Jump to content



DIY Καυστήρας Ψησταριάς Υγραερίου (BBQ Burner)


Recommended Posts

Μια χαρά και μπράβο! 

 

Μια παρατήρηση μόνο : οι "τσοντες" για να καλυφθούν οι τρύπες στον πάτο, ειναι γαλβανιζέ?

 

Αν είναι, μαλλον θα πρέπει να αλλαχθεί, το γαλβανιζέ όταν ανεβάζει θερμοκρασία (πχ ηλεκτροκολληση) βγάζει καρκινογόνα αέρια (προφανώς εδώ οι θερμοκρασίες θα είναι μικροτερες, αλλά και πάλι θα υπάρχει θέμα νομίζω) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Qparadox έγραψε:

Μια χαρά και μπράβο! 

 

Μια παρατήρηση μόνο : οι "τσοντες" για να καλυφθούν οι τρύπες στον πάτο, ειναι γαλβανιζέ?

 

Αν είναι, μαλλον θα πρέπει να αλλαχθεί, το γαλβανιζέ όταν ανεβάζει θερμοκρασία (πχ ηλεκτροκολληση) βγάζει καρκινογόνα αέρια (προφανώς εδώ οι θερμοκρασίες θα είναι μικροτερες, αλλά και πάλι θα υπάρχει θέμα νομίζω) 

Ευχαριστώ για την παρατήρηση! 

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν είναι γαλβανισμένη... Μάλλον; 

Στον πάτο πιάνει ελάχιστη θερμοκρασία.... 

Ποιο πολύ από το καυτό λίπος που τρέχει!

Θα παρατηρήσουμε θερμοκρασίες και αν δούμε αλλοίωση σε χρώμα κλπ στα μπαλώματα θα φύγουν αν δε φύγει ωστόσο ολόκληρος ο πάτος :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα κατάφερες !!!

Το σβουράκι μπόμπα έτσι ??? Έχω και εγώ ένα μικρότερο "χούφτας" που έχει δουλέψει αρκετές δεκαετίες.... προχθές κόλλησε το πίσω ρουλεμάν και το άλλαξα.

Μέσα που το άνοιξα ήταν καινούργιο ακόμα !!!

 

DSC00050.thumb.JPG.9cdd95b03891d8a12a51ccbff470269e.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Πολύ ωραία τα κατάφερες !!!

Το σβουράκι μπόμπα έτσι ??? Έχω και εγώ ένα μικρότερο "χούφτας" που έχει δουλέψει αρκετές δεκαετίες.... προχθές κόλλησε το πίσω ρουλεμάν και το άλλαξα.

Μέσα που το άνοιξα ήταν καινούργιο ακόμα !!!

 

DSC00050.thumb.JPG.9cdd95b03891d8a12a51ccbff470269e.JPG

Ευχαριστώ ναι κι εγώ ομοιοπαθής :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.