Jump to content



Δεν μπορώ να ξεβιδώσω το δίσκο από παγκοπρίονο


Recommended Posts

Έχω ένα δισκοπρίονο Valex TL2550E, ιταλικό.

Προσπαθώ εδώ και μέρες να ξεβιδώσω το δίσκο του αλλά αυτό δεν κάνει κιχ. ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Στις φωτό είναι το εν λόγω δισκοπρίονο:

 

DSC-0141.thumb.jpg.51fd646f8393e12e5ad035ae8776808e.jpgDSC-0142.thumb.jpg.694ef506720924a39d88ad9f53cb904b.jpg

 

Όπως βλέπετε έχει ένα παξιμάδι 13mm.

Προσπάθησα να το ξεβιδώσω (αριστερόστροφα, αντίστροφα από τη φορά του βέλους πάνω στο δίσκο) αλλά ΤΙΠΟΤΑ.

Όπως βλέπετε το ψιλοέφαγα κιόλας από την πολλή προσπάθεια.

 

Προσπάθησα και το δισκάκι (που έχει τις δύο εγκοπές, τρυπούλες), αριστερόστροφα και αυτό.

Και αυτό τα ίδια, ούτε κιχ.

 

Δοκίμασα και δεξιόστροφα και τα δύο, πάλι ΤΙΠΟΤΑ.

 

Κατ' αρχάς, πώς μπορώ να σιγουρευτώ για τη σωστή φορά ξεβιδώματος, αν είναι η αριστερόστροφη ή η δεξιόστροφη;

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεβιδωνει με τη φορα που γυρναει ο δισκος. Αρα αφου απο εκει εχει το παξιμαδι και οχι απο απεναντι, ξεβιδωνει δεξιοστροφα.

 

Ριξε αντισκοριακο και προσπαθησε μονο δεξιοστροφα. Οι τρυπες που εχει δες μπας και μπαινει κλειδι γωνιακου τροχου, για να εχεις λαβη να ασκησεις μεγαλυτερη ροπη.

 

Αν εχει φαγωθεί εντελως η βιδα και δεν εχεις κλειδι κανε το εξης αλλα με μεγαλη προσοχη.

Αφου κλειδωσεις τον δισκο με το κουμπι που καπου εχει για να πατήσεις, βαλε γαντια και πιασε το δισκο με τα χερια και γυρνα τον δισκο αναποδα απο οτι δειχνει το βελος. Προσπαθησε με δυναμη και προσοχη και λογικα θα ελευθερωθει. Αν δεν ειναι βιδωμενο πανω σε παγκο βιδωσε το ή φωναξε ενα φιλο να το κραταει σταθερο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

οτι σωστα αναφερει η karmen πιο πανω

ξεβιδωνει δεξια οπως δειχνει οτι περιστρεφεται ο δισκος γιατι αλλιως θα υπηρχε κινδυνος να ξεβιδωσει καποια στιγμη κατα τη χρηση...

αν δεν εχεις το κλειδι για την φλατζα πιασε τον δισκο με εναν σφιγκτηρα χαμηλα (βαλε κι ενα ξυλο απο κατω) για κοντρα

αν εχεις σωληνοτο - καρυδακι βεντουζα κλπ ακομα καλυτερα για την βιδα που υποθετω εγινε ετσι απο λαθος νουμερο κλειδι..

 

κι ενα τελευταιο - δισκους κοπης , τροχισματος κλπ σε δισκοπριονα , γωνιακους κλπ ΔΕΝ τους σφιγγουμε του θανατου!

εγω πχ στον γωνιακο τροχο σφιγγω το δισκακι με το χερι εχοντας κοντρα το κουμπι κλειδωματος μονο..οχι με κλειδι

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Οι τρυπες που εχει δες μπας και μπαινει κλειδι γωνιακου τροχου, για να εχεις λαβη να ασκησεις μεγαλυτερη ροπη. 

Μπαίνει κλειδί γωνιακού τροχού, το δοκίμασα αλλά, όπως ανέφερα, αριστερόστροφα (και μετά λίγο δεξιόστροφα).

Οπότε από εδώ και πέρα θα δοκιμάζω μόνο δεξιόστροφα και για το παξιμάδι και για τη ροδέλα με τις δυο τρύπες.

Να φανταστείτε στο μαγαζί που αγόρασα το κλειδί ήταν 100% σίγουρος ότι ξεβιδώνει αριστερόστροφα (πήγα με το δισκοπρίονο παραμάσχαλα ?).

Αν δεν υπήρχε το φόρουμ, τα επόμενα 100 χρόνια εγώ θα προσπαθούσα να το ξεβιδώσω...αριστερόστροφα...

 

πριν 42 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν εχει φαγωθεί εντελως η βιδα και δεν εχεις κλειδι κανε το εξης αλλα με μεγαλη προσοχη.

Αφου κλειδωσεις τον δισκο με το κουμπι που καπου εχει για να πατήσεις, βαλε γαντια και πιασε το δισκο με τα χερια και γυρνα τον δισκο αναποδα απο οτι δειχνει το βελος. Προσπαθησε με δυναμη και προσοχη και λογικα θα ελευθερωθει. Αν δεν ειναι βιδωμενο πανω σε παγκο βιδωσε το ή φωναξε ενα φιλο να το κραταει σταθερο.

Υποθέτω εννοείς το φρένο.

Το ψάξαμε μαζί με αυτόν στο μαγαζί που προανέφερα να το βρούμε αλλά τίποτα. Μάλλον δεν έχει φρένο.

Οπότε δεν μπορώ να το κάνω αυτό.

 

Θα κάνω όσα είπατε και θα φτιάξω και μια ξύλινη μέγγενη (δεν έχω μέγγενη) για να τον πιάσω εκεί τον δίσκο και να προσπαθήσω να ξεβιδώσω το παξιμάδι.

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι σκουριασμένο το πιθανότερο είναι να το κόψεις .

Καλύτερα ζέστανε την βίδα με καμινέτο και μόλις περάσει τους 100 – 130 βαθμούς βούτα ένα πανί σε νερό και κρύωσε το. Συνέχυσε το ίδιο μέχρι να λύσει εύκολα  

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα όπως πρότεινε ο ΓιαγκΤ (με θερμοπίστολο αντί για καμινέτο) και τελικά...ξεβίδωσε!!! ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ!

Τρεις μέρες μου πήρε, $αλακία μου που δεν ρώτησα εδώ κατευθείαν, θα 'χα τελειώσει σε μερικά λεπτά!

 

Λέω να βάλω και καινούρια βίδα, είναι τίποτα ειδικών προδιαγραφών;

Ή απλή βίδα;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι με άλλες βόλτες από τις κοινές που ξεβιδώνουν αριστερόστροφα. Αρα δε θα σου κάνουν οι απλές μετρικές που έχουμε συνήθως στην εργαλειοθήκη μας

 

ΥΓ και ασχετο

Βλέπω πολλά νουμερα στο nickname σου. Μάλλον είχες λογαριασμό στο Out of specs και μπερδευτηκε το σύστημα.

Στειλε μου ένα πμ να το διορθώσουμε σε πρώτη ευκαιρία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ειναι με άλλες βόλτες από τις κοινές που ξεβιδώνουν αριστερόστροφα.

Ακριβώς !  :T:

 

Και όπου την βρεις την παίρνεις και λες και ευχαριστώ ! :)

Η λογική πίσω από την ανάποδη φορά βιδώματος είναι ότι αδρανειακά θέλουμε όταν το εργαλείο ξεκινάει, να έχει την τάση να σφίξει κι' άλλο την βίδα.

Για τις βίδες που ρώτησες, γενικά ισχύουν διάφορες κλίμακες σκληρότητας από τις μαλακές κοινές βίδες μέχρι τις πολύ σκληρές ατσάλινες των μηχανουργικών κατασκευών. Ashampoo_Snap_Παρασκευή, 29 Ιουνίου 2018_21h35m20s_006_.jpg

 

Τώρα τι σκληρότητας θα είναι αυτή που θα βρεις με το ανάποδο σπείρωμα , δεν ξέρω, αυτό που είναι σίγουρο (αν είναι επώνυμη) είναι ότι δεν θα είναι κοινή βίδα, άρα θα έχει κάποια σκληρότητα !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.