ασχολίες.

Δεν ανεβοκατεβάζει αρχεία torrent, ταινίες, μουσική κλπ.

 

Πώς το βλέπετε; Κάθε γνώμη είναι δεκτή αρκεί να λαμβάνει υπόψη ότι το τελικό ποσό δεν πρέπει να περάσει τα 300€ και υπολογίστε ότι δεν έχω βάλει κουτί, εκτός αν τα βάλω όλα σε χαρτόκουτο.

 

 

 

AMD RYZEN R3 2200G  QUAD CORE APU + VEGA 8CUs (100€)

ASROCK AB350M PRO 4 (65€)

G. SKILL AEGIS 8GB DDR4 3000Mhz (91€)  (παίζουν και στα 3200Mhz)

EVGA 430WATT  (42€)

---------------------------------------------------------------

ΣΎΝΟΛΟ 298€

 

12 φεβρουαρίου στα καταστήματα .

 

big_ryzen-desktop-apu.jpg.ashx?maxwidth=

 

dNb3GPK0443UHpMr.jpg

05_0.jpg

 

ruNGQkP.png

 

08.jpg

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Στις 22 και 23 Ιανουαρίου αγοράστηκαν και την πέμπτη το είχα έτοιμο με το τελευταίο BIOS και τις όλες ενημερώσεις (Win 10 x64).

Το μόνο που άλλαξε γνώμη ήταν το κουτί και πήρε το Aerocool Aero-500 Window. Το κουτάκι βόλεψε κάπως καλά στο θέμα του κρυψίματος καλωδίων, έχει και fan controler.

Αποτέλεσμα: Σχεδόν αθόρυβο, βλέπει την επιφάνεια εργασίας σε 12~15 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που πατηθεί το κουμπί. Σε Youtube 4k δεν λαγκάρει καθόλου (οθόνη όχι 4Κ).

Σε σχέση με τον παλιό υπολογιστή (Ε2180) είναι η μέρα με τη νύχτα.

 

 

 SORRY δεν είδα πως αγοράστηκε κάτι.

 

Καλορίζικο αν και .... τα στοκ των καταστημάτων αγόρασες και ακριβά ... πολύ ακριβά πλέον .........

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.