Jump to content



Καλωδιο displayport. Ποιο;


Recommended Posts

Καλημερα στη τρελοπαρεα.
Εχω παρει αυτη τη μλκια
https://www.msystems.gr/index.php?category=3316&product=19085
και καθε 2-3 seconds μου τρεμοπαιζει η οθονη. Σα να κανει stutter ενα πραγμα. Ειναι πολυ ενοχλητικο.

Θελω να μου προτεινετε ενα καλωδιο δοκιμασμενο. Το λιγοτερο δυο μετρα.

H oθονη μου ειναι αυτη.
http://www8.hp.com/emea_middle_east/en/products/monitors/product-detail.html?oid=18164508

 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι το καλώδιο και όχι η πλακέτα με τις εισόδους της οθόνης.
Μου έχουν τύχει και οι 2 αυτές περιπτώσεις.

 

Ελαφρώς τσιμπημένο, αλλά απόλυτα αξιόπιστο το παρακάτω ( κατασκευασμένο από την γνωστή Monster )

 

https://www.amazon.com/Monster-High-Speed-DisplayPort-Cable/dp/B003B3N27G/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1542027454&sr=8-2&keywords=monster+displayport

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, GoMaR said:

κατα προτιμηση απο Ελλαδα Βασιλη..
5μετρα τα θεωρω πολλα.  2 -2.5 μετρα ειναι καλα.
 

 

 βρε έμπα σε ένα μαγαζί και πάρε ! να δοκιμάσεις !

δεν έχεις 144hz για να θέλεις το top of the top

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, GoMaR said:

 Ρε συ Νικολα, διαβασες το αρχικο θεμα; Αυτο εκανα. Μπηκα msystems, πηρα ενα δοκιμασα και μου δημιουργει προβληματα.
Δε μπορω να σκαω 7-10Ε συνεχεια.

 

οοο πηγενέ το πίσω και , μπορεί να βγήκε τζούφιο

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GoMaR said:

κατα προτιμηση απο Ελλαδα Βασιλη..
5μετρα τα θεωρω πολλα.  2 -2.5 μετρα ειναι καλα.
 

 

Δεν θα έβαζα απ' έξω αν έβρισκα κάτι της προκοπής εδώ.
Δυστυχώς από Skroutz όλο σκουπιδάκια τύπου Roline, Delock, Aqprox έχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σύμφωνα με το displayport.org τα καλώδια δεν έχουν version. Παρά την ταλαιπωρία του gomar με ένα τυχαίο καλώδιο, θα πρότεινα να πάρεις ένα οποιοδήποτε dp καλώδιο να κάνεις τη δουλειά σου. Έχοντας χρησιμοποιήσει πάνω από 10 διαφορετικά dp καλώδια σε διάφορους συνδυασμούς gpu-οθόνης, ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ολοκλήρωση του θέματος, αγόρασα ένα από το eshop (δε θυμάμαι ποιο όμως) και όλα καλά. Μπορεί να ήταν το καλώδιο που έφταιγε δε ξέρω. Πάντως το προβληματικό καλώδιο, το είχα πάει στο γραφείο και έπαιζε μια χαρά :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

 

και αυτά τα 1.2 και 1.3 τι είναι συνομήλικε;

 

https://www.displayport.org/cables/how-to-choose-a-displayport-cable-and-not-get-a-bad-one/

 

Despite what you may read, there is no such thing as a DisplayPort 1.1 cable and DisplayPort 1.2 cable.  A standard DisplayPort cable, including the so-call DisplayPort 1.1 cables, will work for any DisplayPort configuration including the new capabilities enabled by DisplayPort 1.2, including 4K and multi-stream capabilities.  All standard DisplayPort cables support RBR, HBR (High Bit Rate), and HBR2 (High Bit Rate 2), which can support 4K at 60Hz, or up to four 1080p displays using multi-stream.

 

Απομόνωσα το παραπάνω αλλά αξίζει να διαβαστεί ολόκληρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 3 DP για να μπορέσω να δω 144HZ ....
Ολα τα πουλάνε σαν DVI D αλλα παρα πολλά είναι DVI S..
Εχει να κάνει με την διάταξη για τις επαφες απο πίσω...ΑΠο το πλάισιο πηρα και επέστρεψα προφανώς κάτι DVI D Που ξεκάθαρα δεν ήταν DVI-D Τελικά την δουλειά μου την έκανα με ενα απο media markt...
Πήγαινε σε όποιο μαγαζί θέλεις και επέμενε την ώρα που τον ρωτάς είναι DVI-D? Θα σηκώνει 144hz??Αν οχι θα στο γυρίσω πισω...
Απλά θα εχεις ταλέπα.Γενικά είναι πολύ πο**τικοκαλώδιο γιατι ενω δεν είναι HDMI Που εχει μεγάλες διαφορές καλά-κακά(και εκει αμφιβάλω) είναι λες και όλα είναι διαφορετικά με ίδια χαρακτηριστικά ...ΣΟυ πουλάνε οτι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Staxtis έγραψε:

Αγόρασα 3 DP για να μπορέσω να δω 144HZ ....
Ολα τα πουλάνε σαν DVI D αλλα παρα πολλά είναι DVI S..
Εχει να κάνει με την διάταξη για τις επαφες απο πίσω...ΑΠο το πλάισιο πηρα και επέστρεψα προφανώς κάτι DVI D Που ξεκάθαρα δεν ήταν DVI-D Τελικά την δουλειά μου την έκανα με ενα απο media markt...
Πήγαινε σε όποιο μαγαζί θέλεις και επέμενε την ώρα που τον ρωτάς είναι DVI-D? Θα σηκώνει 144hz??Αν οχι θα στο γυρίσω πισω...
Απλά θα εχεις ταλέπα.Γενικά είναι πολύ πο**τικοκαλώδιο γιατι ενω δεν είναι HDMI Που εχει μεγάλες διαφορές καλά-κακά(και εκει αμφιβάλω) είναι λες και όλα είναι διαφορετικά με ίδια χαρακτηριστικά ...ΣΟυ πουλάνε οτι θέλουν.

Άλλο το DisplayPort, άλλο το DVI...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.