Jump to content



Ryzen build (CPU+Cooler+MB+RAM) @ 400€


paxman

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

λόγω αποχωρισμού από τον πιστό i7 2600 προσανατολίζομαι να ξαναγυρίσω σε AMD μεριά ξανά μετά τον ATHLON X2 4400 (ήμουνα νιός και γέρασα).

Θα χρειαστώ CPU, ψύκτρα (δεν θα παίξω OC), motherboard και 16GB (2x8) RAM.

Προϋπόθεση η m/b να είναι m-atx, να έχει 4 slot μνήμης και να παίρνει NVme SSD.

Αυτά όλα εντός budget 400€

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα η πρόταση όσον αφορά τον συνδυασμό Μ/Β - RAM να είναι δοκιμασμένη και να μην υπάρχουν θέματα συμβατότητας (ο μεγάλος μου φόβος).

Πληροφοριακά τα παραπάνω θα συνδυαστούν με υφιστάμενα :

PSU : EVGA SuperNova 750W G2

Graphics : ASUS GTX 1060 6GB

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

130-140€ θα σου φάνε οι μνήμες. Με 70€ - 80€ βρίσκεις μητρική με τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις, οπότε για επεξεργαστή σου περισσεύουν ας πούμε 180€. Μια χαρά. Ο 2600 ταιριάζει γάντι και η ψύκτρα του είναι μια χαρά.

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις από 2600 πας σε.... 2600.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, yanni said:

Οπότε όπως καταλαβαίνεις από 2600 πας σε.... 2600.

Χαχαχα, σημάδι από το σύμπαν...

 

Τρείς ερωτήσεις μόνο :

 

Ο box έχει και ψύκτρα;

Μητρική τι μάρκα και με τι chipset να προτιμήσω; (Είδα, Β450)

Από μνήμες ποιές είναι οι πιο απροβλημάτιστες, και σε τί συχνότητα να κοιτάξω (the more, the merrier λόγικά) ; 

 

Ευχαριστώ 

 

Γιάννης

Έγινε επεξεργασία από paxman
Link to comment
Share on other sites

@paxman Δεν σου απάντησα πιο συγκεκριμένα επειδή δεν έχω ψαχτεί καθόλου με μνήμες και μητρικές σε Ryzen. Οι τιμές των μνημών είναι απαγορευτικές και οι απαιτήσεις μου χαμηλές. Οπότε δεν ψάχνομαι. Μνήμες σίγουρα θέλεις στα 3000MHz, από εκεί και πέρα κοιτάς, σε περίπτωση που πας με την ASRock που προτάθηκε, να βρεις ποιες μνήμες έχει δοκιμάσει η ίδια η ASRock, μέχρι να απαντήσει κάποιος πιο ψαγμένος εδώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από μνήμες έχουν καλύτερη συμβατότητα η νέα γενιά από ότι η προηγούμενη οπότε μην φοβάσαι πάρε ένα σετάκι 16gb στα 3000mhz cl16 που έδειξε ο yanni φτηνό μην τρελαίνεσαι

εγώ που έχω πρώτη γενιά άλλαξα 2 σετ είμαι στο τρίτο 3200 και ακόμα δεν παίζουν σωστά τις έχω παρατήσει στα 2800 κάτι τέτοιο

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ARMAGEDDON said:

εγώ που έχω πρώτη γενιά άλλαξα 2 σετ είμαι στο τρίτο 3200 και ακόμα δεν παίζουν σωστά τις έχω παρατήσει στα 2800 κάτι τέτοιο

? χαρά στο κουράγιο σου..., I'm too old for this s***t.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για 2700x  θέλω mobo και ραμ ,  δεν θέλω ακριβές ραμ αλλά σίγουρα θέλω να μην έχω προβλήματά λόγο  ασυμβατοτητας  διότι η αγορά θα γίνει απο εξωτερικό...από αμαζον 

 

τι έχετε να μου προτείνετε ?  b450 or Χ470  

για b-die είναι ποιο ακριβές ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετή καθυστέρηση κατάφερα αυτή την εβδομάδα να πάρω τα κομμάτια και να κλείσει ο κύκλος "Από 2600 σε 2600".

 

Κουτί  Corsair Crystal Series 280X

CPU AMD Ryzen 5 2600 Box

M/B Asrock B450M-Pro4

RAM G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)

 

Οι μνήμες για τις οποίες είχα άγχος παίξανε κατευθείαν 3200 με ενεργοποίηση του XMP profile και πέρασαν το ολονύχτιο memtest.

Το κουτί το πήρα στην έκδοση χωρίς τον RGB controller γιατί θα πάω σε RGB AiO σύντομα που έχει δικό της controller.

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

 

Γιάννης

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2018 at 10:16 ΠΜ, το μέλος paxman έγραψε:

Οι μνήμες για τις οποίες είχα άγχος παίξανε κατευθείαν 3200 με ενεργοποίηση του XMP profile και πέρασαν το ολονύχτιο memtest.

 

Αυτές τις μνήμες πρέπει να τις ανάψουμε μια λαμπάδα ίσα με το μπόι τους :p 

Όπου και αν έχουν μπει έχουν παίξει out of the box στην αναγραφόμενη ταχύτητα, είτε σε ryzen είτε όχι. Πρέπει να είναι best seller μαζί με τις άλλες με τα φωτάκια. Άσε που πριν προλάβεις να γράψεις στο skroutz "g.skill" στις εμφανίζει :hehe: 

 

Καλοδούλευτο το σύστημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/24/2018 at 1:26 PM, tommybertsen said:

μαζί με τις άλλες με τα φωτάκια

Άσε, στο τσακ ήμουν να χτυπήσω αυτές, αλλά ελέω και υπέρβασης του budget για το κουτί θα αρκεστώ σε RGBοκατάσταση από την AiO και τα fans.

Από μένα πάντως το παραπάνω M/B-RAM combo προτέινεται ως συμβατό (για άλλους που θα έχουν το ίδιο άγχος με μένα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.