Jump to content



πρόταση ανεμιστήρα επεξεργαστή


serpico75

Recommended Posts

Το case που έχω είναι το ASUS VENTO A8 TA-863 όπως φαίνεται εδώ:

 

https://keddr.com/2015/12/hard-kolhoz-sistemnika

 

Ένα απλό case είναι, το οποίο έχω πάντα ανοιχτό στο πλάι, όπως φαίνεται καί στη φωτό.

Για AM2+ ήθελα να πάρω ένα καινούριο ανεμιστήρα CPU 20-25 ευρώ. Τί θα συστήνατε;

 

Θα ήθελα από e-shop.gr

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Seafalco said:

Τι ψύκτρα φοράς τώρα?

Τι ανεμιστήρα έχει επάνω ?

Τι θερμοκρασίες έχεις και γιατί θέλεις να τον αλλάξεις?

 

 

Έχει την ψύκτρα της συσκευασίας:επεξεργαστής AMD Phenom X4 9650 http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom X4 9650 - HD9650WCJ4BGH (HD9650WCGHBOX).html

Αγορά Δεκ 2008 !! Από τότε, δεν έχει αλλαχτεί. Η θερμοκρασίες είναι από 45 (εκκίνηση τώρα καλοκαίρι) και φτάνει max 52-55. Είναι καλά. Δεν χρησιμοποιώ τον υπολογιστή καθόλου για παιχνίδια. Ανοίγω πολλές καρτέλες στον browser. Παρ' όλ' αυτά, η θερμοκρασία είναι καλή. Τη διατηρεί χαμηλά.

 

Θέλω να τον αλλάξω διότι κάνει εξαιρετικά μεγάλο θόρυβο. Έχει φάει τα ψωμιά του. Στροφές. Σχεδόν πονοκέφαλος με πιάνει!  Λες και ακούς αεροπλάνο έτοιμο για απογείωση. Να σκεφτείτε, φοράω headphones και ακούω βίντεο από youtube (όχι μουσικό, αφήγησης), στο max, και ο ανεμιστήρας ακούγεται και ενοχλεί ! Χρειάζεται αλλαγή.

 

Παρ' ότι δίνουν διαστάσεις, δεν ξέρω αν θα κάνει αυτός που θα διαλέξω, διότι έχω πολύ κοντά τα ram modules. Δεν έχω ξαναλλάξει στο συγκεκριμένο pc.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Τα έδρανα του ανεμιστήρα έχουν χαιρετήσει κανονικά ε? :)

 

Αν η ψύκτρα σου είναι αυτή :

http://www.ebay.in/geb/ImportHubViewItem?itemid=131300765867

Ashampoo_Snap_Τετάρτη, 4 Ιουλίου 2018_00h56m50s_001_.jpg

Τότε φοράει ανεμιστήρα 70x70x15mm. Συνεπώς ψάχνεις για ένα ανάλογο.

Κοίτα όμως αν έχει επάνω και θερμίστορ για τη ρύθμιση τω στροφών !

Αν τώρα θέλεις να ρίξεις και άλλο το θόρυβο, θα πάς σε ανεμιστήρα 70χ70χ25.

Θα πρέπει όμως να δεις αν έχει θερμιστορ και αν αυτό η μητρική σου το χρησιμοποιεί.

Αφού όσο καιρό δεν έκανε θόρυβο ο ανεμιστήρας ήσουν ΟΚ , το καλύτερο και απλούστερο είναι να τον αλλάξεις με ένα ίδιο!

Πιθανόν να είναι της Delta :

http://www.delta-fan.com/Download/Spec/AFB0712HHB-F00.pdf

ή :

http://www.delta.com.tw/product/cp/dcfans/download/pdf/AFB/AFB70x70x15mm.pdf

Το ψάχνεις με αυτά τα χαρακτηριστικά και δεν νομίζω ότι θα σε δυσκολέψει ! :)

Καλή συνέχεια ! :) 

 

 

Πιο απλή προσέγγιση (αφού από θερμοκρασίες είσαι ΟΚ είναι να αλλάξεις τον ανεμιστήρα με έναν ίδιο .

Μία ώρα πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Παρ' ότι δίνουν διαστάσεις, δεν ξέρω αν θα κάνει αυτός που θα διαλέξω, διότι έχω πολύ κοντά τα ram modules. Δεν έχω ξαναλλάξει στο συγκεκριμένο pc.

Θέμα διαστάσεων δε παίζει , γιατί ο ανεμιστήρας κάθεται μέσα σε ένα μικρό πλαίσιο που τον περιβάλει περιμετρικά πάνω στο οποίο και βιδώνει με τέσσερις βίδες!

Η αλλαγή είναι παιχνίδι !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Θέλω να τον αλλάξω διότι κάνει εξαιρετικά μεγάλο θόρυβο. Έχει φάει τα ψωμιά του. Στροφές. Σχεδόν πονοκέφαλος με πιάνει!  Λες και ακούς αεροπλάνο έτοιμο για απογείωση.

 

Τα ψυγεία της AMD ουδέποτε ήταν θορυβώδη. Μετά από 10 χρόνια, προφανώς το ψυγείο σου έχει φραγεί από χνούδια και σκόνη και απλώς δεν ψύχεται, δεν εισχωρεί ο αέρας ανάμεσα στα πτερύγια. Καθάρισμα χρειάζεται.

Τέλος πάντων, μετά από 10 χρόνια χρήσης, πάρε ένα καινούργιο ψυγείο. Επειδή το κουτί αυτό φαίνεται αρκετά στενό, αν καταλήξεις σε όρθιο ψυγείο, μέτρησε το βάθος από την επιφάνεια του επεξεργαστή έως το πλαϊνό χείλος, και πάρε ένα που να χωράει. Προσωπικά σου προτείνω αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

On 7/4/2018 at 9:56 AM, Oric said:

 

Τα ψυγεία της AMD ουδέποτε ήταν θορυβώδη. Μετά από 10 χρόνια, προφανώς το ψυγείο σου έχει φραγεί από χνούδια και σκόνη και απλώς δεν ψύχεται, δεν εισχωρεί ο αέρας ανάμεσα στα πτερύγια. Καθάρισμα χρειάζεται.

Τέλος πάντων, μετά από 10 χρόνια χρήσης, πάρε ένα καινούργιο ψυγείο. Επειδή το κουτί αυτό φαίνεται αρκετά στενό, αν καταλήξεις σε όρθιο ψυγείο, μέτρησε το βάθος από την επιφάνεια του επεξεργαστή έως το πλαϊνό χείλος, και πάρε ένα που να χωράει. Προσωπικά σου προτείνω αυτό.

 

Τον υπολογιστή, ανά 6 μήνες, τον καθαρίζω με ένα πολύ δυνατό φυσερό. Η ψύκτρα καί τα πτερύγια του αναμιστήρα είναι καθαρά. Πάντως, όταν πρωτοξεκίνησα τα καθαρίσματα, λόγω του ότι δεν ήξερα, δεν ασφάλιζα τα πτερύγια τού ανεμιστήρα με λίγο ταινία, ώστε να μην γυρνάνε ανάποδα, όταν ο αέρας τού φυσερού τα ανάγκαζε να πάνε ανάποδα. Αυτό σίγουρα τα επηρρέασε στη σημερινή τους κατάσταση. Πάντως, όχι ότι φταίει μόνο αυτό. Είναι 10 ετών ανεμιστήρας. Πρέπει να αλλαχτεί.

 

17 hours ago, stathisp said:

Μην ξεχνάς ότι εάν δεν έχει αλλαχτεί ποτε στα τόσα χρονια η θερμοαγώγιμη πάστα έχει ξεραθεί και πρέπει να αλλαχτεί.

 

Η πάστα είναι ξεραμένη, αλλά πώς και αποδίδει; Η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει ποτέ τους 55C. Για να μαθαίνουμε κιόλας.

 

@Oric Επίσης, αυτό το fan, είναι πολύ καλό απ' ό,τι είδα, και πολύ καλό στην τιμή του για το budget μου, αλλά καί το απόδοση/τιμή. Μόνο που, απ' ό,τι είδα καί σε video, το πιό πιθανό, τρώει ένα ram slot ο ανεμιστήρας. Λέει για intel cpu mobo, αλλά νομίζω και για AMD. Δεν αλλάζει κάτι. Παίζει ρόλο, βέβαια, καί το μοντέλο μητρικής που έχεις. Το καλό είναι πως ο ανεμιστήρας, αλλάζει μεριά. Εάν τον βάλω απ' την άλλη, δεν πιστεύω θα έχω πρόβλημα (θεωρητικά). Τον έχει εγκαταστήσει κανείς σε ASUS M3N78. Αυτήν έχω.

 

@Seafalco Απ' ό,τι είδα, η διαφορά τιμών σκέτου ανεμιστήρα με heatsink assembly δεν διαφέρουν (αναλογικά). Να έχει το original ανεμιστήρα 4-5 ευρώ, να το πάρεις. Αλλά, 10+, ε, όχι. Ψιλοκοροϊδία, απ' τη στιγμή που μπορείς να πάρεις ένα πακέτο γύρω στα 15-20, και μάλιστα καλό. Το έχουν ψιλοξεφτιλίσει. Εκτός και εάν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά.

 

 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος serpico75 έγραψε:

 

Η πάστα είναι ξεραμένη, αλλά πώς και αποδίδει; Η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει ποτέ τους 55C. Για να μαθαίνουμε κιόλας.

 

 

 

πολύ πιθανό είναι εφόσον έχει ξεραθεί η πάστα να ανεβάζει θερμοκρασία και να δίνετε εντολή να ανέβουν η στροφές του ανεμιστήρα από τι μητρική αποτέλεσμα να εχεις αυτούς τους βαθμούς αλλα με πολύ θόρυβο από ανεμιστήρα (μια εξήγηση θα μπορούσε να είναι αυτή)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη είναι σωστή και θα μπορούσε αυτό να είναι η εξήγηση, αλλά αν θυμάμαι καλά από την περιγραφή ο  θόρυβος μοιάζει ανυπόφορος, οπότε δύσκολα ταιριάζει με τον θόρυβο ενός υγιούς ανεμιστήρα έστω και αν αυτός πάει στις 4500 rpm!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι κοίταξα, με θερμίστορ πρέπει να παίζει παιχνίδι η μητρική. Αυτή, λόγω θερμοκρασιών, ανεβάζει τις στροφές στον ανεμιστήρα της CPU. Και αποδεικνύεται λόγω εποχής. Η αλήθεια, είναι, πως από Απρίλιο προς Μάιο άρχισε να γίνεται πιό αισθητός ο θόρυβος, και αυτή τη στιγμή είναι ανυπόφερτος!! Οι στροφές φτάνουν τις 4000, κάτι που το Χειμώνα δεν ακουμπούσαν. Όπως, πολύ καλά λέει και ο Seafalco, ακόμα και σε αυτές τις στροφές, ένα υγιές ανεμιστηράκι, δεν θα έπρεπε να έχει αυτό το θόρυβο.

Τώρα, σχετικά με το ram slot, έκανα λάθος. Δεν πρόλαβα να διορθώσω (time edit deadline). Το βίντεο που είδα, και αναφέρει ότι "τρώει" ένα slot, ήταν για το PURE ROCK, και όχι για το PURE ROCK SLIM που μου προτείνετε. sorry guys!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από τις ρυθμίσεις του BIOS, πιθανόν να έχει επιλογή με βάσει ποιον αισθητήρα θέλεις να ελέγχεις τις στροφές του ανεμιστήρα.

Αν με βάση τη θερμοκρασία της μητρικής (system?) στροφάρεις τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή, πιθανόν να γλιτώσεις θόρυβο χωρίς πρόβλημα στις θερμοκρασίας, αλλάζοντας απλά τον αισθητήρα αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες μητρικές έχουν ρυθμίσεις στο BIOS για τον ανεμιστήρα. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν προγραμματάκια για την ρύθμιση των στροφών του ανεμιστήρα και σε Windows, με ένα παράδειγμα αυτών να είναι το Speedfan. Απλά το θέμα είναι να μην ξεφεύγει και η θερμοκρασία. Προσωπικά βάζω όριο τους 62 βαθμούς, μιας και τα όρια αυτών των AMD δεν ήταν πολύ υψηλά.

Ένας ακόμα τρόπος να πέσει η θερμοκρασία είναι με undervoltage. Το τσιπάκι ίσως να παίζει με λιγότερο ρεύμα και αν υπάρχει χρόνος και όρεξη μπορεί να ελεγχτεί αυτό. Ακόμα και 0.05V λιγότερο ρεύμα, π.χ. από 1.32 σε 1.27V, κάνει θαύματα στο θέμα των μέγιστων θερμοκρασιών. Αλλά θέλει έλεγχο με προγράμματα για stability testing, ώστε μια τέτοια επιλογή να μην καταλήξει σε επανεκκινήσεις και BSODs.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, stathisp said:

Δεν θα σκάλιζα τίποτα απλά θα άλλαζα την ψιχτρα με αυτή που προτάθηκε ή κάποια αντίστοιχη και σε συνδυασμό τις φρέσκιας πάστας θα ησύχαζα.

 

Για εκεί πηγαίνω. Αυτά ακριβώς θα κάνω. Απλά, εξαιρετικά ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις και τα σκαλίσματα που προτάθηκαν, για να διευρύνουμε καί τις γνώσεις μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τζίφος. Αγόρασα αυτή σήμερα, και την εγκατέσησα πριν λίγο με καινούρια πάστα. Το "κακό" είναι πως πρέπει να γνωρίζεις πώς έχει στραμμένο το socket ο κάθε κατασκευαστής. Εάν δείτε το manual τού δικού μου M3N78, και σε σχέση με το Be Quiet! που πήρα, τα πτερύγια του ψυγείου είναι (το μεγάλο τους μέρος - το πλάτος τους - ), είναι παράλληλα στο επάνω ή κάτω μέρος τού case. Οπότε, βάζοντας εκεί τον ανεμιστήρα, ανάλογα σε ποιά μεριά θα τον τοποθετήσεις, ο αέρας, σε ένα case σαν το δικό μου, που δέν έχει διαφυγή, μένει μέσα. Βάζοντας αρχικά τον ανεμιστήρα από την μεριά ώστε να διώχνει τον ζεστό αέρα προς τον πάτο (το έκανα αυτό για να μην τον διώχνει προς τα επάνω που είναι το τροφοδοτικό), το φοβερό αποτέλεσμα ήταν να ανέβει σε 2-3 λεπτά μέσα η θερμοκρασία της onboard GPU κατά 20C !!!! Από 60C που δεν είχε ξεπεραστεί ποτέ με τον μητρικό ανεμιστήρα, πήγε 78-79. Έκλεισα αμέσως το σύστημα, και έβαλα το χέρι μου στην ψύκτρα vga. Έκαιγε. Τηγάνιζες άνετα το αβγό!!

 

Προφανώς, ο αέρας που έσπρωχνε ο ανεμιστήρας Be Quiet!, έπεφτε επάνω στην vga ψύκτρα, και τον έκανε να ανάψει. Αυτή τη στιγμή έχω αφήσει το σύστημα να κρυώσει, και σας γράφω από το laptop. Αυτό που δοκίμασα είναι να πάω τον ανεμιστήρα από την άλλη μεριά τού ψυγείου, και να δω τί θα γίνει. Θα το ανοίξω σε λίγο, αφού κρυώσει η ψύκτρα της vga. Πάντως, όντας ο ανεμιστήρας έτσι, ο ζεστός αέρας φεύγει προς το τροφοδοτικό (ο be quiet ανεμιστήρας δεν βλέπει όλο το τροφοδοτικό - το 25% περίπου το αντικρίζει, αλλά ο ζεστός αέρας θα εγκλωβίζεται επάνω). Το τροφοδοτικό σίγουρα θα θερμαίνεται περισσότερο καί γρηγορότερα. Οι δύο αέριδες (τροφοδοτικό & ανεμιστήρας cpu) αντικρούονται. Χαμός!!

 

Το ιδανικό θα ήταν το socket να ήταν στραμμένο 90 μοίρες διαφορετικά, ώστε να φεύγει ο αέρας προς τα πίσω (τουλάχιστον με αυτό το σύστημα ψύξης) . Ούτε πάνω, ούτε κάτω. Το μόνο καλό που έχει αυτό το σύστημα είναι ότι δεν βρίσκει τα ram slots. Έτσι όπως μπαίνει η ψύκτρα, δεν βρίσκει το πρώτο (κοντινότερο) προς την ψύκτρα slot, οπότε ο ανεμιστήρας δεν έχει κανένα πρόβλημα έτσι όπως τοποθετείται. Αυτό (έτσι όπως δεν υπάρχει πρόβλημα με τα slots) δημιουργεί όμως πρόβλημα με τις θερμοκρασίες. Μπορεί να μην βρίσκει και να μην καλύπτει το πρώτο slot, αλλά για να το πετύχουν αυτό οι μάγκες γύρισαν 90 μοίρες τα πτερύγια. Απέτυχαν για μένα.

 

Η μία λύση θα ήταν ένα σύστημα ψύξης (με αυτή τη μητρική) ώστε για να δέσει σε AM2 στο M3N78 της ASUS, να γυρίζουν τα πτερύγια 90 μοίρες. Αυτό βέβαια θα μπορούσε να φάει ένα ram slot. Δύσκολο το προβληματάκι ... Δεν ξέρω εάν όλη η σειρά pure rock δουλεύει έτσι.

 

Άλλη λύση:ανεμιστήρας παράλληλος προς τη μητρική (όπως ο πρωτότυπος).

 

Case με εξόδους (λόγω του ότι το δικό μου είναι κλειστό - είναι παλιό case) δεν νομίζω πως είναι λύση. Μόνο εάν αγοραστεί case που μπαίνει το τροφοδοτικό κάτω, και ο αέρας βγαίνει προς τα επάνω. Αλλά είπαμε να αγοράσω ένα οικονομικό σύστημα ψύξης. Εάν είναι να πρέπει να αγοράσω και case, δεν το συζητώ.

 

Όσο για τον θόρυβο, περίμενα κάτι καλύτερο. Μειώθηκε πάρα πολύ, είναι η αλήθεια, αλλά θα μπορούσε να γίνει και κάτι καλύτερο.

 

Εάν σκέφτεται κάποιος να πάρει το συγκεκριμένο σύστημα ψύξης, μεγάλη προσοχή!! Να κάνετε πρώτα, σε σχεση με αυτά που σας αναλύω, πολύ καλή μελέτη.

 

Να σας πω την αλήθεια, λόγω του ότι δεν έχω ένδειξη θερμοκρασίας τροφοδοτικού, μαλλον (όχι σίγουρα ακόμα) θα ξαναβάλω για την ώρα την παλιά ψύκτρα.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει όμως να πάρεις ένα πιο σύγχρονο κουτί, και ας μην είναι ακριβό. Αλλιώς έπρεπε να πάρεις ψύκτρα τύπου blower..

Αυτό με τη ροή αέρα προς τα κάτω να μην το ξανακάνεις.

Εκτός ότι είναι θερμοδυναμικά λάθος, θα την τεζάρεις τη gpu.

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά χρήσιμη η απάντηση και οι πληροφορίες της.

 

Γυρνώντας τον αέρα προς τα επάνω, οι θερμοκρασίες επανήλθαν στα φυσιολογικά επίπεδα. Σχετικά με το τροφοδοτικό, υπάρχει τρόπος να δω εάν το επιβαρύνει; Πάντως, σε 10-15 λεπτά λειτουργίας, και βάζοντας το χέρι μου, ο αέρας δεν φάνηκε ιδιαίτερα ζεστός. Εάν μπορέσω να πιστοποιήσω πως το τροφοδοτικό δεν επιβαρύνεται όντως, μπορώ να αφήσω αυτό το σύστημα.

 

Δεν ξέρω εάν ήδη υπάρχει στην κοινότητα κάποιο θέμα που να κάνει νύξη για το όλο θέμα επιλογής αερόψυξης. Από την άλλη, εάν κάνω search στο google, αναρίθμητες σελίδες θα βγουν. Είτε θέμα από εδώ μέσα είτε κάποιο link που να καλύπτει όσο καλύτερα το όλο θέμα, είναι ευπρόσδεκτα.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

To τροφοδοτικό φυσικά και επιβαρύνεται, εφόσον όλος ο ζεστός αέρας από τον επεξεργαστή φυσάει πάνω του.

Βέβαια τα τροφοδοτικά αντέχουν στη ζέστη περισσότερο από μια κάρτα γραφικών, η οποία είναι ό,τι πιο ευαίσθητο έχει μέσα του ένα tower.

Τα τροφοδοτικά πλην ελαχίστων (και πρόσφατων) εξαιρέσεων δεν έχουν αισθητήρες θερμοκρασίας, έτσι δεν μπορείς να δεις εύκολα το πόσο το επιβαρύνεις.

 

Ένα σύγχρονο κουτάκι με το τροφοδοτικό κάτω, θα σου έδινε συνολικά καλύτερες θερμοκρασίες λειτουργίας από το να έχει το τροφοδοτικό πάνω,

όχι μόνο για το τροφοδοτικό, αλλά και για όλο το υπόλοιπο σύστημα.

Αυτό θα γινόταν επειδή η μεγαλύτερη μάζα του καυτού αέρα που παράγεται από την ψύκτρα του επεξεργαστή,

θα οδηγούταν κατευθείαν από τους πάνω ανεμιστήρες -στην περίπτωσή σου- του κουτιού έξω από αυτό.

Θα είχες δηλαδή πιο χαμηλές θερμοκρασίες και στο τροφοδοτικό, και στον επεξεργαστή, και στην κάρτα γραφικών.

 

Για το τελευταίο, μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις από εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.