Jump to content



Εργαλειο για καρφωμα


Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Καπου ειχε παρει το ματι μου ενα εργαλειο βοηθο για καρφωματα σε σημεια που το σφυρι δεν εφτανε. Δε θυμαμαι καθολου που το ειδα και πως το λενε. Εχει κανεις καμια ιδεα?

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Να το παρουμε λιγο αλλιως. 

Η φραση "σε σημειο που το σφυρι δεν εφτανε" μεταφραζεται ως το σφυρι δε χωραει να μπει για να κοπανησεις το καρφι, δηλαδη εχεις στενότητα χωρου ή εχεις ενα καρφι σε σημειο που χωνευεται και η κεφαλη του σφυριου δεν μπορει να το σπρωξει αλλο κατα το χτυπημα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να καρφωσω καναλια για καλωδια τα οποια ειναι λεπτα και το σφυρι δε χωραει. Προς το παρον παλευω με bluetak και τη λεπτη μερια του σφυριου αλλα στις μισες περιπτωσεις και ειδικα στα δυσκολα σημεια (ταβανια, γωνιες κτλ) στραβωνουν και φτου κι απο την αρχη. Θυμαμαι αυτο το εργαλειο ηταν λεπτο και μακρυ, σαν στυλο (περιπου :P) που επιανε το καρφι ετσι ωστε τοσο το στερεωνε να μη φευγει αλλα και να μη στραβωνει. Να ηταν καμια customια τελικα και να μην υπαρχει? Δε θυμαμαι καθολου γμτ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Θελω να καρφωσω καναλια για καλωδια τα οποια ειναι λεπτα και το σφυρι δε χωραει. 

 

Υπαρχουν αυτοκολλητα καναλακια , σε πολλες διαστασεις . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε συ μπας και εννοείς ζουμπά ?

 

Αλλά αν πας να καρφώσεις λεπτά καρφιά σε πλάκα/δοκάρι εννοείται ότι θα σου στραβώσουν ακόμα και αν έχεις χώρο για το σφυρί. Γιατί δε παίζεις με αυτοκόλλητα κανάλια να ξεμπερδέψεις; 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεί ζουμπά τότε θέλει και τέτοια καρφιά https://www.utools.gr/ΖΟΥΜΠΟΚΑΡΦΑ-(ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΡΦΑ)-THARROS-(100-ΤΕΜΑΧΙΑ)

που θα του δημιουργούν πρόβλημα χώρου μέσα στο λεπτό κανάλι για καλώδια που λέει  .Επίσης  αν το γεμίσει καλώδια θα έχει βάρος που δύσκολο να το σηκώσουν τα αυτοκόλλητα κανάλια.

Οπότε μένει η λύση των ούπα με βίδες (και ροδέλες στις βίδες για να μην σκίσει το πλαστικό), 6χιλ. ούπα νομίζω είναι καλά .

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GEORGIOS έγραψε:

Αν εννοεί ζουμπά τότε θέλει και τέτοια καρφιά https://www.utools.gr/ΖΟΥΜΠΟΚΑΡΦΑ-(ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΡΦΑ)-THARROS-(100-ΤΕΜΑΧΙΑ)

που θα του δημιουργούν πρόβλημα χώρου μέσα στο λεπτό κανάλι για καλώδια που λέει  .Επίσης  αν το γεμίσει καλώδια θα έχει βάρος που δύσκολο να το σηκώσουν τα αυτοκόλλητα κανάλια.

 

Βαζεις το καναλι με το αυτοκολλητο και αμα νοιωθεις βαρος , χτυπας 3 βιδες , ακρες/μεση και ειναι gg .  

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

IMG_2270.thumb.JPG.7a2968a9a34e3f6ef9c32c86cddad4de.JPGIMG_2271.thumb.JPG.7b60bdc77f60661a489171e257f03e5c.JPG

Ψαχνεις αυτο....στο πισω μερος εχει για να το χτυπας με σφυρι,αν ειναι ψιλα καρφακια απλα το σπρωχνεις δυνατα.

IMG_2272.thumb.JPG.c646cd0e9153daae7ad60fa122c34030.JPGIMG_2273.thumb.JPG.7b5b9ac9ffa0a720988ae48c0ec48b2e.JPG

Το μπροστα μερος ειναι σαν κουφια σωληνα που μπαινει το καρφι κ με εσωτερικο ελατηριο μετακινητε προς τα πισω....

Απο μεσα εχει σταθερο πειρο που κοντραρει στο κεφαλι του καρφιου...

IMG_2274.thumb.JPG.31d3cd7cda356eb9224c8d6f46bf347d.JPGΟ πειρος που λεγαμε...

 Ελπιζω να καταλαβαμε πως λειτουργει κ να χεις ενα μπουσουλα να το ψαξεις....:)

Το χα πετυχει στο ξεστοκαρισμα του Πρακτικερ , μαρκα KREATOR, κ δεν ξερω πως λεγετε!!!!!!!!!!!!!!:(

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GEORGIOS έγραψε:

Αν εννοεί ζουμπά τότε θέλει και τέτοια καρφιά https://www.utools.gr/ΖΟΥΜΠΟΚΑΡΦΑ-(ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΡΦΑ)-THARROS-(100-ΤΕΜΑΧΙΑ)

που θα του δημιουργούν πρόβλημα χώρου μέσα στο λεπτό κανάλι για καλώδια που λέει  .Επίσης  αν το γεμίσει καλώδια θα έχει βάρος που δύσκολο να το σηκώσουν τα αυτοκόλλητα κανάλια.

Οπότε μένει η λύση των ούπα με βίδες (και ροδέλες στις βίδες για να μην σκίσει το πλαστικό), 6χιλ. ούπα νομίζω είναι καλά .

Δε μιλησα για ρομποκαρφα εξαλλου αυτα καρφωνουν σχεδον παντου. Για ζουμπα που παιρνει καρφι και το κραταει  οπως ειπε μιλησα :)

Η kreator βγαζει κ επειδη ειμαι απο κινητο δε ξερω αν ειναι αυτο που εδειξε ο στελιος

https://esmarket.gr/ergaleia/ergaleia-cheiros/oikodomika-ergaleia/ergaleio-sugkratisis-karfiwn?ref=bestprice.gr

 

Αλλα οπως κ να έχει δε βλεπω λογο να βασανιζεται. Ειτε παιρνει καναλι με διπλης οψης, ειτε βαζει διπλης οψης στο καναλι που εχει ηδη, ειτε το περασει με ουπα κ βιδες πιο ευκολο ειναι απο το βασανιστηριο που παει να περασει. 

 

Απλο καρφι λεπτο, δε παιζει να μη σπασει ή να μη λυγίσει σε δοκαρια που σιγουρα θα συναντησει στη διαδρομη. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι κ τωρα ειδα οτι κατω απο τη φωτό εχει κ κειμενο ο στελιος. Πιο ζαβο χρηστη απο εμενα οταν ειναι απο κινητο δε παοζει να γνωρίσετε... :TD:

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Τελικά συνονόματε, τίποτε δεν σου διαφεύγει ! ! !  :T: 

Μπα...καθαρα θεμα τυχης κ περιεργιας,οταν δω κατι σε εργαλειο θελω να μαθω τι κανει κ ααααν νομιζω οτι θα μου χρειαστει στο μελλον [κ η τιμη  παλευεται]  το τσιμπαω!

Στα εργαλεια ειμαι  ψιλοανιδεος ακομα, γι αυτο ειμαι εδω,για να μαθαινω....:)

Για  καποια αλλα πραγματα που εχω πανω απο 30 χρονια εμπειρια  δε θα γραφα  ποτε για ευννοητους λογους...:p

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ναι ετσι ηταν, δεν ειχε το χερουλι αυτο που ειχα δει οποτε γιαυτο μου φανηκε σαν "στυλο" :p Thnx :D

 

Αυτοκολλητα καναλια καρφωνω που εφυγαν απο τη θεση τους. Γενικα εχω παρατηρησει οτι πολλα ξεκολλανε ακομα κι αν ειναι αδεια οποτε τον τελευταιο καιρο βαζω παντα μερικα καρφια. Βιδες θα βαλω αν εχει ξυλο απο πισω αλλιως ειναι πολυ βαβουρα.

Link to comment
Share on other sites

Κακής ποιότητας ταινία έχουν τότε. Σε κανάλια που έχω περάσει στο σπίτι και χρειάστηκε να βγάλω ένα πήρα και το χρώμα του τοίχου μαζί σε αρκετά σημεία.

Πάρε μια καλή ταινία διπλής όψεως της 3M βάλε την πίσω από το κανάλι σπρώξε το και ελπίζω να μη χρειαστεί να το βγάλεις από τη θέση του μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.