Jump to content



Αξία ανεκτίμητη να κάνεις restart και να χάνεται ο boot drive SSD 840 evo 500Gb


Recommended Posts

Αξία ανεκτίμητη να κάνεις restart και να χάνεται ο boot drive SSD 840 evo 500Gb

 

Σπέρες δεν ξέρω τι σκ@@τα έκαναν τα windows μετά από κάθε restart που κάνω απλά ο δίσκος δεν φαίνεται με αποτέλεσμα να σε πετάει στο bios να φαίνονται όλοι οι άλλοι δίσκοι εκτός από τον boot drive SSD με ένα save and exit στο bios μετά τον βρίσκει <_<

Ξαφνικά το προηγούμενο καιρό δούλευε οκ

image.thumb.png.8e5761e749be4fac5abd43842aee137f.png

 

Μέχρι στιγμής άλλαξα καλώδιο τροφοδοσίας και sata (ίδια θέση πάνω στην μητρική)

Επίσης γύρισα και εργοστασιακές ρυθμίσεις, μήπως κάτι χάζεψε αλλά τα ίδια (μηχάνημα υπογραφής)

Αυτό που με παραξενεύει ότι σε COLD BOOT τον πιάνει με την μία και όλα αυτά ξεκίνησαν μετά από καθάρισμα με blower :p στο μπαλκόνι

 

Τι λέτε τα φτύνει να πάρω καινούργιο δίσκο ?

 

Λέω να κάνω και ένα Formataki έτσι επειδή Bill Gates :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα γράφεις δε κατάλαβα και πολλά. Παίζει τελικά;

 

Κάτι τέτοια κουλά μου κάνει η δική μου η Asus σχεδόν κάθε φορά που θα καραθίσω το PC.

Μια με τις μνήμες, μια κουλά με τους δίσκους, δε μπορώ να καταλάβω τι παθαίνει η βλαμμένη εφόσον δεν απεγκαθιστώ τίποτα απολύτως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ανακεφαλέωση

 

Με cold boot , bootarei στα windows κομπλέ

Eίμαι στα windows και κάνω restart , πάει να bootarei δεν βρίσκει δίσκο και μπαίνει bios --->  στο bios απλά πατάω save and exit για να κάνει restart ---> ε τώρα τον βρίσκει και bootarei κανονικά

 

δεν ξέρω πρώτη φορά βλέπω αυτό το κουλό

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, astrolabos said:

Λογικά με το BIOS κάτι παίζει. Μακάρι να είναι αυτό.

 

ε το τσιπάκι με λίγο αέρα παθαίνει αλτσχαιμερ .... ?

θέλω dual bios chip όπως παλιά !

 

αν δεν είναι αυτό να είναι ο δίσκος :p να παθαίνει αλτσχαιμερ να δηλώσει παρόν :p

 

edit

oooo τώρα είδα σήμερα έβγαλαν νέο bios Version 4008 , πειραματόζωο εν δράση :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Μια μικρή ανακεφαλέωση

 

Με cold boot , bootarei στα windows κομπλέ

Eίμαι στα windows και κάνω restart , πάει να bootarei δεν βρίσκει δίσκο και μπαίνει bios --->  στο bios απλά πατάω save and exit για να κάνει restart ---> ε τώρα τον βρίσκει και bootarei κανονικά

 

δεν ξέρω πρώτη φορά βλέπω αυτό το κουλό

 

Από power options έχεις ενεργοποιημένο fast startup?
Εάν ναι, απενενεργοποίησέ το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

 

Από power options έχεις ενεργοποιημένο fast startup?
Εάν ναι, απενενεργοποίησέ το.

 

όλες αυτές οι αηδίες κλειστές γιατί όταν λέμε κλείσε πισί εννοούμε να κλείσει :D

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του αλλάξεις και θέση στην μητρική να δεις αν τότε παίζει κανονικά.

 

Εγώ θυμάμαι μια φορά που μετά το καθάρισμα πάω να ανοίξω το PC και μου πετούσε σφάλμα στις μνήμες.

Εε μετά από κάμποσα ανακάλυψα ότι της την είχε δώσει (της Asus) και δεν τις άρεσαν οι θέσεις 2-4 που είχα τις μήνες τόσο καιρό και ήταν αυτές που προτείνει η Asus για δύο dimm.

Στο επόμενο καθάρισμα έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συνέβει; Το ίδιο πράγμα και τότε ήθελε ξανά τις μνήμες στα 2-4 slots :mellow: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ. Σε cold boot μια χαρά (9 στις 10 φορές) και στο restart τίποτα. Δεν περνούσε καν το test με τις μνήμες. Έπειτα από λίγο καιρό (1 εβδομάδα περίπου) ο δίσκος φαινόταν να φορτώνει ακατάπαυστα. Στο task manager 0% βέβαια. Όταν άρχιζε να φορτώνει μετά από 3-4 λεπτά ή κόλλαγε ο υπολογιστής εντελώς ή μου πέταγε μπλε οθόνη. Επίσης, δεν μπορούσα να μεταφέρω σχεδόν τίποτα (σε άλλο δίσκο) ΑΛΛΑ μπορούσα να κάνω εγκατάσταση προγραμμάτων.

 

Τελικά άλλαξα δίσκο και όλα οκ. Φυσικά είχα αλλάξει καλώδιο, θέση, φυσήματα και ιστορίες. Επίσης λόγω του δίσκου δεν μπορούσα για κάποιο λόγο να βάλω περισσότερα από 4GB RAM. Μετά, 8GB χωρίς πρόβλημα. Άκυρα πράγματα εντελώς...

 

υ/γ: Να συμπληρώσω ότι όσο προλάβαινα που έκανα μερικά test για bad sectors ή το πρόγραμμα των Windows 10 δεν μου έβγαζε προβλήματα. Επίσης το SSD Life μου έδειχνε 100% Health !

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είμαι στο testing αυτή την στιγμή ακόμα δεν έχω κάνεις bios update ετοίμαζα τα στικάκια για Windows , στικάκι με drivers , στικάκι με bios

 

matrix ποιο φλασάκι θέλεις :p

image.thumb.png.641185ccba36e4093d1712f662cfd660.png

 

 

επίσης βγάζοντας από την μητρική (πίσω στα usb) ένα bluetooth receiver της Logitech από ασύρματο ποντίκι φένεται κάνοντας restart να δουλεύει - bootarei κανονικά

 

το bios update θα το φάει έτσι και αλλιώς

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kpetros said:

Μηπως ζεσταινεται  ?

άμα ζεσταίνεται θα τον στείλω διακοπές μία και πάντα :p

 

συνεχίζεται ακόμα το troubleshooting

αλλάζοντας sata θύρα δουλεύει υποτίθεται οκ

το ξανα έβαλα στην άλλη θύρα που ήταν πριν από περιέργεια :p να δω τι θα κάνει

 

επίσης πλέον δεν έχει εγγύηση ο δίσκος έτσι για το γαμώτο :p 16/6/14 είχε αγοραστεί :p

 

Link to comment
Share on other sites

τι να πω σε δύο άλλες θύρες sata που δοκίμασα δουλεύει οκ το restart παρακάτω ακολουθεί φώτο, τώρα άλλαξα τους δύο δίσκους εκεί που είναι το πράσινο έβαλα τον SSD (C) και στον κόκκινο που παίζει λιγότερο ρόλο έναν κανονικό HDD μόνο και μόνο για να δω αν θα κάνει κανένα κουλό

image.thumb.png.ad3ba91dc0847e0e6402a198ef71de93.png

 

δεν ξέρω αλλά YOLO το έπιασαν οι αλλεργίες του μάλλον :p

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, astrolabos said:

Μην βάλεις τους δίσκους σε ASMedia controlers. Δες διάγραμμα μητρικής

 

Τα sata καρδιά μου δεν έχουν asmedia controllers ότι παίρνει από τον cpu παρακάτω το διάγραμμα (πες την αλήθεια είδες πολλές sata θύρες :p  όπου παλιά βάζανε ότι controller να νε πάνω για να βάλουν extra θέσεις)

μόνο κάτι ASMedia® USB 3.1 controller :
2 x USB 3.1 Gen 2 port(s) (2 at back panel, teal blue, Type-A)

 

image.thumb.png.f94c7dbba60885b9c2dd372711467a91.png

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Παράτησα λίγο τους δίσκους μιας και η Amd αποφάσισε να μου μάθει ε μλκ μάθε επιτέλους να βάζεις τον boot drive στην πρώτη θύρα όπως θα δείτε

Η θέση 8 είναι η τελευταία στα sata το ξέρω ότι δεν παίζει ρόλο αλλά ο ryzen και η Asus έχουν άλλη άποψη ανοιξιάτικα

IMG_20180418_202611.thumb.jpg.04f0c85b8e5ffd754e385c952b9efaec.jpg

 

Και επίσης

Spoiler

και ξεκίνησα να δω τι παίζει με τα κλοκια οπότε με το νέο bios πήγα και κάρφωσα 3200 docp και είμαι 20 λεπτά με τα benchmarks που κάνω χωρίς να έχει κρασάρει :hehe:

Μένει να το bencharw και με bf 1 αν κρασάρει η όχι αν δεν κρασάρει πάρτι 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

τελικά ίσως είναι ο δίσκος γιατί ώρες ώρες δεν ξέρω πατάω όλα τα κλόκια πάνω την πρώτη φορά χάνετε μετά από λίγο και κανά δύο reboots τον βρίσκει (αλλά όλοι οι υπόλοιποι δίσκοι εκεί φαίνονται)

λέω για το μ@μώτο για προληπτικό λόγο να πάω να πάρω τον 850 που είναι ο ποιο φτηνός ή τον 860 evo

μετά από κάποια έρευνα προσπαθούσα να βρω τα TBW που μπορεί να γράψει ο κάθε δίσκος (ΑΚΑ να βρεθεί πλέον εκτός εγγύησης)

παίρνοντας παράδειγμα του 860 evo και 860 PRO αλλά και 850 evo και 850 PRO βρίσκουμε ότι κατασκευαστής στους EVO έχει υπολογίσει τα TBW των PRO / 2

άρα ο 840PRO γράφει 73TBW ----> 73TBW/2=36,5 TBW o 840 EVO ,,, και έχω γράψει 31,5 TBW άρα να πάω να τσιμπίσω καλού κακού έναν δίσκο

(  πάντα μιλάω για για τους 500αρηδες (500Gb))

image.thumb.png.fe4748b9358d0bf9b86e0ead85bac36f.png

http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/support/warranty/

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.