Jump to content



[ΟΜΑΔΙΚΗ] Xiaomi Redmi Note 5 (pro) Global Edition


Recommended Posts

Εγώ πάντως έχω ψηθεί.

Εν κατακλείδι νομίζω κανείς δε βιάζεται γιατί έτσι και αλλιώς αυτή η ιστορία θα αργήσει αρκετά.

Το θέμα που θα ήθελα να ορίσουμε σαν προτεραιότητα είναι να μην φάμε φόλα/χαλασμένα, να μην περάσουν τελωνείο και μας βγεί ο κούκος αϊδόνι και η τιμή να είναι όσο γίνεται χαμηλότερη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, l3ft3ris said:

 

Χααχαχαχα 5"vs 6"

 

Δεν είναι μεγάλο όμως, αυτή η αναλογία είναι πολύ βολική για να έχεις μια μεγάλη οθόνη. Εγώ με το Oneplus 5T έχω βολευτεί φουλ. 

Το μόνο που είναι αδύνατο σε τέτοιες οθόνες είναι να κάνεις slide down τις ειδοποιήσεις ακόμα και για μένα που έχω χέρια πλοκάμια.

 

Αλλά υπάρχει Gesture για Slide down οπότε είναι εύκολο όταν το συνηθήσεις. Ίσως να γίνεται και slide down κ με το δαχτυλικό αποτύπωμα μιας κ είναι χαρακτηριστικό από το Android 7 και μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα είσαι ρουταρισμένος γίνεται και με απλή εφαρμογή απο το playstore το slide down με το αποτυπωμα. Το χρησιμοποιώ από την πρώτη μέρα στο redmi note 4 μιας ακόμα και σε αυτό με δυσκολεύει να φτάσω το πάνω μέρος της οθόνης. Και εμένα με προβληματίζει λίγο το μέγεθος αλλά στην τελική πόσο πιο μεγάλο να είναι απο το note 4?

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου ξέφυγε παραπάνω... έχουμε εκτίμηση για τον χρόνο παράδοσης μετά την παραγγελία;

 

On 3/18/2018 at 2:21 PM, BasiliCeLew said:

Για τα χαλασμένα (αν χτύπα ξύλο υπάρξουν) ακολουθούμε την κατάλληλη διαδικασία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτό.

Τι σημαίνει αυτό σε πολύ γενικές γραμμές;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, acct said:

Μπορεί να μου ξέφυγε παραπάνω... έχουμε εκτίμηση για τον χρόνο παράδοσης μετά την παραγγελία;

Αν ισχύει ότι τέλος του μήνα υπολογίζουν να έχουν στοκ,

Τότε μιλάμε (ανάλογα από που το πάρουμε αλλάζει) από 15 μέρες μέχρι 50.

Το πιο γρήγορα θα είναι η αγορά από το banggood, μετά Aliexpress κ μετά το πιο αργό θα είναι το Gearbest.

 

3 minutes ago, acct said:

Τι σημαίνει αυτό σε πολύ γενικές γραμμές;

Αυτό εξαρτάται πάλι από που αγοράζουμε γιατί το aliexpress πχ δεν έχει paypal (αλλά τα αντίστοιχα δικα του συστήματα) ενώ το Gearbest, Bangood έχουν. Δεν το αναφέρω ως αποτρεπτικό παράγοντα αλλά διαφέρουν λίγο στο πως λύνουν τα προβλήματα.

 

Γενικά πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα είναι με επιστροφή και refund ή επιστροφή και αντικατάσταση. Ενδιάμεσες λύσεις πάλι υπάρχουν με partial refund αλλά αυτό εξαρτάται από το πως θέλουμε να λυθεί το πρόβλημα. Χαμένοι ή συμβιβασμένοι με κάτι δεν θα καταλήξουμε σίγουρα όμως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι μέρες κοντεύουν δεν το κοιτάμε να δουμε τι θα κανουμε;

Φοβαμαι οτι θα υπαρξει θεμα διαθεσιμοτητας μετά και θα χρειαστούμε και μερες για να προγραμματίσουμε πως θα μαζευτουν τα λεφτά κλπ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Εγώ παιδιά είμαι μέσα σίγουρα για ένα μαύρο.

 

Από τους κανόνες:

Quote

απαγορεύεται ρητά η η δημοσίευση υλικού που είναι αντίθετο με την ελληνική νομοθεσία.

 

Συγγνώμη, δεν κρατήθηκα... :rofl:

 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά ας κάνουμε μια λίστα να προχωρήσει σιγά σιγά για να ετοιμάσουμε την παραγγελία.

 

Σε τι συμφωνούμε όλοι:

  1.  Το μοντέλο 4/64 (αν κάποιος θέλει άλλο να το γράψει να δούμε τι μπορεί να γίνει)
  2. Η αποστολή θα γίνει ή στον καθένα ξεχωριστά ή ανά περιοχή (όπως μπορέσουμε να το κλείσουμε)
  3.  Η τιμή που θα πούμε είναι τελική, χωρίς απρόοπτα τελωνείου

Στο πώς θα μαζέψουμε τα λεφτά δυστυχώς δεν υπήρξε καμία συμφωνία αλλά θα βγάλουμε άκρη λοιπόν:

-Στην περίπτωση που η παραγγελία γίνει μέσω paypal

1. Όποιος τα στείλει σε revolut δεν χρεώνεται με κάποιο fee (θα βγει μάλιστα λίγο λιγότερο σε σχέση με τους άλλους)

2. Όποιος τα στείλει με τράπεζα (έχω Πειραιώς) θα χρεωθεί επιπλέον το έμβασμα (1€ για να ανεβάσουμε τα λεφτά στην paypal)

3. Αποστολή σε paypal κανενα fee

 

Πχ. Αν κάνει 200€ ακριβώς,

1. Αυτός με την revolut θα δώσει 197€

2. Αυτός με την κατάθεση στην τράπεζα 201€

3. Αυτός με την paypal 200€

___

Σε περίπτωση ακύρωσης

1. Αυτός με την revolut θα πάρει πίσω 197€

2. Αυτός με την κατάθεση

α. 200€ στην paypal

b. 200€ στην revolut

c. 200€ μειον το φόρο εμβάσματος που βάζει η Πειραιώς για αποστολή σε λογαριασμό Πειραιώς

3. Αυτός με την paypal 200€

 

Αν αγοραστεί με κάρτα από aliexpress αλλάζουν λίγο τα πράγματα και θα διευκρινιστουν αν είναι σε περίπτωση που αποφασίσουμε να πάρουμε από εκεί.

 

Γίνομαι πολύ συγκεκριμένος για να είμαστε εντάξει και γιατί όχι να καθιερώσουμε τέτοιες αγόρασες (ίσως κ με μεγαλύτερη συμμετοχή στο μέλλον) μπας και γλιτώσουμε ότι μπορούμε. 

 

Παει και αυτό.

Τώρα πείτε μου πόσα κομμάτια, τι χρώμα, (τι μοντέλο) θέλει ο καθένας και από πια περιοχή είστε για να οργανώσουμε που θα πάει το δέμα ή πως θα τα μοιράσουμε. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 Μαύρο 4/64

Τρόπος μεταφοράς χρημάτων γίνονται όλα. Εχω και Πειραιώς και εγώ αρα για έμβασμα δεν κοστίζει κατι έξτρα. 

Το θέμα που δεν ξέρω και είναι εν μέρη άσχετο, είναι τι προμήθεια θέλει το revolut είτε τι κόστος έχει στην φόρτωση. 

Αν κοστίσει 198 για να δώσω 197 μεσω revolut τους συμφέρει όλους.  Ξέρω ότι θελει και 3 εργάσιμες για να γίνει η μεταφορά/φόρτωση και οτι εχει καλύτερη ισοτιμία αποτι paypal ή τράπεζα κατευθείαν. Ποια ειναι τα μείον ομως; 

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα 1€ επιπλέον σε Πειραιώς όχι για το εσωτερικό έμβασμα της τράπεζας αλλά για να ανέβουν στην paypal τα λεφτά σαν έμβασμα. Μπορεί φυσικά ο καθένας να το κάνει μόνος του κ να μου στείλει κατευθείαν το ποσό στην paypal. Οπότε σε περίπτωση ακύρωσης της παραγγελίας τα λεφτά μπορώ να τα επιστρέψω στην paypal ή να τα τραβήξω στην revolut (που δεν χρεώνει τα εισερχόμενα εμβάσματα ) και να σας τα στείλω εκεί. 

 

Για να φορτώσεις την revolut κοστίζει 1€ το έμβασμα ανεξερετως ποσού, και χρειάζεται πλέον 1 εργάσιμη μέρα η μεταφορά. Και αξίζει λόγο πολυ καλης ισοτιμίας που προσφέρει. Και για αυτό θα βγεί πιο φθηνα. Μεταφορές μεταξύ revolut είναι δωρεάν. 

 

Θέλω να αποφύγω αγορά κατευθείαν από την κάρτα της Πειραιώς κ ο λόγος είναι οι σταθερές χρεώσεις ισοτιμίας που υπάρχουν πλέον. Καταλήγει να έχεις μια ισοτιμία χειρότερη από αυτή που προσφέρει το paypal.

 

___________________________________________

Οπότε έχουμε κ λέμε

~Gregorypeg1000 --> 1x [Μαύρο] 4/64

~swatoner --> 1x [Μαύρο] 4/64

~BasiliCeLew --> 1x [Μαύρο] 4/64 , 1x [Χρυσό] 4/64

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Αν μπορώ να μπω και εγώ στην ομαδική
1x [Μαύρο] 4/64 (Θεσσαλονίκη)

 

κατάθεση Πειραιώς είναι το πιο βολικό για μένα

 

edit: πρακτικά μιλάμε για αυτό ε?
https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5-Global-Version-5_99-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-636-Octa-core-4G-Smartphone-p-1268372.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=HK
 

(όχι απαραίτητα απο banggood προφανώς αλλά κολλάω στα lte bands)

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βγαίνει στα 190 ευρώ το άτομο, τελική τιμή για κατάθεση σε τράπεζα ή paypal. Και 187 στην revolut. Αυτό από Gearbest χρησιμοποιώντας dpd uk όπου δεν μπλέκουμε καθόλου με τελωνεία. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει ακόμα συγκεκριμένη ημερομηνία παραλαβής. Αναμένεται το μαύρο να το έχουν σε 5 μέρες αλλά δεν γνωρίζω αν προλάβουμε από το στοκ αυτό :unsure:

 

Με +7 ευρώ αγοράζουμε από Banggood (ίσως με δυνατότητα αποστολής στον καθένα ξεχωριστά) ΑΛΛΑ με ασφάλεια τελωνείου, δλδ αν μπει τελωνείο θα πρέπει να πληρώσουμε και μετά θα πάρουμε τα λεφτά από τον κινέζο. Διαφορετικά η τιμή βγαίνει +15 ευρώ για να χρησιμοποιήσουμε  Priority direct mail που δεν μπαίνει τελωνείο σίγουρα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει κάτι: για μας που είμαστε εκτός Αθηνών και δεν μπορούμε να συναντηθούμε κάπου για να παραλάβουμε, τί σχέδιο υπάρχει για την αποστολή; Ποιός αναλαμβανει;

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.