Jump to content



LG 28MT49VF-PZ - Χαμένος στα Specs


Recommended Posts

Εδώ και αρκετό καιρό ήθελα να πάρω μία 28άρα για την κρεβατοκάμαρα. Το ξέρω ότι η επιλογή της διάστασης είναι ότι χειρότερο όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τη σχέση τιμής προς απόδοση, αλλά δυστυχώς λόγω της χωροταξίας του δωματίου είναι η μοναδική μου επιλογή. Η 24άρα θα είναι μικρή και η 32άρα θα είναι μεγάλη. Μακάρι να είχα χώρο να έφερνα τη 40άρα του σαλονιού και να έπαιρνα μια 55άρα για εκεί. Έτσι όμως είναι η κρεβατοκάμαρα οπότε πάμε παρακάτω.

 

Βρήκα σε προσφορά στο Public (συνδυαστική με μία της Εθνικής με πόντους Go4More) την 28ΜΤ49VF-PZ στα 120 ευρώ. Δυστυχώς όμως η σελίδα των χαρακτηριστικών του Public έχει μπλέξει την VF με την DF και τα πάντα είναι αναξιόπιστα. Κάτι ανάλογο ισχύει και στα υπόλοιπα καταστήματα που την πουλάνε, ενώ και η επίσημη σελίδα της LG έχει αρκετές ελλείψεις - με πιο κορυφαίο το ότι το manual είναι κοινό για ένα σκασμό μοντέλα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βγάλεις άκρη.

 

Πάμε λοιπόν στις ερωτήσεις:

 

1. Είναι σίγουρα DVB-T2? Υποθέτω πως ναι, γιατί το λέει η LG.

 

2. Τι πάνελ φοράει; Η LG λέει Wide Viewing Angle (τιναφτό;), η Εlectronet λέει IPS, το πλαίσιο λέει VA και ο σκρουτζ λέει ΤΝ. Όλοι όμως φαίνεται να συμφωνούν σε γωνίες 178 μοιρών οπότε μάλλον δεν είναι ΤΝ. Δεν με απασχολεί εάν είναι IPS ή VA.

 

3. Πάμε στα δύσκολα. Επειδή θα συνδεθεί με κάποιο kodi machine, μπορεί να δείξει 24hz? Λέει πως έχει cinema mode...

 

Να σημειώσω εδώ πως η τηλεόραση είναι δεσμευμένη στο Public Άργους μέχρι για 5 ημέρες από σήμερα (την παρήγγειλα την Κυριακή) οπότε καλό θα ήταν να αποφασίσω εάν μου κάνει ή όχι. Δυστυχώς το Public δεν δέχεται υπαναχώρηση εντός 14 ημερών για προϊόντα που έχουν παραληφθεί και πληρωθεί στο κατάστημα και γενικώς δε θα ήθελα να μπω σε τέτοιες διαδικασίες. Επιπλέον από όσο ξέρω, τα σφραγισμένα προϊόντα δεν τα ανοίγουν. Μήπως ξέρει κανείς εάν από το κουτί θα μπορούσα να καταλάβω τουλάχιστον τι ισχύει όσον αφορά τις 2 πρώτες ερωτήσεις;

 

@trib και όποιος άλλος ξέρει τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, από πέρυσι η LG βάζει DVB-T2 πλέον.

2. IPS είναι το πάνελ βέβαια η LG το λέει Wide Viewing Angle για λόγους Marketing κυρίως. Διότι το IPS μπέρδευε τον απλό κοσμάκη.

3. Το cinema mode έχει να κάνει μόνο με κάποιες προ-ρυθμίσεις σε χρώματα κτλ. Δεν ξέρω για τα 24hz.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο και ομόφωνο είναι ότι είναι DVB-T2 :). Η LG δεν πουλάει πλέον στην Ελλάδα μοντέλα που δεν έχουν δέκτη T2.

Για το panel δεν θα εκφέρω άποψη, γιατί κι εγώ είδα και τα τρία να αναφέρονται. Επίσης για το εάν υποστηρίζει 24 Hz, διατηρώ μία αμφιβολία.
Στη σελίδα της LG Hellas, μπορείς να βρεις το εγχειρίδιο χρήσης:

http://www.lg.com/gr/support/support-product/lg-28MT49VF-PZ

Στη σελίδα 19 έχει ένα πινακάκι με υποστηριζόμενες αναλύσεις/συχνότητες, όπου αναφέρει μεν 1920x1080/24.000, αλλά αμέσως παρακάτω, επισημαίνει:

Optimal display resolution 1366x768@60Hz. The optimal timing in each mode is vertical frequency 60 Hz.

Υποψιάζομαι ότι εννοεί ότι μπορεί να παίξει 24 fps, αλλά με 3:2 pulldown.

 

Ούτως ή άλλως scaling θα κάνει, δεδομένου ότι δεν θα παίζει στην πραγματική της ανάλυση. Προσωπικά για τέτοια κατηγορία οθόνης, μάλλον θα αγνοούσα και την (πιθανότατη) έλλειψη των 24fps.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, GriGaS said:

τότε το HDMI είναι πλεονασμός. φαντάζομαι εννοεί ότι εάν ένα κανάλι εκπέμπει σε 1080 24hz θα μπορεί να το παίξει...

 

Είναι λίγο πλεονασμός, αλλά γενικά, ο διαχωρισμός που κάνει στους πίνακες είναι λίγο περιττός. Θεωρητικά θα μπορούσε o image processor να καταλαβαίνει ένα συγκεκριμένο σήμα, αλλά το HDMI όχι (πχ από εξωτερικό tuner). Στην πράξη, για αυτά τα modes δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόραση αγοράστηκε χθες.

 

Όσον αφορά το DVB-T2 δεν είχε κάποιο αυτοκόλλητο, οπότε μένουμε στην καλή πίστη αυτών που γράφει η LG.

 

Όσον αφορά το πάνελ της είναι 99.99% IPS.

 

Όσον αφορά τα 24Hz ακούστε παλαβό. Συνδέω ένα shuttle με libreelec kodi. Το βάζω στη native ανάλυση 1366x768 και μου έδινε επιλογή μόνο για 60hz. Με τα πολλά τρώω μια φλασιά και το βάζω στα 1920x1080 και ώ του θαύματος η οθόνη δίνει τη δυνατότητα για κατέβασμα στα 24hz. Tώρα τι σκατά ακριβώς είναι αυτό το 1080p σε οθόνη 720p δεν ξέρω, αλλά το γεγονός είναι ότι δουλεύει ρολόι.

 

Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Φαίνεται αξιοπρεπέστατη επιλογή σε αυτές τις ίντσες για τα 120 ευρώ που μου κόστισε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GriGaS said:

Η τηλεόραση αγοράστηκε χθες.

 

Όσον αφορά το DVB-T2 δεν είχε κάποιο αυτοκόλλητο, οπότε μένουμε στην καλή πίστη αυτών που γράφει η LG.

 

Όσον αφορά το πάνελ της είναι 99.99% IPS.

 

Όσον αφορά τα 24Hz ακούστε παλαβό. Συνδέω ένα shuttle με libreelec kodi. Το βάζω στη native ανάλυση 1366x768 και μου έδινε επιλογή μόνο για 60hz. Με τα πολλά τρώω μια φλασιά και το βάζω στα 1920x1080 και ώ του θαύματος η οθόνη δίνει τη δυνατότητα για κατέβασμα στα 24hz. Tώρα τι σκατά ακριβώς είναι αυτό το 1080p σε οθόνη 720p δεν ξέρω, αλλά το γεγονός είναι ότι δουλεύει ρολόι.

 

Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Φαίνεται αξιοπρεπέστατη επιλογή σε αυτές τις ίντσες για τα 120 ευρώ που μου κόστισε.

 

Καλοδούλευτη και καλές προβολές.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GriGaS said:

Η τηλεόραση αγοράστηκε χθες.

 

Όσον αφορά το DVB-T2 δεν είχε κάποιο αυτοκόλλητο, οπότε μένουμε στην καλή πίστη αυτών που γράφει η LG.

 

Όσον αφορά το πάνελ της είναι 99.99% IPS.

 

Όσον αφορά τα 24Hz ακούστε παλαβό. Συνδέω ένα shuttle με libreelec kodi. Το βάζω στη native ανάλυση 1366x768 και μου έδινε επιλογή μόνο για 60hz. Με τα πολλά τρώω μια φλασιά και το βάζω στα 1920x1080 και ώ του θαύματος η οθόνη δίνει τη δυνατότητα για κατέβασμα στα 24hz. Tώρα τι σκατά ακριβώς είναι αυτό το 1080p σε οθόνη 720p δεν ξέρω, αλλά το γεγονός είναι ότι δουλεύει ρολόι.

 

Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Φαίνεται αξιοπρεπέστατη επιλογή σε αυτές τις ίντσες για τα 120 ευρώ που μου κόστισε.

Μεγειές και καλές θεάσεις :).

Η συμπεριφορά για τα 24fps ψιλοαναμενόμενη σύμφωνα με το πινακάκι τους...
Με δεδομένο ότι δεν θα παίζεις σχεδόν τίποτα σε native ανάλυση, δε σε χαλάει να τα έχεις συνέχεια σε 1080p.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.