Jump to content



Να μείνω ή να φύγω;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι συνδρομητής της cyta από το 2009 και μετά από την εξαγορά της από την vodafone σκέφτομαι να την κάνω προς ΟΤΕ. Εντάξει είναι ακριβότερος άλλα με ενδιαφέρει αποκλειστικά το internet με υψηλούς συγχρονισμούς και ξέρω ότι θα τους βρω εκεί (στον ΟΤΕ). Τώρα συγχρονίζω στα 13800* με snr στα 5,6 dB και attenuation στα 21,5.

 

Ο ΟΤΕ μου δίνει ιντερνετ μόνο στα 23,18** (τώρα με την cyta πληρώνω 18,90) και αναμένω 1 βδομάδα την προσφορά της cyta - vodafone (μάλλον το έκλεισαν το μαγαζί) για να δω τι θα κάνω. Από την μια σκέφτομαι το κόστος από την άλλη δεν ξέρω πως θα γίνει το δίκτυο της cyta (έχω voip) με την vodafone.

 

 

την γνώμη σας, τις εμπειρίες σας.


* Θεωρητικά στον ΟΤΕ θα συγχρονίζω κάπου μεταξύ 19000 με 20000. Έτσι το φαντάζομαι.
** 24μηνη προσφορά

Έγινε επεξεργασία από webgift
επιπλέον πληροφορίες
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

Ότι εξαγοράστηκε από voda σε προβληματίζει κάπου συγκεκριμένα και θες να αλλάξεις? Voip θα έχεις και με τον ote. Εδώ τι πακέτα σου δίνει διαθέσιμα? Αν έχεις μιλήσει με ote και έχουν δει στο σύστημα siebel πράσινα τα "φανάρια" τότε παίζει να έχεις καλή γραμμή αλλά και πάλι δεν υπάρχει βεβαιότητα μέχρι να συγχρονίσει. Αν όντως ανέβεις 5mbs τότε αξίζουν τα 4€ παραπάνω σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσει σαν εταιρεία η vodafone. Από εκεί και πέρα αν κρατήσει το δίκτυο της cyta τότε αλλάζει η σκέψη.

Μίλησα με ΟΤΕ πριν από λίγο και μου είπε ότι δεν θα έχω voip. Επίσης από την επικοινωνία για την διαθεσιμότητα μου είπε ότι έχω μόνο διαθέσιμο το adsl 24 δηλαδή να ξεχάσω το vdsl. Φαντάζομαι ότι ούτε οι πάροχοι θα μπορούν να προσφέρουν vdsl αν δεν μπορεί να μου δώσει ο ΟΤΕ από το καφάο έτσι δεν είναι;

 

Έχω απόσταση από dslam γυρώ στο 1,5 χιλιόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Τα 5mbit σε ADSL δεν είναι κεράσια.
Στο 1.5 χιλιόμετρο πάντως 24Mbps δε πιάνεις για κανένα λόγο αλλά ούτε και 18 θα πιάσεις.

 

Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις εκεί που είσαι γιατί σε συμφέρει οικονομικά και δε θα έχεις καμία αλλαγή στην ταχύτητα.
Μόνο με vdsl θα δείς διαφορά και αξίζει να το σκεφτείς για αλλαγή παρόχου.
Οτιδήποτε άλλο είναι ρίσκο.

 

mini DSLAM (ΚΑΦΑΟ) δε βάζει κανείς άλλος μόνο ο ΟΤΕ.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις @swatoner είναι μια από τις σκέψεις μου αυτές της παραμονής και να γυρεύω την δουλεία μου. Αυτό που φοβάμαι είναι το άσχημο support της vodafone και τους χαμηλότερους συγχρονισμούς μετά από κάποια αλλαγή του δικτύου. Υποθέσεις είναι άλλα μπορεί να γίνουν.

Όταν μπήκα στην cyta πάντως συγχρόνιζα στα 15.600 με 16.500 έκτοτε από αρκετή πίεση έχω φτάσει εδώ που είμαι και μια περίοδο είχα φτάσει και στα 8000. Το snr και το line attenuation είναι το ίδιο με τα χρόνια.

 

Στην forthnet να φανταστείς το 2009 συχρόνιζα στα 14800.

Έγινε επεξεργασία από webgift
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε όμως τι γίνεται και γιατί πέφτει η ταχύτητα κάθε φορά.
Και ούτε ο ΟΤΕ θα το φτιάξει.

 

Όλοι βασιζόμαστε πάνω σε καλωδίωση χαλκού που είναι 50 χρόνων. Και είσαι πάνω από 1500 μέτρα καλωδίου μακρυά από το Αστικό Κέντρο (ΑΚ).
Με τον πολυκερισμό, με έργα στους δρόμους, υγρασία στα κουτιά κλπ το last mile όπως το λένε και στον ΟΤΕ αρχίζει και χαλάει και φθύρετε. 

Παράλληλα η πυκνότητα των συνδέσεων ADSL οι βλάβες των γειτόνων κλπ προσθέτουν μια φθορά και στις ρεκλέτες του ΚΑΦΑΟ.

Γιαυτό όσο περνάει ο καιρός οι συγχρονισμοί πάντα κατεβαίνουν.
Αν δεν υπάρξει έργο για αλλαή καλωδίωσης μέχρι το ΚΑΦΑΟ διαφορά δε θα δείς. Γιατί από τα ίδια καλώδια και τις ίδιες ρεκλέτες θα περάσουν όλοι οι πάροχοι.
Σε γενικές γραμμές μην περιμένεις διαφορές από πάροχο σε πάροχο.

Εξαιρέσεις υπάρχουν υπό συνθήκες πάντα.

Π.χ μπορεί στην περιοχή σου μπορεί να πέρασαν τελευταία καινούργιο πολύζευγο και αν πας σε άλλο πάροχο και ζητήσουν "καινούργια" γραμμή να σε περάσουν από το καινούργιο καλώδιο.
Μπορεί το άκρο στην ρεκλέτα που πέφτει το καλώδιο σου να έχει χαλάσει και αν σε αλλάξουν σε κάποιο άλλο μπορεί να φτιάξει. Μπορείς το καλώδιο απο το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι σου να έχει μπάσει νερά ή να έχει χτυπηθεί, και το δικό σου το ζεύγος να είναι από την απέξω πλευρά και να έχει "πάρει" είτε να είναι στην μέση και να κρατάει υγρασία.

Όπως καταλαβαίνεις παράγοντες υπάρχουν άπειροι.

 

Θα σου πώ και ένα σενάριο που έζησα πριν λιγότερο απο ένα μήνα.

Πριν καμια 10+ χρόνια ζούσα στο σπίτι του πατέρα μου. Είχα βάλει forthnet και επειδή το AK είναι περίπου 500 μέτρα είχα βάλει ADSL με αρκετά καλές ταχύτητες τότε.

Πριν κανα χρόνο πήραν τηλ τον πατέρα μου και του πρότειναν VDSL 50 με λίγα παραπάνω λεφτά και δέχτηκε.

Επειδή πια μένω μακρυά και δεν έτυχε να πάρω άδεια, είχα να πάω 2 χρόνια. Έτσι όταν έβαλε την VDSL δεν κατάφερα να δώ τι γραμμή. 
Με τα πολλά φέτος που πήγα, πήρα τηλ στον ΟΤΕ και έδωσα βλάβη, γιατί αντί για 50 συγχρόνιζε στα 12.

Έχε υπόψιν σου ότι σχεδόν 1 χρόνο πληρώνει πάγια για vdsl 50 και συγχρονίζει στα 12.

Μετα πολλά μια βδομάδα μετά απάντηση από ΟΤΕ δεν γίνεται υποστήριξη της υπηρεσίας λόγο καλωδιακής βλάβης στην περιοχή.

Και άντε βγάλε άκρη τώρα. Γιατί ο ΟΤΕ σου λέει ότι εντός 30 ημερών μπορείς να δηλώσεις βλάβη και να σε κατεβάσουμε πακέτο χωρίς καμία χρέωση, αλλιώς μετά δε φέρουμε καμία ευθύνη.
 

Τώρα αν δείς ότι με την vodafone δε βγάζεις άκρη σε πρόβλημα, τράβα μια φορητότητα τότε. Αλλά μη νομίζεις ότι η ΟΤΕ έχει καλύτερη υποστήριξη.
Την χειρότερη βέβαια την έχει Wind και Forthnet. Αλλά έστω η vodafone αν έχεις και κινητό μαζί σου δίνει data αν έχεις βλάβη στο internet.

Νομίζω το κάνουν και άλλοι πάροχοι πια αυτό.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο @swatoner , με μικρή διόρθωση ότι πλέον εγκαθιστούν mini DSLAM και Vodafone/Wind, εκτός από ΟΤΕ.

Από την άλλη, και οι τρεις πουλάνε VDSL χονδρικής από τις καμπίνες τους, οπότε δεν έχει μεγάλη επίδραση στο ποιόν πάροχο να διαλέξεις.

Για να δεις VDSL, θα πρέπει να δεις να σκάβουν στην περιοχή σου για να αναβαθμίσουν την καμπίνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, minast said:

Από την άλλη, και οι τρεις πουλάνε VDSL χονδρικής από τις καμπίνες τους, οπότε δεν έχει μεγάλη επίδραση στο ποιόν πάροχο να διαλέξεις.

 

Πρόσφατα, ρώτησα τη Vodafone για την περιοχή μου, την οποία όμως έχει καλύψει με καμπίνες η Wind. Προτεραιότητα μου είπαν ότι έχουν αυτοί της Wind και πρέπει να περάσουν 6 μήνες προτού δώσει χονδρική. Γνωρίζεις κάτι επάνω σε αυτό; Αν ισχύει δηλαδή ή μου έλεγαν βλακείες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες για τον χρόνο σας, ευχαριστώ @swatoner για την ανάλυση. Έχω εις γνώση αυτά που μου έγραψες αρκετά τα έχω ξεχάσει μιας και δεν ασχολούμαι χρόνια με το αντικείμενο (13 χρόνια πίσω) απλά λόγο ιδιόκτητου δικτύου του ΟΤΕ με την αλλαγή φορητότητας φροντίζουν να σε βάλουν στο "σωστό" σημείο στο DSLAM*. Τώρα αν γίνεται ο ΟΤΕ όπως ήταν (μια φορά και έναν καιρό) στην εξυπηρέτηση δεν το γνωρίζω. Αυτό που φαντάζομαι είναι δηλώνεις βλάβη στον ΟΤΕ ως συνδρομητής του και η επίλυση γίνεται πιο άμεσα από ότι σε άλλο πάροχο.

 

Για την αλλαγή της φορητότητας όταν βρίσκεσαι σε συμβόλαιο (24μηνο) δεν πληρώνεις την διαφορά (πέναλτι); Θα συμφέρει τότε να κάνω την αλλαγή;

 

* Από ότι βλέπω έχουν πλέον και άλλοι πάροχοι πέρα από τον ΟΤΕ DSLAM μέσα στο ΑΚ;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, trib said:

 

Πρόσφατα, ρώτησα τη Vodafone για την περιοχή μου, την οποία όμως έχει καλύψει με καμπίνες η Wind. Προτεραιότητα μου είπαν ότι έχουν αυτοί της Wind και πρέπει να περάσουν 6 μήνες προτού δώσει χονδρική. Γνωρίζεις κάτι επάνω σε αυτό; Αν ισχύει δηλαδή ή μου έλεγαν βλακείες.

Οι  6 μήνες είναι υπερβολή... Οι καμπίνες που μπαίνουν σε αυτή τη φάση είναι δηλωμένες στην ΕΕΤΤ για παροχή χονδρικής. Από την εικόνα που έχω, χρειάζεται σχετικά μικρό διάστημα από τη στιγμή που η καμπίνα είναι λειτουρική μέχρι να δηλωθεί διαθεσιμότητα και σε τρίτους. Ρώτα και στη Wind να δεις τί θα σου πουν.

 

2 hours ago, webgift said:

Ευχαριστώ παίδες για τον χρόνο σας, ευχαριστώ @swatoner για την ανάλυση. Έχω εις γνώση αυτά που μου έγραψες αρκετά τα έχω ξεχάσει μιας και δεν ασχολούμαι χρόνια με το αντικείμενο (13 χρόνια πίσω) απλά λόγο ιδιόκτητου δικτύου του ΟΤΕ με την αλλαγή φορητότητας φροντίζουν να σε βάλουν στο "σωστό" σημείο στο DSLAM*. Τώρα αν γίνεται ο ΟΤΕ όπως ήταν (μια φορά και έναν καιρό) στην εξυπηρέτηση δεν το γνωρίζω. Αυτό που φαντάζομαι είναι δηλώνεις βλάβη στον ΟΤΕ ως συνδρομητής του και η επίλυση γίνεται πιο άμεσα από ότι σε άλλο πάροχο.

 

Για την αλλαγή της φορητότητας όταν βρίσκεσαι σε συμβόλαιο (24μηνο) δεν πληρώνεις την διαφορά (πέναλτι); Θα συμφέρει τότε να κάνω την αλλαγή;

 

* Από ότι βλέπω έχουν πλέον και άλλοι πάροχοι πέρα από τον ΟΤΕ DSLAM μέσα στο ΑΚ;

Μέσα στο ΑΚ έχουν DSLAM όλοι οι πάροχοι.

Για τις βλάβες, γενικά έχει φανεί ότι είναι ελαφρώς προτιμότερο ο πάροχος χονδρικής να είναι ο ίδιος με τον λιανικής...

Εάν έχεις δεσμευτεί με συμβόλαιο ορισμένου χρόνου, συνήθως υπάρχει κόστος πρόωρης διακοπής. Έλεγξε το συμβόλαιό σου, ή/και μίλα με τον πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, webgift said:

Πρόσβαση έχουν οι πάροχοι λιανικής στα DSLAM τους στο ΑΚ;

 

Στα ΑΚ οι πάροχοι έχουν ιδιόκτητο εξοπλισμό για ό,τι χρειάζονται - εκτός από τα modems, έχουν servers, routers, κλπ. Ο πελάτης κάθε παρόχου συνδέεται στον εξοπλισμό του ίδιου του παρόχου. Αυτό που ανήκει στον ΟΤΕ και στο οποίο πρόσβαση έχει μόνο ο ΟΤΕ είναι τα καλώδια του τηλεωνικού δικτύου. Επειδή συνήθως και ο χώρος του ΑΚ ανήκει στον ΟΤΕ, συνήθως οι άλλοι πάροχοι πληρώνουν και κάποιο ενοίκιο για την συνεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ! Θα περιμένω την cyta - vodafone να μου δώσουν την προσφορά (προς το παρών είναι χαμένοι μια εβδομάδα) και βλέπουμε.

Έγινε επεξεργασία από webgift
Link to comment
Share on other sites

On 8/17/2018 at 8:12 PM, webgift said:

Μίλησα με ΟΤΕ πριν από λίγο και μου είπε ότι δεν θα έχω voip.

 

Δεν ισχυει αυτο, ο ΟΤΕ κανει υποχρεωτικη μεταβαση σε ευρυζωνικη τηλεφωνια (σε παιρνουν και σου κλεινουν ραντεβου). Σε εμενα το εκαναν ηδη. (VOB για την τηλεφωνια και fxs στο modem/router)

Ακομη και σε μια γιαγια που εχει μονο σταθερο χωρις ιντερνετ τη γυριζουν σε msan και το καλωδιο που ερχεται ειναι ηδη fxs απο τη μερια του οτε. Αν εχεις συναγερμο, σου δινουν μια μλκια για ups.

To tdm καταργειται *υποχρεωτικα*

Το μονο κακο ειναι αν τρεχεις καπου αλλου ΡΡΡΟΕ, αλλα και παλι τα νεα modem/router ειναι πολυ πιο γρηγορα απο τα παλια. Τη μεγαλη διαφορα την κανει οποιος σου πει οτι παρεχει στην περιοχη σου fiber to the cabinet, εκει θα ανεβουν τα νουμερα σου κατα μεγαλη πιθανοτητα. Εγω αυτο θα εψαχνα

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχουμε VDSL... που θα βρω την οπτική ίνα στην καμπίνα του ΟΤΕ;

Όσο αφορά το άλλο που μου αναφέρεις και εγώ αυτό πίστευα. Όταν μιλήσαμε τηλεφωνικώς με την κοπέλα την ρώτησα για VOIP, το έψαξε 2-3 λεπτά και μου είπε όχι δεν υποστηρίζουμε VOIP στην περιοχή σου. Τι να σου πω;

 

 

Εν τέλει έκλεισα σήμερα στην Cyta σε πρόγραμμα 17,88/μήνα με επιπλέον απεριόριστα σταθερά και 300 προς κινητά. Ουσιαστικά σε βάθος διετίες συγκριτικά με ΟΤΕ έχω ένα κέρδος της τάξης 122 ευρώ.

 

Σκέφτομαι τώρα να αλλάξω το κλειδωμένο router με αυτό εδώ:  TP-LINK TD-VG5612 v1 έτσι ώστε να έχω περισσότερες επιλογές τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, webgift said:

Εδώ δεν έχουμε VDSL... που θα βρω την οπτική ίνα στην καμπίνα του ΟΤΕ;

Όσο αφορά το άλλο που μου αναφέρεις και εγώ αυτό πίστευα. Όταν μιλήσαμε τηλεφωνικώς με την κοπέλα την ρώτησα για VOIP, το έψαξε 2-3 λεπτά και μου είπε όχι δεν υποστηρίζουμε VOIP στην περιοχή σου. Τι να σου πω;

 

Τοτε η περιοχη ειναι πολυ πιο πισω στο προγραμμα των παροχων.. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάμε να ενημερώσω ότι εν τέλει επικοινώνησα με την εταιρεία να μου κατεβάσουν και να κλειδώσουν το προφίλ στο 6,0db SNR. Έγινε η αλλαγή οπότε έχουμε τα παρακάτω:

Uptime:    1 day, 16:17:43
DSL Type:    ITU-T G.992.5
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:    1.020 / 13.407
Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]:    1,54 / 1,59
Line Attenuation (Up/Down) [dB]:    10,9 / 21,0
SN Margin (Up/Down) [dB]:    7,3 / 6,5
Chipset Vendor ID (Local/Remote):    BDCM / BDCM
FEC Errors (Up/Down):    21 / 851.431
CRC Errors (Up/Down):    0 / 64
HEC Errors (Up/Down):    0 / 52


Ακόμα πιστεύω ότι για αυτά τα δεδομένα line Attenuation κυρίως θα συγχρόνιζα με μεγαλύτερη ταχύτητα. Αν ήσασταν στην θέση μου θα κάνατε κάποια άλλη ενέργεια; έχω επιλογή άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τραβήξεις ένα νέο καλώδιο έως και την παροχή του τηλεφώνου να δεις αν θα υπάρξει βελτίωση; Εμείς στο σπίτι είχαμε ένα πολυκαιρισμένο καλώδιο και από τη στιγμή που το άλλαξα, κέρδισα 3-4Mbps χωρίς υπερβολές. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.