Jump to content



Επέκταση δικτύου και διαμοιρασμός σύνδεσης Internet


masteroidz

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου!

 

Πρόσφατα εμφανίστηκε η ανάγκη για αναβάθμιση και επέκταση του οικιακού δικτύου. Σήμερα χρησιμοποιώ το modem/router του παρόχου, ένα ZTE ZXHN H267N το οποίο παραπαίει. Η εμβέλεια του wifi είναι μέτρια και τα κολλήματα ακόμα και μετά από επανεκκίνηση πάρα πολλά. Οπότε θέλω να το χρησιμοποιήσω μόνο σαν modem και να συνδέσω πάνω του ένα router & access point. Παράλληλα θέλω να παρέχω σε διπλανό χώρο ενσύρματο και ασύρματο Ίντερνετ.

 

Μετά από μελέτη και σχετική έρευνα έχω καταλήξει στην τοπολογία που φαίνεται παρακάτω:

 

5a931eb3457c1_NewLocalNetwork.thumb.png.d3241651f59252a670c3312d48fa7534.png

 

Ο εξοπλισμός που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω είναι ο κάτωθι:

 

Router: MikroTik hEX ή MikroTik hEX PoE

Access Point #1: MikroTik cAP ac
Access Point #2: MikroTik hAP ac²

Καλώδιο: Cat6 FTP

 

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με MikroTik και οι γνώσεις μου πάνω στα δίκτυα είναι στο επίπεδο του χομπίστα αλλά δεν με πειράζει καθόλου να πειραματιστώ μέχρι να πετύχω ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα

 

Θα ήθελα ιδέες, προτάσεις, εναλλακτικές για το εγχείρημα και γενικά οτιδήποτε θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει αρχικά το modem του παρόχου να μπαίνει σε bridge Mode αλλιως θα πρέπει να βάλεις ένα δικό σου (ισως modem/router κατευθείαν)

 

εδω βρήκα αντιστοιχο θέμα με ίδιο μηχανημα...
https://www.adslgr.com/forum/threads/1014805-Cyta-ZXHN-H267N-σε-bridge-mode-με-ASUS-RT-AC68U

 

 

Έγινε επεξεργασία από beastie
Link to comment
Share on other sites

Και με την πρώτη ευκαιρία, να μας πεις σχόλια κλπ. Θέλω να κάνω σχεδόν το ίδιο πράγμα :p

Αρχικά πήγαινα για Ubiquiti, αλλά λέω να δώσω μια ευκαιρία στα Mikrotik να δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, beastie said:

πρεπει αρχικά το modem του παρόχου να μπαίνει σε bridge Mode αλλιως θα πρέπει να βάλεις ένα δικό σου (ισως modem/router κατευθείαν)

 

Δεν θα μείνω καιρό με το ZTE ZXHN H267N. Μόλις ενεργοποιηθούν οι καμπίνες της Wind στην γειτονιά μου (προγραμματισμένο για Μάρτιο 2018) έφυγα για 50αρα.

 

Αναρωτιέμαι όμως πόσο απαραίτητο είναι να μπει σε bridge mode? Αυτό δεν θα απενεργοποιήσει την VOIP τηλεφωνία; Το εσωτερικό δίκτυο που θα στηθεί πάνω στο MikroTik router θα έχει άλλο εύρος διευθύνσεων. Για παράδειγμα αν το ZTE είναι 192.168.1.1 το MikroTik θα δίνει διευθύνσεις στο υποδίκτυο 192.168.2.Χ.

 

4 hours ago, YDinopoulos said:

Για οικειακο δικτυο ειναι μια χαρα.

 

Αν θες βοηθεια με το Mikrotik, μπορουμε να σε βοηθησουμε 2-3 εδω μεσα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Έχω στήσει ήδη το RouterOS σε εικονική μηχανή και τα έχω βρει λίγο δύσκολα με τόσες ρυθμίσεις αλλά δεν κολλάω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρώτο βήμα έγινε! Πέρασα καλωδίωση μεταξύ των δύο χώρων και εγκατέστησα το MikroTik hAP ac²  στον δεύτερο χώρο που παρέχω πρόσβαση Internet.

Η εγκατάσταση δεν ήταν απρόσκοπτη καθώς οι οδηγίες για την πρώτη ρύθμιση ήταν λάθος. Το wifi ήταν απενεργοποιημένο και σε ενσύρματη σύνδεση η default IP δεν ήταν προσβάσιμη από τον browser. Μοναδική λύση ήταν η χρήση του Winbox και αυτό μόνο μέσω MAC address. 

 

Μετά από κάμποση ώρα πειραματισμού (+ online manual + YT) το έβαλα στον σωστό δρόμο. Το μηχάνημα κάνει παπάδες κυριολεκτικά, δεν έχω ξαναδεί τόσες πολλές ρυθμίσεις. Η εμβέλεια του wifi ειδικά στην μπάντα των 2.4GHz  είναι εντυπωσιακή.

 

Τώρα που έχω στα χέρια μου το πρώτο θα κάνω δοκιμές :D:amen:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.