Jump to content


Router για μικρο καφε με καλο QOS


platonas

Recommended Posts

Χριστος ανεστη και χρονια πολλα σε ολους ,

 

Ενας φιλος μου οπου εχει ενα μικρο καφε θελει να παρει ενα οικονομικο wifi router με 4 Lan κατα κυριο λογο για QOS .

 

Εχει ενα καταγραφικο (οπου θα μπει σε lan) και θελει οταν ειναι εκτος μαγαζιου κ μπει να κοβει απο τους αλλους οσο χρειαζετε και πχ να δινει προταιρεοτητα σε ενα συγκεκριμενο PC (η μια ip) στο μαγαζι.

 

Σαν modem θα εχει του παροχου του , οπου πανω θα πεσει το ρουτερ.

 

Με πιο ρουτερ μπορει να κανει την δουλεια του οσο πιο οικονομικά γίνεται ?

Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και με τί εξοπλισμό/λειτουργικό σύστημα είναι εξοικειωμένος όποιος αναλάβει τη ρύθμιση.

Από πλευράς υλικού, κάτι τέτοιο είναι μια χαρά:

https://mikrotik.com/product/hap_ac2

Μπορείς να βρεις και φτηνότερο, εάν δεν χρειάζεσαι Gbit ethernet.

Link to comment
Share on other sites

To asus απο οτι βλεπω εχει το διπλο κοστος οποτε δυσκολα θα το δεχτει.

 

Το αλλο που εμαθα ειναι οτι εχει forthnet και voip τηλεφωνια στο μαγαζι.Αρα αν το ρουτερ που εχει τωρα  μπει σε bridged δεν θα λειτουργει το τηλεφωνο ?

 

Η λυση ειναι να μπει το νεο ρουτερ πανω στο παλιο και να παρει internet απο αυτο ενω το παλιο δουλευει κανονικα ?

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2018 at 2:45 AM, billpeppas said:

Πιο εύκολα στην διαχείριση, και σε οικονομικές τιμές θα ήταν μια λύση όπως το Asus RT-AC68U

 

Συμφωνώ 100%. Εχω το συγκεκριμένο εδώ και αρκετά χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Σε bridge με το modem. Υπάρχει βέβαια και το Dsl68u το οποίο θα σου αντικαταστήσει και το modem και μάλλον είναι πιο συνετή λύση. Τα λεφτά του θα τα βγάλει μην το φοβάσαι!

Link to comment
Share on other sites

Θα του πω τι παίζει και θα τον αφήσω να διαλέξει εκείνος. Οχι τιποτα αλλο , τα asus θα ειναι και πιο ευκολο να τα σεταρει ο ανηψιος του οποτε αμα τυχει κατι δεν θα χρειαζεται να περιμενει ποτε μπορω εγω να περασω απο εκει.

 

@billpeppas οποτε οταν αγορασει οτι θελει θα δοκιμασουμε μια πρωτα bridge και αν δεν παιζει το voip το γυρναμε σε modem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.