Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Να κανω και εγω μια ερωτηση μιας και πιασατε τα Ι. Λιγο νουμπιστικη ισως αλλα παντα το ειχα απορια. :p Ενας δεξιοχειρας πρεπει να στοχευει με το δεξι ματι αναγκαστικα? Ειχα χτυπησει στο δεξι ματι οταν ημουν μικρος και εχω μειωμενη οραση. Αοπλος θα ειμαι οταν με το καλο παω?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση μιας και πιασατε τα Ι. Λιγο νουμπιστικη ισως αλλα παντα το ειχα απορια. :p Ενας δεξιοχειρας πρεπει να στοχευει με το δεξι ματι αναγκαστικα? Ειχα χτυπησει στο δεξι ματι οταν ημουν μικρος και εχω μειωμενη οραση. Αοπλος θα ειμαι οταν με το καλο παω?

Σορρυ αλλά μου θύμισες αυτό:

:D
Link to comment
Share on other sites

Ο στρατος ηταν χασιμο χρονου...αλλα προσωπικα περασα πολυ ωραια(νταξει ημουν και σε καλη μοναδα)...πολυ γελιο και ειδικα στο φυλακιο τρελλη φαση και πολλες φορες τωρα εχω πει τι ωραια ηταν στο στρατο(αυγουστο απολυθηκα)..:p

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση μιας και πιασατε τα Ι. Λιγο νουμπιστικη ισως αλλα παντα το ειχα απορια. :p Ενας δεξιοχειρας πρεπει να στοχευει με το δεξι ματι αναγκαστικα? Ειχα χτυπησει στο δεξι ματι οταν ημουν μικρος και εχω μειωμενη οραση. Αοπλος θα ειμαι οταν με το καλο παω?

Καλό είναι να το αναφέρεις, και να ρωτήσεις αν μπορείς να ρίξεις βολή και με ποιο μάτι. (αν θες ο ίδιος βέβαια)

καλά ήταν το thread μόνο του, για να φαω κράξιμο το κάνατε;

δεν με αγαπάει το thelab:fie:

trolololololololol

memes-trollface-gifs-part.gif

Εν ολιγοις παλι γυρναμε στο οτι ο στρατος ειναι χασιμο χρονου επειδη ο περισσοτερος κοσμος ψαχνει τροπους για να λουφαρει....
έπρεπε να ήταν προαιρετικός, όποιος ήθελε, με λεφτά φυσικά (μισθοφόρος) όχι τσάμπα.

δημόσιο θα πάω; όχι, μου δίνει κάτι το κράτος; όχι! τι λόγο έχω να πάω δωρεάν 12 μήνες;

Και κλείνω λέγοντας : ας κάνουν τίποτα οι αστυνομικοί να πιάσουν κάνα αλλοδαπό παράνομο μετανάστη και αφού κάνει σωστά τη δουλειά του εκείνος μετά να έρθει να μου το πει! .&-

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

δημόσιο θα πάω; όχι, μου δίνει κάτι το κράτος; όχι! τι λόγο έχω να πάω δωρεάν 12 μήνες;

Γιατί εμείς ΔΕΝ πάμε στο στρατό | Σύνδεσμος Αντιρρησιών Συνείδησης

Το παραθέτω για να μην μπεις στον κόπο και τα γράψεις και εσύ...

Χαζομάρες... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

μιας και αναφερθηκε φυλλακιο...

γινεται καποιος να το κυνηγησει, να παει σε κανα φυλακιο?

προτιμω να ειμαι σε κανα φυλακιο μακρια, με 10-15 ατομα, παρα σε κανα στρατοπεδο, και να λιωνω στις αγγαριες και χωσιμο απο ανωτερους.

αν καποιος εχει κανει θητεια, σε φυλακιο, ας πει τις εντυπωσεις του.

πχ προτιμω να εκανα θητεια στο ΚΕΟΑΧ στον ολυμπο, παρα σε ενα στρατοπεδο κανονικο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εμείς ΔΕΝ πάμε στο στρατό | Σύνδεσμος Αντιρρησιών Συνείδησης

Το παραθέτω για να μην μπεις στον κόπο και τα γράψεις και εσύ...

Χαζομάρες... :getlost:

WTF....

Σύνδεσμος κουνελακιων playboy καλύτερα..ένταξη..το γ@@@ αυτοί το πήγαν στο άλλο άκρο.

Τι λεεεεειιι..! Τρυφερότητα κλπ χαχαχαχα αγκαλιές στην παραλία, τρεξιμο χερακι χερακι στο λιβαδι λιγο παρακατω απο το μικρο σπιτι..! Ταισμα παπιες στον κηπο..καλοπισμο λουλουδιων κλπ ! Αυτα τα ξεχασανε αχαχαχαχα κλαιω :p

Κακην κακος στρατος θα υπαρχει γιατι ετσι ειναι ο κοσμος, ανεκαθεν..Οσο υπαρχει ο ορος κτιση (που ειναι ένστικτο, ακομα και τα ζωα σκοτωνονται μεταξυ τους για τις περιοχες τους) θα υπαρχει και ο στρατος..my 2 cents ! :p

Link to comment
Share on other sites

Γιωτόμπαλα όλοι... μετά περιμένεις να πάει μπροστά η Ελλάδα... έχουμε γεμίσει γιωτάδες...

Έχεις μείνει πίσω στη στρατιωτική ορολογία. Πλέον αναφέρονται ως γιωτο-bots :p

Πάντως από τη δικιά μου μικρή εμπειρία υπάρχουν κάτι γιωτάδες που θεωρητικά είναι Ι1, αλλά στην πράξη είναι ανάπηροι για οτιδήποτε. Αντιθέτως, όσους Ι3 και Ι4 γνώρισα, ήταν μια χαρά παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το αναφέρεις, και να ρωτήσεις αν μπορείς να ρίξεις βολή και με ποιο μάτι. (αν θες ο ίδιος βέβαια)

καλά ήταν το thread μόνο του, για να φαω κράξιμο το κάνατε;

δεν με αγαπάει το thelab:fie:

trolololololololol

memes-trollface-gifs-part.gif

έπρεπε να ήταν προαιρετικός, όποιος ήθελε, με λεφτά φυσικά (μισθοφόρος) όχι τσάμπα.

δημόσιο θα πάω; όχι, μου δίνει κάτι το κράτος; όχι! τι λόγο έχω να πάω δωρεάν 12 μήνες;

Και κλείνω λέγοντας : ας κάνουν τίποτα οι αστυνομικοί να πιάσουν κάνα αλλοδαπό παράνομο μετανάστη και αφού κάνει σωστά τη δουλειά του εκείνος μετά να έρθει να μου το πει! .&-

Ειμαστε απογονοι ανθρωπων που ρισκαραν τα παντα και εδωσαν την ζωη τους για αυτο τον τοπο (μην μπερδευετε το κρατος μερικοι με την χωρα) μεσα απο πολεμους και εμεις κοιταμε το αν θα μας πληρωσουν για να παμε Οχι για να πολεμησουμε αλλα να εκπαιδευτουμε για το Αν και Οταν χρειαστει να πολεμησουμε.....Βεβαια ειναι χασιμο χρονου για εκεινους που δεν θελουν να εκπαιδευτουν γιατι ειτε φοβουνται, ειτε ειναι βουτυροπαιδα κτλ κτλ κτλ και κοιτανε μονο το πως θα λουφαρουν, εκει συμφωνω.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες κανεις δεν σας δινει Ι αν δεν θελετε....Εγω εχω προβλημα με την μεση μου (τελευταιος σπονδυλος κολημενος με την λεκανη) αλλα δεν ηθελα Ι και δεν μου το εδωσαν.....Εν ολιγοις παλι γυρναμε στο οτι ο στρατος ειναι χασιμο χρονου επειδη ο περισσοτερος κοσμος ψαχνει τροπους για να λουφαρει....

αλλα τι ; να το παιζεις πιστος και φιλοτιμος στρατιωτης καθαριζοντας την καλλιοπη ανευ ουσιας ;

και τα ματια μου εχουν δει πολλα "μαχιμια" ι1 που δε μπορουν να παρουν τα ποδια τους και με ψυχολογικα προβληματα και κατι ι3 / ι4 που βλεπεις δε το βαζουν κατω και το πολεμουν.

οταν για μενα το προβλημα που εχω , με περιοριζει στην καθημερινοτητα μου δε καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να βγω Ι1; η Ι3 Ενοπλο;

για να μη με φωναζουν γιωτα ; η για να πιεστω σωματικα και ψυχολογικα πονωντας για εναν χρονο που μου ειναι αχρηστος ;

Link to comment
Share on other sites

Ι3 για Ευελπίδων (είχα και 2κ μόρια πάνω από τη βάση γκαμώτεν....τώρα θα έπαιρνα και ...1000ευρώ το μήνα. κλαπς) Ι1 για στρατό. Μάλλον μερικές αγγαρείες ήθελαν Ι1 και δεν είχαν πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

αλλα τι ; να το παιζεις πιστος και φιλοτιμος στρατιωτης καθαριζοντας την καλλιοπη ανευ ουσιας ;

και τα ματια μου εχουν δει πολλα "μαχιμια" ι1 που δε μπορουν να παρουν τα ποδια τους και με ψυχολογικα προβληματα και κατι ι3 / ι4 που βλεπεις δε το βαζουν κατω και το πολεμουν.

οταν για μενα το προβλημα που εχω , με περιοριζει στην καθημερινοτητα μου δε καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να βγω Ι1; η Ι3 Ενοπλο;

για να μη με φωναζουν γιωτα ; η για να πιεστω σωματικα και ψυχολογικα πονωντας για εναν χρονο που μου ειναι αχρηστος ;

Στρατο πηγες, οχι διακοπες στην χαβαη.....Γιατι ειναι τοσο κακο να πιεστεις σωματικα ? Στην καθημερινη σου ζωη που πιεζεσαι πως το παλευεις δλδ ? Αυτη η νοοτροπια ειναι η κλασσικη του Ελληνα....Πεσμου πως εισαι και Δημοσιος Υπαλληλος να δεσει το γλυκο....

Link to comment
Share on other sites

Σιγά την πίεση ρε Ιάσωνα. Αν πας πρόσκοπος πιο πολύ θα πιεστείς.

Τα μόνα κακά είναι το χάσιμο χρόνου και ότι ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΡΕΜΑΡΑ (+ ότι είσαι μακριά από φίλους+σχέση).

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ένας χρόνος μεταξύ 18-28 είναι ανεκτίμητος για να χαραμίζεται έτσι.

Είναι μια πολύ δημιουργική ηλικία και πιστεύω ότι πολλά από τα προβλήματα της χώρας οφείλονται στο στρατό.

Κατ' αρχάς όλα τα εξοπλιστικά είναι πεταμένα λεφτά (αφού δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσουμε και τα παίρνουμε μόνο για επίδειξη) που θα μπορούσαν να διοχετεύονται σε τομείς ΧΡΗΣΙΜΟΥΣ

και κατά δεύτερον όλη η νοοτροπία, οι αναβολές, η καθυστέρηση κλπ. ασελγούν σε βάρος της ελληνικής οικονομίας. Οι νέοι μπαίνουν στη λογική του δημοσίου (όσοι την είχαν γλιτώσει) και η ανάκαμψη δεν είναι άμεση. Έχω φίλους που τους πήρε 6 μήνες και 1 χρόνο να ανακτήσουν ρυθμούς.

Οπότε για μένα δεν ισχύει το 9 μήνες είναι κλπ., στον καθένα έχει διαφορετικό impact. Και πλην ελαχίστων εξαιρέσεων είναι κάτι τελείως διαφορετικό με το επάγγελμα του καθενός ή με τα ενδιαφέροντά του = πραγματικά χαμένος χρόνος.

Να θέλει κάποιος να πάει Ι1 το καταλαβαίνω.

Να θέλει κάποιος να πάει ΕΔ το καταλαβαίνω (κι εγώ θα γούσταρα αν μπορούσα να το κάνω).

Να θέλει κάποιος να πάει Ι1 ενώ έχει πρόβλημα υγείας και να το πράττει με κίνδυνο στην υγεία του, σημαίνει ότι εκτός από το πρόβλημα υγείας που έχει έχει ΚΑΙ σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα = Ι4 κατ' ελάχιστον.

Στρατο πηγες, οχι διακοπες στην χαβαη.....Γιατι ειναι τοσο κακο να πιεστεις σωματικα ? Στην καθημερινη σου ζωη που πιεζεσαι πως το παλευεις δλδ ? Αυτη η νοοτροπια ειναι η κλασσικη του Ελληνα....Πεσμου πως εισαι και Δημοσιος Υπαλληλος να δεσει το γλυκο....

Φίλε μου δεν ξέρω αν έχεις γνωρίσει άλλους λαούς, αλλά όσους έχω γνωρίσει προτιμούν να κάνουν κάτι χρήσιμο. Οπότε δεν είναι νοοτροπία του Έλληνα, είναι νοοτροπία του ανθρώπου. Τό 'χεις φάει καλά το παραμύθι του δημόσιου υπαλλήλου, όλα ονειρικά είναι στο δημόσιο, ενώ στον ιδιωτικό τομέα όλα μαύρα.

Ξύπνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηδη εχω στην πλατη μου 17 μηνες και μου εχουν μεινει ακομη 7, εφαγα τα 18 και τα 19 μου ετσι...μετα τον στρατο λενε ωριμαζεις, @@ μπλε, στις ξενες χωρες δηλαδη που δεν κανουνε στρατο δεν ειναι ωριμοι...απο τον στρατο μαθαινεις πολλα αλλα σου παιρνει κιολας...

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σιγά την πίεση ρε Ιάσωνα. Αν πας πρόσκοπος πιο πολύ θα πιεστείς.

Τα μόνα κακά είναι το χάσιμο χρόνου και ότι ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΡΕΜΑΡΑ (+ ότι είσαι μακριά από φίλους+σχέση).

μαλλον δεν περασαν ολοι καλα στο στρατο.

σερβος δεν σχολιαζω καν..

Link to comment
Share on other sites

@ Sotiris, θελεις να μας πεις και την ηλικια σου για να δουμε αν εχεις παει καν στρατο ?

Οσο για τους αλλους λαους που αναφερεις δεν ειχαν 600 χρονια σκλαβιας απο την γειτονικη τους χωρα, αν ειχαν να εισαι σιγουρος πως θα ηταν Χειροτεροι και απο μας.....Το κακο με τους νεοελληνες, τους περισσοτερους εστω, ειναι οτι παιρνουν δεδομενη την ελευθερια μας και λενε πραγματα του τυπου "ακυρωστε τα εξοπλιστικα προγραμματα" κτλ κτλ κτλ, πονταρωντας στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ....Εκει φτασαμε σαν λαος, στο να προτιμουμε να τα "ξυσουμε" και να ριχνουμε το βαρος της προστασιας μας σε αλλους ? Τι να πω παιδες, ισως καποτε να σεβαστουμε σαν λαος περισσοτερο οσους επεσαν για αυτη την χωρα και οχι απλα να "γιορταζουμε" ημερομηνιες.....

@ GoMaR ο Στρατος δεν ειναι φτιαγμενος για να περνας καλα, δεν ξερω που τα ακουσες αυτα ειλικρινα αλλα τα διαβαζω και αναρωτιεμαι αν οταν πηγες στρατο νομιζες πως πηγαινες στην κατασκηνωση και περιμενες να παιζεις μπαλα ολη μερα. Αν θελεις να περασεις καλα πας στο Allou Fun Park οχι Στρατο....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.