Jump to content



VDSL ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ


Recommended Posts

Λοιπόν, για να περάσουμε στην πράξη, παραθέτω σκαρίφημα του σπιτιού:

image.thumb.png.8537ef588f21fc7fea84ad8b5431ec63.png

Διευκρινίσεις: Οι ξύλινες ντουλάπες βρίσκονται στον διάδρομο.

Το μπαλκόνι δεν φτάνει μέχρι το δωμάτιο του υπολογιστή, καθώς, μέχρι το παράθυρο του εν λόγω δωματίου, υπάρχει ένα μικρό κενό. Κάτω από το παράθυρο του δωματίου του p.c. βρίσκεται η είσοδος της αποθήκης-γκαράζ (κεκλιμένο επίπεδο), η οποία απέχει από το παράθυρο 3-4 μέτρα. Όποιος, δηλαδή, επιχειρήσει να περάσει καλώδιο θα πρέπει να σταθεί στο κενό, έχοντας το ένα πόδι στο κάγκελο του μπαλκονιού και το άλλο στο περβάζι του παραθύρου.

Το σπίτι είναι στο επίπεδο του δρόμου. Πολλά έγραψα. Κάθε βοήθεια για το πώς μπορώ να περάσω καλώδιο ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ. Θέλω βραβείο Bob Ross:p.

Υ.Γ.1.Ίσως έπρεπε να χρησιμοποιήσω καφέ βαν ντάϊκ:hehe:

Υ.Γ.2. Ίσως εκεί στη γωνία να βρίσκεται ένα ρουτεράκι:hehe::hehe:.

 

 

 

Έγγραφο4.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Μιλάς με γρίφους γέροντα:p. Είμαι της θεωρητικής. Τι κάνει το μαραφέτι αυτό, πώς το συνδέω, τι προσέχω.

Εκστασιάστηκες από τον πίνακα, έτσι:tomato:;

Link to comment
Share on other sites

Powerline: συνδεεις το 1 σε πριζα διπλα στο ρουτερ και συνδεεις το ethernet του με το ρουτερ.

Το αλλο σε πριζα διπλα στο PC και συνδεεις το ethernet στο pc...

 

Τοσο απλα...

Το δικο μου σπιτι ειναι πιο περιπλοκο απο το δικο σου και εχω περασει ethernet με καναλακια στα σοβαντεπια και κανοντας Π πανω απο τις πορτες... Εγω αυτο θα εκανα...Θα σου κοστισει λιγοτερο απο 50 σιγουρα και καλυτερο αποτελεσμα...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Powerline: συνδεεις το 1 σε πριζα διπλα στο ρουτερ και συνδεεις το ethernet του με το ρουτερ.

Το αλλο σε πριζα διπλα στο PC και συνδεεις το ethernet στο pc...

 

Τοσο απλα...

Το δικο μου σπιτι ειναι πιο περιπλοκο απο το δικο σου και εχω περασει ethernet με καναλακια στα σοβαντεπια και κανοντας Π πανω απο τις πορτες... Εγω αυτο θα εκανα...Θα σου κοστισει λιγοτερο απο 50 σιγουρα και καλυτερο αποτελεσμα...

Δεν είναι δικό μου το σπίτι για να κάνω τέτοιες εργασίες. Είναι μπελάς η διαδικασία; Ξηλώνονται αυτά μετά;

Link to comment
Share on other sites

Ok. Η χρήση του powerline εξασφαλίζει ότι θα έχω σωστή ταχύτητα;

Δεν αμφισβητώ ότι η λύση που προτείνεις είναι καλύτερη, απλά για λόγους ευκολίας, ίσως με συμφέρει να πάω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κατα 90% για τα 50 δεν θα εχεις θεμα. Θα τα περναει ανετα... Σε gigabit θα ειχες θεμα δεν θα περνουσε ολο το bandwidth.

Απλα προσοχη μηπως εχεις τιποτα τριφασικο ρευμα... Μπορει να εχει θεμα.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Κατα 90% για τα 50 δεν θα εχεις θεμα. Θα τα περναει ανετα... Σε gigabit θα ειχες θεμα δεν θα περνουσε ολο το bandwidth.

Απλα προσοχη μηπως εχεις τιποτα τριφασικο ρευμα... Μπορει να εχει θεμα.

Εννοείς αν ο πίνακας δίνει τριφασικό σε όλο το σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα για λίγες μέρες τα πιο φτηνά powerline της TPLink (TP-LINK TL-PA4010 Starter Kit) στο σπίτι μου με τριφασικό. Παίζανε παντού σε όποια πρίζα κι αν τα δοκίμασα. Από ταχύτητες δεν έκατσα να μετρήσω. Αλλά το να διαφημίζουν 500Mbps με 1 ή 2 10/100Mbps πόρτες είναι λίγο ηλιθιότητα.

Έγινε επεξεργασία από trendy
Link to comment
Share on other sites

Το πιο λογικό είναι οι πρίζες του σπιτιού να είναι στην ίδια φάση. Έχω σίγουρα σε διαφορετική φάση τις γκαραζόπορτες και την αντλία ποτίσματος.

Τα λαμπάκια ήταν παντού πράσινα και λειτουργούσε και η κρυπτογράφηση.

Μπορείς να τα δοκιμάσεις όπως και να έχει και να τα επιστρέψεις αν δεις ότι δεν παίζουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

Που αλλού έχεις πρίζες μεσα στο σπιτι;

Έχει δύο στο δωμάτιο της μικρής (στη δεξιά πλευρά του διαδρόμου). Μία κανονική, μία τηλεφωνική.

Έχει δύο στο υπνοδωμάτιο (δίπλα στο δωμάτιο της μικρής και απέναντι ακριβώς από το δωμάτιο του p.c.).

Στο δωμάτιο του p.c., έχει 4. Κανονικές όλες. Μία κάτω απ' το παράθυρο, 2 μόλις μπεις, στα δεξιά σου (απέναντι απ' το παράθυρο) και μία δίπλα στο p.c..

Στο σαλόνι έχει 3-4. Μία απέναντι από ρούτερ και τηλέφωνο, μία της τηλεόρασης (εκεί που τελειώνει το μπαλκόνι και αρχίζει το δωμάτιο του υπολογιστή, στη γωνία που σχηματίζεται, βρίσκεται η tv)  και δύο στον τοίχο του διαδρόμου/σαλονιού (αριστερή πλευρά).

Το ρούτερ, όπως είπα, βρίσκεται στην είσοδο του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είμαι έτοιμος για κατάσκοπος. Θα τα ξερνούσα όλα από μόνος μου:p.

Τηλεφωνική, πλην της εισόδου, μόνο στο δωμάτιο της μικρής. Το γράφω και στην προηγούμενη ανάρτησή μου.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Έχει δύο στο δωμάτιο της μικρής (στη δεξιά πλευρά του διαδρόμου). Μία κανονική, μία τηλεφωνική.

"Πίσω" από τη δεξιά πλευρά του διαδρόμου.

Απέναντι ακριβώς από την είσοδο του δωματίου του p.c., είναι το υπνοδωμάτιο. Δίπλα ακριβώς σε αυτό (και προς τα κάτω), είναι το δωμάτιο της μικρής.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.