Jump to content



Αθόρυβο παγκοπρίονο


Recommended Posts

Τελικά έφτιαξα το παγκοπρίονο που σας έλεγα παλιότερα χρησιμοποιώντας ένα που είχα παραπεταμένο (το ανέφερα εδώ).

Είναι όμως θορυβώδες (το μοτέρ είναι θορυβώδες, ακόμα και σκέτο δηλαδή χωρίς να είναι βιδωμένο στον πάγκο κάνει πολύ θόρυβο).

Και σε αστικό περιβάλλον, όπως και να το κάνουμε, δεν μπορείς να κάνεις τόσο θόρυβο, οπότε το χρησιμοποιώ ελάχιστα ως καθόλου.

Νόμιζα ότι όλα έτσι θα είναι μέχρι που είδα ένα πολύ παλιό (δεκαετίας '50 - '60) φαλτσοπρίονο Stayer ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και Α-ΘΟ-ΡΥ-ΒΟ!

Το είχε ένας μάστορας σε μια οικοδομή που πέρναγα στη γειτονιά μου και κάθισα και τον ρώταγα τι και πώς αλλά δεν ήξερε τίποτα.

Είναι κάπως έτσι:

SDS22-355%20T-500x500.png

 

Τόσο απλό και τόσο ποιοτικό και ταυτόχρονα αθόρυβο!

(μα καλά, 60 χρόνια εξέλιξης...πού στο διάολο πήγανε;  κάποιος μας δουλεύει άγρια...)

 

Οπότε η ερώτησή μου είναι: υπάρχουν τέτοια παλιά ποιοτικά- αθόρυβα-απλά φαλτσοπρίονα;

Πωλούνται σε αγγελίες; (έχετε βρει κανένα; )

 

Ή έστω κάποιο τέτοιο αθόρυβο μοτέρ σαν του Steyer;

(για να τα έχω υπόψιν σε περίπτωση που αποφασίσω να αγοράσω κάτι, αν αποφασίσω)

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

το παλιο aeg που ειχε ο μαστορας ισως ειναι και καλα συντηρημενο..

αυτο που εχεις εσυ εχει 2 διαφορες με αυτο του μαστορα 1- ειναι ασυντηρητο  κ΄ 2- το valex δεν προιδεαζει για ποιοτητα

μια ακομα σημαντικη διαφορα ειναι οτι το ενα εχει δισκο για ξυλα ενω το αλλο σμιριγδοδισκο για μεταλλα (εχουν διαφορετικη 'αεροδυναμικη' αρα και θορυβο)

αν εχεις ορεξη (αμφιβαλω ομως αν εχεις τις γνωσεις) πρεπει να λυσεις μοτερ+σαζμαν του δισκοπριονου για ..σερβις (γρασσα,ρουλεμαν,τσιμουχες,φλαντζες...)

Link to comment
Share on other sites

Τις γνώσεις τις έχω μιας και ασχολούμαι γενικώς με αυτά οπότε γνωρίζω πως ότι σέρβις να του κάνω η διαφορά στο θόρυβο (αν υπάρξει) θα είναι ελάχιστη.

Από καινούριο τόσο θόρυβο έκανε.

 

Από συντήρηση μου είπε ότι δεν του έχει κάνει τίποτα. (τα λόγια του ήταν 'το μόνο που του έκανα ήταν να βάλω καινούριο δίσκο')

Και δεν είναι AEG αλλά (όπως και αναφέρω) Stayer.

 

Επίσης να αναφέρω ότι το Stayer είναι direct drive, ο δίσκος βιδώνεται πάνω στον άξονα του μοτέρ.

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος makio έγραψε:

μια ακομα σημαντικη διαφορα ειναι οτι το ενα εχει δισκο για ξυλα ενω το αλλο σμιριγδοδισκο για μεταλλα

 

Ο μάστορας μου είπε ότι του είχε βάλει καινούριο δίσκο (δεν μου ανέφερε τι δίσκο, αν είναι για μέταλλα ή ξύλα. Το θεώρησα αυτονόητο ότι είναι για ξύλα μιας και μ' αυτό έκοβε...ξύλα) των 40 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

η φωτογραφια που παραθετεις ειναι απο δισκοπριονο μεταλλων με σμιριγδοδισκο (υπαρχει και με μεταλλικο δισκο καρβιδιου)

τωρα δεν εχω μαντικες ικανοτητες οσο αφορα το direct drive (πολυ σημαντικο στον θορυβο) ή αν ο μαστορας εκοβε ξυλα  στο γιαπι με το (χχχ) δισκο...

 

οσο αφορα τις γνωσεις σου που αμφισβητησα , το εκανα ορμωμενος απο την αγνοια σου στο να λυσεις τον δισκο στο δισκοπριονο που προσπαθεις να φτιαξεις

κατι που θεωρω πολυ σημαντικο για την ασφαλεια καποιου που θελει να χειριζεται μηχανματα που σε δευτερα΄΄ σε αφηνουν αναπηρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία που παραθέτω συνοδεύεται και από το κείμενο ' Είναι κάπως έτσι: ' και σκοπός της ήταν να δείξει πώς μοιάζει, εμφανισιακά, το πριόνι που είδα και τίποτα άλλο. Ούτε ότι έχει σμιριγδόδισκο, ούτε ότι είναι δισκοπρίονο μετάλλων, ούτε ότι είναι AEG (είπαμε, Stayer).

Είναι ενδεικτική.

 

Εμπειρία έχω πάνω σε μοτέρ, με την έννοια ότι έχω λύσει μερικά. Καμιά εικοσαριά, ερασιτέχνης είμαι όχι επαγγελματίας.

 

Δίσκο σε δισκοπρίονο δεύτερη φορά στη ζωή μου προσπάθησα να λύσω όταν έκανα το σχετικό θέμα.

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, makio said:

το παλιο aeg που ειχε ο μαστορας ............

 

7 hours ago, panoss1442169303 said:

Και δεν είναι AEG αλλά (όπως και αναφέρω) Stayer.

 

51 minutes ago, panoss1442169303 said:

... ούτε ότι είναι AEG (είπαμε, Stayer).

 

ωστε ειναι STAYER λοιπον!

 

με τα ''καπως ετσι'' , ''ενδεικτικη''  και.........

11 hours ago, panoss1442169303 said:

Οπότε η ερώτησή μου είναι: υπάρχουν τέτοια παλιά ποιοτικά- αθόρυβα-απλά φαλτσοπρίονα;

Πωλούνται σε αγγελίες; (έχετε βρει κανένα; )

 

Ή έστω κάποιο τέτοιο αθόρυβο μοτέρ σαν του Steyer;

(για να τα έχω υπόψιν σε περίπτωση που αποφασίσω να αγοράσω κάτι, αν αποφασίσω)

 

τι ακριβως περιμενεις απο τους συμφορουμιτες?

ψαξε σε σκρουτζ,γοογλε,καρ κλπ αν βρεις κατι που εχει ενδιαφερον και ελα μετα να τα πουμε...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.