Jump to content



κατασκευη ξυλινου παγκου για ηλ.εργαλεια


Recommended Posts

γεια σας μαστορια μου!

τελευταια ειμαι σε σκεψεις να φτιαξω εναν 'πολυπαγκο' για το εργαστηριο γιατι εχει αρχισει και στενευει η κατασταση..

διαστασεις με ενα πρωτο μετρημα υπολογιζω σε> π 0,70 χ μ 1,70 χ υ 0,85

πανω του θα 'ενσωματωθουν' ενα παγκοπριονο ,ενα φαλτσοπριονο (αμφοτερα parkside) κι ενα ρουτερ ιδιοκατασκευη.

θα στηριχθει σε 8 ποδια 65χ65 και τα εργαλεια θα μοιραστουν στα 3 κενα που δημιουργουνται...

εδω ενα προχειρο σχεδιο στο paint !

multi.thumb.png.cb7ee1d563e7ee52eff241adf447538d.png

 

εχω αρχισει να το παλευω ηδη στο sketch αλλα ξεκινησα το θεμα εδω γιατι εχω ενα προβληματισμο και θελω την αποψη σας!

πως θα τοποθετουσατε τα εργαλεια στον παγκο? με ποια σειρα? δλδ ποια θα ηταν η ιδανικη ας πουμε θεση για το καθενα (δεξια,αριστερα ,κεντρο)

 

θα γινει ολος με ξυλεια που υπαρχει απο διαφορες πηγες/ποιοτητες και ισως μεταλλο σε καποια σημεια αν χρειαστει.

το φαλτσοπριον θα συρταρωνει αναποδα στον παγκο οταν δεν χρησιμοποιειται και θα φτιαξω καπακι πανω απ ολα (070χ170) και θα γινεται παγκος γενικης χρησης οταν δεν θα χρειαζομαι τα εργαλεια

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, makio said:

διαστασεις με ενα πρωτο μετρημα υπολογιζω σε> π 0,70 χ μ 1,70 χ υ 0,85 .

......................ξεκινησα το θεμα εδω γιατι εχω ενα προβληματισμο και θελω την αποψη σας!

πως θα τοποθετουσατε τα εργαλεια στον παγκο? με ποια σειρα? δλδ ποια θα ηταν η ιδανικη ας πουμε θεση για το καθενα (δεξια,αριστερα ,κεντρο

 

για να μην χαθει στο πολυ μπλα μπλα!   :)

5 hours ago, osa said:

Θα έλεγα το παγκοπρίονο στην μέση για να έχεις χώρο για φράχτη και μεγάλη επιφάνεια κοπής και από τις δύο πλευρές.

λογικο ακουγεται ,ειδικα αν εχεις μεγαλη επιφανεια για κοπη

το φαλτσοπριον παλι μαλλον παει δεξια (οπως στο σχεδιο) γιατι συνηθως μακρυα τεμαχια (πχ σανιδα 2μ) την χειριζομαι απο αριστερα προς το πριονι (κατα περιπτωση)

οποτε το ρουτερ αριστερα...

θελει μελετη γιατι δεν θα ειναι και ευκολη κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, f117 said:

καθόλου εύκοληηη!! το ανακλεινόμενο νομίζω θα είναι το πιο δύσκολο.... έχεις δει κάποιο συγκεκριμένο αλλού? 

οχι ανακλινομενο (προφανως εννοεις το φαλτσοπριονο) αλλα ...περιστρεφομενο! θα βγαινει προς τα εξω θα το γυρνας αναποδα και θα συρταρωνει παλι μεσα με το καλυμα πανω που θα κλεινει και το ανοιγμα του  (ελπιζω δλδ να το..φτιαξω!) - εχω παρει μπαλα ολα τα σχετικα βιντεακια οπως καταλαβαινεις!

 

10 minutes ago, colt3003 said:

Γιατί να κάνεις τεράστιο καπάκι (0,7 χ 1,7) και όχι επί μέρους ?? (πχ. για την τρύπα του ρούτερ, του φαλτσοπρίονου κλπ)

περα απο τη χρηση του με τα εργαλεια ,θα ειναι κι ενας παγκος εργασιας καθαρα αλλα οχι για βαριες δουλειες (χτυπηματα κλπ)

σε αρκετες περιπτωσεις μπορει να εχει αρκετες βρωμιες (λαδια,χρωματα,γρεζια κλπ) που δεν ειναι κι οτι καλυτερο οταν θα κανω ξυλουργικες εργασιες..

Έγινε επεξεργασία από makio
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, makio said:

 

περα απο τη χρηση του με τα εργαλεια ,θα ειναι κι ενας παγκος εργασιας καθαρα αλλα οχι για βαριες δουλειες (χτυπηματα κλπ)

σε αρκετες περιπτωσεις μπορει να εχει αρκετες βρωμιες (λαδια,χρωματα,γρεζια κλπ) που δεν ειναι κι οτι καλυτερο οταν θα κανω ξυλουργικες εργασιες..

 

τότε, η ιδανικότερη λύση για μία επιφάνεια χωρίς καπάκια (παρά μόνο για τις τρύπες των εργαλείων, ειναι γαλβανιζέ λαμαρίνα την οποία θα στην γυρίσει στρατζοποιεία ώστε να αποκτήσει στοιχειώδες νεύρο, και να μπορέσεις να την ενσωματώσεις στο σκελετό σου. και όταν μιλάμε για λαμαρίνα, μιλάμε για πχ 2 χιλιοστά. (με 2,5 χιλ. γύρισα γωνιές που έκανα βάσεις για ηλιακούς συλλέκτες, και είναι γαιδούρια απο αντοχή) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, colt3003 said:

 

τότε, η ιδανικότερη λύση για μία επιφάνεια χωρίς καπάκια (παρά μόνο για τις τρύπες των εργαλείων, ειναι γαλβανιζέ λαμαρίνα την οποία θα στην γυρίσει στρατζοποιεία ώστε να αποκτήσει στοιχειώδες νεύρο, και να μπορέσεις να την ενσωματώσεις στο σκελετό σου. και όταν μιλάμε για λαμαρίνα, μιλάμε για πχ 2 χιλιοστά. (με 2,5 χιλ. γύρισα γωνιές που έκανα βάσεις για ηλιακούς συλλέκτες, και είναι γαιδούρια απο αντοχή) 

δεν ειναι ασχημη ιδεα αλλα περα απο το κοστος που θελω ν αποφυγω ειναι και το βαρος! λαμαρινα 2 χιλ 0,80 χ 180 (με τα γυρισματα) ποσο λες να ...πιανει!

θα το φτιαξω με κοντρα πλακε (που εχω τσαμπε...) 10χιλ και αν χρειαστει το αντικαθιστω αργοτερα...

(η αληθεια ειναι παντως οτι η λαμαρινα σε καποιους ρυπους ειναι ιδανικη)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makio said:

δεν ειναι ασχημη ιδεα αλλα περα απο το κοστος που θελω ν αποφυγω ειναι και το βαρος! λαμαρινα 2 χιλ 0,80 χ 180 (με τα γυρισματα) ποσο λες να ...πιανει!

θα το φτιαξω με κοντρα πλακε (που εχω τσαμπε...) 10χιλ και αν χρειαστει το αντικαθιστω αργοτερα...

(η αληθεια ειναι παντως οτι η λαμαρινα σε καποιους ρυπους ειναι ιδανικη)

 

το (σχεδόν) 1 φύλλο λαμαρίνας 2,5 χιλ μαζί με τις κοπές (14 γωνιές συνολικά) κόστισε 70 ευρώ, και το βάρος της ήταν περίπου 40+ κιλά. Σκέψου επίσης ότι μπορούν εκεί να σου ανοίξουν τις τρύπες που θες για τα εργαλεία και ουσιαστικά να σου παραδώσουν την επιφάνεια έτοιμη για εργασία . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, colt3003 said:

 

το (σχεδόν) 1 φύλλο λαμαρίνας 2,5 χιλ μαζί με τις κοπές (14 γωνιές συνολικά) κόστισε 70 ευρώ, και το βάρος της ήταν περίπου 40+ κιλά. Σκέψου επίσης ότι μπορούν εκεί να σου ανοίξουν τις τρύπες που θες για τα εργαλεία και ουσιαστικά να σου παραδώσουν την επιφάνεια έτοιμη για εργασία . 

αυτα ακριβως θελω ν αποφυγω - επισης η λαμαρινα θ α  εμπαινε σαν καπακι πανω απ ολα χωρις τρυπηματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, makio said:

αυτα ακριβως θελω ν αποφυγω - επισης η λαμαρινα θ α  εμπαινε σαν καπακι πανω απ ολα χωρις τρυπηματα κλπ

 

κοίτα, κάποια πράγματα έχουν κόστος. Θα μπορούσες να βάλεις μια πολύ πιο ψιλή λαμαρίνα πάνω απο το κόντρα πλακέ σου ώστε να εξασφάλιζες μια καθαρή και ανθεκτική στις βρωμιές επιφάνεια, αλλά δεν θα μπορούσες να στηρίξεις επάνω της ένα δισκοπρίονο, που με τη ροπή του θα τη διέλυε. Υπάρχουν στο δίκτυο δεκάδες κατασκευές αποκλειστικά με ξύλο, αλλά αν προσέξεις οι συναρμογές τους είναι τέλειες. Αν έχεις τόση και τέτοια ξυλεία που θα μπορέσει να σου εξασφαλίσει παρόμοιο αποτέλεσμα , πάω πάσο.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, colt3003 said:

 

κοίτα, κάποια πράγματα έχουν κόστος. Θα μπορούσες να βάλεις μια πολύ πιο ψιλή λαμαρίνα πάνω απο το κόντρα πλακέ σου ώστε να εξασφάλιζες μια καθαρή και ανθεκτική στις βρωμιές επιφάνεια, αλλά δεν θα μπορούσες να στηρίξεις επάνω της ένα δισκοπρίονο, που με τη ροπή του θα τη διέλυε. Υπάρχουν στο δίκτυο δεκάδες κατασκευές αποκλειστικά με ξύλο, αλλά αν προσέξεις οι συναρμογές τους είναι τέλειες. Αν έχεις τόση και τέτοια ξυλεία που θα μπορέσει να σου εξασφαλίσει παρόμοιο αποτέλεσμα , πάω πάσο.  

ας βγαλω ενα γενικο πλανο και στην πορεια οι λεπτομερειες θα κρινουν και ποια λυση θα ειναι ιδανικοτερη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δισκοπρίονο και το ρούτερ πρέπει να στηριχτούν σε κάτι γερό ώστε να μπορεί να τα κρατάει σταθερά ...αλλά και λεπτό ώστε να χάνεις όσο γίνεται λιγότερα χιλιοστά από ύψος κοπής των εργαλείων. Η λύση που συνήθως καταλήγουμε είναι χωνευτή στην ξύλινη επιφάνεια του πάγκου πλάκα αλουμινίου στις κατάλληλες διαστάσεις για κάθε εργαλείο και σε πάχος 4-5 χιλιοστά. 

Σε έναν πάγκο για δισκοπρίονο και ρούτερ η επιφάνεια συνήθως είναι ξύλινη γιατί θα χρειασθεί να ενσωματώσεις και ράγες-οδηγούς για τα διάφορα βοηθήματα κοπής που θα κατασκευάσεις αναγκαστικά στο μέλλον.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετική επιφάνεια θα πρότεινα και εγώ σε κάθε εργαλείο.

Είναι πιο εύκολη η κατασκευή,πιο γρήγορη και μπορείς να κάνεις μελλοντικά και ότι αλλαγές θες ή αντικατάσταση της σε κάθε εργαλείο χωρίς να φτιάχνεις υποδοχές,βάσεις κτλ ξανά από την αρχή και για τα τρία εργαλεία.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι τρία τραπέζια που να βιδώνουν τα πόδια μεταξύ τους σε ένα; Θα έχεις την ευελιξία να τα χωρίζεις και να τα μετακινείς, αν έχεις να επεξεργαστείς ένα μακρύ κομμάτι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σορυ για την απουσια αλλα εχουμε και δουλειες..

αργα το βραδακι ασχολουμε λιγο στο sketch και προσπαθω να βγαλω ακρη (δεν ειμαι και pro)

ξεκινησα να φτιαξω τον παγκο ως ενιαιο κομματι και τελικα τον εχω κανει 3 μερη για να με βολευει στο σχεδιο και τους υπολογισμους..

......και μετα ερχομαι εδω και διαβαζω τα σχολια σας! (περι ανεξαρτητων τραπεζιων κλπ) :)

ελπιζω καποια στιγμη ν ανεβασω καποιο προχειρο σχεδιο να μου πειτε γνωμες

23 hours ago, Lakisss said:

Γιατί όχι τρία τραπέζια που να βιδώνουν τα πόδια μεταξύ τους σε ένα; Θα έχεις την ευελιξία να τα χωρίζεις και να τα μετακινείς, αν έχεις να επεξεργαστείς ένα μακρύ κομμάτι.

ηδη το μελεταω...ειδικα για τον τροπο που θα 'κουμπωνουν' μεταξυ τους ωστε να εχουν την απαραιτητη ευθυγραμιση

το δεσιμο μπορει να γινει με ντιζα (16+ χιλ) με χιτωνιο στις τρυπες (μπρουτζινη σωληνα κολητη πχ)

ολα τα 'τραπεζακια' θα εχουν αναλογες τρυπες ωστε στο δεσιμο να εχουμε 6 συνδυασμους (οχι απαραιτητα ολοι το ιδιο λειτουργικοι  αλλα...λεμε!)

οσο αφορα την επιφανεια του παγκου - δεν θα ειναι μονοκοματη αλλα σε 3 τμηματα 1 για καθε εργαλειο

-το παγκοπριονο θα εχει την δικη του (43χ60 αλουμινιο) + οσο/οπου χρειαζεται περιμετρικα για να ερθει στο τελικο

-το φαλτσοπριονο θα εχει μια ενιαια επιφανεια κομενη καταλληλα ωστε οταν δεν ειναι σε χρηση θα δειχνει ενιαια/επιπεδη

οταν χρειαζεται θα στρεφεται* και στημενο πλεον η επιφανεια κοπης θα ειναι ευθυγραμισμενη με τον παγκο

-το ρουτερ ειναι ηδη φτιαγμενο με επιφανεια 61χ70 20χιλ κοντραπλακε με ενα ρουτερ bulle ενσωματωμενο με μηχανισμο ανυψωσης(matthias power!)...

απλα δεν του ειχα φτιαξει παγκο εως τωρα και 'εκοβε' βολτες στο εργαστηριο αναλογα τις αναγκες...

αυτα τα τρια θα αποτελουν την επιφανεια εργασιας των εργαλειων  αλλα οταν δεν τα χρειαζομαι θα μπαινει πανω εξτρα καπακι απο κονπλακε 10χλ για προστασια

 ....βεβαια δεν σας εχω πει το καλυτερο! στα σχεδια ειναι και casters ή οπως λενε οι αμερικανοι ροδακια (και μαλιστα με μηχανισμο ανακλισης :tomato2: )

 

στο αρχικο ερωτημα αληθεια ποια ειναι η αποψη σας? το φαλτσοπριονο κεντρο?

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το παγκοπριονο στη μέση.

Αφού θα κανεις ξεχωριστά τελικά (πολύ καλύτερο ως ιδέα) κάνε υποδοχές σε όλα και από τις 2 πλευρές για  να μπορείς να τους αλλάξεις θέση με οποια σειρά θες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, rory said:

Το παγκοπριονο στη μέση.

Αφού θα κανεις ξεχωριστά τελικά (πολύ καλύτερο ως ιδέα) κάνε υποδοχές σε όλα και από τις 2 πλευρές για  να μπορείς να τους αλλάξεις θέση με οποια σειρά θες.

 

 

27 minutes ago, makio said:

....ολα τα 'τραπεζακια' θα εχουν αναλογες τρυπες ωστε στο δεσιμο να εχουμε 6 συνδυασμους (οχι απαραιτητα ολοι το ιδιο λειτουργικοι  αλλα...λεμε!)

 

:)

 

μαλλον θα καταληξει υπερ του παγκοπριονου στη μεση απ οτι καταλαβαινω (και φαινεται πιο λογικο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! δεν εχω ξεχασει το θεμα ,απλα βγαινουν μπροστα αλλες δουλειες οποτε..

παλευω στο sketchup να δωσω μορφη στα σχεδια και τις σκεψεις μου

ακολουθουν φωτο απο 2 οπτικες γωνιες για μια πρωιμη αποψη της μορφης που ισως τελικα παρει ο παγκος

multibench1a.thumb.jpg.453d1da4f83550012d4299aafd94dc8a.jpgmultibench1b.thumb.jpg.dd493c1c136c5f3bf9f998918ca0122d.jpg

 

κι αλλη μια με λεπτομερεια απο τη στηριξη του φαλτσοπριονου - θα στηριζεται σε 4 σημεια , 2 βασικα που θα δεχονται και το βαρος αλλα θα κανουν και την περιστροφη

κι αλλα 2 στο πισω μερος οπου θα κουμπωνουν οι αναλογες υποδοχες..

multibench1c.thumb.jpg.0c95839242311410e0c2b7dfc5566dab.jpg

 

αυτα προς το παρον ,περιμενω ιδεες και αποψεις !!

υγ. φυσικα λειπουν καποιες λεπτομερειες οπως τα δεσιματα στα ποδαρικα ή καποια 'καπακια' περιμετρικα κλπ κλπ αλλα θα προστεθουν σιγα σιγα αφου πρωτα καταληξω στη βασικη δομη του παγκου .

:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.