Jump to content



ερώτηση σχετικά με διαχείρηση data - home storage


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έπειτα από αρκετά χρόνια με ένα απλό δίσκο 1TB και 2 εξωτερικούς αντίστηχης χωρητικότητας για backup έχουν αυξηθεί η ανάγκες μου για storage. Θα ήθελα συμβουλές για την καλύτερη διαχείρηση και ασφάλεια των αρχείων.

 

Μια απλή και φθηνή λύση που σκεφτόμουν είναι να πάρω 1 δίσκο 2TB ή 3TB, να τον κοτσάρω στο PC και με storage spaces να τον συνδιάσω με τον υπάρχον δίσκο ώστε να έχω ενιαίο χώρο για τα αρχεία μου, VM's κλπ. Με μια αγορά ενώς μεγαλύτερου εξωτερικού δίσκου να συνεχίσω να πέρνω incremental backups με το veeam.

 

Η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να πάρω ένα nas με 2 3TB δίσκους όπου τα backup και κάποια αρχεία θα τα ρίχνω εκεί ώστε να τα έχω και διαθέσιμα παντού μέσα στο σπίτι.

 

Ποια πιστεύετε οτι είναι η ποιο vfm λύση;

 

Σε περίπτωση που πάω σε nas και θα έχει ένα αξιοσέβαστο κόστος σαν λύση μαζί με τους δίσκους, τι δυνατότητες έχω πέρα από storage? Θα μπορούσα πχ να ρίχνω εκεί ταινίες κλπ ώστε να τις streamάρω στο tablet ή σε άλλο PC? Επίσης μπορώ να "ξεχωρήσω" τα backup από τα υπόλοιπα data στο nas ώστε να είναι όσο το δυνατόν ποιο ασφαλές από ιούς ή unwanted access?

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα συγχρονα NAS,  μπορεις να εχεις φακελους οπου θα οριζεις εσυ ποιος θα εχει προσβαση.

πχ

φτιαχνεις Shared folder με ονομα video και θα εχεις access εσυ (το username των windows σου) και οσους αλλους θες ή οσα μηχανηματα θες.

φτιαχνεις Shared folder με ονομα backup και θα εχει access το username που ΕΣΥ οριζεις στο Windows backup (η το αναλογο προγραμμα σου).

Αν δεις στις πωλησεις υπαρχουν διαθεσιμα NAS...  :hehe: 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, YDinopoulos said:

Σε ολα τα συγχρονα NAS,  μπορεις να εχεις φακελους οπου θα οριζεις εσυ ποιος θα εχει προσβαση.

πχ

φτιαχνεις Shared folder με ονομα video και θα εχεις access εσυ (το username των windows σου) και οσους αλλους θες ή οσα μηχανηματα θες.

φτιαχνεις Shared folder με ονομα backup και θα εχει access το username που ΕΣΥ οριζεις στο Windows backup (η το αναλογο προγραμμα σου).

Αν δεις στις πωλησεις υπαρχουν διαθεσιμα NAS...  :hehe: 

 

 

Ευχαριστώ!

 

Θα το έχω στο νου μου το nasάκι αν και είμαι κρήτη. Επίσης είμαι λίγο χέστης σε αγορά χωρίς εγγύηση αλλά σε τέτοια τιμή δεν το συζητάμε :)

 

Απο καινούργιο τι επιλογές έχω; Παίζει κάτι που να καλύψει τις ανάγκες μου στα 200-250 ευρώ χωρίς δίσκους; 

 

Αν αγόραζα κάποιο microserver στα λεφτά αυτά θα άξιζε περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαριζουμε, ειμαι φανατικος της Thecus, :) 

Νομιζω σε καλυπτει αψογα ετουτο. Βαζεις 3 δισκους σε RAID 5, και μελλοντικα βαζεις 4ο για αυξηση χωρου.
https://www.skroutz.gr/products/show/18058767

 

Microserver, εαν δεν εχεις μια μικρη εμπειρια με linux /Samba δεν το προτεινω, γιατι ισως θελει σκαλισμα. Εαν εχεις ορεξη, ορμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, YDinopoulos said:

Για να ξεκαθαριζουμε, ειμαι φανατικος της Thecus, :) 

Νομιζω σε καλυπτει αψογα ετουτο. Βαζεις 3 δισκους σε RAID 5, και μελλοντικα βαζεις 4ο για αυξηση χωρου.
https://www.skroutz.gr/products/show/18058767

 

Microserver, εαν δεν εχεις μια μικρη εμπειρια με linux /Samba δεν το προτεινω, γιατι ισως θελει σκαλισμα. Εαν εχεις ορεξη, ορμα.

ωωπ ωραίος.

 

σχετικά με το linuxάκι υπάρχει αρκετή εμπειρία με το unix(sys admin here), βέβαια δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το home storage, διαβάζοντας λίγο βλέπω οτι o microserver gen 10 δεν έχει καλό raid controller καθώς και διαβάζω για ασυμβατότητες με το freenas. Σε περίπτωση που πάω σε windows server και file services θα είναι overkill? 

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά και στο σπίτι και στην δουλεια έχω μηχανηματα με freenas θέματα με ασυμβατότητες δέν ειχα ποτέ, πάντα προτιμούσα amd apu λόγο κόστους & κατανάλωσης.

το μόνο δύσκολο ειναι να το "setaris" σωστά (αν δέν το έχεις ξανακάνει)

αλλα θεωρώ ότι ειναι πιο ασφαλές (software raid) τιν έχω πάθει απο hardware raid και πόνεσε οικονομικά...

+ οτι ειναι επεκτάσιμος ο nas

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, eleozz said:

προσωπικά και στο σπίτι και στην δουλεια έχω μηχανηματα με freenas θέματα με ασυμβατότητες δέν ειχα ποτέ, πάντα προτιμούσα amd apu λόγο κόστους & κατανάλωσης.

το μόνο δύσκολο ειναι να το "setaris" σωστά (αν δέν το έχεις ξανακάνει)

αλλα θεωρώ ότι ειναι πιο ασφαλές (software raid) τιν έχω πάθει απο hardware raid και πόνεσε οικονομικά...

+ οτι ειναι επεκτάσιμος ο nas

 

ενδιαφέρον, μπορείς να ρίξεις καμια πρόταση/σύνθεση;

Link to comment
Share on other sites

Mobo
Ram

CPU

PSU εδώ βασικά βάζεις ότι προτιμάς εσύ αλλα αν πας σε μικρά box κουτια κατι σαν αυτό βολεύει)

~160Euro

κουτί της επιλογής σου

 

επισης υπάρχουν και οι λύσεις  CPU on board αλλα συνηθως έχουν 2 sata οπότε χρειάζεσε pci sata controller

 

το καλό ειναι οτι αργότερα μπορείς να φορτώσεις κι άλλους δίσκους, το ένα μηχάνημα που έχω ξεκίνησε με 4 δίσκους

(1 για το OS και 3 για Storage) και αυτή την στιγμή έχει 7 (+1 για OS)

 

 

ένα ακόμα στα γρήγορα
και οι pci sata controlers πάνε 10-20Ε για extra sata

01.png

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

always software raid
γιατί
1) γινεται rebuild χωρίς να χρειάζεται τον ιδιο raid controller

2) μετακινείται σε αλλο build χωρίς φόβο

3) γίνετε πιο ευκολα edit (add/remove hdd etc)

 

τουλάχιστον απο προσωπικη εμπειρία

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πάω στο microserver gen 10 παρόλο τα προβλήματα με το Linux που έχει ο controller της μητρικής. Θα βρω κάποιο workaround. Αν δεν παίξει σωστά θα πάρω ένα pcie sata controller και τελειώνει η υπόθεση. 

 

Ποια Disto είναι ποιο δοκιμασμένη και safe να ρίξω τα αρχεία και τα backup μου; 

 

Αν βάλω Windows Server (έχω license του 2016) και παίξω με storage spaces και file services θα ζοριστεί το μηχανημα σε σχέση με κάποια διανομή Λίνουξ; 

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσεις zfs καλό είναι να αποφύγεις το raid. Το zfs από μόνο του δουλευει με την λογική του raid, καλό θα είναι να ξέρει αυτό τι δίσκους έχει και όχι να είναι πάνω σε raid controller.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, YDinopoulos said:

Πετα ενα FreeNAS και εισαι ετοιμος

με openmediavault μάλλον θα παίξω γιατί ο sata controller του microserver είναι bugαρισμένος στο freebsd και δεν αναγνωρίζει τους δίσκους. Έχει βγεί workaround αλλά όχι επίσημο fix.

 

Αν παίξω με proxmox και φτιάξω 2 vm ένα για nas και ένα για lab θα την παλέψει ο επεξεργαστής ή είναι πολύ αδύναμος για virtualization?

 

Ευχαριστώ πολύ όλους!

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

ένα mini review για τον g10 εδώ

 

Quote

I recommend buying the X3421 because of the faster CPU. The X3216 is better suitable to be used as storage with FreeNAS for example.

 

image.thumb.png.116028cfc65ce86ce5cfd708db2de0b8.png

 

 

*Γιατί proxmox και όχι esxi ή xenserver? Κάπου στο reddit διάβαζα για απογοητευμένους χρήστες σχετικά με το esxi 6 αλλά δεν έχω εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, suboy said:

ένα mini review για τον g10 εδώ

 

 

image.thumb.png.116028cfc65ce86ce5cfd708db2de0b8.png

 

 

*Γιατί proxmox και όχι esxi ή xenserver? Κάπου στο reddit διάβαζα για απογοητευμένους χρήστες σχετικά με το esxi 6 αλλά δεν έχω εικόνα.

Esxi λένε πολλά bugs ειδικά με τον νέο microserver και την AMD πλατφόρμα, xen server επειδή στηρίζεται στο xen hypervisor θυμάμαι παλιά ότι σε Λίνουξ διανομές δούλευε καλύτερα το kvm hypervisor.  Πιθανότατα να έχω μείνει πολύ πίσω και να έχει αλλάξει αυτό. 

 

Το ζήτημα είναι ότι δεν βρίσκω microserver με τον 4πυρινο επεξεργαστή. Πως μπορώ να το αγόρασω από Ελλάδα ή από εξωτερικό που να στέλνει Ελλάδα; 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

λόγο δουλειάς δεν πρόλαβα να καταλήξω κάπου αλλά ένα δωράκι από ένα φίλο μου ανατρέπει τα δεδομένα, μου χάρησαν έναν barebone PC, fujitsu esprimo με ι3 6300, 8gb ram και 256 ssd το οποίο λέω να χρησιμοποιήσω καθάρα για λόγους lab και testing ενώ τα data/PC backups και τα linux containers θα τα ρίξω στο thecus N4350 4bay που είμαι ένα κλικ πριν το αγοράσω.

 

Πως σας φαίνετε; τι δίσκους να πάρω για το NASάκι; αν πάω σε μη NAS δίσκους θα έχω θέμα ή δεν αξίζει το ρίσκο;

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.