Jump to content



Περίεργη συμπεριφορά δικτύου/internet


Bonito

Recommended Posts

Μετά από φρέσκια εγκατάσταση στο καινούριο μου desktop, συνέδεσα το to pc με το router μέσω powerline  (TP-LINK 7010 v2) και πιάνω περίπου 600-700mbps που με καλύπτει από internet capacity (150Mbps symmetric απο hyperoptic). Στην αρχή δεν είχα κάποιο antivirus και μετά έβαλα bitdefender internet security 2018. Παρόλαυτα η συμπεριφορά είναι ίδια, αργεί πολύ σε μερικά site να πάρει μπρός, σε μερικά άλλα με flash δεν τα ανοίγει καθόλου και δεν μου ανοίγει και το synology μέσω δικτύου ενώ το εντοπίζει κανονικά. Τι μπορώ να τσεκάρω; 

 

*Για παράδειγμα το gazzetta.gr το ανοίγει πάντα σφαίρα. google είναι οκ. Δεν νομίζω πάντως ότι φταίνε τα website. Κάτι γίνεται με firewall? πολύ περίεργο. Ping στα games είμαι οκ με το λίγο που έχω δεί.

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, UltraB said:

Για άλλαξε DNS και κάνε μια δοκιμή.

Επίσης κάνε ένα tracert στα site που καθυστερούν και πόσταρε το

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά νομίζω ο πάροχος άλλαξε απο IPV4 σε 6. Έκανα ένα reset το router και δούλεψε το δίκτυο. Ίσως λίγο καλύτερη συμπεριφορά  και στο internet. Τα site που κολλάνε όταν τα κάνω ping απο cmd μου βγάζουν καλό ping αλλά ίσως ψηλό ΤLL ( κοντά στο 300). Όμως δεν το έχω κάνει δοκιμή σε πολλά, και επίσης όταν πάρει μπρος μετά λειτουργούν κανονικά. Σαν να τρώει ένα αρχικό lag με μερικά sites. Και το άλλο που ανέφερα, σε μερικά με flash (νομίζω) θέλει πολλά refresh για να συγχρονιστεί. Έχω δοκιμάσει και firefox και chrome

Link to comment
Share on other sites

Πριν αλλάξουν το έκανε; Δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο η αλλαγή.

Εμένα κάτι μου μυρίζει σε throttling από τον πάροχο ( ; ).

 

Δοκίμασες να αλλάξεις DNS; Βάλε πχ της Google (8.8.8.8 / 8.8.8.4).

Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία από δίκτυα και σου προτείνω ότι θα δοκίμαζα και εγώ μήπως και βρεις κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Bonito έγραψε:

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά νομίζω ο πάροχος άλλαξε απο IPV4 σε 6

Παίζει ρόλο. Είναι dual stack 4 και 6 ή μόνο 6 και κάνουν αυτοί τη μετάφραση;

Όταν κάνεις ping χρησιμοποιείς ipv4 διεύθυνση ή ipv6;

Γενικά να ξέρεις ότι σε περιβάλλον dual stack το ipv6 θα έχει μία παραπάνω προτίμηση έναντι του v4. Άρα αν πας να προσπελάσεις κάτι που είναι διαθέσιμο σε v4 μόνο, θα έχεις μία μικρή καθυστέρηση γιατί ο υπολογιστής σου δοκιμάζει πρώτα σε v6 και μόλις αποτύχει το γυρνάει σε v4. Εκτός αν είναι cached η διεύθυνση, οπότε ξέρει πού να πάει με τη μία.

Το gazetta.gr πάντως δεν έχει ipv6 διεύθυνση απ' ότι είδα. Το google έχει φυσικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, UltraB said:

Πριν αλλάξουν το έκανε; Δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο η αλλαγή.

Εμένα κάτι μου μυρίζει σε throttling από τον πάροχο ( ; ).

 

Δοκίμασες να αλλάξεις DNS; Βάλε πχ της Google (8.8.8.8 / 8.8.8.4).

Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία από δίκτυα και σου προτείνω ότι θα δοκίμαζα και εγώ μήπως και βρεις κάποια άκρη.

αυτό το αλλάζω στο router ή στο pc μου μόνο;

3 hours ago, trendy said:

Παίζει ρόλο. Είναι dual stack 4 και 6 ή μόνο 6 και κάνουν αυτοί τη μετάφραση;

Όταν κάνεις ping χρησιμοποιείς ipv4 διεύθυνση ή ipv6;

Γενικά να ξέρεις ότι σε περιβάλλον dual stack το ipv6 θα έχει μία παραπάνω προτίμηση έναντι του v4. Άρα αν πας να προσπελάσεις κάτι που είναι διαθέσιμο σε v4 μόνο, θα έχεις μία μικρή καθυστέρηση γιατί ο υπολογιστής σου δοκιμάζει πρώτα σε v6 και μόλις αποτύχει το γυρνάει σε v4. Εκτός αν είναι cached η διεύθυνση, οπότε ξέρει πού να πάει με τη μία.

Το gazetta.gr πάντως δεν έχει ipv6 διεύθυνση απ' ότι είδα. Το google έχει φυσικά.

Δεν το ξέρω. Θα ρωτήσω.

 

Δείτε ένα video που προσπαθώ να μπω σε ένα site και κάνει μισο λεπτό. Μόλις ανοίξει μετά πήγαινει μια χαρά εντός του site. Για κακή μου τύχη μόλις πατάω back να πάω πάλι στο google για να ξαναπροσπαθήσω το φορτώνει κατευθείαν ενώ προηγουμένος ξαναείχε την ίδια καθυστέρηση.

 

https://drive.google.com/file/d/1pXlUf59ORnd6ehQYsVzZNF5oj6c_PhpI/view?usp=sharing

 

δείτε και μια εικόνα με το ping απο το site.

 

Capture.PNG

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Τη δεύτερα φορά το φορτώνει μπάλα επειδή είναι cached στον υπολογιστή σου.

 

Όσο αφορά το DNS άλλαξε το από το router καλύτερα, λογικά θα στο αναγράφει σαν DNS και θα έχει μια IP.

Αν δεν το βρεις, άλλαξε το από το PC και κάνε μια δοκιμή.

 

Απλά έχε υπόψη σου ότι αν έχεις επισκεφθεί ένα site θα είναι cached στον υπολογιστή σου, γι αυτό φορτώνουν πιο γρήγορα.

Ότι αλλαγές κάνεις, μετά κάνε και ένα καθαρισμό στον browser ή μπες από κάποιον που δε χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, UltraB said:

Τη δεύτερα φορά το φορτώνει μπάλα επειδή είναι cached στον υπολογιστή σου.

 

Όσο αφορά το DNS άλλαξε το από το router καλύτερα, λογικά θα στο αναγράφει σαν DNS και θα έχει μια IP.

Αν δεν το βρεις, άλλαξε το από το PC και κάνε μια δοκιμή.

 

Απλά έχε υπόψη σου ότι αν έχεις επισκεφθεί ένα site θα είναι cached στον υπολογιστή σου, γι αυτό φορτώνουν πιο γρήγορα.

Ότι αλλαγές κάνεις, μετά κάνε και ένα καθαρισμό στον browser ή μπες από κάποιον που δε χρησιμοποιείς.

 

Για την ώρα το έχω βάλει στις ρυθμίσεις του lan στο pc google dns και στο ipv4 και ipv6. 

 

Για δείτε λίγο το WAN status απο ρούτερ.

 

 

Capture.PNG

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είσαι σε dual stack και η σελίδα που πας να ανοίξεις δεν έχει v6.

Δε βλέπω κάτι το τραγικό, ούτε αργεί υπερβολικά να πεις ότι είναι πρόβλημα. Μάλλον είναι ένας λογικός χρόνος απόκρισης μέχρι να μάθει ότι δεν υπάρχει v6 διεύθυνση και πρέπει να πάει μέσω v4. Οι DNS που χρησιμοποιείς είναι του παρόχου σου υποθέτω. Αν θέλεις να πειραματιστείς λίγο, βάλε έναν DNS server στον υπολογιστή σου και βάλε τον να κάνει caching only και forward τις ερωτήσεις στους DNS του παρόχου σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάπως "λάθος" από θέμα παρόχου; Δεν με αφορά πως και τι έχουν υλοποιήσει αλλά αν συνέβαινε σε εμένα αυτό θα τους "έκραζα". 

Συγνώμη αλλά αργεί υπερβολικά και σου μιλάω για τα δικά μου δεδομένα που έχω συνηθίσει σε μια μέτρια γραμμή Ελλάδος.

 

Επίσης κάποιοι δίνουν τρελά λεφτά σε optimization στις σελίδες τους για κερδίσουν μερικά δευτερόλεπτα και έτσι πάνε περίπατο.

Θα μου πεις ας βάλουν υποστήριξη IPv6 αλλά κάτι δε μου κάθετε καλά με όλο αυτό γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, trendy said:

Ωραία είσαι σε dual stack και η σελίδα που πας να ανοίξεις δεν έχει v6.

Δε βλέπω κάτι το τραγικό, ούτε αργεί υπερβολικά να πεις ότι είναι πρόβλημα. Μάλλον είναι ένας λογικός χρόνος απόκρισης μέχρι να μάθει ότι δεν υπάρχει v6 διεύθυνση και πρέπει να πάει μέσω v4. Οι DNS που χρησιμοποιείς είναι του παρόχου σου υποθέτω. Αν θέλεις να πειραματιστείς λίγο, βάλε έναν DNS server στον υπολογιστή σου και βάλε τον να κάνει caching only και forward τις ερωτήσεις στους DNS του παρόχου σου.

 

Αυτό είναι το status της σύνδεσης του router μου με το κεντρικό router του κτιρίου. Δεν είναι modem, έχω fttp αν το λέω καλά. 

 

Στον dhcp sever έβαλα ipv4 dns Google αλλά δεν ξέρω πως να το τεστάρω αν το έχει πάρει. Στο ethernet του desktop άφησα auto ipv4 dns και σεταρα μόνο τον dns ipv6 που δεν βρήκα επιλογή μέσα στο router. 

 

Πως το βάζω να κάνει caching? 

7 hours ago, UltraB said:

Δεν είναι κάπως "λάθος" από θέμα παρόχου; Δεν με αφορά πως και τι έχουν υλοποιήσει αλλά αν συνέβαινε σε εμένα αυτό θα τους "έκραζα". 

Συγνώμη αλλά αργεί υπερβολικά και σου μιλάω για τα δικά μου δεδομένα που έχω συνηθίσει σε μια μέτρια γραμμή Ελλάδος.

 

Επίσης κάποιοι δίνουν τρελά λεφτά σε optimization στις σελίδες τους για κερδίσουν μερικά δευτερόλεπτα και έτσι πάνε περίπατο.

Θα μου πεις ας βάλουν υποστήριξη IPv6 αλλά κάτι δε μου κάθετε καλά με όλο αυτό γενικότερα.

Ναι και εμένα δεν μου αρέσει αυτή η καθυστέρηση. Νομίζω έφτιαξε με τον Google dns αλλά θα το δοκιμάσω για μερικές μέρες. Εντομεταξυ δεν είναι μόνο η καθυστέρηση. Πολλές σελίδες δεν άνοιγαν σωστά και θέλανε refresh ή δεν άνοιγαν ποτέ σωστά (πολύ λίγες} 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, UltraB said:

Στο κάνει και σε άλλες συσκευές; 

 

Θα δοκιμάσω μετά που θα είμαι σπίτι να ανοίξω το site που είχες βάλει παραπάνω να δω τι θα κάνει. 

 

Από eduroam δίκτυο πάντως το ανοίγει μπάλα. 

Μόλις άλλαξα dns δεν είχα θέμα. Θα το δοκιμάσω για καμιά βδομάδα να δω αλλά φαίνεται να έφτιαξε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πάροχος δεν έχει κάνει κάποιο λάθος εδώ απ' όσο μπορώ να δω.

Αν αργεί λίγο να απαντήσει την πρώτη φορά ο DNS τους γιατί δεν είναι cached η απάντηση δεν είναι κάτι φοβερό. Στον google DNS που τον χρησιμοποιούν περισσότεροι λογικά είναι cached η απάντηση και απαντάει πιο γρήγορα. Αλλά μετά υπάρχουν και θέματα ιδιωτικότητας όσον αφορά τη google.

Το πρόβλημα είναι κυρίως της σελίδας που το έτος 2018 δεν έχει ipv6...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, trendy said:

Ο πάροχος δεν έχει κάνει κάποιο λάθος εδώ απ' όσο μπορώ να δω.

Αν αργεί λίγο να απαντήσει την πρώτη φορά ο DNS τους γιατί δεν είναι cached η απάντηση δεν είναι κάτι φοβερό. Στον google DNS που τον χρησιμοποιούν περισσότεροι λογικά είναι cached η απάντηση και απαντάει πιο γρήγορα. Αλλά μετά υπάρχουν και θέματα ιδιωτικότητας όσον αφορά τη google.

Το πρόβλημα είναι κυρίως της σελίδας που το έτος 2018 δεν έχει ipv6...

 

όπως είπα τα πράγματα δεν ήταν τόσο "καλά" όσο φαίνεται στο video που την δεύτερη φορά το ανοίγει γρήγορα. Πριν απο αυτό είχα κάνει 10 δοκιμές και έκανε τον ίδιο χρόνο. Επίσης το έκανε σε πολλές σελίδες και για περισσότερο χρόνο ή μερικές φορές δεν τις άνοιγε σωστά. Οπότε φαίνεται ότι ο google dns βοήθησε αρκετά. Θέλει όμως να το δοκιμάσω.

 

Επίσης όπως είπα έβαλα ipv4 dns στο router (dhcp server) αλλά δεν είχε επιλογή για ipv6 dns. Οπότε αυτό το έβαλα στα settings του pc μου. είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος trendy έγραψε:

Ο πάροχος δεν έχει κάνει κάποιο λάθος εδώ απ' όσο μπορώ να δω.

Αν αργεί λίγο να απαντήσει την πρώτη φορά ο DNS τους γιατί δεν είναι cached η απάντηση δεν είναι κάτι φοβερό. Στον google DNS που τον χρησιμοποιούν περισσότεροι λογικά είναι cached η απάντηση και απαντάει πιο γρήγορα. Αλλά μετά υπάρχουν και θέματα ιδιωτικότητας όσον αφορά τη google.

Το πρόβλημα είναι κυρίως της σελίδας που το έτος 2018 δεν έχει ipv6...

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να υποστηρίζουν IPv6 και ειδικότερα μεγάλες σελίδες αλλά...

Προσωπικά δε μου έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο και μου φάνηκε αρκετά αργή απάντηση, σαν κάτι αφύσικο δηλαδή.

 

Τέλος πάντων, αφού έβγαλε άκρη το παιδί όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.