Jump to content


Μεταφορά Browser σε άλλο pc


Recommended Posts

Κάτι που κάνω όταν στήνω ένα νέο υπολογιστή για μένα είναι η αντιγραφή του Firefox  στο νέο pc, είναι πολύ εύκολο, χρειάζεται να γίνει πρωτα εγκατάσταση της ίδιας έκδοσης στο νέο pc και στην συνέχεια αντικατάσταση των φακέλων του Firefox από το παλιό, έτσι έχω τα πάντα έτοιμα στο νέο. Το θέμα μου είναι ότι σε Chrome που δοκίμασα το ίδιο κόλπο δεν πιάνει, δεν μεταφέρονται passwords και extensions, ακόμα το ψάχνω αλλά αν ξέρει κανείς κάτι..... Λύσεις του τύπου backup στο google δεν με ενδιαφέρουν

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω γιατί έχω να το κάνω καιρό.

Αν πας C:\Users\username\AppData\Local\Google\Chrome

και πάρεις όλο το φακελο user data σε έναν εξωτερικό δίσκο ή ένα στικάκι ή ακόμα πιο απλά πάρεις τα

Bookmarks (σελιδοδείκτες)
Bookmarks.bak (σελιδοδείκτες)
Login Data (κωδικοί)

 

Και τα αντιγράψεις στο νέο pc κάνοντας φυσικά αντικατάσταση φακέλου δε σου δουλεύει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει μεταφορά passwords και Extensions σε Chrome.

Όσες φορές και αν έχω δοκιμάσει δεν έχω καταφέρει κάτι. Είτε αντιγράψεις πρώτα τον φάκελο και μετά κάνεις εγκατάσταση του ή το ανάποδο.

 

Μπορείς να ανακτήσεις πράγματα από το αρχείο των κωδικών αλλά χωρίς τα passwords, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη το έκανε αυτό ο chrome όπως και ο ff

Αν κάτι άλλαξε τα τελευταία χρόνια δεν ξέρω και δεν έτυχε και απο το 2011 και μετά να το χρειαστώ κάπου αυτό.

 

Αν δεν βγάλεις άκρη κάνε export bookmarks και Passwords και μετά import

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.