Jump to content



Over ear Headphones vs Headset


Recommended Posts

Ειπα να ανοίξω αυτο άρθρο γιατί πιστεύω ειναι αρκετά χρήσιμο..

Έκατσα και έψαξα λίγο την διαφορά ανάμεσα σε over ear headphone και Headset...

Στο άρθρο αυτο λεει πολλά..https://www.pcsteps.gr/239580-αγορά-gaming-headset-ακουστικά-μικρόφωνο/

Ελπίζω να μην πειράζει το λινκ

Τι γνώμη έχετε εσείς για αυτές τις 2 κατηγορίες ακουστικών..???

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω στο θεμα του surround.

Ναι δεν ειναι πραγματικο οπως π.χ σε ενα home cinema αλλα ακομα και αυτο κανει τρελη διαφορα. Το θεμα ειναι κατα ποσο αυτος που κανει το review μπορει  να την καταλαβει. Εγω μολις κλεισω το surround στα corsair εχασα την μπαλα ενω ειναι αλλοι που δεν ακουνε τη διαφορα. Προφανως δεν ακουνε γενικα.

 

Σε ολα τα αλλα εχει δικιο, αλλο ηχο θες στα fps αλλο στη μουσικη. Στα παιχνιδια θελω να ακουω βηματα στο αλλο τα οργανα και το separation αναμεσα σε αυτα.

 

Και τα δυο ειναι ακουστικα αλλα κανουν διαφορετικο πραγμα και για εμενα δεν πρεπει να συγκρινονται. Ειναι σαν να λεμε γτ ενα κατσαβιδι δεν μπορει να καρφωσει το ιδιο με ενα σφυρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Εγω διαφωνω στο θεμα του surround.

Ναι δεν ειναι πραγματικο οπως π.χ σε ενα home cinema αλλα ακομα και αυτο κανει τρελη διαφορα. Το θεμα ειναι κατα ποσο αυτος που κανει το review μπορει  να την καταλαβει. Εγω μολις κλεισω το surround στα corsair εχασα την μπαλα ενω ειναι αλλοι που δεν ακουνε τη διαφορα. Προφανως δεν ακουνε γενικα.

 

Σε ολα τα αλλα εχει δικιο, αλλο ηχο θες στα fps αλλο στη μουσικη. Στα παιχνιδια θελω να ακουω βηματα στο αλλο τα οργανα και το separation αναμεσα σε αυτα.

 

Και τα δυο ειναι ακουστικα αλλα κανουν διαφορετικο πραγμα και για εμενα δεν πρεπει να συγκρινονται. Ειναι σαν να λεμε γτ ενα κατσαβιδι δεν μπορει να καρφωσει το ιδιο με ενα σφυρι.

Άρα εσυ λες οτι οταν μιλάμε για fps games πάμε καθαρά σε headset???

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Darap21 έγραψε:

Άρα εσυ λες οτι οταν μιλάμε για fps games πάμε καθαρά σε headset???

Οχι αναγκαστικα, μπορεις να βρεις καλα ακουστικα και σε αλλες εταιριες περαν των gaming απλα θελει ψαξιμο.

Απλα αυτα ειναι σιγουρο οτι θα σου δωσουν αυτο που θες.

Το θεμα ειναι τι θες? Σε νοιαζει τοσο πολυ να ακους τα βηματα η θες κατι all around?

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Καλα Ηλια αν σου φαινεται οτι εχουν surround τα corsair τοτε εσυ δεν ακους ?

Αστειευομαι απλα ειναι για τα πανηγυρια το "surround" των void...

Αλλο αυτο αλλο το οτι δεν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν λεω οτι δεν δουλευει. Αλλα ειναι χαλι μαυρο αν τα συγκρινεις με ακουστικα με dedicated soundcard...

 

ΥΓ Ααααα τωρα καταλαβα αναφερεσαι στο αρθρο που λεει οτι ειναι gimick σκετο... Ακυρο τοτε...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση..Εχω πάρει τα Cloud2 τελικά και εχω το εξής θέμα..όπως φαίνεται κ στην υπογραφή μ έχω την κάρτα ηχου creative sound blaster zx και εχω συνδέσει τα ακουστικά με το jack στο remote control και συνέχεια μολις κουνιέται το καλώδιο μου κάνει αυτα τα σπαστικά κρατς χρατς σαν να κουνιέται το jack και να κάνει παράσιτα ...Ειναι θέμα της κάρτας μήπως???

Η να τα συνδέσω με το usb π εχει?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.