Jump to content



INNOVATOR 5 ECONOMY 7400


Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος nestoxy έγραψε:

Ο εξαπύρηνος με καλύτερο ipc καλύτερος από τον τετραπύρηνο. Λογικό. Το θέμα είναι ότι πέφτω σε τέτοια reviews:

(Βεβαια για gaming...)

https://www.ultragamerz.com/benchmarks-amd-ryzen-5-2400g-outperforms-intel-core-i5-8400-in-gaming-performance/

Προβάδισμα ryzen 5.

 

 

Από τον επεξεργαστή θα εξαρτηθεί και η επιλογή της MB.

To τροφοδοτικό είναι thermaltake απ'ότι θυμάμαι, θα στείλω λινκ πρέπει να το δω ακριβώς.

 

Τι να πω ρε παίδες. Μπλέξαμε ανάμεσα σε 2 επεξεργαστές. Ο everg77n δείχνει προς intel, όμως σπανίως βρίσκεις απ'ότι είδα μια ολοκληρωμένη αναφορά σε ryzen 5 για το τι προτείνει η adobe για τα συστήματά της (Photoshop, Lightroom CC). Δε νομίζω να είναι και φουλ αντικειμενικό, μιας και προωθεί intel, προφανώς...

Θα επανέλθω σε τροφοδοτικό συγκεκριμένα και ευχαριστώ και πάλι αν και δεν έχω αποφασίσει... (δεν ξεκίνησα αγορές τουλάχιστον...)

 

Όπως σου το είπε, κοιτάς γραφικά κάτι που δεν σε ενδιαφέρει για τη δουλειά σου.

To δίλημμά σου στην παρούσα φάση είναι 8400 vs 1600 που δεν έχει καθόλου ενσωματωμένα γραφικά.

Οπότε κατα τη γνώμη μου είτε παίρνεις τώρα τον 8400 είτε περιμένεις ryzen 2600 σε λίγους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

 

Βρε εσείς τι τρώγεστε ?

 

Οι δυο επεξεργαστές έχουν διαφορετικό ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ.

 

Ο 2400G προσπαθεί να είναι η all around λύση σε χαμηλού κόστους και compact συστήματα,  δίνοντας για τα 65WATT TDP μια όσο το δυνατόν καλύτερη ισορροπία μεταξύ  CPU και GPU  (ενσωματωμενη). Δείχνει να το καταφέρνει.

 

Ο 8400 από την άλλη προσπαθεί στα 65Watt TDP να δώσει όσο το δυνατόν υψηλότερη επεξεργαστική ισχύ μαζί με μια ενσωματωμένη κάρτα γραφικών για τα βασικά.

 

Ανάλογα λοιπόν τι θέλει ο κάθε ένας αγοράζει.

 

Εγώ τον 2400G τον πρότεινα γιατί στην ουσία βρίσκεται ακριβώς στο ίδιο κόστος με έναν Intel Pentium G4560 μαζί με μια GTX 1030  δίνοντας όμως

-  CPU αξιώσεων των 4Core/ 8 threads

-  IGP παρόμοιων επιδόσεων με GTX 1030 & RX 550 των 80-90€

-  σε μια πλατφόρμα πληρέστερη και με αναβαθμισιμότητα έως το 2020 

- με δυνατότητα OC .

- και σε οικονομική πλατφόρμα.

 

Οτι και να αγοράσει καλό θα είναι.

Εξάλλου ο 8400 με μια μητρική Z370 οικονομική , έχει μια διαφορά κόστους με τον 2400g (142€ πλέον) με AB350 μητρική  περίπου στα 70€ +.... 

Είναι δηλαδή σε άλλο price range .

 

Θα έλεγα πως ο 8400 με Z370 μητρική ειναι σε ένα ανάλογο κόστος με τον AMD R5 1600 + AB350 μητρική + Κάποια GPU των 45-60€

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

 

Στο θέμα 

 

AMD R5 1600 + AB350 + GPU (των 50-60€) VS 8400 + Z370 + INTEL IGP

 

απάντηση μπορεί να δώσει μόνο ο TS  και πιστεύω πως θα την δώσει μέσα από το ποσό που μπορεί να διαθέσει για μνήμες .

 

Τι θέλω να πω με αυτό ?

 

Αν στις συνθέσεις χρησιμοποιήσει 8GB RAM  τότε σε περίπτωση χρήσης της ενσωματωμένης  τα 2GB  περίπου θα τα δεσμεύσει στην ενσωματωμένη του 8400.

Σε αντίθεση με τον R5 1600 θα έχει και τα 8GB στον επεξεργαστή, χρησιμοποιώντας για τα γραφικά την μνήμη της εξωτερικής κάρτας του 50€ου.

 

Αν πάει σε παραπάνω μνήμη, δεν θεωρώ πως θα έχει θέμα μνήμης συστήματος ότι κι αν αγοράσει.

 

Νομίζω πως έχουν πέσει όλα στο τραπέζι. Δεν νομίζω πως υπάρχει άλλη εναλλακτική  .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τα βάλω κάτω και θα επανέλθω. Με βοηθάνε πολύ όσα λέτε. Και πάλι ευχαριστώ όλους.

Μιας και υπάρχει κάρτα γραφικών, ίσως πάω σε r5.

Προς το παρών:

1. Πείστηκα να  μην πάω για nvme, θεώρησα ότι θα βοηθούσε.

2. Τροφοδοτικό είναι το Thermaltake TR2 500

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, nestoxy said:

1. Πείστηκα να  μην πάω για nvme, θεώρησα ότι θα βοηθούσε.

 

 

 

Μόνο αν στην σπάει να ανοίγουν τα windows 1 sec ποιο αργά με τον κλασσικό ssd θα βοηθήσει ο nvme... Για δουλειά γραφείου δεν έχει νόημα...

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nestoxy έγραψε:

Παρακαλώ μόνο πείτε μου για το τροφοδοτικό.

 

 

Υπάρχουν πολλά TR2 500άρια.

 

Δες κωδικό να δουμε ποιο είναι.

 

Τα παλαιά ήταν τραγικά.

Τα νέα είναι καλούτσικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα παρακαλέσω να μου πείτε κι ένα καλό πολύμπριζο που προτείνετε (...και φθηνό).

Επίσης ενημερωτικά και ένα ups (ας είναι αρκετά καλό - με μερικές ώρες αυτονομίας).

Τέλος, για την ιστορία πήγα με την εκδοχή του ryzen (έχω κάρτα γραφικών να κάνω τη δουλειά μου ήδη).

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνειδητοποίησα ότι το aerocool q420 δεν διαθέτει θέση για dvd rom. Καμία ιδέα; Πάω για εξωτερικό; 

Κατά τα άλλα το κουτί εξαιρετικά ενδιαφέρον... 

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν έφτιαχνα υπολογιστή για 'μένα θα έπαιρνα ένα εξωτερικό γιατί και που έχω DVD στο κουτί μου, ζήτημα είναι να  δουλεύει 2-3 φορές το χρόνο και πάντα για δουλειές άλλων.

Ένα DVD εσωτερικό κάνει περίπου 10 με 12€ ενώ ένα εξωτερικό 20 με 22€.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To pc στήθηκε. Επιτέλους... Καλό το κουτί αλλά δεν θα το χαρακτηριζα user friendly, μπορεί να το επιδιώκει αλλά μου έφυγε ο πάτος για να κάνω το cable management.  Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους drivers. Στο device manager --> Display Adapters δείχνει ότι οι drivers AMD Radeon HD 5450 είναι εγκατεστημένοι (δική μου GPU). Μετά όμως εμφανίζει το AMD Radeon(TX) RX Vega 11 Graphics με κίτρινο θαυμαστικό (προφανώς τα γραφικά του επεξεργαστή).

Πρέπει να εγκαταστήσω και τους δυο;

Στην οθόνη έχω τις προτεινόμενες ρυθμίσεις ανάλυσης, refresh rate κλπ. Έχω συνδέσει την οθόνη με καλώδιο vga και έχει επιλογή ακόμα DVI.

Κάτι δεν μου πάει καλά με τα γραφικά (βλέπω μια θολούρα στην οθόνη κάπως)...

Καλή Ανάσταση σε όλους.

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

Επίσης...

Έκανα clone τα windows στον SSD με το Mini partition tool. Άλαξα το boot priority από το bios, όλα τζετ.

1. Μπορώ να κάνω format τον παλιό δίσκο με τα Windows;

2. Γιατί όταν πάω να μπω στον SSD από τον explorer μου τον δείχνει κενό (στο mini partition tool βλέπω ένα C: κομμάτι που είναι τα windows και ένα ακόμα, αλλά μόνο εκεί);

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.