Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

δλδ να καταλαβω , μιλας εσυ για θητεια χωρις ΔΙΚΟ ΣΟΥ χρημα οταν σε πληρωνε η κυπρος 300/μηνα ;

να καταλαβω αν εχει νοημα να συνεχισω την συζητηση γιατι επαε ο φανταρος παιρνει 110Ε τον χρονο

Link to comment
Share on other sites

Tragike προσπαθεις να καταριψεις αυτο που οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν βαλει στο μυαλο τους και το θεωρουν δεδομενο περα απο καθε αμφιβολια, το οτι ο στρατος δλδ ειναι χασιμο χρονου, οτι περνανε χαλια κτλ κτλ κτλ κτλ....Δεν μπορεις να το βγαλεις αυτο απο το μυαλο καποιου που μεχρι τα 25-26-27 (και ισως και παραπανω) το εξυνε πηγαινοντας στην σχολη του μια φορα τον μηνα και παιρνοντας αναβολες με το κιλο (η εστω που σκοπευει να τα κανει αυτα).....Ουτε μπορεις να αλλαξεις την αποψη του καθε λουφαδορου που πηγε στρατο και κοιτουσε πως ο μπαμπας και η μαμα θα βρουν βυσμα για να κατσει πισω απο καποιο γραφειο (ηξερα ατομα στον στρατο που εκαναν μεχρι και μιξη ηχου στα γραφεια, μιλαμε για Την κουραση)....

Το τραγικο ομως ειναι πως αν αυτη η γεννια αποδειχτηκε τοσο ζαμανφου ενας θεος ξερει τι θα αποδειχτουν οι επομενες γενεες.....Τουλαχιστον δεν θα ζουμε για να δουμε την ολοκληρωτικη καταντια αυτου του τοπου (η εστω αυτο ελπιζω).....

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] τι να πουμε εμεις που περναμε 24ε τον μηνα......

Link to comment
Share on other sites

Tragike προσπαθεις να καταριψεις αυτο που οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν βαλει στο μυαλο τους και το θεωρουν δεδομενο περα απο καθε αμφιβολια, το οτι ο στρατος δλδ ειναι χασιμο χρονου, οτι περνανε χαλια κτλ κτλ κτλ κτλ....Δεν μπορεις να το βγαλεις αυτο απο το μυαλο καποιου που μεχρι τα 25-26-27 (και ισως και παραπανω) το εξυνε πηγαινοντας στην σχολη του μια φορα τον μηνα και παιρνοντας αναβολες με το κιλο (η εστω που σκοπευει να τα κανει αυτα).....Ουτε μπορεις να αλλαξεις την αποψη του καθε λουφαδορου που πηγε στρατο και κοιτουσε πως ο μπαμπας και η μαμα θα βρουν βυσμα για να κατσει πισω απο καποιο γραφειο (ηξερα ατομα στον στρατο που εκαναν μεχρι και μιξη ηχου στα γραφεια, μιλαμε για Την κουραση)....

Το τραγικο ομως ειναι πως αν αυτη η γεννια αποδειχτηκε τοσο ζαμανφου ενας θεος ξερει τι θα αποδειχτουν οι επομενες γενεες.....Τουλαχιστον δεν θα ζουμε για να δουμε την ολοκληρωτικη καταντια αυτου του τοπου (η εστω αυτο ελπιζω).....

Έλα πες την αλήθεια. Ο Πρέκας είσαι και μπήκες στο Λάμπη να μας τρολλάρεις όλους.

Link to comment
Share on other sites

αστρολαβε γιατι οταν σε καποιον δεν αρεσει η αποψη καποιου αλλου τον βαφτιζει τρολ ? Αναλογισου το λιγακι και αν βρεις μια ικανοποιητικη απαντηση και εγω μαζι σου...Προς το παρων αφου και μενα δεν μαρεσουν οσα λενε καποιοι να τους βγαλω τρολ και να αρχισω να τους βριζω οπως κανουν εκεινοι και εσυ προφανως δεν λες το παραμικρο ?

Link to comment
Share on other sites

Tragike προσπαθεις να καταριψεις αυτο που οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν βαλει στο μυαλο τους και το θεωρουν δεδομενο περα απο καθε αμφιβολια, το οτι ο στρατος δλδ ειναι χασιμο χρονου, οτι περνανε χαλια κτλ κτλ κτλ κτλ....Δεν μπορεις να το βγαλεις αυτο απο το μυαλο καποιου που μεχρι τα 25-26-27 (και ισως και παραπανω) το εξυνε πηγαινοντας στην σχολη του μια φορα τον μηνα και παιρνοντας αναβολες με το κιλο (η εστω που σκοπευει να τα κανει αυτα).....Ουτε μπορεις να αλλαξεις την αποψη του καθε λουφαδορου που πηγε στρατο και κοιτουσε πως ο μπαμπας και η μαμα θα βρουν βυσμα για να κατσει πισω απο καποιο γραφειο (ηξερα ατομα στον στρατο που εκαναν μεχρι και μιξη ηχου στα γραφεια, μιλαμε για Την κουραση)....

Το τραγικο ομως ειναι πως αν αυτη η γεννια αποδειχτηκε τοσο ζαμανφου ενας θεος ξερει τι θα αποδειχτουν οι επομενες γενεες.....Τουλαχιστον δεν θα ζουμε για να δουμε την ολοκληρωτικη καταντια αυτου του τοπου (η εστω αυτο ελπιζω).....

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] τι να πουμε εμεις που περναμε 24ε τον μηνα......

εγω που πηγαινα στην σχολη και στα μαθηματα, και δεν τα εξυνα...

και δεν θελω ο στρατος, οπως ειναι τωρα να μου φαει χρονο, πιανομαι?

ή ειμαι κ γω λουφαδορος, και ξυστης?????

μιλαω για την συμερινη μορφη του στρατου...

αλλωστε δεν ειναι τυχαιο το '' εκει που τελειωνει η λογικη, αρχιζει ο Ε.Σ ''

φτανει, το πολυ το κυριε ελεησον, το βαριεται και ο παπας.

Link to comment
Share on other sites

αστρολαβε γιατι οταν σε καποιον δεν αρεσει η αποψη καποιου αλλου τον βαφτιζει τρολ ? Αναλογισου το λιγακι και αν βρεις μια ικανοποιητικη απαντηση και εγω μαζι σου...Προς το παρων αφου και μενα δεν μαρεσουν οσα λενε καποιοι να τους βγαλω τρολ και να αρχισω να τους βριζω οπως κανουν εκεινοι και εσυ προφανως δεν λες το παραμικρο ?

Για κάθε δράση υπάρχει και μια ίση αντίδραση είχε πει ο Νεύτωνας. Εσύ μπήκες εδώ και άρχισες να μας απαξιώνεις λέγοντάς μας βουτυρομπεμπέδες και εγώ δε ξέρω τι άλλο, χωρίς να ξέρεις το υπόβαθρο του καθενός και πως πέρασε τη θητεία του.

Αυτό δείχνει ότι είσαι προκατειλημμένος και ακατάλληλος για σοβαρή συζήτηση. Ή σταματάς λοιπόν να κρίνεις a priori τους άλλους ή θα σου απαγορευθεί η πρόσβαση στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ σερβο ,πραγματικα αν πιστευεις οτι στον στρατο θα σκληραγωγηθεις, τοτε μαλλον δεν εχεις κανει ποτε στην ζωη σου πραγματικα δυσκολη και υπευθυνη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Μονοι τους απαξιωνονται μερικοι με τις απαντησεις που δινουν....Το οτι ειναι πολλοι δεν κανει και την σταση τους σωστη....Το οτι "θιχτηκες" προσωπικα μαλλον κατι δειχνει ομως, ειδικα οταν δεν σεβεσαι την αποψη του αλλου και αρχιζεις την καταμετωπο επιθεση χωρις καν να σχολιασεις το οτι καποιοι εδω μεσα βριζουν και δεν τους ακουμπαει κανεις.....Να μου πεις αυτα ειναι τα κλασσικα "πηγαδακια" που συνανταει κανεις στα φορα......

@Tsakonas πλεον δεν σκληραγωγησαι οχι, ακομα και τωρα ομως παρα πολλοι κλαιγονται και "φοβουνται" να πανε στρατο.......Εγω ειμουν πριν 11 χρονια, αλλες εποχες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι δε νιώθεις και δεν αλλάζεις τροπάρι σου κάνω τελευταία προειδοποίηση να σταματήσεις το βιολί που έχεις αρχίσει. Εδώ δε μετράμε ποιος την έχει μεγαλύτερη την εμπειρία στο στρατό, είναι αποχαιρετιστήριο θέμα για αυτούς που πάνε και πανηγυρικό γι'αυτούς που απολύονται. Ας μείνουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

δλδ να καταλαβω , μιλας εσυ για θητεια χωρις ΔΙΚΟ ΣΟΥ χρημα οταν σε πληρωνε η κυπρος 300/μηνα ;

να καταλαβω αν εχει νοημα να συνεχισω την συζητηση γιατι επαε ο φανταρος παιρνει 110Ε τον χρονο

Καταρχάς δεν με πλήρωνε η Κύπρος, με πλήρωνε ο Ελληνικός στρατός.

Επίσης δεν καταλαβαίνω το ύφος σου ρε Ιάσωνα. Δεν πρέπει να μιλάω επειδή εγώ πήγα Κύπρο; Επέλεξα να πάω Κύπρο, όπως έκαναν και αρκετοί άλλοι και μέσα στους λόγους επιλογής ήταν και ο οικονομικός.

Link to comment
Share on other sites

αλοιμονο δεν ειπα αυτο και ουτε καν θα ελεγα κατι τετοιο

αλλα δε νομιζω να ειναι βασιμο το παραδειγμα σου οταν μου λες οτι πληρωνοσασταν 300/μηνα και υποστηριζεις πως μπορει καποιος να βγαλει την θητεια του με τα λεφτα του στρατου οταν ο μισθος του στρατου ειναι 8,80Ε στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε μου 1-2 παραδείγματα :)

Από ανθρώπους που κάνουν χρήσιμα πράγματα αντί για θητεία?

Όλος ο δυτικός κόσμος πλην ελαχίστων εξαιρέσεων?

Όσο και να διαφωνείς, στον στρατό ωριμάζεις .-

Αυτό είναι λογική για παιδάκια (μικρότερα κι από μένα). Και άμα χάσεις τους γονείς σου 5 χρόνων ωριμάζεις, με αυτό το σκεπτικό, γιατί αντιμετωπίζεις πιο νωρίς τα προβλήματα της ζωής. Ελπίζω να μην το πιστεύεις πραγματικά αυτό ή να μην εξετάζεις το ενδεχόμενο να το εφαρμόσεις στα δικά σου παιδιά.

Και όταν λέμε ωριμάζεις, δεν λέμε ότι πας ανώριμος και ξαφνικά ωρίμασες, αλλά η εμπειρία που θα έχεις, ακόμα και αν αυτή συμπεριλαμβάνει μόνο να βαράς σκοπέτα και να καθαρίζεις καλλιόπες σε ωριμάζει.

Δηλαδή δεν μπορείς να ωριμάσεις normal με φυσιολογικές εμπειρίες, πρέπει να βγεις σχιζοφρενής σώνει και καλά. Για φαντάσου κάποιον από αυτούς που λες, που δεν έχει ανακαλύψει ακόμη την αξία της σύνδεσης με Κάιρο, πόσο του στοιχίζει ο στρατός ψυχολογικά. Μη σκέφτεσαι πάντα με βάση τον εαυτό σου.

Για σένα που έχεις ζήσει τόσες άλλες εμπειρίες, που έχεις πρόσβαση στο internet και θα πας φοιτητής, μπορεί να μην είναι το μεγαλύτερο βήμα ή μέθοδος ωρίμανσης, αλλά για τον τυπά που βόσκει τις κατσίκες και το μόνο που έχει δει στον κόσμο είναι το χωριό του και το φαΐ της μάνας του, αυτή η εμπειρία είναι τεράστια (κάπου εδώ κάποιοι θα γέλασαν).

Και τι κέρδισε από αυτή την εμπειρία? Και γιατί θα πρέπει εγώ που δεν βόσκω τις κατσίκες να κοιμάμαι αγκαλιά με αυτόν που τις βόσκει, αντί να κοιμάμαι με την κοπελιά μου? Για να γίνω ... άντρας?

Δεν ξέρω για εσάς (ίσως το χω ξαναπει), αλλά εγώ στο στρατό είδα τύπους ανθρώπων που δεν είχα συναντήσει ποτέ στη ζωή μου και είδα την πραγματική μικρογραφία του ελληνικού πληθυσμού. Μέχρι τότε ζούσα σε άλλον κόσμο. Τώρα αν εσείς στο στρατό συναντήσατε μόνο άτομα που συναντούσατε και στην καθημερινότητα σας οκ.

Προφανώς δεν ήσουν αυτό που λέμε ... κοσμογυρισμένος. Θα μπορούσες όμως να γνώριζες τους ανθρώπους αυτούς ούτως ή άλλως.

Και πως θα το κάνεις αυτό;

19 είμαι ακόμα, μέχρι να λήξει η αναβολή κάτι θα σκεφτώ.

Προφανώς και αν σου άφηνε την επιλογή, θα έχανε τον υποχρεωτικό χαρακτήρα του.

Και αυτό φυσικά είναι κάτι αρνητικό, κυρίως λόγω του ότι 'μαλ... είμασταν εμείς που πήγαμε?'.

Ποια είναι τα απαραίτητα που μαθαίνεις σε 1 μήνα;

Δεν ξέρω πόσο καλή εκπαίδευση μπορεί να είχες, όλοι οι κοντινοί μου φίλοι πάντως (5) δεν έτυχαν της ίδιας. Μάλλον ήταν 'άτυχοι'. Κοινώς έριχναν σκοπέτα ή έκαναν λουφο-μπούρδες, αναλόγως της περίπτωσης. Αν θεωρείς ότι είναι παραγωγικό το σκοπέτο, πάω πάσο. Δεν μπορούμε να μιλήσουμε στην ίδια συχνότητα.

Γομαράκο δεν καταλαβαίνω. Θεωρείς ότι χρειάζεται κάποιος να έχει χρήματα όσο βρίσκεται στο στρατό και αν ναι, πόσα το μήνα;

Σοβαρολογείς τώρα? Κρίνεις και συγκρίνεις τα 300/μήνα της Κύπρου με τα 8 ευρώ που παίρνεις για Ελλάδα? Επειδή το έχω πληρωθεί λοιπόν αυτό το μηνιάτικο, να σου πω ότι δεν μου έφτασε ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ.

Μονοι τους απαξιωνονται μερικοι με τις απαντησεις που δινουν....

Συνδέεις άσχετα πράγματα μεταξύ τους συνεχώς.

Ποιος απαξιώνεται μόνος τους?

Παραδείγματα.

Το οτι ειναι πολλοι δεν κανει και την σταση τους σωστη....

Ποιοι? Ποιοι είναι πολλοί? Αυτοί που είναι μαζί μας? Αυτοί που είναι με τους άλλους? Οι χαζοί? Οι βλάκες? Ποιοι? Αυτοί που δεν συμφωνούνε μαζί σου? Το ανέκδοτο με την Κηφισίας και τον τρελό το ξέρεις?

Το οτι "θιχτηκες" προσωπικα μαλλον κατι δειχνει ομως, ειδικα οταν δεν σεβεσαι την αποψη του αλλου και αρχιζεις την καταμετωπο επιθεση χωρις καν να σχολιασεις το οτι καποιοι εδω μεσα βριζουν και δεν τους ακουμπαει κανεις.....Να μου πεις αυτα ειναι τα κλασσικα "πηγαδακια" που συνανταει κανεις στα φορα......

Κατά μέτωπο επίθεση δεν είναι οι ταμπέλες που βάζεις?

Ορίζεις έννοιες όπως νεοέλληνας και τεμπέλης κατά το δοκούν.

Λες και αρχαιοέλληνας και εργατικός είναι όποιος πάει φαντάρος και γουστάρει.

@Tsakonas πλεον δεν σκληραγωγησαι οχι, ακομα και τωρα ομως παρα πολλοι κλαιγονται και "φοβουνται" να πανε στρατο.......Εγω ειμουν πριν 11 χρονια, αλλες εποχες.

Ποιος είσαι ρε φίλε, ο μέγας Αλέξανδρος?

Σε ποιες εποχές πήγες δηλαδή και ήταν άλλες?

Εμείς δεν ζούσαμε τότε?

Τόσο παληός είσαι που γράφεσαι με 'η'.?

Έλεος με το κάρβουνο.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μικρε εχεις πολυ πλακα....Την μια λες δεν εχεις παει Στρατο, την αλλη οτι εχεις πληρωθει το Μηνιατικο του Στρατιωτη και δεν σου εφτασε ουτε για τα Διοδια και λες για μενα το οχι αλλο Καρβουνο ? Δεν πειραζει, θα πας στρατο και θα στρωσει το σωματακι σου, ειδικα τωρα που η θητεια ξαναγυριζει σιγα σιγα στις παλιες εποχες. Ποτε δεν ξερεις, ισως καταφερεις να δεις απο κοντα πως Ηταν πριν 11 χρονια ο Στρατος οταν εσυ πηγαινες ακομα Δημοτικο......

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει, θα πας στρατο και θα στρωσει το σωματακι σου, ειδικα τωρα που η θητεια ξαναγυριζει σιγα σιγα στις παλιες εποχες. Ποτε δεν ξερεις, ισως καταφερεις να δεις απο κοντα πως Ηταν πριν 11 χρονια ο Στρατος οταν εσυ πηγαινες ακομα Δημοτικο......

αυτες ηταν εποχες. καψονια και μελανας ζωμος καθε πρωι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1085]sotiris[/MENTION], δεν ξέρω αν μπήκες με στραβή διάθεση, αλλά δε νομίζω ότι σου μίλησα με ειρωνεία για να μου μιλάς εσύ, ούτε έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα. Τα περί κατσίκες, Κάιρο και τι θα κάνω εγώ στα παιδιά μου αλλού. Όταν θα μιλήσεις σοβαρά, πολύ ευχαρίστως να συζητήσω.

Μέχρι τότε, να σου πω ότι πήγα στρατό μετά που πήγα φοιτητής και όσο και αν αμφιβάλλεις ήμουν (και είμαι) αρκετά κοσμογυρισμένος. Θα πω το κλασσικό "όταν πας στρατό θα καταλάβεις" τι εννοώ με την ποικιλία ατόμων και τύπων. Τόσοι πήγαμε στρατό, δεν βγήκαμε σχιζοφρενής, πολλοί δε, θα σου πουν ότι έζησαν ωραίες εμπειρίες. Τώρα γιατί εσύ είσαι σίγουρος ότι είναι άχρηστος παντελώς χρόνος και γενικά είναι αχρείαστος ο στρατός δεν έχω καταλάβει. Προφανώς αν αντί για στρατό δούλευες σε μία εταιρεία θα έβγαζες λεφτά, θα κουτούπωνες καμιά κοπέλα πιο συχνά και θα διασκέδαζες περισσότερο τη ζωή σου, αλλά ο στρατός είναι... στρατός. Άντε καλό βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1085]sotiris[/MENTION], δεν ξέρω αν μπήκες με στραβή διάθεση, αλλά δε νομίζω ότι σου μίλησα με ειρωνεία για να μου μιλάς εσύ, ούτε έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα. Τα περί κατσίκες, Κάιρο και τι θα κάνω εγώ στα παιδιά μου αλλού. Όταν θα μιλήσεις σοβαρά, πολύ ευχαρίστως να συζητήσω.

Δεν νομίζω ότι σου μίλησα με ειρωνία, προφανώς δεν έχεις όρεξη να διαβάσεις τι γράφω.

Προσπάθησε να συνδέσεις τις λέξεις μεταξύ τους (<- αυτό είναι ειρωνία).

Μικρε εχεις πολυ πλακα....Την μια λες δεν εχεις παει Στρατο, την αλλη οτι εχεις πληρωθει το Μηνιατικο του Στρατιωτη και δεν σου εφτασε ουτε για τα Διοδια και λες για μενα το οχι αλλο Καρβουνο ? Δεν πειραζει, θα πας στρατο και θα στρωσει το σωματακι σου, ειδικα τωρα που η θητεια ξαναγυριζει σιγα σιγα στις παλιες εποχες. Ποτε δεν ξερεις, ισως καταφερεις να δεις απο κοντα πως Ηταν πριν 11 χρονια ο Στρατος οταν εσυ πηγαινες ακομα Δημοτικο......

QFT.

Μάλιστα μπαμπά.

Θα περιμένω λίγο ακόμη γιατί τώρα που έρχεται η νέα χούντα, θα μπορέσω να κάνω επιτέλους τους 36 μήνες που πάντα ονειρευόμουνα.

Αφού ούτως ή άλλως δουλειά δεν παίζει, ας πάω στρατό να περνάει κι η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μικρε εχεις πολυ πλακα....Την μια λες δεν εχεις παει Στρατο, την αλλη οτι εχεις πληρωθει το Μηνιατικο του Στρατιωτη και δεν σου εφτασε ουτε για τα Διοδια και λες για μενα το οχι αλλο Καρβουνο ? Δεν πειραζει, θα πας στρατο και θα στρωσει το σωματακι σου, ειδικα τωρα που η θητεια ξαναγυριζει σιγα σιγα στις παλιες εποχες. Ποτε δεν ξερεις, ισως καταφερεις να δεις απο κοντα πως Ηταν πριν 11 χρονια ο Στρατος οταν εσυ πηγαινες ακομα Δημοτικο......

Sry μπάρμπα και με όλο το σεβασμό, αν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι να σε ξαναδεχτούν στο καφενείο, με μεγάλη μας χαρά.

Να μιλήσουμε στον ιδιοκτήτη "βρε αδελφέ", μην χαλιέσαι δεξιά και αριστερά.

----------------------------------

Ι2 Δυσχρωματοψία στο πράσινο : P

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.