Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Στα 4.9 που είμαι θέλει και ένα άλφα ρεύμα πάντως (περί το 1.30vcore). Δεν ξέρω τα ρεύματα που θέλει ο 1700Χ. Ο 2700Χ ίσως να είναι και καλύτερος για πιο all around χρήση. Πάντως ένα πράγμα θα πω. Μηδέν προβλήματα so far. Εκτός και αν με κλέψουν τους λογαριασμούς γιατί της intel είναι σουρωτήρια κλπ κλπ :p 

 

Μόλις περάσουν οι πολλές ζέστες θα δοκιμάσω που μπορώ να φτάσω μέχρι 1.38vcore, αλλά όχι για everyday use. Νομίζω ότι έχει κάτι παραπάνω από 5Ghz να δώσει :) 

 

Τώρα για τον 9900Κ , τα λόγια είναι περιττά. Σου το έλεγα θαρρώ ότι θα είναι πολύ πιο πάνω σε τιμή επειδή έχει το "i9" από δίπλα ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

Απλα ξερεις τι...; Ο 1700χ ειναι 1 χρονο στην αγορα και τωρα τον βρισκεις τσαμπα σχεδον.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Η ιντελ δεν ξέρω αν το έχει καταλάβει ή αν το παίζει ντίβα. Μάλλον το 2ο.

 

Αμφιταλλαντευτηκα αρκετά σχετικά με το τι να επιλέξω. Κάποιες λεπτομέρειες οδήγησαν στην αγορά ιντελ (μου βγήκε φτηνότερα συν ότι είχα θέσει ψηλά τον πήχη στο θέμα μητρική και ήθελα και συγκεκριμένα πράγματα ).

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η τιμή του δηλαδή , από 350 περίπου που είναι ο high-end τωρινός consumer επεξεργαστής, θα πάει στα +200 για αρχή και θα σταθεροποιηθεί στα +100-150, όπου στις τιμές του τωρινού 8700k, θα είναι επεξεργαστής 8c/8t. Δεν υπάρχει νόημα αναβάθμισης. Μόνο αν κάποιος ΤΩΡΑ πηγαίνει στην πλατφόρμα but still, όταν τον top consumer μου τον τιμολογείς 200€ πάνω από τον ανταγωνισμό, μάλλον θες να τον ρίξεις στον λάκκο με τα λωκοδάχτυλα.

Ας κάνω μια πρόβλεψη (πάνω κάτω ότι γράφεις) ελπίζω να μην πέσω μέσα όπως με τις RTX της nvidia :hehe:

όταν κυκλοφορήσουν οι 9600Κ-9700Κ-9900Κ έχουμε

  • 9600k → 250-260€
  • 8700k → 300€ max (Απρίλη - Μάιο έπαιζε στα 310-320€)
  • 9700k → 350-370€
  • 9900k → 430-470

Εκεί νομίζω πως θα παίζουν οι τιμές μέχρι να βγουν οι Zen 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

ήθελα να αναβαθμίσω τον 2600κ τρομάρα μου...ουτε cpu oύτε gpu...στο θεό πήγανε....ημαρτον.

Μια χαρά επεξεργαστές μπορείς να πάρεις και σε πολύ χαμηλότερες τιμές. Ενδεικτικά: 8700, 8600k, 2600x, 8700k. 

Αν αυτές είναι οι τελικές τιμές, κάποιοι στην Intel καπνίζουν εξαιρετικής ποιότητας χόρτο. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μια χαρά επεξεργαστές μπορείς να πάρεις και σε πολύ χαμηλότερες τιμές. Ενδεικτικά: 8700, 8600k, 2600x, 8700k. 

Αν αυτές είναι οι τελικές τιμές, κάποιοι στην Intel καπνίζουν εξαιρετικής ποιότητας χόρτο. 

Μπα, ξέρουν τι κάνουν. Σου λέει θα πάρει ο κοσμακης, ειδικά ο κολλημένος κοσμακης... 

Link to comment
Share on other sites

Intel Core i7-9700K 8 Core/8 Thread CPU Benchmarked With 5.5 GHz All Core Overclock on Water Cooling – Running on Z370 Motherboard

Παράθεση

Intel-Core-i7-9700K-CPU-Benchmarks_2.jpgIntel-Core-i7-9700K-CPU-Benchmarks_1.jpgThe more impressive thing about this leak is that the chip was overclocked to 5.5 GHz across all cores on water cooling. A voltage that’s presumably 1.536V was used and to be honest, that is a bit too much for the chip but regardless, the chip was able to run all it’s 8 cores at 5.5 GHz and the leaker even provided us the performance benchmark in Cinebench R15. The chip scored 250 points in the single thread and 1827 points in the multi-thread benchmark. There’s no doubt that Intel’s 9th generation lineup would feature the fastest 8 core models for the mainstream market, even rivaling 10 and 12 cores when overclocked.

 

Intel 9th Generation Core Family CPU Official Specifications:

Processor Name Process Cores / Threads Base Clock Boost Clock Cache TDP Price
Core i9-9900K 14nm++ 8 / 16 3.6 GHz 5.0 GHz (1/2 Core)
4.8 GHz (4 Core)
4.7 GHz (6/8 Core)
16 MB 95W ~450 USD
Core i7-9700K 14nm++ 8 / 8 3.6 GHz 4.9 GHz (1 Core)
4.8 GHz (2 Core)
4.7 GHz (4 Core)
4.6 GHz (6/8 Core)
12 MB 95W ~350 USD
Core i5-9600K 14nm++ 6 / 6 3.7 GHz 4.6 GHz (1 Core)
4.5 GHz (2 Core)
4.4 GHz (4 Core)
4.3 GHz (6 Core)
9 MB 95W ~250 USD
Core i5-9600 14nm++ 6 / 6 3.1 GHz 4.5 GHz 9 MB 65W TBD
Core i5-9500 14nm++ 6 / 6 3.0 GHz 4.3 GHz 9 MB 65W TBD
Core i5-9400 14nm++ 6 / 6 2.9 GHz 4.1 GHz 9 MB 65W TBD
Core i5-9400T 14nm++ 6 / 6 1.8 GHz 3.4 GHz 9 MB 35W TBD
Core i3-9100 14nm++ 4 / 4 3.7 GHz N/A 6 MB 65W TBD
Core i3-9000 14nm++ 4 / 4 3.7 GHz N/A 6 MB 65W TBD
Core i3-9000T 14nm++ 4 / 4 3.2 GHz N/A 6 MB 35W T
Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν η μπίλια κάτσει μεταξύ 450-500€ για τον 9900Κ θα είναι πιθανότατα και ο δικός μου επόμενος επεξεργαστής. Οτιδήποτε παραπάνω το θεωρώ απλά ανοησία της Intel (μια από τις πολλές που κάνει τώρα τελευταία) και φυσικά εκτός συζήτησης για αγορά. Θα δούμε...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ενταξει, τρελες συγχνοτητες.. Αν συνεχισουν ετσι και πεσουν οι τιμες, ο επομενος θα ειναι ιντελ 

Με 1.53vcore, είναι τρελό να κρατάς την συχνότητα αυτή όμως :p 

Για κάνα benchmark ίσως. Αλλά για να πάει 5.5 με αυτό το vcore τα 5.0 θα τα έχει για πλάκα σε όλους τους πυρήνες με πολύ καλά ρεύματα!

Μία ώρα πριν, το μέλος pnick έγραψε:

Αν η μπίλια κάτσει μεταξύ 450-500€ για τον 9900Κ θα είναι πιθανότατα και ο δικός μου επόμενος επεξεργαστής. Οτιδήποτε παραπάνω το θεωρώ απλά ανοησία της Intel (μια από τις πολλές που κάνει τώρα τελευταία) και φυσικά εκτός συζήτησης για αγορά. Θα δούμε...

Η μπίλια μακάρι να κάτσει εκεί. Σε τι μηχάνημα δουλεύεις τώρα; 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Η μπίλια μακάρι να κάτσει εκεί. Σε τι μηχάνημα δουλεύεις τώρα; 

5960Χ, Asus Deluxe, 32gb 2400/C14. 

 

Πυρήνες παραπάνω δεν θέλω. STP γυρεύω για αυτά που κάνω. Θα δώ από το νέο έτος πλέον αν αξίζει η τράμπα, πόσο θα φεύγει το παλιό σετ κ.λπ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να βγω ψευτης αλλα κατι δεν μου αρεσει εδω περα..........................

1.βγαζει μονο cinebench που δεν ειναι και οτι ποιο καλο για να δεις οτι εισαι σταθερος ΠΑΝΤΟΥ

2.γιατι στην μητρικη του δειχνει χ4??????????

3.δεν μας λεει σε τι υδροψυξη,δηλαδη παιζει σε custom με 3 ψυγεια???????? ή σε μια απλη 240 aio???????????συμφωνα με αυτο που ειπε ο @junior-21- οτι ολοι οι πυρηνες στα 4.7 με avx stress εβρασε στους 100 βαθμους...............με 240 aio

On 8/24/2018 at 3:00 PM, junior-21- said:

επισης ενα πουλακι μου ειπε οτι στα 4700mhz σε AVX stress test βλεπεις 100c με ΑΙΟ 240 ?

και λογικα το chipaki ειναι binned................

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θεωρώ αυτονόητο ότι ακόμα και στοκ, θα θέλει ΑΙΟ ψύξη για να τρέχει ικανοποιητικά. Είναι απλή λογική, αν λάβει κανείς υπόψιν την αρχιτεκτονική, τους πυρήνες και το real estate μέσα στο οποίο όλα αυτά θα στριμωχτούν. Ευτυχώς, έχω την ΝΖΧΤ Χ61 που με έχει βγάλει παλικάρι, και πιστεύω θα επαρκούσε και με το παραπάνω για έναν 9900Κ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στα 4.9 που είμαι θέλει και ένα άλφα ρεύμα πάντως (περί το 1.30vcore). Δεν ξέρω τα ρεύματα που θέλει ο 1700Χ. Ο 2700Χ ίσως να είναι και καλύτερος για πιο all around χρήση. Πάντως ένα πράγμα θα πω. Μηδέν προβλήματα so far. Εκτός και αν με κλέψουν τους λογαριασμούς γιατί της intel είναι σουρωτήρια κλπ κλπ :p 

1.30 με υδρόψυξη, ε; Επομένως, να μην νιώθω άσχημα που ο δικός μου θέλει τόσα (ή λίγο λιγότερο) για τα 4.8.

Αναμένω με τεράστιο ενδιαφέρον τις θερμοκρασίες των 9700k και 9900k.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ενταξει, τρελες συγχνοτητες.. Αν συνεχισουν ετσι και πεσουν οι τιμες, ο επομενος θα ειναι ιντελ 

 

Εσύ έχεις AM4 πλατφόρμα και τα 7nm είναι κοντά. 

Κάτσε στα αβγά σου προς το παρόν ... και βλέπεις ... 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Ορίστε, μέχρι και η intel κάνει delid στους επεξεργαστές της. Τα ύστερα του κόσμου:p?.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ορίστε, μέχρι και η intel κάνει delid στους επεξεργαστές της. Τα ύστερα του κόσμου:p?.

Αν οι 8700k λέμε ότι θέλουν καλή ψύξη για να μην ανεβάζουν θερμοκρασίες, με την οδοντόπαστα(αν έβαζαν) μέσα οι 9900k 9700k "δεν θα ανάβουν χωρίς άζωτο.... :bleh:"

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.