Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

@ Sotiris, θελεις να μας πεις και την ηλικια σου για να δουμε αν εχεις παει καν στρατο ?

Ναι, είμαι 19. Και όχι, δεν έχω πάει στρατό. Ούτε σκοπεύω.

Οσο για τους αλλους λαους που αναφερεις δεν ειχαν 600 χρονια σκλαβιας απο την γειτονικη τους χωρα, αν ειχαν να εισαι σιγουρος πως θα ηταν Χειροτεροι και απο μας.....Το κακο με τους νεοελληνες, τους περισσοτερους εστω, ειναι οτι παιρνουν δεδομενη την ελευθερια μας και λενε πραγματα του τυπου "ακυρωστε τα εξοπλιστικα προγραμματα" κτλ κτλ κτλ, πονταρωντας στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ....Εκει φτασαμε σαν λαος, στο να προτιμουμε να τα "ξυσουμε" και να ριχνουμε το βαρος της προστασιας μας σε αλλους ? Τι να πω παιδες, ισως καποτε να σεβαστουμε σαν λαος περισσοτερο οσους επεσαν για αυτη την χωρα και οχι απλα να "γιορταζουμε" ημερομηνιες.....

Μέχρι πότε θα έχουμε την τουρκοκρατία ως 'οδηγό' στις εξελίξεις μας. Έχουν περάσει κοντά 200 χρόνια, δεν μπορούμε να 'move on'?????

@ GoMaR ο Στρατος δεν ειναι φτιαγμενος για να περνας καλα, δεν ξερω που τα ακουσες αυτα ειλικρινα αλλα τα διαβαζω και αναρωτιεμαι αν οταν πηγες στρατο νομιζες πως πηγαινες στην κατασκηνωση και περιμενες να παιζεις μπαλα ολη μερα. Αν θελεις να περασεις καλα πας στο Allou Fun Park οχι Στρατο....

Αλήθεια, σου αφήνει επιλογές το ελληνικό κράτος να μην πας αν δεν θες? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ριξω το φταιξιμο σε σενα και στο καθε πιτσιρικο εκει εξω που το μονο που σκεφτεται ειναι πως θα ζησει ζωη και κοτα.....Οι γονεις φταινε παντα που κακομαθαινουν τα παιδια τους και δεν καθονται ποτε να συζητησουν μαζι τους ωστε να τα μαθουν οτι εχουν υποχρεωση να ξερουν να σηκωσουν ενα οπλο στην απειροελαχιστη περιπτωση που χρειαστει......Αλλα οπως ειπα και πριν, καποιοι γιορταζουν απλα ημερομηνιες και τπτ περισσοτερο.

Παντως με οσα λες μου θυμιζεις οσα βλεπω σε ντοκιμαντερ μετα την ληξη του Α παγκοσμιου που ελεγαν πως περασαν 10 χρονια, σιγα μην η Γερμανια ξανασηκωσει κεφαλι......

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι χρειαζονται 9 μηνες ξυσιμο για να ριξεις 2 βολες.

Σε 1 μηνα max πιστευω οτι τα απαραιτητα τα μαθαινεις.

Απο κει και πανω, συγχεεις το συμφερον της πατριδας με το συμφερον του κρατους.

Link to comment
Share on other sites

σα πολυ αερα δε πηραμε servos; Να βγαλεις ευκολα συμπερασματα ειναι το πιο ευκολο.Να κρινεις τους αλλους και τους γονεις των αλλωνων ακομα πιο ευκολο ειναι.

δε νομιζω να μιλαω σε καραβανεα σωστα;γτ σα πολυ εχεις θιχτει

Εσυ λοιπον που εισαι στρατοκα@λος τραβα υπηρετησε οσο θελεις καθαριζοντας τουαλετες και σφουγγαριζοντας τους θαλαμους.Εκει να δεις νοημα:)

τωρα για το ποιος αγωνιζεται και το ποιος εχει προβλημα στη καθημερινη ζωη ας τα βγαλουμε παραεξω γιατι ειναι εκτος θεματος κ δε σε αφορουν

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1085]sotiris[/MENTION] Θα μαθεις σε 1 μηνα μεσα να βαρας με οτι οπλικο συστημα θα εχει η μοναδα σου ? Ακομα και οι επαγγελματιες στρατιωτες ανα τον κοσμο δεν περνανε 1 μηνα εκπαιδευση, εσυ σε τι διαφερεις ?

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] Πολυ αερα φιλε μου εχετε παρει ολοι οσοι κοιτατε το πως θα παρετε και οχι το πως θα δωσετε, κατι που δυστυχως αντιπροσωπευει τους περισσοτερους Ελληνες αυτης της εποχης. Οσο για τους γονεις αφου πεφτω εξω (συμφωνα με οσα υπονοεις εστω) για πεσμου, εσενα οταν εισουν μικρος καθησαν οι γονεις σου να σου μιλησουν για το θεμα Στρατος ?

Link to comment
Share on other sites

μηπως θες να σου πω οτι δε μοθ δωσαν ουτε ενα λεφτο για να τα βγαλω περα στο στρατο οπως επισης οτι δουλευα πριν για να μπορω να εκπληρωσω την στρατιωτικη μου θητεια σαν ορφανος που ημουν και ειμαι; μηπως να σου πω οτι καθε μερα ημαστε σε πεδιο βολης στον εβρο στους -22 και καναμε ασκησεις πολεμου; οτι δε βγαιναμε εξω λογω εμπλοκης και εγκλωβισμου απο χιονι και την βγαζαμε με πατατακια απο την αποθηκη του κψμ γτ δεν ειχαμε προσβαση στα μαγειρια; μπορω να σου λεω πολλα βιωματα στο στρατο που εζησα σαν αοπλος που θελεει πολλα παραπαναω @@ απο κατι βυσματακια της αεροποριας και του ναυτικου.γιαυτο πρωτου πιασεις την κριτικη και τους γονεις κοιτα λιγο και την αλλη οψη των πραγματων.αντε.θα μας πεις και μαμοθρευτα κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπο του μηδενος τα ξερω πολυ καλα GoMaR, κοιμομασταν με μισο μετρο χιονι μεσα στις ατομικες σκηνες οποτε μην τραγικοποιεις τα πραγματα λες και ειναι η Λαμψη....Βεβαια την μια λες πως εισουν Γιωτας και την αλλη πως εκανες ασκησεις, μαλλον δεν τα λες ολα αλλα οκ......

Οσο για τα μαγειρια και το ΚΨΜ δλδ τι ? Εισασταν εγλωβισμενοι μηπως για μερες και τρωγατε πατατακια (οχι πως τα φαγητα στα μαγειρια ειναι καλυτερα αλλα οκ) ? Αλλη μια υπερβολη.....

Στο μονο που θα συμφωνησω και θα πω οτι περασες ασχημα ειναι στο θεμα ορφανος που ομως σε κανει την μειονοτητα στον στρατο. Εγω αναφερομαι σε οσους εχουν γονεις οι οποιοι ειτε δεν τους νοιαζει να μιλησουν με τα παιδια τους ειτε απλα θελουν να τα κακομαθουν, διαλεξε και παρε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω αν έχεις γνωρίσει άλλους λαούς, αλλά όσους έχω γνωρίσει προτιμούν να κάνουν κάτι χρήσιμο.

Για δώσε μου 1-2 παραδείγματα :)

Εγω ηδη εχω στην πλατη μου 17 μηνες και μου εχουν μεινει ακομη 7, εφαγα τα 18 και τα 19 μου ετσι...μετα τον στρατο λενε ωριμαζεις, @@ μπλε, στις ξενες χωρες δηλαδη που δεν κανουνε στρατο δεν ειναι ωριμοι...απο τον στρατο μαθαινεις πολλα αλλα σου παιρνει κιολας...

Όσο και να διαφωνείς, στον στρατό ωριμάζεις .-

Και όταν λέμε ωριμάζεις, δεν λέμε ότι πας ανώριμος και ξαφνικά ωρίμασες, αλλά η εμπειρία που θα έχεις, ακόμα και αν αυτή συμπεριλαμβάνει μόνο να βαράς σκοπέτα και να καθαρίζεις καλλιόπες σε ωριμάζει. Για σένα που έχεις ζήσει τόσες άλλες εμπειρίες, που έχεις πρόσβαση στο internet και θα πας φοιτητής, μπορεί να μην είναι το μεγαλύτερο βήμα ή μέθοδος ωρίμανσης, αλλά για τον τυπά που βόσκει τις κατσίκες και το μόνο που έχει δει στον κόσμο είναι το χωριό του και το φαΐ της μάνας του, αυτή η εμπειρία είναι τεράστια (κάπου εδώ κάποιοι θα γέλασαν). Δεν ξέρω για εσάς (ίσως το χω ξαναπει), αλλά εγώ στο στρατό είδα τύπους ανθρώπων που δεν είχα συναντήσει ποτέ στη ζωή μου και είδα την πραγματική μικρογραφία του ελληνικού πληθυσμού. Μέχρι τότε ζούσα σε άλλον κόσμο. Τώρα αν εσείς στο στρατό συναντήσατε μόνο άτομα που συναντούσατε και στην καθημερινότητα σας οκ.

Ναι, είμαι 19. Και όχι, δεν έχω πάει στρατό. Ούτε σκοπεύω.

Και πως θα το κάνεις αυτό;

Αλήθεια, σου αφήνει επιλογές το ελληνικό κράτος να μην πας αν δεν θες? ;)

Προφανώς και αν σου άφηνε την επιλογή, θα έχανε τον υποχρεωτικό χαρακτήρα του.

Δεν πιστευω οτι χρειαζονται 9 μηνες ξυσιμο για να ριξεις 2 βολες.

Σε 1 μηνα max πιστευω οτι τα απαραιτητα τα μαθαινεις.

Ποια είναι τα απαραίτητα που μαθαίνεις σε 1 μήνα;

μηπως θες να σου πω οτι δε μοθ δωσαν ουτε ενα λεφτο για να τα βγαλω περα στο στρατο οπως επισης οτι δουλευα πριν για να μπορω να εκπληρωσω την στρατιωτικη μου θητεια σαν ορφανος που ημουν και ειμαι;

Γομαράκο δεν καταλαβαίνω. Θεωρείς ότι χρειάζεται κάποιος να έχει χρήματα όσο βρίσκεται στο στρατό και αν ναι, πόσα το μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Τα υπο του μηδενος τα ξερω πολυ καλα GoMaR, κοιμομασταν με μισο μετρο χιονι μεσα στις ατομικες σκηνες οποτε μην τραγικοποιεις τα πραγματα λες και ειναι η Λαμψη....Βεβαια την μια λες πως εισουν Γιωτας και την αλλη πως εκανες ασκησεις, μαλλον δεν τα λες ολα αλλα οκ......

Οσο για τα μαγειρια και το ΚΨΜ δλδ τι ? Εισασταν εγλωβισμενοι μηπως για μερες και τρωγατε πατατακια (οχι πως τα φαγητα στα μαγειρια ειναι καλυτερα αλλα οκ) ? Αλλη μια υπερβολη.....

Στο μονο που θα συμφωνησω και θα πω οτι περασες ασχημα ειναι στο θεμα ορφανος που ομως σε κανει την μειονοτητα στον στρατο. Εγω αναφερομαι σε οσους εχουν γονεις οι οποιοι ειτε δεν τους νοιαζει να μιλησουν με τα παιδια τους ειτε απλα θελουν να τα κακομαθουν, διαλεξε και παρε.

μηπως πηρες ι5 και δε το ξερεις ;

αστο , δεν εχει νοημα να συνεχισω αλλο...

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION] : τι ερωτηση ειναι αυτη ρε συ ; Σχετικη ειναι.

αν εισαι ροδο καλοκαιρι και καθε μερα εξω , δε θες χρημα ; η μαλλον πολλα παραπανω απο εναν που ειναι με εμπλοκη και τρωει καμμια σαβουρα απο κψμ;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] sorry, αλλά δε νομίζω ότι κάποιος με οικονομικό θέμα θέλει να είναι κάθε μέρα έξω. Αν εσύ είσαι από αυτούς που παρόλο που είχαν/έχουν οικονομικό θέμα, θέλουν να βγαίνουν έξω να διασκεδάζουν όποτε έχουν έξοδο τότε ναι, ο στρατός σου χάλασε τα σχέδια. Αυτό όμως δεν λέγεται "δουλευα πριν για να μπορω να εκπληρωσω την στρατιωτικη μου θητεία". Την θητεία σου θα μπορούσες άνετα να την εκπληρώσεις και χωρίς να ξοδέψεις τίποτα περισσότερο από την αγορά αφρού και ξυραφάκια...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] sorry, αλλά δε νομίζω ότι κάποιος με οικονομικό θέμα θέλει να είναι κάθε μέρα έξω. Αν εσύ είσαι από αυτούς που παρόλο που είχαν/έχουν οικονομικό θέμα, θέλουν να βγαίνουν έξω να διασκεδάζουν όποτε έχουν έξοδο τότε ναι, ο στρατός σου χάλασε τα σχέδια. Αυτό όμως δεν λέγεται "δουλευα πριν για να μπορω να εκπληρωσω την στρατιωτικη μου θητεία". Την θητεία σου θα μπορούσες άνετα να την εκπληρώσεις και χωρίς να ξοδέψεις τίποτα περισσότερο από την αγορά αφρού και ξυραφάκια...

Συγνώμη αλλά αυτό που λες δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ειμαστε ΠΟΛΥ παραπανω απο απολυτοι εδω μεσα κ υπερβοληκοι

αν καποιος στην στρατιωτικη θητεια ηταν μονο αγορα αφρο και ξυραφακια στο τελος θα εβγαινε με τρελοχαρτο.

οικονομικο θεμα ειχα , και εχω και ενισχυσα την οικογενεια μου για να μπορω να εχω μια πιο ανετη θητεια ΧΩΡΙΣ ΜΙΖΕΡΙΑ.

αν και αυτο το βρισκετε παραλογο η υπερβολικο τοτε μαλλον τα εχετε ολα ετοιμα στη ζωη σας και κακομαθημενος δεν ειμαι εγω αλλα αλλοι που βολευονται με τσεπες αλλωνων(δε μιλαω πρσωπικα σε σενα)

και προσθεου πανω απο 600Ε δε ξοδεψα αλλα ακους αλλους που σου λενε κατι 1500-2000Ε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION] μην εισαι απολυτος στο οτι μπορεις να βγαλεις μια θητεια χωρις χρηματα. Στην μοναδα που ημουν δεν ειχε ουτε ποσιμο νερο οποτε καθε μερα επρεπε να παιρνουμε μπουκαλια απο το ΚΨΜ.

Link to comment
Share on other sites

tragikos αυτό που υποστηρίζεις είναι μια θητεία χωρίς τίποτα από το ΚΨΜ ?! Θα βλέπεις τους συναδέλφους σου να καταναλώνουν και εσύ δεν θα μπορείς να αγοράσεις ούτε ένα καφέ ? Ούτε καν να αράξεις μαζί τους καπνίζοντας ένα τσιγαράκι ? Εντάξει οκ το κόβεις το κάπνισμα για να μπορέσω να υποστηρίξω οικονομικά τη δική σου θέση στην κουβέντα. Μια θητεία χωρίς μπάνιο ? Άπλυτος για μήνες ? Ούτε καν βούρτσισμα τα δόντια ? Χωρίς καθαρά ρούχα ? Άπλυτα και αυτά μέχρι να απολυθείς ? Ούτε μία κάρτα στο κινητό ? Θα ξαναμιλήσεις με δικό σου άνθρωπο στην απόλυση ? Τα διάφορα που σε βάζει ο στρατός να αγοράσεις όπως για παράδειγμα τα άχρηστα που πρέπει να βάλεις στο Μ71 και πολλά άλλα ? Και τέλος δεν θα κάνεις ούτε μια έξοδο για να μπορέσεις να εκτονωθείς ? Θα είσαι μέσα μέχρι να απολυθείς ? Και ξέρεις αν μείνεις μέσα σε βρίσκουν και σε χώνουν...ούτε να κοιμηθείς δεν μπορείς...Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβεις που οδηγεί αυτό και δεν έχω βάλει μέσα όλα τα έξοδα αλλά τα πολύ βασικά. Εμείς στο τάγμα έτυχε να έχουμε ένα τέτοιο παιδί. Μη μπορώντας ειδικά να βγει έξω δεν μπορούσε να κοινωνικοποιηθεί στο στρατό. Ντρεπόταν να κοινωνικοποιηθεί στο ΚΨΜ γιατί το σώμα του και τα ρούχα του μύριζαν φριχτά οπότε απομονωνόταν και πολλές φορές τον βρίσκαμε στο γήπεδο του μπάσκετ μόνο του να κλαίει. 24 ετών άνθρωπο. Φαντάσου που είχε πάει η αξιοπρέπειά του και η αυτοεκτίμησή του...κατά τα άλλα την βγάζεις με αφρό και ξυραφάκια...και κάτι τελευταίο. Μερικοί συνάδελφοι για να φαίνονται ξυρισμένοι, έπρεπε να ξυρίζονται δύο φορές την ημέρα οπότε σαν μηνιαίο έξοδο ούτε μόνο αυτά τους έβγαιναν φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, δεν αρκεί μόνο αφρός και ξυραφάκια, προφανώς θέλεις και τα υπόλοιπα προϊόντα ατομικής καθαριότητας.

νομιζω οτι ειμαστε ΠΟΛΥ παραπανω απο απολυτοι εδω μεσα κ υπερβοληκοι

Ναι όντως, είμαστε υπερβολικοί. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου απόλυτο όμως, το συζητάω ευχαρίστως και μιλάω από τις δικές μου εμπειρίες.

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION] μην εισαι απολυτος στο οτι μπορεις να βγαλεις μια θητεια χωρις χρηματα. Στην μοναδα που ημουν δεν ειχε ουτε ποσιμο νερο οποτε καθε μερα επρεπε να παιρνουμε μπουκαλια απο το ΚΨΜ.

Αυτό είναι όντως τραγικό και τριτοκοσμικό. Πού είναι αυτό;

tragikos αυτό που υποστηρίζεις είναι μια θητεία χωρίς τίποτα από το ΚΨΜ ?! Θα βλέπεις τους συναδέλφους σου να καταναλώνουν και εσύ δεν θα μπορείς να αγοράσεις ούτε ένα καφέ ? Ούτε καν να αράξεις μαζί τους καπνίζοντας ένα τσιγαράκι?

Αυτά τα θεωρώ πολυτέλειες. Η άλλη περίπτωση που αναφέρεις, σίγουρα δεν είναι αντίστοιχη περίπτωση με αυτή του Gomar. Συνάντησα και εγώ μια τέτοια περίπτωση στο κέντρο όμως, με τελείως διαφορετική αντιμετώπιση. Όπως γνώριζατε εσείς για το άτομο με τα οικονομικά προβλήματα, έτσι γνωρίζαμε και εμείς. Και αυτό που κάναμε ήταν να τον βοηθήσουμε εμείς. Βάλαμε όλοι στο θάλαμο από κάτι και του τα αφήσαμε στο μαξιλάρι. Οκ, αυτό δεν λύνει το πρόβλημα αλλά είναι κάτι.

Θητεία έκανα στην Κύπρο και εκεί οι φαντάροι παίρναμε 300€ τον μήνα. Δεν ξόδεψα τίποτα περισσότερο από αυτά. Οκ, Κύπρο πάνε μόνο Ι1, Ι2 αλλά κάτι είναι και αυτό.

Το να λες όμως "κάθε που έχω έξοδο θέλω λεφτά να ξοδεύω" είναι πολύ διαφορετικό από το "δεν έχω λεφτά για να πλυθώ". Είναι διαφορετικό να λες "δεν μπορώ να εκπληρώσω την θητεία μου" και διαφορετικό το "να κάνω άνετη θητεία".

Link to comment
Share on other sites

"μια ΠΙΟ ανετη θητεια απο το να ζω μιζερα"

αυτο ειπα και δε νομιζω να χρειαζεται παραπανω επεξηγηση.Τα λεει ολα η προταση

αληθεια ποσα ξοδεψες στον στρατο εσυ ;

Link to comment
Share on other sites

Λεφτά από την τσέπη μου έβαλα 100€ νομίζω πριν μπω φαντάρος για τα διάφορα έξτρα, αλλά τελικά συνολικά μάλλον από την τσέπη μου δεν ξόδεψα τίποτα. Στην Κύπρο το φαγητό ήταν παραπάνω από αρκετό και τα 300€ το μήνα περίσσευαν ακόμα και για διασκέδαση. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.