Jump to content



Πληρης διαγραφη σκληρου


Recommended Posts

πριν 16 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Σε HDD ή σε SSD;

 

 

Σε HDD.

 

πριν 13 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

 

Aπ ότι φαινεται αυτό το ccleaner δεν είναι free.

Βασικα προκειται να πουλησω έναν σκληρο δισκο, οποτε θελω να ειμαι βέβαιος πω οτι εχει σβηστει στο παρελθον δε θα μπορει να ανακτηθει απ το νέο κατοχο. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι HDD και κάνεις ένα απλό κανονικό φορμάτ τότε είσαι εντάξει.

Μόνο αν κάνεις quick format τότε στην ουσία δεν σβήνεται τίποτα.

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να κάνεις zero filling (low level format) το οποίο ανάλογα με τον κατασκευαστή του σκληρού, μπορεί να στο δίνει και δωρεάν.

Τι μάρκα είναι το drive?

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, coolman said:

 

Aπ ότι φαινεται αυτό το ccleaner δεν είναι free.

Βασικα προκειται να πουλησω έναν σκληρο δισκο, οποτε θελω να ειμαι βέβαιος πω οτι εχει σβηστει στο παρελθον δε θα μπορει να ανακτηθει απ το νέο κατοχο. 

 

H portable έκδοση του ccleaner δεν είναι free ? 

Έγινε επεξεργασία από Jeronemo
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το  ccleaner κάνει αυτό που θέλει ο φίλος.

Για πιο ψαγμένους υπάρχει το GParted και θα πρέπει να φτιάξει εκκινήσιμο USB .

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Αν είναι HDD και κάνεις ένα απλό κανονικό φορμάτ τότε είσαι εντάξει.

Μόνο αν κάνεις quick format τότε στην ουσία δεν σβήνεται τίποτα.

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να κάνεις zero filling (low level format) το οποίο ανάλογα με τον κατασκευαστή του σκληρού, μπορεί να στο δίνει και δωρεάν.

Τι μάρκα είναι το drive?

 

 

WD αλλα μου λες ότι το απλο κανονικο φορματ είναι αρκετο? Αρα γιατι να κανω και zero filling?

Μηπως αυτό το zero filling φθειρει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το απλό φορμάτ με κατάλληλα εργαλεία μπορεί να γίνει αναστρέψιμο.

Το zero filling δεν είναι αναστρέψιμο.

Στην ουσία και από τα λίγα που γνωρίζω (μπορέι να λέω και μπούρδες οπότε οι γνώστες ας με διορθώσουν)

Το quick format πάει απλά και σβήνει το partition table με τις πληροφορίες για το που βρίσκεται το κάθε αρχείο.

Τα αρχεία δηλαδή είναι ακόμα πάνω στο δίσκο απλά επειδή σβήνεται το partition table δεν υπάρχουν πληροφορίες για αυτά.

Αν κάποιος έχει τα κατάλληλα εργαλεία είναι πλήρως αναστρέψιμο

Το format πάει και σβήνει την αρχή κάθε sector. Αν κάποιος έχει πολύ advanced εργαλεία μπορεί πάλι να επαναφέρει τις πληροφορίες.

Το zero filling πάει και γεμίζει όλα τα sectors με μηδενικά. Εργοστασιακή κατάσταση δηλαδή. Απλά διαγράφονται τα πάντα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυο ακομα ερωτησεις με την ευκαιρια,

 

το cut paste απο δισκο σε δισκο εχει διαφορά απο το copy paste? Ή και τα δυο αφηνουν ιχνη σβησιματος στον origin δισκο? 

 

Το φορματ που γινεται οταν εγκαθιστουμε το λειτουργικο  ειναι ιδιο με αυτο που γινεται με δεξι κλικ επι του δισκου και 'Διαμορφωση'?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη δεν την κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.

Όταν κάνεις cut-paste ένα αρχείο στο ίδιο drive, το αρχείο δεν μεταφέρεται πουθενά. Απλά αλλάζει στο partition table η πληροφορία για το που θα εμφανίζεται πως υπάρχει. Γι'αυτό είναι και πιο γρήγορο. Στο copy-paste δημιουργείται ένα αρχείο σε νέο χώρο. Το παλιό παραμένει.

Με διαφορετικούς δίσκους συμβαίνει το ίδιο. Όταν κάνεις cut-paste αρχείο από ένα δίσκο σε έναν άλλο, το αρχικό αρχείο μαρκάρεται για διαγραφή γιατί έχει γίνει cut και πάλι μόνο στο partition table. Όταν το κάνεις copy παραμένει και στα δύο drives.

 

To format που γίνεται όταν εγκαθιστούμε λειτουργικό είναι quick format (μιλάμε πάντα για Windows 7 και νεότερο).

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Ειτε με κανονικο format ειτε με quick ειτε με delete parttion τα αρχεια γινονται ανακτηση .Βεβαια οχι παντα με το ιδιο ποσοστο. Το wipe data  και το fill zero και ολα τα παρομοια φθειρουν τον δισκο αλλα κανουν την ανακτηση σχεδον αδυνατη.Ενας ευκολος τροπος να δεις τι γινεται μετα απο οποια ενεργεια  ειναι να τρεξεις ενα προγραμμα ανακτησης(ddrescue πχ)και  να δεις τι γινεται. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Με διαφορετικούς δίσκους συμβαίνει το ίδιο. Όταν κάνεις cut-paste αρχείο από ένα δίσκο σε έναν άλλο, το αρχικό αρχείο μαρκάρεται για διαγραφή γιατί έχει γίνει cut και πάλι μόνο στο partition table.

 

Ώστε όταν κανω cut paste από ενα δισκο σε άλλο, στον origin δισκο θα παραμεινει το ιχνος του αρχειου σα να τo εκανα delete? Aρα δε κερδίζεις κατι με το cut paste.

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

To format που γίνεται όταν εγκαθιστούμε λειτουργικό είναι quick format (μιλάμε πάντα για Windows 7 και νεότερο).

 

 

Το format που γινεται με δεξι κλικ επι του δισκου και 'Διαμορφωση'?

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Ειτε με κανονικο format ειτε με quick ειτε με delete parttion τα αρχεια γινονται ανακτηση .Βεβαια οχι παντα με το ιδιο ποσοστο. Το wipe data  και το fill zero και ολα τα παρομοια φθειρουν τον δισκο αλλα κανουν την ανακτηση σχεδον αδυνατη. 

 

Mα ο φιλος από πανω ειπε ότι το zero filling δε φθειρει.

 

Ανακτηση μετα από ποσες φορες που σβηστηκε ο δισκος? Αν ένα σβησμενο αρχειο εχει πχ. καλυφθεί 5 φορες μπορει να επανακτηθεί?

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει μεταχειρισμένους δίσκους στο παρελθόν και ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό να κάτσω να χάσω την ώρα μου και να τρέξω κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης για να δω τι είχε ο προηγούμενος χρήστης στο δίσκο του.

Αυτό  όμως δεν σημαίνει ότι κάποιος δεν θα προσπαθήσει να δει τι είχε ένας μεταχειρισμένος δίσκος. Αργόσχολοι, λοξοί  και πειραγμένοι  υπάρχουν αρκετοί γύρω μας.

Το να σβήσεις το δίσκο ώστε να μην είναι δυνατή η ανάκτηση δεδομένων (zero filling) δεν  θα σου καταστρέψει το δίσκο. Αν το κάνεις όμως κάθε δεύτερη μέρα ίσως του κάνει κάτι.

Το θέμα αυτό το βλέπω σιγά - σιγά να ολισθαίνει και να γίνεται ο ορισμός του "Διυλίζω τον κώνωπα".

Δεν περιγράφω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να μάθω τι δεδομένα υπάρχουν σε αυτόν τον δίσκο που είναι τόσο σημαντικό να μην πέσουν σε λάθος χέρια xD
Από κάτι τύπους σαν κι εσένα θέλει να φυλαχτεί ο άνθρωπος... [emoji1787][emoji1787][emoji1787]
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Το να σβήσεις το δίσκο ώστε να μην είναι δυνατή η ανάκτηση δεδομένων (zero filling) δεν  θα σου καταστρέψει το δίσκο.

 

Δε μιλαμε για καταστροφη αλλα για πιθανη φθορα. Δηλαδη ενα διαγνωστικο προγραμμα μπορει να εμφανισει μικροτερες τιμες μετα από το zero filling?

 

Μαλλον λεω να του κανω φορματ και κατοπιν να τσεκαρω την ανακτησιμοτητα των διαγραφεντων αρχειων. Το ddrescue που αναφερθηκε είναι καλο?

Πως να κανω το φορματ?  Mεσω των Εργαλείων διαχειρισης ή  με δεξι κλικ επι του δισκου και 'Διαμορφωση'? ή  μηπως με win install?

 

Στο μεταξυ τωρα που ειδα τον Πινακα Ελεγχου σκεφτηκα και κατι άλλο, υπαρχει η επιλογη "Κρυπτογραφηση μοναδων δισκου". Αν δηλαδή κανω κρυπτογραφηση πρωτου σβησω, ακομα κι αν ανακτηθουν αρχεια θα ειναι κρυπτογραφημενα?

 

 

 

πριν 11 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Το θέμα αυτό το βλέπω σιγά - σιγά να ολισθαίνει και να γίνεται ο ορισμός του "Διυλίζω τον κώνωπα".

Δεν περιγράφω άλλο.

 

Kαλα, δε σημαινει ότι ολισθαινει το θεμα επειδή ενας φιλος διαφωνησε μαζι σου για το zero filling, αυτά συμβαινουν, μη χαλιεσαι.

Πρωτου σταματησεις τη περιγραφη, μπορούμε να αποσαφηνίσουμε το cut-paste? Αν κανω ένα αρχειο cut-paste από το δισκο Α σε ένα δισκο Β, στο δισκο Α θα παραμεινει ιχνος του αρχειου σα να το ειχα κανει delete?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος coolman έγραψε:

Kαλα, δε σημαινει ότι ολισθαινει το θεμα επειδή ενας φιλος διαφωνησε μαζι σου για το zero filling, αυτά συμβαινουν, μη χαλιεσαι.

Πρωτου σταματησεις τη περιγραφη, μπορούμε να αποσαφηνίσουμε το cut-paste? Αν κανω ένα αρχειο cut-paste από το δισκο Α σε ένα δισκο Β, στο δισκο Α θα παραμεινει ιχνος του αρχειου σα να το ειχα κανει delete?

Λάθος! Το θέμα ήδη διυλίζει τον κώνωπα και δεν είναι επειδή ένας φίλος διαφώνησε μαζί μου, ο άνθρωπος είπε τη γνώμη του και εγώ τη δικιά μου, σιγά τα ωά.

Διαγραφή ή αποκοπή ενός αρχείου ή δεδομένων από ένα δίσκο δεν σημαίνει την οριστική εξαφάνιση του αρχείου αλλά ορίζει το χώρο που καταλάμβανε το αρχείο σαν ελεύθερο για να γραφτεί κάτι άλλο. Το αρχείο μπορεί να ανακτηθεί αν δεν έχει γραφτεί τίποτα από πάνω του. Θα είναι μη ανακτήσιμο αν καλυφθεί με κάποιο άλλο αρχείο ή άλλα δεδομένα.

Για το αν θα χαλάσει ο δίσκος ή όχι ας πούνε τα υπόλοιπα μέλη.

Η γνώμη μου είναι ότι τζάμπα αγχώνεσαι, εκτός αν είσαι δίμετρη μοντέλα που ραγίζεις μπετά όταν περνάς, οπότε το πράμα αλλάζει ;).

Η όλη ιστορία μου θυμίζει... :hehe:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.