Jump to content



Ποια από τις 4?????Τα φώτα σας


Recommended Posts

Δεν μας ειπες τι πραγματα ζητας απο την ψφμ!!Θα σου ελεγα να τις τεσταρεις εδω και μετα να αποφασισεις.Ολες ειναι παρα πολυ καλες παντως αν θες την γνωμη μου αρκει να επαρκουν αυτα που σου προσφερουν σε σχεση με αυτα που εσυ θες:)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται πως το εννοεις...γιατι 10x zoom χωρις stabilization ειναι κομματι προβλημα!Επισης 7cm macro?Οι υπολοιπες ειναι καλυτερες σ'αυτο.Γνωμη και παλι κανε την συγκριση και πες μας τι ζητας απο την ψφμ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε μια ανάλογη αναζήτηση κατέληξα στις

Olympus C765 UZ και Konica-Minolta Z3

Και οι δύο έχουν 4mp

Η C765 έχει την ποιότητα της Olympus.

10x οπτικό zoom και πολύ καλό φακό.

Δυστυχώς για την ποιότητα του ήχου στα video δεν έχω ακούσει τα καλύτερα.

Η Ζ3 έχει 12x οπτικό.

Έχει καλύτερο ήχο στα video [ έχει μέχρι και επιλογή "mute" όταν zoomαρει για να μην κάνει θόρυβο στα video !!!!! ]και την Anti-Shake τεχνολογία για καλύτερη λήψη.

Επιπλέον η Olympus παίρνει μνήμη XD και έχει μπαταρία λιθίου

Ενώ η Ζ3 παίρνει SD και μπαταρίες AA

Καθόρισε τις επιθυμίες-ανάγκες σου και διάλεξε αυτήν που ανταποκρίνεται καλύτερα.

Επειδή εγώ ενδιαφέρομαι και για video λήψη προτίμησα την Ζ3

Link to comment
Share on other sites

Tην Ζ3 εχω κι εγω αλλα δυστυχως υστερει κατα πολυ σε σχεση με τις υπολοιπες μηχανες της αγορας(βλεπε panasonic,canon,olympus,κλπ).Βεβαια με ολα αυτα που παρεχει νομιζω ειναι απ'τις καλυτερες οσον αφορα την τιμη/αποδοση.Ουτως η αλλως προτιμω να εχω 12x(με σταθεροποιητη παντα) zoom και να υστερει λιγο η ποιοτητα!Για video ειναι ιδανικη(zoom+ηχο χωρις περιορισμο),αλλα θελει μεγαλης χωρητικοτητας καρτα γιατι ειναι ασυμπιεστο!Macro φυσαει απο 1cm αποσταση!!Παντως αν καποιος την παρει ακομη και τωρα νομιζω θα ειναι πολυ ικανοποιημενος..:cool:

Επιπλέον η Olympus παίρνει μνήμη XD και έχει μπαταρία λιθίου

Ενώ η Ζ3 παίρνει SD και μπαταρίες AA

Πολυ σημαντικο..μην το παραβλεπεις!:T:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την μπαταριούλα κρατιέμε απίστευτα πολύ ώρα.. μηλάμε πολύ καλή αυτονομία... θυμάμε παλιά με το χρέπι την ΗΡ 735 που είχα και έπερνε 2χΑΑ τις είχα μέσα 2100mAh μπαταρίες και δεν άντεχε χριστό! :( 'Επρεπε να έχω ένα κάρο ζευγάρια μαζί μου..

Link to comment
Share on other sites

Να σκεφτεις ομως οτι 8*2100mAH ΑΑ (βαλε και 2500 αν θες) κοστιζουν λιγοτερο απο μια λιθιου!Καθως επισης θα διαεκουν και πολυ περισσοτερο!Βεβαια αυτο εξαρταται και απ'το ποια ψηφιακη θα παρεις και τι χρηση κανεις(πχ φλας,σταθεροποιητης,κλπ..).Σιγουρα παντως δεν τιθεται συγκριση ΗΡ με Olympus!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφερει αμεσα το θεμα και εχω καταληξει προσωπικα μεταξυ Nikon 5900 και Canon A95 , μαλλον το βλεπω να χτυπαω την Canon !Σε παρουσιασεις στο εξωτερικο εχει παρει ιδιατερα θετικα σχολια και ειναι best value for money για μενα .

Link to comment
Share on other sites

Να προσφερω και εγω μια θετικη γνωμη για τις Minolta καθως ειμαι κατοχος μια Ζ1. Με την μηχανη ειμαι ακομα και τωρα πολυ ευχαριστημενος!!!

Οταν εψαχνα και εγω υπηρχε η πιο παλια Olympus η οποια θεωρουνταν κορυφη. Απλα η Minolta οπως ειπαν και αλλα παιδια ειναι πολυ καλη value for money. Παρ' ολα αυτα ειναι μια πολυ καλη μηχανη. Βεβαια αν διαθετεις τα χρηματα σκεψου σοβαρα την Olympus.

Επισης σκεψου αυτο που ειπε ο Battosai για τις μνημες και τις μπαταριες!

Τελος για να χρησιμοποιησεις ολο το ζοομ καλο ειναι να εχεις ενα τριποδο. Μικρο ή μεγαλο γιατι με τετοιο ζοομ σιγουρα χρειαζεται!!

Link to comment
Share on other sites

PGM συμφωνω για Canon A95!Ειναι δοκιμασμενη κι αξιοπιστη λυση!Η Nikon 5900 με ενδιεφερε κι εμενα παλιοτερα,αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο στο www.dpgr.gr βρηκα καποια προβληματακια!Παντως εγω θα σου προτεινα και κατι σε Panasonic αν μπορεις!Κορυφαια ποιοτητα αυτη τη στιγμη για τα λεφτα της(γνωμη μου παντα!)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά παρήγγειλα τελικά την konika minolta z2 300 e από pixmania...

τι έχετε να πείτε?

με γοήτευσε το ζουμ της(10x optical 4x digital 40x total),το 800*600 βίντεο(15fps.640x480 30fps) ,οι πολλές χειροκίνητες ρυθμίσεις που παρέχει,το πολύ καλό της flash και οι πολύ καλές κριτικές που έχει αποσπάσει σε πολλά reviews και forums...

Αύριο θα κάνω ένα mini-review (κατά 99% θα την έχω αύριο)

Link to comment
Share on other sites

Τζώρτζη, τώρα ψάχνομαι κι εγώ για ψηφιακή και είχα στο μυαλό μου την Minolta Z20. Είναι διαφορετική από τη δική σου; Αν όχι, τί διαφορές έχουν; Περιμένω το review σου.!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Τζώρτζη, τώρα ψάχνομαι κι εγώ για ψηφιακή και είχα στο μυαλό μου την Minolta Z20. Είναι διαφορετική από τη δική σου; Αν όχι, τί διαφορές έχουν; Περιμένω το review σου.!!!

έχουν διαφορές δες εδώ!

χαρακτηριστικά η Ζ20 έχει μεγαλύτερη ανάλυση(5mp) λιγότερο οπτικό ζουμ (8x) βαρύτερη(410gr)δε γράφει βίντεο σε 800*600 κ.α

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.