Jump to content


ΤΕΛΟΣ το corsair HX 850W


velipsi

Recommended Posts

Αδέρφια  σας  γράφω  να  κλάψουμε  μαζί  το  ανωτέρω  τροφοδοτικό  ....τώρα  αν  είναι  λογικό    ότι  τα  έφτυσε μετά  από  8 μιση   χρόνια  (αγορά  8-02-10 )  το  αφήνω  στην  κρίση  σας.

 

Και  ρωτώ  ένα  αξιόλογο  τροφοδοτικό  είναι  λογικό  να  μην  κρατάει  τουλάχιστον  μια  10τία  ?

 

Είναι  αναλώσιμο  είδος  και  αυτά  ?   

 

Κάνοντας  οικονομία  λέω  να  πάω  σε  αυτό  --->

Corsair PSU CXM Series 750 W 80+ Bronze CX750M Modular

Γνώμες ?

Το σύστημα  είναι  ένας  7700Κ με  MSI Z270 + M2 SSdisk + 2 HDISK + vga GTX 970 ASUS

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι συστήματα τροφοδότησε πριν από το υπάρχον, πόσες ώρες λειτουργίας έχει κλπ κλπ. Δεν είναι αθάνατα τα τροφοδοτικά. Ηλεκτρονικά είναι κι αυτά και φυσικά είναι αναλώσιμο (ως ένα βαθμό). Φθείρονται με τον καιρό και κάποτε χαλάνε :) 

 

Αν θέλεις να κρατήσει 10+ χρόνια, δεν θα κάνεις οικονομία. ;) Δες το τροφοδοτικό της υπογραφής μου π.χ. 10 χρόνια εγγύηση. 

Για μένα ένα σύστημα ξεκινάει με 3 βήματα.

- Σκέψεις γύρω από την χρήση 

- Ανάλογα την χρήση, επιλέγουμε τροφοδοτικό

- Τα βάζουμε σε ένα κουτί που θα καλύπτει τις ανάγκες μας. 

Το τροφοδοτικό θεωρώ ότι είναι το Α και το Ω. 

ΥΓ: Τα 650W είναι ΥΠΕΡ αρκετά (για να μην πω overkill) για το σύστημά σου. Η ποιότητα σε ενδιαφέρει και όχι να έχεις Watt σαν τα στραγάλια :p 

ΥΓ2: Τα CX δεν είναι άσχημα αλλά δεν τα πάω καλά με την Corsair και τα υποδεέστερα τροφοδοτικά της. ?Η σειρά rmx (και rmi) νομίζω ότι είναι οι τοπ

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tommybertsen said:

Εξαρτάται τι συστήματα τροφοδότησε πριν από το υπάρχον, πόσες ώρες λειτουργίας έχει κλπ κλπ. Δεν είναι αθάνατα τα τροφοδοτικά. Ηλεκτρονικά είναι κι αυτά και φυσικά είναι αναλώσιμο (ως ένα βαθμό). Φθείρονται με τον καιρό και κάποτε χαλάνε :) 

 

Αν θέλεις να κρατήσει 10+ χρόνια, δεν θα κάνεις οικονομία. ;) Δες το τροφοδοτικό της υπογραφής μου π.χ. 10 χρόνια εγγύηση. 

Για μένα ένα σύστημα ξεκινάει με 3 βήματα.

- Σκέψεις γύρω από την χρήση 

- Ανάλογα την χρήση, επιλέγουμε τροφοδοτικό

- Τα βάζουμε σε ένα κουτί που θα καλύπτει τις ανάγκες μας. 

Το τροφοδοτικό θεωρώ ότι είναι το Α και το Ω. 

ΥΓ: Τα 650W είναι ΥΠΕΡ αρκετά (για να μην πω overkill) για το σύστημά σου. Η ποιότητα σε ενδιαφέρει και όχι να έχεις Watt σαν τα στραγάλια :p 

ΥΓ2: Τα CX δεν είναι άσχημα αλλά δεν τα πάω καλά με την Corsair και τα υποδεέστερα τροφοδοτικά της. ?Η σειρά rmx (και rmi) νομίζω ότι είναι οι τοπ

Πάντως τα HX δεν τα λες και κακά. Είναι συγκρίσιμα με τα RM και με αρκετά Seasonic. Τα CX είναι σαφώς χειρότερα, αλλά τυχερά είναι αυτά...

Πιθανόν το HX να το πασπάτευα λίγο μήπως είναι μικρή η ζημιά, δεν ξέρω αν θα το κρατούσα ως βασικό βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Requesca di pace

 

Απλα να πω , πως το παλιο μου της be!quiet εσκασε  καθως επαιζα NFS ....

Να μην παίζεις NFS.

50€ :p 

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος velipsi έγραψε:

Εγώ έπαιζα fifa19 χα χαχα

Πω... Δεν πρόλαβες να φτιάξεις το controller και σου την φύλαγε το τροφοδοτικό σου... What kind of sorcery is this ? ? 

 

Σε κάθε περίπτωση αν αποφασίσεις και έχεις όρεξη, ενημέρωσε μας :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλά. Όχι απαραίτητα τα καλύτερα, αλλά αξίζουν. Πλέον τη γνωστή σειρά "leadex" δεν την βρίσκεις εύκολα και τα βαράνε στο κεφάλι σε θέμα τιμής. Καλύτερα ένα καλό corsair ή seasonic, ακόμη και EVGA (που έχει super flower μέσα). ;) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί  φίλοι  αφού  ευχαριστήσω  για  την  ανταπόκριση  στο  θέμα  , ενημερώνω  ότι  πήγα  στο  ---->> https://www.corsair.com/us/en/Power/Plug-Type/RMx-Series/p/CP-9020092-NA

  corsair  RMx Series™ RM750x — 750 Watt 80 PLUS   με  τιμή  περίπου  στα  137 €  και  10ετή  εγγύηση

Ευχαριστώ !!!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2018 at 11:51 ΜΜ, το μέλος velipsi έγραψε:

Αδέρφια  σας  γράφω  να  κλάψουμε  μαζί  το  ανωτέρω  τροφοδοτικό  ....τώρα  αν  είναι  λογικό    ότι  τα  έφτυσε μετά  από  8 μιση   χρόνια  (αγορά  8-02-10 )  το  αφήνω  στην  κρίση  σας.

 

Και  ρωτώ  ένα  αξιόλογο  τροφοδοτικό  είναι  λογικό  να  μην  κρατάει  τουλάχιστον  μια  10τία  ?

 

Είναι  αναλώσιμο  είδος  και  αυτά  ?   

 

Κάνοντας  οικονομία  λέω  να  πάω  σε  αυτό  --->

Corsair PSU CXM Series 750 W 80+ Bronze CX750M Modular

Γνώμες ?

Το σύστημα  είναι  ένας  7700Κ με  MSI Z270 + M2 SSdisk + 2 HDISK + vga GTX 970 ASUS

Φυσικα και ειναι αναλωσιμα,  οι πυκνωτες φουσκωνουν, διοδοι καιγονται και γενικα με την παροδο του χρονου πεφτει και η αποδοση τους.

Φταιει πολυ και το δικτυο της δεη για την μακροζωια των ηλεκτρονικων μας, πραγμα που δεν ειναι αξιοπιστη. Δεν εχει σταθερη ταση και καλο θα ηταν να να εχουμε ολοι ενα ups για ευνοητους λογους.

Το τροφοδοτικο σου παντως πιθανοτατα , επισκευαζεται, μην το πετας.

Προσωπικα , σε συστημα μου δεν θα εβαζα τιποτα αλλο εκτος απο superflower η seasonic  αλλα βαρανε στο ψαχνω ,οπως και υποθηκε, αν και η corsair ειναι απολυτα αξιολογη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Φυσικα και ειναι αναλωσιμα,  οι πυκνωτες φουσκωνουν, διοδοι καιγονται και γενικα με την παροδο του χρονου πεφτει και η αποδοση τους.

Φταιει πολυ και το δικτυο της δεη για την μακροζωια των ηλεκτρονικων μας, πραγμα που δεν ειναι αξιοπιστη. Δεν εχει σταθερη ταση και καλο θα ηταν να να εχουμε ολοι ενα ups για ευνοητους λογους.

Το τροφοδοτικο σου παντως πιθανοτατα , επισκευαζεται, μην το πετας.

 

Σίγουρα το δίκτυο παίζει μεγάλο ρόλο.

Τυχαίο που τώρα με την κακοκαιρία σκάσαμε δυο τρεις εδω μέσα με πρόβλημα στο psu?

Καθόλου απίθανο να φτιάχνεται.

Εμένα ξεκίνησε να λειτουργεί ξανά απλά που το ζέστανα.(άμα δεν εχει έρθει ακόμα το καινούργιο δοκίμασε και εσύ?)

Από περιέργεια το άνοιξα εκ των υστέρων και είδα τα chip υψηλής τάσης και τους μεγάλους πυκνωτές σε μια χαρά κατάσταση.

Πουθενά καπνοί και λιωμένο καλάι ή οποιοδήποτε άλλο ύποπτο σημάδι.

Ένας μεσαίας διάστασης πυκνωτής μόνο είχε αρχίσει να κάνει καρούμπαλο πάνω και μάλλον δεν ήταν αυτό το θέμα μου.

Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να είχει συμβεί σε μένα.

https://blog.mattmags.com/2011/08/31/psu-failure-and-flashing-green-light-find-a-hair-dryer/

Ανάβει πλέον μόνο με πιστολάκι, αλλά άμα το αφήσω ανοιχτό κάνει uptime όσο θες ... ?

Βασικά τώρα για πλάκα τον έχω αφήσει σπίτι να κάνει mining και cpu και gpu και απ' ότι βλέπω ακόμα σκάβει 2 μέρες σερί!!!

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος uhu έγραψε:

 

 

Ένας μεσαίας διάστασης πυκνωτής μόνο είχε αρχίσει να κάνει καρούμπαλο πάνω και μάλλον δεν ήταν αυτό το θέμα μου.

 

 

Αλλαγη! Mπορει να ειναι η λυση του προβληματος!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος velipsi έγραψε:

Πάντως το δικό μου,  έμπειρο  μάτι  τεχνικού  αλλά και  εγώ το  είδα για ανακύκλωση,  ήταν τελείως  Off άλλωστε  έβγαζε καπνους 

Δεν βαριεσε, τουλαχιστον ειχε τις αναλογες προστασιες και δεν πηρε κατι αλλο μαζι του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, velipsi said:

Πάντως το δικό μου,  έμπειρο  μάτι  τεχνικού  αλλά και  εγώ το  είδα για ανακύκλωση,  ήταν τελείως  Off άλλωστε  έβγαζε καπνους 

Άσχετο, αλλά μου θύμισες μία AGP κάρτα γραφικών που ξέρναγε φωτιά μπροστά στα μάτια μου, με τους ανεμιστήρες στο φουλ :).

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.