Jump to content



VDSL ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ


Recommended Posts

Λοιπόν.. Επειδή η υπομονή μου εξαντλήθηκε, πάω σε καλώδιο.

Τι συνέβη: ανοίγω το p.c. να ελέγξω την ταχύτητα. Πρώτο περίεργο της ημέρας, μου έβγαζε το default όνομα του δικτύου, ενώ το είχα αλλάξει χθες -αμέλεια δική μου το ότι δεν το είχα κάνει τόσες μέρες- (μαζί με τον κωδικό πρόσβασης εννοείται). Τα κινητά αναγνωρίζουν κανονικά το νέο όνομα και τα έχω συνδέσει αρκετές φορές (ασύρματα) στο δίκτυο.

Ανοίγω uplay, ξεκινάω να κατεβάζω με 2.5 και πάει στα 4. Ξαφνικά, πέφτει στο 0 και μου βγάζει πρόβλημα σύνδεσης. Κλείνω το ρούτερ, το ανοίγω εκ νέου, βγάζω το tp link kit, το ξαναβάζω, τίποτα. Εξακολουθεί δε, όσο κάνει την αναγνώριση, να βγάζει το default όνομα της σύνδεσης (nova κάτι). Εντωμεταξύ, συνεχίζω να μην έχω internet.

Κάποια στιγμή, ξαναβάζω τον usb αντάπτορα που είχα και μου βγάζει ότι το wi-fi δεν έχει ip address (μη συμβατή ip ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς).

Ξαναβάζω το tp link. Αυτήν τη φορά, τα καταφέρνω. Έχω internet, αλλά κατεβάζω από uplay με 1.3mb/s σταθερά.

Άκρη δεν πρόκειται να βρω. Θα φωνάξω τεχνικό να περάσει καλώδιο ή να μου πει αν έχω κάνει βλακεία με το tp link και θέλει κάποια ρύθμιση για να παίξει σωστά.

Σε κάθε περίπτωση, το έχω βάλει σκοπό να πιάσω την ονομαστική ταχύτητα της σύνδεσής μου. Αρκετά έχω ταλαιπωρήσει εαυτόν και εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Για θέμα του μόντεμ μου φαίνεται εμένα. Προσπαθείς να συνδεθείς ασύρματα, με powerline, με κινητά με σταθερό και έχεις πάντα πρόβλημα. Αλλά αν δεν κάνεις μία μέτρηση με το iperf δε θα ξέρεις αν φταίει όντως το powerline ή το μόντεμ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Στα λεγα η δεν σταλεγα? :amen:

Εμ, να πω ότι δεν τα λεγες; Τα λεγες. Το θέμα είναι τι κάνω τώρα.

 

πριν 17 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Για θέμα του μόντεμ μου φαίνεται εμένα. Προσπαθείς να συνδεθείς ασύρματα, με powerline, με κινητά με σταθερό και έχεις πάντα πρόβλημα. Αλλά αν δεν κάνεις μία μέτρηση με το iperf δε θα ξέρεις αν φταίει όντως το powerline ή το μόντεμ.

Το πρόβλημα που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής, είναι ότι έχω αυξημένες ταχύτητες σε συγκεκριμένες ώρες (μεσημεριανές κυρίως). 35-40, ας πούμε.

Τις υπόλοιπες ώρες, ως επί το πλείστον, το speedtest δείχνει ότι σέρνεται η σύνδεση.

Βέβαια, όταν κατέβαζα χθες με 4.5mb/s, το speedtest έδειχνε άλλα ντ' άλλων. Πάλι χαμηλή ταχύτητα έβγαζε, αλλά μια χαρά κατέβαζα από το uplay.

Σήμερα, όμως, πάλι είχα θέμα. Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια μήπως και βγάλω άκρη (φωνάζοντας τεχνικό, γιατί δεν δεν είμαι ειδικός ούτε θέλω να σκαλίσω περισσότερο το ρούτερ/powerline κ.τ.λ.). Αλλά με βλέπω για καλώδιο. Μου μπήκε και η ιδέα να ελέγξω την καλωδίωση του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Το speedtest πρέπει να τρέχει όταν δεν κατεβάζει/ανεβάζει κανένας άλλος στο σπίτι, αλλιώς τα αποτελέσματα δε θα είναι ακριβή.

Τρέξε πρώτα το iperf που είναι εύκολο και δε χρειάζεται να φωνάξεις κανέναν τεχνικό και βλέπεις αν είναι όντως το πρόβλημα στο κομμάτι του powerline.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Το speedtest πρέπει να τρέχει όταν δεν κατεβάζει/ανεβάζει κανένας άλλος στο σπίτι, αλλιώς τα αποτελέσματα δε θα είναι ακριβή.

Τρέξε πρώτα το iperf που είναι εύκολο και δε χρειάζεται να φωνάξεις κανέναν τεχνικό και βλέπεις αν είναι όντως το πρόβλημα στο κομμάτι του powerline.

Κανείς δεν ανέβαζε/κατέβαζε. Μπορεί η γυναίκα μου να ήταν στο Internet. Πέραν αυτού, ουδέν. Το speedtest έδειχνε χαμηλή ταχύτητα και 2 λεπτά μετά κατέβαζα από το uplay με 4.5mb/s.

Θα το τρέξω και θα δω. Σε κάθε περίπτωση, αύριο θα πάω στο υποκατάστημα της nova και θα ζητήσω να έρθει τεχνικός. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το speedtest πιστεύω ότι δεν είναι και πολύ αξιόπιστο. Μπορεί να σου βγάζει χαμηλό download και άμα βάλεις να κατεβάσεις 2-3 μεγάλα αρχεία μαζί απο ftp.ntua.gr πχ να τερματίζει τη σύνδεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Το δήλωσα ως βλάβη στη nova και αναμένω κλήση από εκείνους εντός 24 ωρών. Αν δεν επιδιορθώνεται remotely, θα μ' επισκεφτούν στο σπίτι. Ίδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Μίλησα με τον τεχνικό. Μου είπε ότι έκανε μια ρύθμιση στο ρούτερ και, πλέον, θα έχω σταθερά 38mbps στα κινητά (ανάλογα και την απόσταση). Έκανα speedtest και είχα 38. Βέβαια, όταν έκανα το ίδιο τεστ μετά από λίγο (λίγο πιο μακριά, όμως, από το ρούτερ) είχα 32. Ας το δεχτώ. 

Στον υπολογιστή, μου τα χάλασε λίγο. Καταρχήν, μου είπε ότι δεν έχει σημασία το είδος του καλωδίου ethernet. Οι διαφορές μεταξύ 5 και 5e είναι αμελητέες. Ισχύει;

Ύστερα, μου πρότεινε να βάλω καλώδιο, δοκιμαστικά, για να δω την ταχύτητα. Με το powerline, μου είπε, δεν θα έπρεπε να έχω πρόβλημα. Αν έχω, ίσως φταίει κάτι στον υπολογιστή:unsure:. Σαν τι να φταίει δηλαδή; Με ρώτησε και ποια Windows έχω. 

Πρότεινε να ελέγξω την ταχύτητα για 2-3 μέρες και να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους, αν διαπιστώσω πρόβλημα. Θα έρθει τότε τεχνικός, αλλά αν δεν είναι θέμα του ρούτερ, θα πληρώσω (για να διορθώσει το όποιο πρόβλημα).

Υ.Γ. Παρότι άλλαξα το όνομα και τον κωδικό της σύνδεσής μου, εξακολουθεί ο υπολογιστής να βλέπει το default όνομα. Το USB adapter που είχα, το έβγαλα (με ασφαλή κατάργηση). Πρέπει να κάνω και κατάργηση της εγκατάστασης του usb; Μήπως κάνει conflict με το powerline και γι' αυτό έχω χαμηλή ταχύτητα- κολλήματα- αποσυνδέσεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δηλαδή ακόμη χρησιμοποιείς powerline και άλλα ημίμετρα; Προσπαθώ να καταλάβω.

Ναι. Αλλά μου κάνει νούμερα το powerline. Θα πάω αύριο στη nova και θ' απαιτήσω να έρθει τεχνικός. Στα κινητά, έπεσε εκ νέου η ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Update: ως εκ του θαύματος, επί 2 μέρες, έβλεπα 40+ στα speedtest. Οι μετρήσεις γίνονταν με ασύρματο wifi και το tp link συνδεδεμένο. Δεν ξέρω πώς και τι έγινε.

40 ή 38, ακόμα και στα μέσα δωμάτια. 

Ο σταθερός, όμως, στα ίδια χάλια. Πολύ χαμηλά. 

Ε, χθες, είχα πρόβλημα, γιατί, ενώ συνδεόταν κανονικά στο δίκτυο, δεν άνοιγαν ιστοσελίδες. Μου το έκανε 5-6 φορές. Τα έβγαλα όλα, τα ξανάβαλα, και ήρθε η καταστροφή. Στα κινητά βλέπω, πάλι, 19-24.

I rest my case.

Πριν φωνάξω τεχνικό, να ρωτήσω: ποιο καλώδιο είναι κατάλληλο για δοκιμή στον σταθερό; 5/5e/6/6a; Θέλω καλώδιο 30 μέτρων, αλλά θα το αγοράσω, γιατί ετοιμοπαράδοτα τέτοια δεν έχει εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε, ας μην είχα τη γκρίνια της γυναίκας μου (και ας είχα το θάρρος να πω ''άει χάσου:hehe:'') και θα έκανα αυτό που προτείνατε.

Όσο, βέβαια, με βλέπει να το παλεύω, γίνεται πιο διαλλακτική, αλλά θέλει δουλειά ακόμη το μασάζ.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι. Δε θες κάτι περισσότερο. Εγώ έχω Cat6 αλλά το έχω για το 2030 που θα γίνει η γραμμή 4 του μετρό και θα έχω 500ρι ίντερνετ :hehe: 

Είσαι Γάτα εσύ, γι' αυτό:p.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.