Jump to content



Assetto Corsa Competizione


liakjim

Recommended Posts

παιδια καλησπερα. να αναθεωρησω μια?

 

επαιξα λιγο ασσεττο το παλιο παλι με ενα φιλο για πλακα, imola ferrari 458 gt2 - pro settings

 

οκ κατ αρχας δε μπορεσα γι αρχη να σταυρωσω γυρο, μου φανηκε απειρως δυσκολοτερο απο το acc. ισως λογω απενεργοποιησης tc-abs (στο acc τα χω στο 1 - 1)

δευτερον, το τιμονι (g29) ζωντανεψε. πραγματικα ενιωθα τα παντα. ειχα συνηθισει του acc που στην αρχη μου χε φανει νεκρο, εχω περασει και ενα lut που βρηκα μετα απο πολλες δοκιμες. μολις ξαναεβαλα acc απο 2 μερες assetto ξενερωσα εντελως.

 

δε ξερω το παιχνιδι μου φαινεται πολυ ευκολοτερο για καποιο λογο, και το τιμονι χαλια. ετσι ειναι η κανω κατι λαθος? ποιες οι εντυπωσεις σας συγκριτικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update 1.6 και DLC 2020

 

Η εξέλιξη του ελαστικού συνεχίζεται. Η αίσθηση πλέον του φορτίου στο ελαστικό είναι πολύ καλή! Τα ελαστικά πλέον σε "κρύες" συνθήκες μέχρι να πιάσουν σωστές θερμοκρασίες και πιέσεις δεν το κρατάνε το αμάξι. Πλέον πρέπει να είμαστε ακόμη περισσότερο προσεκτικοί στην εκκίνηση του αγώνα και σε παρόμοιες συνθήκες.

Η νέα γόμα του 2020, δείχνει να κρατά καλύτερα και φαίνεται όπως αναφέρεται να έχει και μειωμένο wear. Αναμένεται περαιτέρω διερεύνηση στον τομέα αυτό. Ελπίζω προς το τέλος της ζωής τους το drop να μην είναι θανατηφόρο.

DLC - Η Ferrari είναι κτήνος! Πολύ δύναμη ο κινητήρας! Στο Aggresive είναι με map 3-4 κ tc 5. Στο 1 σκοτώνει. Η Mercedes ακόμη πιο γρήγορη, ανοίγει το στόμα και σε καταπίνει! Για άλλη μια φορά δεν καταλαβαίνει τίποτα, περνά από τα kerb σαν να μην υπάρχουν!
Imola... αχχ Imola... αγάπη μεγάλη! ❤️ 

Τιμή dlc σε τιμή kunos, 9€ για Ferrari 488 Evo, Mercedes AMG GT3 2020 κ Imola.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγαλη διαμαχη με τον εαυτο μου για το τι να παρω black friday.

 Τηλεωραση η να πιασω παλι το αθλημα. Δεν φτιαχνονται και τα πενταλ οποτε παμε για ολα απο την αρχη.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Εχω μεγαλη διαμαχη με τον εαυτο μου για το τι να παρω black friday.

 Τηλεωραση η να πιασω παλι το αθλημα. Δεν φτιαχνονται και τα πενταλ οποτε παμε για ολα απο την αρχη.

Ποια πενταλ δεν φτιαχνονται?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Dimitris Pappas έγραψε:

Ποια πενταλ δεν φτιαχνονται?

Τα fanatec v2. Τα βαζεις στο pc τα βλεπει και μετα απο 10 δευτερολεπτα κανουν disconnect και παπαλα.

Εστειλα email στην fanatec και μου ειπαν οτι φταιει το pcb αλλα δεν εχουν αλλα πλεον.

Οποτε, αν αποφασισω να παω σε sim hardware και οχι τηλεοραση, ειμαι για καινουργιο. Τα v3 μαζι με το damper και τα μεταφορικα βγαινουν 480e. Περιμενω να δω τι θα γινει και με το ps5, θα παιρνει την elite θα πρεπει να το αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Τα fanatec v2. Τα βαζεις στο pc τα βλεπει και μετα απο 10 δευτερολεπτα κανουν disconnect και παπαλα.

Εστειλα email στην fanatec και μου ειπαν οτι φταιει το pcb αλλα δεν εχουν αλλα πλεον.

Οποτε, αν αποφασισω να παω σε sim hardware και οχι τηλεοραση, ειμαι για καινουργιο. Τα v3 μαζι με το damper και τα μεταφορικα βγαινουν 480e. Περιμενω να δω τι θα γινει και με το ps5, θα παιρνει την elite θα πρεπει να το αλλαξουν.

Ρωτα εδω αν δεν εισαι μελος και δεν εχεις ρωτησει πες να σου στειλω προσκληση

 

WWW.FACEBOOK.COM

Fanatec Owners Group hat 20.211 Mitglieder

 

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αν βγαλεις το pcb απο πανω ειναι απλα ενα κομματι μεταλλο. Ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να χαλασει κατι αλλο εκτος απο το pcb και το Loadcell.

Δεν υπαρχει περιπτωση να πεταχτει, θα το κρατησω να το κοιταω, ασχετα αν αγορασω καινουργια η οχι.

Που κοιτουσα παντως, δεν δινει την podium DD1 σκετη να βαλεις πανω ενα ps4 wheel και να δουλευει. Σε παει κατευθειαν στο bundle με τα 1600e αλλιως πας σε csl elite.

Link to comment
Share on other sites

εγώ (έχω?)/είχα θέμα με το πετάλ του γκαζιού και το hall sensor. 

Τελευταία ανοιξα τον πύρο που  έχει πάνω τον μαγνήτη και αν συνεχίσει θα βάλω τον μαγνήτη του συμπλέκτη. Το κακό είναι ότι το καλωδιο του συμπλέκτη ειναι κοντό για ανταλλαγή των sensors...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτο κοιτουσα μολις. Το τερματισε βεβαια με τρεις HP omen (3.500 εκαστη) ενω θα μπορουσε να το κανει με τρεις samsung Q70t. (65'' 960e 55'' 740)

Κοιτουσα και την λυση του vr που πιανει πολυ λιγοτερο χωρο αλλα οτι content εχω δει η ελλειψη stabilization μου προκαλει μεγαλη δυσφορια.

@Aris Teidis Ισχυει η φταιει το Youtube?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Αυτο κοιτουσα μολις. Το τερματισε βεβαια με τρεις HP omen (3.500 εκαστη) ενω θα μπορουσε να το κανει με τρεις samsung Q70t. (65'' 960e 55'' 740)

Κοιτουσα και την λυση του vr που πιανει πολυ λιγοτερο χωρο αλλα οτι content εχω δει η ελλειψη stabilization μου προκαλει μεγαλη δυσφορια.

@Aris Teidis Ισχυει η φταιει το Youtube?

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, αλλά αν μιλάς για το πως φαίνεται το VR υλικό στο youtube, να εξηγήσω ότι δεν έχει καμία σχέση μ' αυτό που βλέπεις μέσω του VR... Είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψεις. Θα έλεγα τα εξής:

Μέσω VR βλέπεις το ίδιο που θα έβλεπες αν οδηγούσες στην πραγματικότητα και φορούσες ένα κράνος το οποίο είχε ένα όχι και τόσο καθαρό τζαμάκι, σκονισμένο και λίγο θολό... :) Η κίνηση είναι ακριβός η ίδια όπως και στην πραγματική ζωή (καθόλου lag και κούνημα)

 

Link to comment
Share on other sites

οταν συνηθισεις οτι πας να φρεναρεις και δε δεχεσαι το φρεναρισμα, η τις πλευρικες δυναμεις, τοτε εισαι οκ.
αλλιως πας για εμετο οταν δοκιμασα το σεταπ του @Aris Teidis :p

Ειναι και στον ανθρωπο. Αν ζαλιζεσαι ευκολα, δεν ειναι για σενα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, αλλά αν μιλάς για το πως φαίνεται το VR υλικό στο youtube, να εξηγήσω ότι δεν έχει καμία σχέση μ' αυτό που βλέπεις μέσω του VR... Είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψεις. Θα έλεγα τα εξής:

Μέσω VR βλέπεις το ίδιο που θα έβλεπες αν οδηγούσες στην πραγματικότητα και φορούσες ένα κράνος το οποίο είχε ένα όχι και τόσο καθαρό τζαμάκι, σκονισμένο και λίγο θολό... :) Η κίνηση είναι ακριβός η ίδια όπως και στην πραγματική ζωή (καθόλου lag και κούνημα)

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

οταν συνηθισεις οτι πας να φρεναρεις και δε δεχεσαι το φρεναρισμα, η τις πλευρικες δυναμεις, τοτε εισαι οκ.
αλλιως πας για εμετο οταν δοκιμασα το σεταπ του @Aris Teidis :p

Ειναι και στον ανθρωπο. Αν ζαλιζεσαι ευκολα, δεν ειναι για σενα.

Εγω αυτο που βλεπω εδω ειναι ενα αυτοκινητο που τρεμει μαζι με το κεφαλι στην παραμικρη κινηση στον καθετο αξονα. Αυτο δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Οταν εισαι μεσα στο αυτοκινητο κουνιεσαι μαζι με αυτο οχι χωριστα. Αυτο σε καθε bump τρεμει λες και δεν εχει αναρτηση.

Εκτος αν αυτο συμβαινει επειδη ειναι motion rig και ο αισθητηρας πιανει την κινηση και τη βγαζει στην οθονη. Δεν ειναι δυνατον να τρεμει η εικονα επειδη πατας το kerb.

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2020 at 11:27 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

 

Εγω αυτο που βλεπω εδω ειναι ενα αυτοκινητο που τρεμει μαζι με το κεφαλι στην παραμικρη κινηση στον καθετο αξονα. Αυτο δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Οταν εισαι μεσα στο αυτοκινητο κουνιεσαι μαζι με αυτο οχι χωριστα. Αυτο σε καθε bump τρεμει λες και δεν εχει αναρτηση.

Εκτος αν αυτο συμβαινει επειδη ειναι motion rig και ο αισθητηρας πιανει την κινηση και τη βγαζει στην οθονη. Δεν ειναι δυνατον να τρεμει η εικονα επειδη πατας το kerb.

Δεν μπορείς να το καταλάβεις αν δεν το φορέσεις... Στο βίντεο κουνιέται η εικόνα γιατί κουνιέται και η VR συσκευή. Εσύ μέσα στο VR όμως αντισταθμίζεις την κίνηση αυτή με την κίνηση των ματιών σου. Είναι σαν ένα βίντεο που είχα δει κάπου που κουνάν μία κότα αλλά το κεφάλι της μένει σταθερό σε ένα σημείο... Αν το βρω θα στο βάλω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Δεν μπορείς να το καταλάβεις αν δεν το φορέσεις... Στο βίντεο κουνιέται η εικόνα γιατί κουνιέται και η VR συσκευή. Εσύ μέσα στο VR όμως αντισταθμίζεις την κίνηση αυτή με την κίνηση των ματιών σου. Είναι σαν ένα βίντεο που είχα δει κάπου που κουνάν μία κότα αλλά το κεφάλι της μένει σταθερό σε ένα σημείο... Αν το βρω θα στο βάλω.

Το εχω δει, με καλυψες και με εψησες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.