Jump to content



πρόταση ανεμιστήρα επεξεργαστή


serpico75

Recommended Posts

Ενδεικτικά να δώσω κάποιες εικόνες.

 

Το σύστημα είναι μονίμως έτσι ανοιχτό:

20180710_223632.thumb.jpg.c41ccf672250e5f90ac1e6fc9010b38a.jpg

 

 

20180710_223808.thumb.jpg.efb3fcdb498458a80fb1e151d42e5eff.jpg

 


Και στο πίσω μέρος, το τροφοδοτικό:


ibcr48.jpg

 

Δυστυχώς, ενώ η θερμοκρασία CPU και mobo σταθεροποιήθηκαν όπως πριν (και μάλιστα κατά 2 περίπου βαθμούς καλύτερα), η κάρτα γραφικών όλο και ανεβαίνει, χωρίς να κάνω κάτι extra από ό,τι έκανα πάντα. Όλα τα προηγούμενα βράδια, ώρα τέτοια, ήταν 60-61 max. Τώρα, έχει φτάσει τους 66. Ποτέ δεν είχε φτάσει εκεί. Δηλαδή, με αυτό το σκεπτικό, αύριο το μεσημέρι κατά τις 15:00, πού θα πάει???

 

Να. Και μέχρι να τελειώσω το γράψιμο, 67.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα καταφέραμε !

 

Οι τιμές καί της VGA επανήλθαν. Πως; Έβαλα την παλιά ψύκρα, και όλα ok. Άνοιξα ένα opera window με 4 tabs, εκ των οποίων το ένα να είναι youtube, και το έβαλα δοκιμαστικά να παίξει 20 λεπτά. Τώρα μεσημέρι 13:00. Οι τιμές ήταν 60-61 max. Όπως παλιά. Η μόνη λεπτομέρεια πως σε 15 περίπου εναλλαγές στη θερμοκρασία, αυτά τα 20 λεπτά, οι 14 ήταν μεταξύ 60-61, και μία μόνο ήταν 62. Φαντάζομαι αυτό θα γινόταν και πριν. Όταν το δούλευα, δεν είχα και μονίμως τις θεμοκρασίες ανοιχτές. Πάντως, το φυσιολογικό επανήλθε στους 60-61. Με την καινούρια ψύκτρα, το πρωί, πριν αλλάξω την ψύκτρα, κάνοντας το ίδιο ακριβώς (δοκιμή με ένα youtube video), σε 1-2 λεπτά, η θερμοκρασία vga ήταν 65-67 και ανέβαινε. Φυσικά, έκλεισα το σύστημα, και άλλαξα την ψύκτρα.

 

Τώρα που έχω κλείσει το youtube και γράφω, άνοιξα ξαφνικά και ήταν 58. Για την ώρα όλα ok. Θα το παρακολουθήσω βέβαια κι άλλο (keep around), αλλά μάλλον με την παλιά ψύξη, το πρόβλημα λύθηκε.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την υποστήριξη, τη βοήθεια και τις απαντήσεις !!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος πανικός για την θερμοκρασία της GPU, αλλά και για το τροφοδοτικό, ενώ δεν υπάρχει λόγος. Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ.

 

Εν συντομία.

 

Η σωστή τοποθέτηση της ψύκτρας είναι είτε ο αέρας προς τα πάνω, είτε προς τα πίσω. Ευτυχώς το διόρθωσες αυτό.

 

Όσον αφορά την επιβάρυνση στο τροφοδοτικό, θα είναι σχετικά μικρή και η μοναδική αισθητή διαφορά θα είναι στις περισσότερες στροφές με τις οποίες θα γυρνάει ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού σου.

 

Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών, αυτές αντέχουν και 80 και 90 βαθμούς.

 

Πριν γράψω περισσότερα κάνοντας υποθέσεις, αν θέλεις ανέφερε λίγο μοντέλο τροφοδοτικού και κάρτας γραφικών. Δεν πρόσεξα να τα αναφέρεις κάπου.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

όπως κατάλαβα τελικά κράτησες το παλιό cooler απλά άλλαξες πάστα εάν είσαι καλυμμένος όλα καλά πάντως γνώμη μου είναι κάποια στιγμή να αλλάξεις το κουτάκι σου με κάποιο φτηνό που να έχει το τροφοδοτικό κάτω και τότε βάζεις και το "κοολερακι" που αγόρασες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathisp said:

όπως κατάλαβα τελικά κράτησες το παλιό cooler απλά άλλαξες πάστα εάν είσαι καλυμμένος όλα καλά πάντως γνώμη μου είναι κάποια στιγμή να αλλάξεις το κουτάκι σου με κάποιο φτηνό που να έχει το τροφοδοτικό κάτω και τότε βάζεις και το "κοολερακι" που αγόρασες

 

Α. Ακριβώς αυτό. Αλλαγή πάστας με παλιό cooler. Λόγω του ότι θα είναι το πρώτο κουτί με το τροφοδοτικό κάτω που θα φτιάξω, να υποθέσω πως κάνοντας το modding όπως είπαμε (CPU ανεμιστήρας να διώχνει τον αέρα προς τα πάνω), και λόγω του ότι αυτό το case θα είναι αναγκαστικά πιό ψηλό, αλλά καί με οπές επάνω, ο ζεστός αέρας θα βγαίνει εκτός κουτιού, και η  κάρτα γραφικών δεν θα επηρρεάζεται όπως τώρα, στο μικρό κουτί. Είναι έτσι;

 

Β. Εάν τελικά πάω σε αυτό το κουτί, κάτι που δεν έχουμε πει:με αυτό το cooler, εκτός από τον θόρυβο, θα κερδίσω σε cpu θερμοκρασία, ή μόνο σε θόρυβο κερδίζει κανείς; Διότι, όσο το δοκίμασα στο μικρό δικό μου case, cpu temp βελτίωση, δεν υπήρξε. Όχι ότι εάν δεν έχει βελτίωση η θερμοκρασία, είναι θέμα. Μιά χαρά είναι εάν μείνει στα ίδια επίπεδα με τη μαμά ψύκτρα. Έτσι. Για γνώση ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, serpico75 said:

PSU : CoolerMaster G550M

VGA : integrated NVIDIA GeForce 8200 (on board NVIDIA στο ΑSUS M3N78)

Οπότε έχεις καλό τροφοδοτικό, δεν έχεις κάποιο του κιλού. Επιπλέον χρησιμοποιείς ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και όχι κάποια κάρτα πολύ υψηλής κατανάλωσης που θα επιβάρυνε το τροφοδοτικό.

 

Αυτό εμένα μου λέει ότι δεν θα πρέπει να σε απασχολεί το αν η ψύκτρα στέλνει θερμό αέρα στο τροφοδοτικό. Το τροφοδοτικό ήδη βαριέται που ζει σε ένα σύστημα, το οποίο πιθανόν δεν ξεπερνάει σχεδόν ποτέ τα 200W κατανάλωσης.

 

Η κάρτα γραφικών τώρα βρίσκεται στο chipset και άρα κάτω από την ψύκτρα που έχει η μητρική στην μέση. Λογικά με την νέα σου ψύκτρα για τον επεξεργαστή να φυσάει προς τα πάνω, θα πρέπει να σου ρίχνει κάπως την θερμοκρασία και της ενσωματωμένης, μιας και δημιουργείτε ροή αέρα από κάτω προς τα πάνω(εκτός και αν ο ανεμιστήρας σου της νέας ψύκτρας βρίσκεται πιο ψηλά από την ψύκτρα της μητρικής).

 

Βασικά για καλύτερη ροή αέρα το κουτί πρέπει να είναι κλειστό, όχι ανοιχτό. Αν έχεις κανέναν 8άρη ανεμιστήρα διαθέσιμο, βάλε τον στην θέση που έχει το κουτί κάτω από το τροφοδοτικό, έτσι ώστε να βγάζει αέρα προς τα έξω και μετά κλείσε το πλαϊνό του κουτιού. Μην το αφήνεις ανοιχτό. Κατόπιν τσέκαρε θερμοκρασίες.

 

 

Υ.Γ. την νέα ψύκτρα απλά την αφαίρεσες και έβαλες την παλιά ή την επέστρεψες στο κατάστημα;

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yanni said:

(εκτός και αν ο ανεμιστήρας σου της νέας ψύκτρας βρίσκεται πιο ψηλά από την ψύκτρα της μητρικής).

 

Σωστό το σχεδιάγραμμά σου. Έτσι είναι. Αυτό ήταν κάτι που σκέφτηκα και γω:τα ύψη ανεμιστήρα νέας ψύκτρας και της ψύκτρας της vga της μητρικής. Μόνο που σταμάτησα εκεί, και δε μπορούσα να εξηγήσω τί είναι αυτό που δημιουργεί πρόβλημα αυτή η διάταξη.

 

2 hours ago, yanni said:

Αν έχεις κανέναν 8άρη ανεμιστήρα διαθέσιμο, βάλε τον στην θέση που έχει το κουτί κάτω από το τροφοδοτικό, έτσι ώστε να βγάζει αέρα προς τα έξω και μετά κλείσε το πλαϊνό του κουτιού. Μην το αφήνεις ανοιχτό. Κατόπιν τσέκαρε θερμοκρασίες.

 

Το σκέφτηκα και γω αυτό. Να βάλω ένα ανεμιστηράκι 8άρι πίσω, να διώχνει τους θερμούς αέριδες εκτός κουτιού. Αλλά δεν έχω αυτή τη στιγμή.

 

2 hours ago, yanni said:

Υ.Γ. την νέα ψύκτρα απλά την αφαίρεσες και έβαλες την παλιά ή την επέστρεψες στο κατάστημα;

 

Το έχω κρατήσει (προς το παρόν, τουλάχιστον).

 

[Off topic ερώτηση]

 

Spoiler

Μιά και το τροφοδοτικό είναι καλό, ήθελα να κάνω σφήνα μία ερώτηση. Όντως, δεν το πολυχρησιμοποιώ όλα αυτά τα χρόνια. Τα 200 Watt που λέτε, δεν έχετε άδικο. Δύσκολα να τα πιάνει με αυτά τα λίγα που κάνω πάντα. Το παράδοξο, που δεν έχω καταλάβει είναι πώς, όταν βάζω δύο σκληρούς μηχανικούς 3.5" (ή και έναν 2.5" και ο άλλος 3.5") να δουλεύνουν μαζί :

a. κανένα ανεμιστηράκι σε κανέναν σκληρό : ok

b. ανεμιστηράκι σε έναν σκληρό : ok

c. ανεμιστηράκι καί στους δύο σκληρούς : ο ένας κάνει αυτό το αγκομαχητό, σαν να κόλλησε, και κλείνω το σύστημα, βγάζω το ένα ανεμιστηράκι, και όλα καλά

 

Πώς γίνεται δύο ανεμιστηράκια να κλωτσάνε? Μου κάνει φοβερή εντύπωση. Ανεμιστηράκι είτε sata είτε molex. Όχι, το λέω αυτό, διότι αυτό δείχνει (εάν τα λέω καλά) ότι τα ρεύματα των ανεμιστήρων πάνε και σε διαφορετικά rails (ένα sata ένα molex).

 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, serpico75 said:

[Off topic ερώτηση] 

το off topic είναι στην κατηγορία του... κουφού. Δεν ξέρω ειλικρινά τι μπορεί να παίζει, εκτός και αν φταίει το ανεμιστηράκι. Ούτε πάντως οι σκληροί έχουν ανάγκη ψύξης, εκτός και αν φτάνουν ή και ξεπερνάνε τους 50 βαθμούς. και εκεί η λύση είναι να κλείσεις το κουτί για δημιουργία ροής αέρα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 7/4/2018 at 1:24 AM, Seafalco said:

Τα έδρανα του ανεμιστήρα έχουν χαιρετήσει κανονικά ε? :)

 

Αν η ψύκτρα σου είναι αυτή :

Electronics, Cars, Fashion, Collectibles, Coupons and More | eBay

Ashampoo_Snap_Τετάρτη, 4 Ιουλίου 2018_00h56m50s_001_.jpg

Τότε φοράει ανεμιστήρα 70x70x15mm. Συνεπώς ψάχνεις για ένα ανάλογο.

Κοίτα όμως αν έχει επάνω και θερμίστορ για τη ρύθμιση τω στροφών !

Αν τώρα θέλεις να ρίξεις και άλλο το θόρυβο, θα πάς σε ανεμιστήρα 70χ70χ25.

Θα πρέπει όμως να δεις αν έχει θερμιστορ και αν αυτό η μητρική σου το χρησιμοποιεί.

Αφού όσο καιρό δεν έκανε θόρυβο ο ανεμιστήρας ήσουν ΟΚ , το καλύτερο και απλούστερο είναι να τον αλλάξεις με ένα ίδιο!

Πιθανόν να είναι της Delta :

http://www.delta-fan.com/Download/Spec/AFB0712HHB-F00.pdf

ή :

無法顯示資源

Το ψάχνεις με αυτά τα χαρακτηριστικά και δεν νομίζω ότι θα σε δυσκολέψει ! :)

Καλή συνέχεια ! :) 

 

 

Πιο απλή προσέγγιση (αφού από θερμοκρασίες είσαι ΟΚ είναι να αλλάξεις τον ανεμιστήρα με έναν ίδιο .

Θέμα διαστάσεων δε παίζει , γιατί ο ανεμιστήρας κάθεται μέσα σε ένα μικρό πλαίσιο που τον περιβάλει περιμετρικά πάνω στο οποίο και βιδώνει με τέσσερις βίδες!

Η αλλαγή είναι παιχνίδι !

 

Seafalco είχες δίκιο. Ανοίγοντας, και καθαρίζοντας τον ανεμιστήρα τις ημέρες που πρωτοανέβασα το thread, είχα φωτογραφίσει και τον αναμειστήρα. Είναι της Delta. Ανεβάζω την φωτό όπως φωτογράφισα...

 

20180711_121736.thumb.jpg.c1d82514e976584630ffba464d29fcfb.jpg

 

Απ' ό,τι φαίνεται στη φωτογραφία, εκεί αριστερά, έχει καί θερμίστορ. Επειδή έχω ψάξει αρκετά eBay, και επειδή δεν έχω ξανακάνει αλλαγή τέτοια, και ο επεξεργαστής είναι αρκετά παλιός, μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποια links να ρίξω μιά ματιά σε ανεμιστήρα;

 

ps Με ενδιαφέρει New και όχι new other / used κ.λπ. Απ' ό,τι βρίσκω, ο ένας είναι new αλλά όχι 4-pin που είναι ο δικός μου, ο άλλος είναι 4-pin αλλά ο 4-pin θα είναι new other και πάει λέγοντας. Τον απλό συνδυασμό New και 4-pin δεν μπορώ να τον βρω.

 

Ευχαριστώ !

 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.