Jump to content



Μνημες DDR2 Βοηθεια


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Εχω εναν υπολογιστη απο ενα ξαδερφακι μου το οποιο εχει 2 giga μνημη ram πανω
ddr2.Σας δινω τα στοιχεια του υπολογιστη απο το cpu-z για να μου πειτε ποιες μνημες να αγορασω και απο που.Θελω να του βαλω 8 giga οσο το δυνατον πιο γρηγορες.H μητρικη εχει 4 slot.Επισης βρηκα μια αγγελια στο facebook εδω https://www.facebook.com/marketplace/item/139722650049822/.Αξιζει να τις αγορασω αυτες θα κανουν στο pc?Ευχαριστω καλο Πασχα με υγεια σε ολους

IOANNIS-PC.zip

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κάνουν οι μνήμες από το fb.

Βρες και αγόρασε 4 dimms των 2GB έκαστο DDR2 800MHz για να φτάσεις τα 8 που χρειάζεσαι.

Μπορείς να βρείς refurbish μνήμες σε διάφορα καταστήματα ή κοίτα στις αγγελίες εδώ ή σε άλλα φόρα.

Υπολόγισε περίπου 10 με 15ευρώ το πολύ για το κάθε ένα dimm.

 

Αν το ποσό είναι μεγάλο τότε πάρε μόνο 2 dimm έτσι ώστε να έχεις (2 χ 2) + (2 χ 1) = 6GB συνολικά.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα βρεις σχετικά εύκολα (μέσα από αγγελίες σε τεχνολογικά fora) 2x2Gb 800άρες CL5 DDR2 (κι ας είναι CL4 αυτές που ήδη υπάρχουν) με 20-25 ευρώ έτσι ώστε και δουλειά να γίνει αλλά και να μη δώσεις πολλά λεφτά για τόσο παλιό σύστημα.
Συν ό,τι σου πε ο dpolal.
(η μητρική είναι αυτή https://www.asrock.com/mb/NVIDIA/K10N78hSLI-GLAN/index.asp)

Έγινε επεξεργασία από Hodad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, από το zip αρχείο που ξαναείδα προκύπτει ότι οι μνήμες που έχεις τώρα είναι 400ρες μεν αλλά λειτουργούν στα 266MHz και σαν single channel.

Βεβαιώσου ότι είναι εκατεστημένες είτε στα 2 πρώτα ή είτε στα 2 δεύτερα slots με το ΙΔΙΟ πάντα χρώμα προκειμένου να παίξουν σαν dual channel και κοίτα τις ρυθμίσεις τους στο BIOS ο χρονισμός τους να είναι στα 400ΜΗz.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.Θα ηθελα αν μπορειτε καποιο λινκ απο καποιο site για να κανω αγορα γιατι απο μονος μου θα κανω καμια βλακεια και θα παρω λαθος μνημες.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, panos kostagiannis said:

Θελω να του βαλω 8 giga οσο το δυνατον πιο γρηγορες.


επίσης πριν αγοράσεις βεβαιώσου ότι το σύστημά σου (λειτουργικό) θα βλέπει το σύνολο της μνήμης. Σε παλαιά συστήματα ασχέτως της υποστήριξης από τη μητρική δεν είναι βέβαιο ότι τα windows θα δουν πάνω από 3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι καλύτερα να βρεις μεταχειρισμένες.
Αν θες οπωσδήποτε καινούργιες, διάλεξε τις φθηνότερες που θα βρεις σε 2 x 2Gb. Για μένα δε χρειάζεται να ναι καν 800άρες (αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση στην τιμή σε σχέση π.χ. με 667άρες).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το pc δεν ειναι δικο μου  και το  ξαδερφακι μου θελει καινουργιες μνημες οποτε πεστε μου ποιες απο αυτες να παρω  https://www.bestprice.gr/cat/2609/memory/f/297_800000-800000_1154_23447/800mhz-kai-ano-desktop.html?q=ram+ddr2+2gb+800mhz&o=2

Link to comment
Share on other sites

οποιεσδήποτε απο αυτές να πάρεις σου κάνουν. Το jacob βολεύει γιατι έχει μονο 10 ευρώ μεταφορικά για ελλάδα. Αν δεν νιώθεις  ανετα με τη γλώσσα βάλε στο chrome να στο μεταφράσει.

 

προσωπικά πάντως αφου έχει amd σύστημα θα πήγαινα σε high density μνημες που ειναι παμφθηνες link .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις θέσεις για μνήμες ίδιου χρώματος (δηλαδή και οι δυο είτε στις κίτρινες ή και οι δυο στις πορτοκαλί).

Αλλά με το λειτουργικό που έχεις ( Windows 7 (6.1) Ultimate Edition 32-bit  Service Pack 1 (Build 7601) θα δει τα 3,5 GB ακόμα και αν έχεις 4 GB, 6GB  ή 8 GB γιατί το λειτουργικό σου είναι 32 μπιτο.

Για να δει την  μνήμη που θα βάλεις πρέπει να είναι 64-bit (Χ 64)

 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, p55 said:

Στις θέσεις για μνήμες ίδιου χρώματος (δηλαδή και οι δυο είτε στις κίτρινες ή και οι δυο στις πορτοκαλί).

Αλλά με το λειτουργικό που έχεις ( Windows 7 (6.1) Ultimate Edition 32-bit  Service Pack 1 (Build 7601) θα δει τα 3,5 GB ακόμα και αν έχεις 4 GB, 6GB  ή 8 GB γιατί το λειτουργικό σου είναι 32 μπιτο.

Για να δει την  μνήμη που θα βάλεις πρέπει να είναι 64-bit (Χ 64)

 

 

Ok thanks θα του βάλω 64 bit.Καλες γιορτες σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.