Jump to content


Κατασκευάζοντας το νέο μου εργαστήριο!


Recommended Posts

Πολυ καλοςςςς! Μπραβο σου!!

Βαλε του κανενα λαδακι μετα να δεσει οπτικα και αλλο με την πετρα ;)

Το μπροστα που στηριζει εγω θα το ειχα βαλει απο την μεσα πλευρα καπως...μου φαινεται λιγο περιεργο οπτικα και ισως μπορει να εμποδιζε ποδια μου ... Αχμ δεν ξερω...

Ποσο σου πηγε η ξυλεια μαζι με τα κοπτικα?

Πευκο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, f117 said:

Πολυ καλοςςςς! Μπραβο σου!!

Βαλε του κανενα λαδακι μετα να δεσει οπτικα και αλλο με την πετρα ;)

Το μπροστα που στηριζει εγω θα το ειχα βαλει απο την μεσα πλευρα καπως...μου φαινεται λιγο περιεργο οπτικα και ισως μπορει να εμποδιζε ποδια μου ... Αχμ δεν ξερω...

Ποσο σου πηγε η ξυλεια μαζι με τα κοπτικα?

Πευκο ειναι?

 

Ευχαριστώ φίλε μου!

 

Σήμερα έκατσα και τα αλφάδιασα, γιατι το συγκεκριμένο πάτωμα του είχαν δώσει τεράστια κλίση και οι πάγκοι ήταν εντελώς κατηφορικοί. Θα βάλω φώτος αργότερα με το αλφάδιασμα.

 

Αφου τελειώσω θα βάλω σίγουρα προστατευτικό...Κάποιο βερνίκι ίσως, θα δούμε...

 

Φαντάσου οτι το ύψος των πάγκων είναι 102 cm! Και με το αλφάδιασμα στη μία του πλευρά ο μεγάλος πάγκος ψήλωσε κατα 4 περίπου cm! Βέβαια είμαι και εγώ πολύ ψηλός (1.96), γιαυτό τους έκανα τόσο ψηλούς. Επιτέλους για πρώτη φορά στη ζωή μου δε σκύβω σε πάγκο... :D  Οπότε το κομμάτι αυτό ξεκινάει περίπου στα 77 cm. Και επειδή το είδα και το αντέγραψα απο τον πάγκο του sellers, πρέπει να πω οτι όσο το δοκίμασα με βόλεψε πολύ. Αυτό γιατι μπορείς να στηρίξεις ουσιαστικά ενα πολύ μεγάλο μέρος του σώματός σου στον πάγκο (Απο τα 77 εως τα 106 cm), δηλαδή απο το άνω μέρος του μηρού ως πάνω απο τη λεκάνη (μιλάω για εμένα). Έτσι μπορείς ουσιαστικά να στηριχθείς όλος πάνω στον πάγκο, να τον πιέσεις προς τα μέσα όσο θες, οπότε να κάνεις πολύ σταθερά μια πολύ βαριά εργασία. Το γόνατο μπαίνει άνετα κάτω απο το ξύλο και λυγισμένο μπορεί να δουλέψει και έτσι, χωρίς να χρειαστεί να ακουμπάω στον πάγκο. 

Θα πρέπει όμως να το δουλέψω πολλές φορές και με διάφορα υλικά, για να δω αν είναι βολικό σε όλες τις στάσεις... ! Θα ενημερώσω σύντομα....

 

Η ξυλεία μαζί με τα κοπτικά και για τους 3 πάγκους,  πρέπει να πήγε γύρω στα 250-300 ευρώ, αλλα δεν είμαι σίγουρος γιατι αγόρασα και άλλα ξύλα....

 

Είναι έλατο...

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κ γρηγορη δουλεια  πατριωτη!!!!!!!!!!!!! 

Η αρχη εγινε κ ειναι το ημιση του παντος...:)

Εισαι πολυ τυχερος που ζεις εκει κ εχεις τους χωρους κ την τυχη να κανεις χωρις προβληματα το δημιουργικο χομπυ σου!!!!!!!!!!!!!!!

Τωρα χωρις βιασυνη κ με ψαξιμο , αρχισε να παιρνεις τα σωστα εργαλεια για τις δουλειες - χομπυ σου  κ σκεψου πως θα επεκτεινεις , με πρακτικο τροπο παντα;), το εργαστηριο !!!!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια από εμένα και καλό ξεκίνημα! Συνέχισε έτσι με αναλυτικές περιγραφές, αν μπορείς να γράφεις και τις διαστάσεις των καδρονιών που χρησιμοποιείς.

Μου αρέσει καταρχάς πάρα πολύ ο πέτρινος τοίχος και πως δένει με το ξύλο. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ μεταλλική κατασκευή εκεί. Πολύ ωραίο!

Στις απορίες μου:

 

-Πουλάνε πόρτες και παράθυρα στο car;;

-Γιατί δεν έβαλες κάτω ξύλο να δέσεις τα πόδια; (κόκκινη γραμμή)

Στον μεγάλο για έξτρα σταθερότητα και στον μικρό για να μη κρεμάσει το ράφι με βάρος.

IMG_8156.jpg.efdd803b005223f4414261b2d20abbe1.jpg IMG_8301.jpg.f32a056afc94590ed2e794a8bb0c1252.jpg

 

Καλή η μαγκιά με το ξύλο πίσω για να μη πέφτουν πράγματα, απορώ πως δεν το σκέφτηκα να το κάνω στους δικούς μου.:(

IMG_8301.jpg.f32a056afc94590ed2e794a8bb0c1252.jpg

 

Από σταθερότητα πως είναι; Βάλε και καμιά φωτό του υπόλοιπου χώρου αν θες να χαζέψουμε.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lakisss said:

Συγχαρητήρια από εμένα και καλό ξεκίνημα! Συνέχισε έτσι με αναλυτικές περιγραφές, αν μπορείς να γράφεις και τις διαστάσεις των καδρονιών που χρησιμοποιείς.

Μου αρέσει καταρχάς πάρα πολύ ο πέτρινος τοίχος και πως δένει με το ξύλο. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ μεταλλική κατασκευή εκεί. Πολύ ωραίο!

Στις απορίες μου:

 

-Πουλάνε πόρτες και παράθυρα στο car;;

-Γιατί δεν έβαλες κάτω ξύλο να δέσεις τα πόδια; (κόκκινη γραμμή)

Στον μεγάλο για έξτρα σταθερότητα και στον μικρό για να μη κρεμάσει το ράφι με βάρος.

IMG_8156.jpg.efdd803b005223f4414261b2d20abbe1.jpg IMG_8301.jpg.f32a056afc94590ed2e794a8bb0c1252.jpg

 

Καλή η μαγκιά με το ξύλο πίσω για να μη πέφτουν πράγματα, απορώ πως δεν το σκέφτηκα να το κάνω στους δικούς μου.:(

IMG_8301.jpg.f32a056afc94590ed2e794a8bb0c1252.jpg

 

Από σταθερότητα πως είναι; Βάλε και καμιά φωτό του υπόλοιπου χώρου αν θες να χαζέψουμε.:)

 

Καλημέρα φίλε μου και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Τις διαστάσεις των καδρονιών τις γράφω αναλυτικά στα σχέδια, γιαυτό δεν τις έγραψα στο κείμενο. Αν δε βγάζεις κάτι απο το σχέδιο (είναι λίγο πρόχειρο), πες μου να στο κάνω μετάφραση.. :D

 

Στο car έχουν την κατηγορία «χύμα αγγελίες» στην οποία πουλάνε ό,τι μπορείς να φανταστείς. Έχει περισσότερα πράγματα φαντάσου απο τη χρυσή ευκαιρία...Πήρα μια πόρτα, ενα παράθυρο διπλό επάλληλο και ενα μικρό παράθυρο ανοιγόμενο, όλα αλουμίνια παλαιού τύπου με μονό τζάμι, 140 ευρώ όλα μαζί! Για αποθήκη είναι άψογα...

 

Στο μεγάλο πάγκο ήθελα να αφήσω μεγάλο κενό απο κάτω για να έχουν χώρο τα πόδια. Είναι όμως τόσο πολύ βαρύς και συμπαγής, που για να τον μετακινήσω έστω και λίγο θέλω δυο άτομα ή πιάνεται η μέση μου μόνος μου! Επίσης το μπροστά μεγάλο ξύλο πάει αρκετά χαμηλά, οπότε έχει δέσει όλο τον πάγκο. Αλλα το πιο σημαντικό είναι το βίδωμα στον τοίχο, που κρατάει ακίνητη την κατασκευή. Ο συγκεκριμένος δηλαδή είναι πάρα πολύ σταθερός. Δες και τον πάγκο που έφτιαξε ο sellers https://paulsellers.com/paul-sellers-workbench-plans/ απο αυτόν αντέγραψα ιδέες για το σχέδιο. Αυτός δεν έχει ούτε μπροστά, ούτε καν πίσω στήριγμα ανάμεσα στα πόδια. Και τον έχει στη μέση του εργαστηρίου, χωρίς να τον βιδώνει στον τοίχο.

Γενικά το βάρος του πάγκου, τα χοντρά ξύλα του και τα πλάγια που πάνε χαμηλά, τον κάνουν πολύ σταθερό.

 

Για τον μικρό πάγκο με το ράφι έχεις απόλυτο δίκιο, είναι στο σχέδιο να βάλω ενα μικρό μαδεράκι, στην μπροστινή πλευρά του ραφιού. Τα πράγματα που θα βάζω εκεί δεν θα είναι βαριά , αλλα σκέφτομαι οτι καμιά φορά μπορεί να πατήσω το πόδι μου για να σκεφτώ (!) και πάρτο κάτω το ράφι! :D

 

Στον δικό σου πάγκο, αν το έχεις ήδη δέσει στον τοίχο, μπορείς απλά να βαλεις μια λαμίτσα πλάτους 6-7 εκατοστών, πάχους πχ 2 χιλιοστών, την οποία μπορείς να τη βιδώσεις και απευθείας στον τοίχο αν δε θες να βγάζεις τον πάγκο. Η λαμίτσα θα πατάει πάνω στον πάγκο. Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει οτιδήποτε πίσω απο τον πάγκο, αλλα επίσης δημιουργείς μια κόντρα στο πίσω μέρος του πάγκου, ώστε αν χρειαστεί να πιέσεις κάτι προς τον τοίχο, να μην πιέζεις τον τοίχο αλλα το σίδερο...

 

Θα βάλω κι άλλες φώτο, θέλω να καθαρίσω λίγο το χώρο γιατη γίνεται μπάχαλο! ;)

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει αναλυτικά το θεμα αλλα απο το διαγώνιο διαβασμα μου φαινεται τρομερα ενδιαφερον!!!!

 

Υποσχομαι να επανελθω δυναμικά! Μεχρι τοτε καλη συνεχεια κ μπραβο για την αναλυτικη περιγραφη :T:

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και εχθές μπήκε και το osb στον τοίχο για τα εργαλεία.

 

Ανοίχτηκαν τρύπες στις 4 άκρες του κάθε osb, ώστε να χωράνε ακριβώς οι παρακάτω βίδες:

IMG_8363.thumb.jpg.0056fd4daaf7ab560e6938969ed2d3d1.jpg

 

Να και οι τρύπες:

IMG_8362.thumb.jpg.258978d4efa95c84d72e928a55a1555a.jpg

 

Έπειτα έβαλα αποστάτες (ξύλα πάχους 10 cm) στο μέσα ξύλο των πάγκων, οπότε τα osb ζυγίστηκαν απο μονα τους στα 10 cm πάνω απο το όρθιο ξύλο του πάγκου. Επειδή είχα σκεφτεί να βάλω συρτάρια για βίδες κτλ, στο αριστερό κομμάτι του τοίχου που είναι κενό τώρα, είχα πάρει μικρότερα osb για να μην καλύπτουν όλο τον πάγκο. Αλλα επειδή το μετάνιωσα, θα πάρω άλλο ενα κομματάκι, και τα συρτάρια θα τα βάλω αριστερά του πάγκου. Αυτό γιατι καλό είναι να μπορείς να πλησιάσεις πολύ κοντά στα συρτάρια για να δεις μια λεπτομέρεια, ενω αν τα έβαζα πάνω απο τον πάγκο, δεν θα έφτανα να πλησιάσω κοντά. Ούτως ή άλλως αριστερά του πάγκου έχω 40 πόντους ανεκμετάλλευτους, ακριβώς δηλαδή όσο είναι τα συρτάρια. ;)

IMG_8364.thumb.jpg.207dd4cdb4414f3cc925c3401d537b39.jpg

 

Πιο κάτω θα δείτε πως έχω ακουμπήσει πρόχειρα τις μέγγενες και τα μηχανήματα που θέλω να βάλω στον πάγκο. Απο αριστερά προς δεξιά είναι: Μέγγενη ξυλουργική, μέγγενη σιδηρουργείου, κάθετο δράπανο lidl, φλατσοπρίονο lidl, σταθερός ταινιολιαντήρας. Θα είχατε καμία πρόταση αν είναι σωστές οι θέσεις που τα έχω βάλει? Τα μηχανήματα δε με πειράζουν τόσο πολύ, γιατι δεν θα τα δέσω, οπότε θα μπορώ να τα μετακινώ. Πιο πολύ με ενδιαφέρει για τις μέγγενες, γιατι αν βιδωθούν, τέρμα...Η λογική μου λέει να βάλω την ξυλουργική αριστερά, γιατι αριστερά ο πάγκος έχει χώρο κενό, οπότε μπορώ να δουλέψω κάτι και κάθετα. Επίσης μπορώ να βάλω ενα μεγάλο ξύλο και έχω χώρο και αριστερά και δεξιά απο τη μέγγενη. Αυτό γιατι κυρίως ασχολούμαι με ξύλα...Αν έχετε κάποια πρόταση παρακαλώ πείτε μου..... :)

IMG_8365.thumb.jpg.a517666be9d9e967044db8cc7f997757.jpg

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω δεν εχω διαβασει πολλα... οποτε αν λεω κοτσανα με προσπερνας.

 

Οπως τα βλεπω θα εβαζα το φαλτσοπριονο εκει που εχεις την ξυλουργικη μεγγενη και λιγο δεξια και αυτο γιατι θα εχεις τον χωρο (αν εχεις) απο αριστερα για να κοψεις ενα μεγαλο κομματι. Οι δεξιοχειρες συνηθως φορτωνουν απο αριστερα και κοβουν με το δεξι χερι.

Το κολωνατο θα το εβαζα καπου αλλου κ οχι σε αυτο το παγκο. Οπως και τον ταινιολειαντηρα.

Τη ξυλουργικη μεγγενη θα την εβαζα ειτε σε παγκο που ειναι καπου στη μεση του εργαστηριου (αν εχεις) ειτε αν δεν εχεις θα την εβαζα εκει που εχεις τη μεγγενη για σιδερα.

 

Γενικα αν εχρις χωρο χωρισε τα εργαλεια σου. Ιδανικα ξεχωρισε οτι κανει σκονη. Πχ φαλτσοπριονο, ταινιολειαντηρας κλπ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, karmen1983 said:

Ξαναλεω δεν εχω διαβασει πολλα... οποτε αν λεω κοτσανα με προσπερνας.

 

Οπως τα βλεπω θα εβαζα το φαλτσοπριονο εκει που εχεις την ξυλουργικη μεγγενη και λιγο δεξια και αυτο γιατι θα εχεις τον χωρο (αν εχεις) απο αριστερα για να κοψεις ενα μεγαλο κομματι. Οι δεξιοχειρες συνηθως φορτωνουν απο αριστερα και κοβουν με το δεξι χερι.

Το κολωνατο θα το εβαζα καπου αλλου κ οχι σε αυτο το παγκο. Οπως και τον ταινιολειαντηρα.

Τη ξυλουργικη μεγγενη θα την εβαζα ειτε σε παγκο που ειναι καπου στη μεση του εργαστηριου (αν εχεις) ειτε αν δεν εχεις θα την εβαζα εκει που εχεις τη μεγγενη για σιδερα.

 

Γενικα αν εχρις χωρο χωρισε τα εργαλεια σου. Ιδανικα ξεχωρισε οτι κανει σκονη. Πχ φαλτσοπριονο, ταινιολειαντηρας κλπ.

 

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση...

Ο αριστερός πάγκος είναι φτιαγμένος για χτυπήματα και γενικά κραδασμούς, γιαυτό και δεν θα ήθελα να βάλω πάνω του κάποιο σταθερό μηχάνημα, για να μη δέχεται τους κραδασμούς. Ο δεξιός έχει ενα κενό μισό πόντο περίπου απο τον αριστερό και είναι πιο ελαφρού τύπου, γιαυτό ήθελα να βάλω εκει πάνω τα σταθερά μηχανήματα.

 

Έχεις όμως απόλυτο δίκιο οτι πρέπει να χωρίσω τα εργαλεία σε αυτά που κάνουν πολύ σκόνη (φαλτσοπρίονο, ταινιολιαντήρας, πριονοκορδέλα metabo). Γιαυτό έφτιαξα μια κάτοψη του εργαστηρίου, για να δείτε όλο το χώρο. Δυστυχώς είναι μικρός χώρος (4.15χ3.00), αλλα ελπίζω να βολευτούν όλα εκει μέσα:

ergastirio1.thumb.jpg.a753319918f559031f93a81dad30a2cb.jpg

 

Όπως βλέπετε βάζω τη μέγγενη του μηχανουργείου πρώτα. Μετά βάζω την ξυλουργική μέγγενη. Αυτό το κάνω για να δώσω χώρο πάνω στον πάγκο, ώστε αν θέλω να κόψω ενα μακρύ ξύλο με το φαλτσοπρίονο, να έχω χώρο στα αριστερά. Επειδή η μέγγενη του ξυλουργού βιδώνει στα πλάγια-μπροστά του πάγκου και δεν πιάνει καθόλου χώρο πάνω στον πάγκο.

Μετά βάζω τον ταινιολιαντήρα, γιατι βγάζει πολύ σκόνη. Πιο δεξιά, εκτός των πάγκων, θα φτιάξω ενα τραπεζάκι κινούμενο για να μπει η metabo πριονοκορδέλα. Έτσι δημιουργείται ενας χώρος που θα παράγεται σκόνη-πριονίδια, τον οποίο τον έχω κυκλώσει με διακεκομμένη κόκκινη γραμμή. 

Μετά βλέπετε μια ραφιέρα του lidl, που έχει μπει στο σημείο που θα ανοίγει το μικρό παραθυράκι. Και πιο κάτω τον μικρό πάγκο που θα είναι για ηλεκτρονικά και πιο ευαίσθητες δουλειές.

Δεν έχω βάλει όμως πουθενά το δράπανο, δε μπορώ να σκεφτώ που θα ήταν η πιο κατάλληλη θέση...Φαντάζομαι πρέπει να μπει σε αυτόνομο τραπεζάκι, κάπου μακριά απο τη σκόνη ή έστω σε μια άκρη?

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εργαλεια  ''βρωμικα'' , οσο το δυνατον ποιο κοντα σε ανοιγμα του κλειστου χωρου ...[πορτα, ανοιγομενο παραθυρο] η σε κινητο παγκο με ροδες που μπορει να βγει σε εξωτερικο χωρο κ να δουλευονται εκει.....

εργαλεια που θελουν σχετικη ''ακριβεια'' σε δουλειες , κοντα σε παραθυρο, [φυσικο φως] .

Τα υπολοιπα θα βρεις με τον καιρο , την εργονομικη τους θεση , αφου κανεις δοκιμες....

Να φανταστεις ουτε εγω ακομα εχω κατασταλαξει!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σήμερα κατάφερα και έτριψα τους δύο πάγκους. Τους έτριψα με παλμικό τριβείο και με 120 γυαλόχαρτο. Μετά τους πέρασα ενα βερνίκι εμποτισμού πατωμάτων, για να αντέχουν τις ταλαιπωρίες. Αύριο θα τους περάσω και ενα δεύτερο χέρι...

IMG_8398.thumb.jpg.b334c3c0191b22e442cc2d7ddbc48abe.jpg

IMG_8399.thumb.jpg.b447e21f747fc973ed7106c8f2198108.jpg

 

 

Συμπλήρωσα και ενα κομματάκι osb στον τοίχο, οπότε και οι δύο πάγκοι έχουν osb στον τοίχο απο πάνω τους. Έβαλα και μερικά εργαλεία στο osb... Οπότε σιγά-σιγά οι πάγκοι αρχίζουν και παίρνουν μορφή! ;)

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.