Jump to content


Drivers σε παλιό intel μηχάνημα


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. 

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής.

 

Έβαλα τα Win Xp (ναι ξέρω, σκορποχώρι αλλά τι να βάλω σε αυτό το μηχάνημα - χώρια ότι έχει working code επάνω στο κουτί), σε ένα πανάρχαιο PC με την μητρική "Intel fw82801fb" αν διακρίνω σωστά.

Δεν μπορώ να βρω με την καμία drivers (internet/ήχο και γραφικά). Να σημειώσω εδώ πως ότι drivers βγάζει σε κάτι περίεργα site, τα μπλοκάρει το malwarebytes, συνεπώς δεν παίζει να τα κοιτάξω.

Υπάρχει κάποιος που να έχει drivers για τέτοια μηχανήματα ή να ξέρει πως θα βρω; Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τι ακριβώς LAN έχει (κάτι σε S TECH νομίζω γράφει), αλλά είναι παλαιό hp branded μηχάνημα, αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

PS: Το σύστημα έχει pentium 4, 2gb ram. Σκέφτομαι μήπως βάλω τα windows 7 starter σαν εναλλακτική.

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις το service tag (η το μοντελο της μητρικης) θα σε βγαλει κατευθειαν σε σελιδα με drivers (βαλε ενα utility για να δεις τα specs αν δεν ειναι εμφανη)

intel fw82801fb ειναι I/O controller για https://ark.intel.com/products/series/98961/Intel-910-Series-Chipsets

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έψαξα όλα αυτά, έβαλα τα win 7 starter για να δω αν θα βρει μόνο του το LAN, και το βρήκε. Κατέβασα το driver easy για να διαπιστώσω ότι ο controller είναι "broadcom netxtreme gigabit ethernet". 

Παρότι το προγραμματάκι βρήκε κάποιους "outdated" drivers (σιγά τα αυγά - δεν τους πειράζω), δεν βρίσκει για sound. Θα μας τρελάνει :hehe: 

Ούτε στο device manager υπάρχει, είναι σαν "other devices - multimedia audio controller". 

Πολύ μπελαλίδικο αρχαίο μηχάνημα :p Συνήθως αυτά είναι τα "ac97 audio " τα controllers, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω :) 

Thanx! 

ps: υπάρχει lightweight browser για το σύστημα αυτό; Με 2GB ram δεν ξέρω τι να βάλω...

update: Όντως, οι drivers AC97 Realtek κάναν την δουλειά. Πλέον το PC είναι λειτουργικό :D 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον vivaldi αρχικά, αν δω ότι δεν παλεύεται πολύ, θα βάλω τους άλλους. Σημαντικό είναι να έχει adblock :) 

update: Ο slimjet που δοκίμασα φαίνεται λίγο πιο καλός για αυτό το σύστημα (πιο σβέλτα δουλεύει και είναι λιγότερο βαρύς). Ευχαριστώ! :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.