Jump to content



VDSL ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ


Recommended Posts

Στην ''κανονική'' πρίζα, έχω βάλει πολύπριζο. Πάνω στο πολύπριζο βρίσκονται ο μετασχηματιστής του ρούτερ (με την άλλη άκρη του να συνδέεται στην είσοδο με την ένδειξη ''power'' του ρούτερ), καθώς και το καλώδιο του ασύρματου τηλεφώνου. 

Στην τηλεφωνική πρίζα, έχω βάλει καλώδιο, του οποίου η άκρη είναι πάνω σε vdsl splitter.

Στη μία έξοδο του splitter, έχω βάλει το καλώδιο που καταλήγει στην είσοδο με την ένδειξη ''dsl'' του ρούτερ και στην άλλη έτερο splitter, από το οποίο ξεκινούν δυο καλώδια, ένα για το ασύρματο και ένα για το σταθερό τηλέφωνο. 

Link to comment
Share on other sites

 Το καλώδιο που πάει στο VDSL router, το επεκτείνεις μέχρι να φτάσει στο δωμάτιο (περιμετρικά από το σαλονι) και μέσα από τον τοίχο. Βάζεις το ρούτερ δίπλα στο πισί και τέλος. Θα χρειαστείς ένα ποιοτικό rj11 καλώδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι δεν είναι δικό μου. Για να κάνω αυτήν τη δουλειά, πρέπει να μιλήσω με τους ιδιοκτήτες και αμφιβάλλω αν θα δεχτούν τέτοιες παρεμβάσεις.

Άλλη λύση υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Η τρύπα στον τοίχο για να περάσει ένα rj11 καλώδιο είναι τίποτα. Μιλάμε για το πολύ παχος ενος τσιγάρου slim. Το καναλακι βγαίνει μετά. Η τρύπα με λίγο στοκο θα κλείσει χωρίς να καταλάβει κανείς πως ήταν εκεί.

Δε λέμε να ρίξεις τον τοίχο και να φτιάξεις καινούριο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Δύο διευκρινίσεις και μια ερώτηση: όταν λες περιμετρικά, εννοείς από την πλευρά του μπαλκονιού, όχι μέσα από τον τοίχο του διαδρόμου. 

Εννοείς το καλώδιο που πάει στο vdsl splitter;

Ερώτηση: για τη λύση που προτάθηκε ανωτέρω (powerline), ποια είναι η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Περιμετρικά από την πλευρά του μπαλκονιού.

Το καλώδιο που φεύγει από το VDSL splitter και πάει στο router.

Αν είχα την υπόνοια πως το powerline θα μου έκοβε έστω και 1Mbit, δεν θα το αγόραζα.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αδέλφια μου, αλήτες, πουλιά:p.

Κατόπιν συζητήσεως με τη γυναίκα μου, σας μεταφέρω ότι ηττήθηκα πανηγυρικώς.

-Μα γιατί τρώγεσαι; Καλά δεν είμαστε και έτσι; Τι; Θα φέρεις μάστορα ν' ανοίξει το σαλόνι και τους τοίχους; Ξέχασέ το.

You all get the point:suicide:.

 3-0, άνευ αγώνος το σκορ.

Οπότε, τι κάνω; Πάω σε powerline (μάλλον). Πέραν αυτού που προτάθηκε ανωτέρω, έχουμε κάτι καλύτερο και με αποδεδειγμένη ικανότητα να παρέχει την ταχύτητα της σύνδεσής μου;

E, και αν χάνω κάτι, ας πάει και το παλιάμπελο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Καταλαβα και εσυ βλεπω φορας 45 νουμερο παντοφλα στο ποδι και 38 στο κεφαλι ε? :p

 

40 νούμερο, αποτυπωμένο ανάποδα στο κούτελο. Ανεξίτηλο το σημάδι:p.

Είδα αυτά εδώ:https://www.skroutz.gr/s/4423670/TP-LINK-TL-PA4020PKIT-v1.html

https://www.skroutz.gr/s/11493158/TP-LINK-TL-PA7020PKIT-v2.html

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα με τα συγκεκριμένα. Τα powerline είναι τίμια λύση για τους απανταχού νοικάρηδες και παντοφλάκηδες. Αν δεν κυνηγάς τις τρελές ταχύτητες που παρέχει μόνο το cat5/6 καλώδιο, θα σου δώσουν και με το παραπάνω τα Mbps της ιντερνετικής σου σύνδεσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Πάμε στην λεπτομέρεια λοιπόν η οποία είναι η εξής: 500 MBit είναι μεταφορά 62.5ΜΒ το second. Οι αθεόφοβοι έχουν βάλει δύο καλωδιάκια ethernet στη συσκευασία Cat5. Το καλώδιο ethernet Cat5 πιάνει max 100 MBit δλδ 12.5ΜΒ μεταφορά το sec. Πόσο τσιφούτης μπορείς να είσαι όταν πουλάς μηχάνημα που υποστηρίζει 500MBit μεταφορά δεδομένων και την περιορίζεις με το καλημέρα με καλώδια 100MBit! Κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν Cat5e καλώδια που είναι στα 1000MBit και όλα ΟΚ."

@trendy Κριτική από κάποιον αγοραστή (αφορά το https://www.skroutz.gr/s/4423670/TP-LINK-TL-PA4020PKIT-v1.html)

Για explain to me please: τι σημαίνει αυτό; Έχω λόγο ν' ανησυχώ, έτσι και πάω σ' αυτό;

Επίσης, μεταξύ των δύο που έβαλα, ποιο θα διάλεγες; Δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή;

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2018 at 10:34 AM, DEADLAZARUS said:

Και τι να κάνω, ρε συ Μάριε;

Ν' αποδεχτώ απώλειες άνω του μισού, είναι δύσκολο. Δικό μου φταίξιμο, δεν ευθύνεται η εταιρία. Απλά, το να πω "ε, εντάξει είναι και τα 20-27mbps" δεν μου πάει.

Εξωτερικό καλώδιο: θα χρειαστεί κατάλληλο για τέτοια δουλειά και δεν ξέρω το κόστος. Τηλέφωνο και ρούτερ θα παραμείνουν στην είσοδο του σπιτιού. Έχει πρίζα τηλεφώνου στο δωμάτιο της μικρής (το οποίο βρίσκεται απέναντι από το δωμάτιο του p.c.), αλλά η γυναίκα μου δεν το συζητάει.

Προσανατολίζομαι σε καλώδιο ethernet (έτσι δεν τα λένε;), το οποίο θα περαστεί ευθεία μέχρι να βγει από τον τοίχο (2-3 μέτρα) και μετά θα διασχίσει όλο το μπαλκόνι (άλλα 10 μέτρα), καταλήγοντας στο δωμάτιο του p.c. (βάζω άλλα 4-5 μέτρα). Σύνολο 20 μέτρα, για να είμαστε και μέσα.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν και μ' αυτόν τον τρόπο θα δω αποτέλεσμα.

Με ένα καλό powerline ξεμπερδευεις και έχεις και θύρα ethernet όπου θες.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

"Πάμε στην λεπτομέρεια λοιπόν η οποία είναι η εξής: 500 MBit είναι μεταφορά 62.5ΜΒ το second. Οι αθεόφοβοι έχουν βάλει δύο καλωδιάκια ethernet στη συσκευασία Cat5. Το καλώδιο ethernet Cat5 πιάνει max 100 MBit δλδ 12.5ΜΒ μεταφορά το sec. Πόσο τσιφούτης μπορείς να είσαι όταν πουλάς μηχάνημα που υποστηρίζει 500MBit μεταφορά δεδομένων και την περιορίζεις με το καλημέρα με καλώδια 100MBit! Κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν Cat5e καλώδια που είναι στα 1000MBit και όλα ΟΚ."

@trendy Κριτική από κάποιον αγοραστή (αφορά το https://www.skroutz.gr/s/4423670/TP-LINK-TL-PA4020PKIT-v1.html)

Για explain to me please: τι σημαίνει αυτό; Έχω λόγο ν' ανησυχώ, έτσι και πάω σ' αυτό;

Επίσης, μεταξύ των δύο που έβαλα, ποιο θα διάλεγες; Δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή;

@DEADLAZARUS δεν σου κάνω explain :hmm:

 

λύση powerline:

πήγαινε εδώ https://www.skroutz.gr/s/12425173/TP-LINK-TL-PA4020PKIT-v2.html το ίδιο μ'αυτό που έβαλες, είναι η V2 έκδοση

ή στην παρακάτω προσφορά στα 57€ https://www.mgmanager.gr/network-over-power/43814-tp-link-tl-pa4010ptkit-av500-powerline-adapter-with-ac-pass-through-3-pack-network-kit-tl-pa4010ptkit.html που έχει τρία κομμάτια αν χρειαστείς έξτρα κάποιο.

 

λύση παντόφλας

κάνε το κάποια μέρα που θα λείπει η γυναίκα σου απ'το σπίτι, μια τρύπα και 3 - 4 κανάλια θα χρειαστείς για να κρυφτεί το καλώδιο.

 

στην λύση παντόφλας θα πήγαινα, αν δεν τα καταφέρεις πήγαινε στο powerline :bleh:

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Gregorypeg1000 said:

Με ένα καλό powerline ξεμπερδευεις και έχεις και θύρα ethernet όπου θες.

 

Ακόμη και με καλό powerline αυξάνει το latency, ενώ δεν είναι σπάνια τα περιστασιακά lag spikes ή ακόμη και στιγμιαίες αποσυνδέσεις, που για gaming δύσκολα είναι ανεκτά. Αναφέρω μόνο αυτά, θεωρώντας ότι το ηλεκτρικό δίκτυο του σπιτιού είναι βολικό, ώστε τουλάχιστον να πιάνει παραπάνω από την ονομαστική ταχύτητα της γραμμής. Από τη στιγμή που έβαλε fastpath για καλύτερο παιχνίδι, το powerline παύει να είναι επιλογή.

 

Αλλά νομίζω ότι κάπου έχει ανοίξει νέο θέμα, οπότε θα μας μεταφέρω εκεί.

 

Edit: Επειδή μόλις κατέληξα εδώ απαντώντας στο παλιό θέμα, απαντώ και στα παραπάνω που μόλις διάβασα:

 

1 hour ago, idonthave said:

500 MBit είναι μεταφορά 62.5ΜΒ το second. Οι αθεόφοβοι έχουν βάλει δύο καλωδιάκια ethernet στη συσκευασία Cat5. Το καλώδιο ethernet Cat5 πιάνει max 100 MBit δλδ 12.5ΜΒ μεταφορά το sec.

 

Από τη μια έχω χρόνια να δω σκέτα Cat 5, οπότε αμφιβάλλω λίγο. Από την άλλη, βλέπω εδώ ότι τα interfaces είναι 10/100, όχι Gigabit. Οπότε δεν είναι απίθανο κατά την TP-LINK το 500 να είναι το άνω όριο, με κάθε θύρα να ανεβαίνει μέχρι 2x100 (σε Full Duplex).

 

Είναι τόσο δύσκολο να περάσετε πχ ένα καλώδιο μέσα σε υπάρχον ηλεκτρικό κανάλι με ατσαλίνα;

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Από τη μια έχω χρόνια να δω σκέτα Cat 5, οπότε αμφιβάλλω λίγο. Από την άλλη, βλέπω εδώ ότι τα interfaces είναι 10/100, όχι Gigabit.

τα παραπάνω με τα 500mbit...62mb κλπ κλπ δεν τα έχω γράψει εγώ :bleh:

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Είναι τόσο δύσκολο να περάσετε πχ ένα καλώδιο μέσα σε υπάρχον ηλεκτρικό κανάλι με ατσαλίνα;

έχει πει ότι δεν είναι δικό του το σπίτι, και αν επιχειρήσει να το κάνει κατά πόσο θα του είναι εύκολο/δύσκολο άγνωστο.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, idonthave said:

τα παραπάνω με τα 500mbit...62mb κλπ κλπ δεν τα έχω γράψει εγώ :bleh:

 

Ναι ρε συ, μην αγχώνεσαι. Στο σχόλιο που παρατέθηκε από το review στο σκρουτζ απαντώ. :T:

 

2 minutes ago, idonthave said:

έχει πει ότι δεν είναι δικό του το σπίτι, και αν επιχειρήσει να το κάνει κατά πόσο θα του είναι εύκολο/δύσκολο άγνωστο.

 

Ένα περαστό καλώδιο σε υπάρχον κανάλι δεν είναι επέμβαση. Δε φαίνεται καν και συνήθως αφαιρείται ευκολότερα κι από ό,τι περνά. Αρκεί να υπάρχει ένα ηλεκτρικό κανάλι με χώρο για ένα Ethernet και βολική όδευση για να μπορεί να περάσει η ατσαλίνα και επιπλέον να συνδέει δύο σημεία που του λύνουν το πρόβλημα (είτε για μεταφορά του ρούτερ είτε για καλώδιο από ρούτερ σε ΗΥ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και τις υποδείξεις. 

Σαφώς η καλύτερη λύση είναι να τραβήξω καλώδιο. Σκοντάφτω στην επίμονη άρνηση της γυναίκας μου.

Ίσως πρέπει να της πω ότι η διαδικασία δεν θα είναι χρονοβόρα ούτε ενοχλητική για το μωρό. 

Τώρα, αν πάρει παραπάνω χρόνο ή κολλήσουμε κάπου, θα τ' ακούσω για τα καλά. 

Το θέμα είναι να την πείσω πρώτα. 

 @acct Χωρίς να γνωρίζω τον λόγο, καταλαβαίνω ότι αποκλείεις τη λύση του powerline ως ανεφάρμοστη. Ποιο είναι το πρόβλημα σ' αυτήν την περίπτωση;

Edit: Επειδή είδα τις απαντήσεις, θα πρέπει να φωνάξω τεχνικό να μου πει τι πρέπει/μπορώ να κάνω και κατά πόσον μπορεί να περαστεί καλώδιο εύκολα και ανώδυνα. Τι να πω, αν είναι τόσο απλό, ίσως δεν χρειάζεται να ενημερώσω τους ιδιοκτήτες.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.