Jump to content



Δύο SSD με δύο διαφορετικά OS


Recommended Posts

Καλησπερίζω & μπαίνω απευθείας στο ψητό!

 

Έχω ένα laptop από τη δουλειά το οποίο θέλω να του βάλω μία δεύτερη προσωπικότητα :)

 

Σκέφτομαι να βγάλω τον SSD που έχει με τα Windows 7, να βάλω ένα δικό μου και να εγκαταστήσω εκ νέου Windows 10. Έπειτα, να αλλάζω δίσκο (ξεβίδωμα, βίδωμα κανονικά) ανάλογα τη δουλειά που θέλω να κάνω ώστε να χρησιμοποιώ και το λειτουργικό που θέλω. 

 

Είναι κάτι που δεν έχω σκεφτεί; Κάποιο κόλλημα με τα BIOS;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν είναι εφικτό όπως το λές αλλά θα είναι βολικότερο να έχεις έναν μεγαλύτερο δίσκο και να έχεις και τα 2 λειτουργικά απλώς σε διαφορετικά partition με επιλογή κατά την εκκίνηση.

Κάνοντας μια αναζήτηση dual boot win7/10 θα βρείς αναλυτικές οδηγίες για το πως να το κάνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν το laptop έχει boot menu, ώστε να επιλέγεις από που θα κάνεις boot και USB 3.0 ώστε οι ταχύτητες να είναι τουλάχιστον παραπάνω από αξιοπρεπείς, ίσως μια ιδέα θα ήταν να αφαιρέσεις τον εσωτερικό δίσκο, να συνδέσεις σε μια USB 3.0 τον δεύτερο δίσκο και να κάνεις εγκατάσταση τα Win10 εκεί. Εδώ περιγράφεται μια διαδικασία(γρήγορο googling, δεν το έχω ψάξει-δοκιμάσει) για εγκατάσταση των Win10 σε εξωτερικό δίσκο.

Επανατοποθετείς τον εσωτερικό δίσκο και μετά φορτώνεις το λειτουργικό που θέλεις επιλέγοντας το boot device.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Efialtis said:

Ναι μεν είναι εφικτό όπως το λές αλλά θα είναι βολικότερο να έχεις έναν μεγαλύτερο δίσκο και να έχεις και τα 2 λειτουργικά απλώς σε διαφορετικά partition με επιλογή κατά την εκκίνηση.

Κάνοντας μια αναζήτηση dual boot win7/10 θα βρείς αναλυτικές οδηγίες για το πως να το κάνεις.

 

Φυσικά αυτό που λες είναι το πιο σωστο. Αλλά δυστυχώς ο δίσκος της δουλειάς είναι κλειδωμένος. Δεν έχω admin rights. Και αναγκάζομαι να χρησιμοποιω δεύτερο laptop για Windows 10 :(

 

3 minutes ago, yanni said:

Αν το laptop έχει boot menu, ώστε να επιλέγεις από που θα κάνεις boot και USB 3.0 ώστε οι ταχύτητες να είναι τουλάχιστον παραπάνω από αξιοπρεπείς, ίσως μια ιδέα θα ήταν να αφαιρέσεις τον εσωτερικό δίσκο, να συνδέσεις σε μια USB 3.0 τον δεύτερο δίσκο και να κάνεις εγκατάσταση τα Win10 εκεί. Εδώ περιγράφεται μια διαδικασία(γρήγορο googling, δεν το έχω ψάξει-δοκιμάσει) για εγκατάσταση των Win10 σε εξωτερικό δίσκο.

Επανατοποθετείς τον εσωτερικό δίσκο και μετά φορτώνεις το λειτουργικό που θέλεις επιλέγοντας το boot device.

 

Αυτο ίσως βολεύει όντως. Το laptop είναι ένα διετίας hp elitebook το οποίο έχει usb 3. Λες να μπορείς να δουλέψεις μέσω usb; Εντωμεταξυ δεν έχει και dvd drive και πρέπει να κάνω εγκατάσταση από usb. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, trib said:

Αυτο ίσως βολεύει όντως. Το laptop είναι ένα διετίας hp elitebook το οποίο έχει usb 3. Λες να μπορείς να δουλέψεις μέσω usb; Εντωμεταξυ δεν έχει και dvd drive και πρέπει να κάνω εγκατάσταση από usb. 

Αν δουλέψει θα γλυτώσεις τα βάλε βγάλε. Το USB 3.0 είναι αρκετά γρήγορο για να μην σε καθυστερεί και αν κάνεις την εγκατάσταση με τον εσωτερικό δίσκο αφαιρεμένο, λογικά δεν θα μπλέξουν τα μπούτια τους και τα λειτουργικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις οπτικό και δεν το χρειάζεσαι τότε μπορείς να βάλεις εκεί το δεύτερο δίσκο σου. Αν το χρειάζεσαι σπάνια μπορείς να πάρεις usb οπτικό για το 1-2 φορές στο τόσο πχ.

Ή απλά ένα sata to usb καλώδιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.