Jump to content



Πως "χτίζετε" τον υπολογιστή σας;


trib

Recommended Posts

Το ερώτημα είναι φιλολογικού χαρακτήρα χωρίς να υπάρχει απαραίτητα αντικειμενική άποψη επί του θέματος, παρά μόνο τεκμεριωμένες απόψεις. Ή έτσι πιστεύω εγώ. 

 

Με ποια σειρά "χτίζετε" τον υπολογιστή σας;

 

Προτού όμως απαντήσετε, ας δούμε και μερικά ερωτήματα που προκύπτουν:

 

  • Υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος; 
  • Ποιο είναι το πιο σημαντικό hardware του υπολογιστή και στο οποίο πρέπει να "χτίσουμε" γύρω του;
  • Πειράζει αν αγοράσω μία μητρική σήμερα και τον επεξεργαστή (που ενδεχομένως με bios update να τον υποστηρίζει) τον αγοράσω έπειτα από 6-10 μήνες;
  • Ποιο hardware έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια σε χρόνο; Ένα τροφοδοτικό για παράδειγμα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και σε μελλοντικά build, εξοικονομώντας χρήματα.
  • Οι σκληροί δίσκοι και SSD αξίζει να τους κρατάμε για "πάντα"; Αφού αρκετοί έχουμε ένα σκληρό δίσκο για παράδειγμα που αποθηκεύουμε χιλιάδες φωτογραφίες και σπάνια τους μεταφέρουμε σε άλλο δίσκο.
  • Το κουτί έχει διαχρονικό χαρακτήρα; Ένα παλιό κουτί σημαίνει απαραίτητα κακό airflow; 
  • Αξίζει να αγοράσει κανείς μία ακριβή κάρτα γραφικών σήμερα ώστε να την κρατήσει 4-5 χρόνια; Ή μία φθηνή και να την αλλάζει κάθε χρόνο; Σίγουρα εξαρτάται τι είδους gamer/editor είσαι. Είναι θέμα οπτικής;
  • Η τακτική του "αγοράζω όταν πέσουν οι τιμές" έχει λογική; Συνήθως οι τιμές δεν πέφτουν όταν παρουσιάζεται κάτι καινουριο στην αγορά;

 

Θεωρώ υπάρχουν κι άλλα ερωτήματα. Και το θέμα μπορεί να απλώσει πάρα πολύ. Αλλά, εσείς ποια σειρά ακολουθείτε στο build;

 

Εγώ συνήθως ξεκινάω από το κουτί. Στο τελευταίο μου όμως πήρα πρώτο τον επεξεργαστή. Μάλλον περισσότερο διότι ήθελα να πιεστώ να το τελειώσω. Αρκετές φορές, λόγω του ότι δεν περνάω πολλές ώρες στο PC στο σπίτι, το ακύρωνα, αν και είχα αγοράσει αρκετό hardware. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, trib said:

 

  • Υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος; 
  • Ποιο είναι το πιο σημαντικό hardware του υπολογιστή και στο οποίο πρέπει να "χτίσουμε" γύρω του;
  • Πειράζει αν αγοράσω μία μητρική σήμερα και τον επεξεργαστή (που ενδεχομένως με bios update να τον υποστηρίζει) τον αγοράσω έπειτα από 6-10 μήνες;
  • Ποιο hardware έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια σε χρόνο; Ένα τροφοδοτικό για παράδειγμα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και σε μελλοντικά build, εξοικονομώντας χρήματα.
  • Οι σκληροί δίσκοι και SSD αξίζει να τους κρατάμε για "πάντα"; Αφού αρκετοί έχουμε ένα σκληρό δίσκο για παράδειγμα που αποθηκεύουμε χιλιάδες φωτογραφίες και σπάνια τους μεταφέρουμε σε άλλο δίσκο.
  • Το κουτί έχει διαχρονικό χαρακτήρα; Ένα παλιό κουτί σημαίνει απαραίτητα κακό airflow; 
  • Αξίζει να αγοράσει κανείς μία ακριβή κάρτα γραφικών σήμερα ώστε να την κρατήσει 4-5 χρόνια; Ή μία φθηνή και να την αλλάζει κάθε χρόνο; Σίγουρα εξαρτάται τι είδους gamer/editor είσαι. Είναι θέμα οπτικής;
  • Η τακτική του "αγοράζω όταν πέσουν οι τιμές" έχει λογική; Συνήθως οι τιμές δεν πέφτουν όταν παρουσιάζεται κάτι καινουριο στην αγορά;

απαντάω με την σειρά που τα έβαλες
1)  δεν νομίζω να υπάρχει λάθος τρόπος (οκ δεν λέμε να αγοράσεις e-atx μητρική και mini itx κουτί)
2)  με την χρήση που κάνω σήμερα (κυρίως gaming) θα έλεγα μητρική/πλατφόρμα (οι κάρτες αλλάζουν που και που, αλλά με μια σωστή μητρική αντέχεις 2-3 αλλαγές σε gpu πριν αλλάξεις πλατφόρμα)
3) όχι (το έκανα όταν απο q6600 πήγα σε g3258+την μητρική που έχω στην υπογραφή...  σε κανένα χρόνο πήγα στον 4790k)
4) κουτί ή/και οθόνη θα έλεγα... μετά psu/hdd (ανάλογα την κατάσταση, αλλιώς εμπιστεύομαι ένα seasonic/evga/corsair ή ότι άλλο με 10χρόνια εγγύηση αλλιώς ένα turbo-x)

5) το για πάντα είναι σχετικό στους δίσκους... backup έχεις?? αλλά για απλή χρήση σίγουρας ένας sata 3 ssd κάνει μια χαρά την δουλειά του... μπορεί σήμερα να τον έχεις boot ... σε 3-4 χρόνια θα είναι κάποιου είδους cache ή απλά θα πάει σε δεύτερο σύστημα.. Για τους μηχανικούς είναι πιο μπλεγμένο.. όσο να'ναι κάποια στιγμή θα πεθάνουν απλά και μόνο επειδή περιστρέφονται
6) θα πω ότι είπα και στο θέμα psu (άλλο ένα stacker άλλο κάτι πιο απλό). Αντίστροφα δεν νομίζω να υπάρχει κουτί με καλύτερο airflow απο το haf(x). Σίγουρα τα περισσότερα σύγχρονα έχουν αρκετά μελετημένο airflow...  αλλά με την μόδα των tempered σχεδόν όλα μπουκώνουν απο το γυαλί και δεν ρουφάνε σωστά... Αυτό που εκτιμώ είναι τα φίλτρα που παλαιότερα συνήθως δεν υπήρχαν
7) εξαρτάται... αν αγοράζεις πχ για 1080p θα έλεγα το φθηνό. Εαν ήδη έχεις μια οθόνη 1440p/ πολλά hz θα αγόραζα το ακριβό και εας γνώριζα ότι σε μερικά χρόνια θα έχω θέμα.
Απλά και μόνο για να απολαύσω το υπόλοιπο hardware

8 ) (βάζω το κενό στο ")" γιατί βγάζει emoticon αλλιώς) εξαρτάται... Αν μιλάμε για τιμές gpu ... τα τελευταία δείγματα λένε πως δεν πέφτουν(γκουχ rtx).. είναι και θέμα αναγκών
γιατί εαν ήθελα πχ 1tb nvme και ήδη είχα 256gb sata3 ssd ενώ περίμενα να πέσουν ουσιαστικά οι τίμες ίσως...
όπως και να το κάνεις άλλη είναι η αίσθηση όταν βγάλεις όλα τα καινούργια parts απο τα κουτιά/ζελατίνες τους και ξεκινήσεις το στήσιμο χαλαρά

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικoς λαθος τροπος , ειναι απο κατι ηλιθιους που ακουω τον τελευταιο μηνα που λενε πως μπορεις να φτιαξεις pc , αγοραζοντας κομματι κομματι ....ενα το μηνα/2μηνο  XD 

 

 

Νομιζω πως ειμαι μαζι σου στο οτι το κουτι ειναι το πιο σημαντικο κομματι , μιας και απο εκει αρχισεις να υπολογιζεις .... αλλα απο την αλλη τι γινεται αμα του χρονου θες να αλλαξεις επειδη βγηκε κατι καινουργιο που το γουσταρεις σαν τρελος ..... τι γινεται αμα εχεις ATX και το φοβερο νεο κουτι ειναι matx/itx ???? Σου σκιζει ολο το build , απο mobo / gpu εως και δισκους . Οποτε ας ειναι τουλαχιστον το κουτι το πρωτο κομματι που εισαι διατεθημενος "ενδεχομενος" να παντρευτεις . 

 

Δευτερο ειναι το τροφοδοτικο , αν και εκει ισως υπαρχουν κολληματα μεταξυ SFX / ATX  αλλα μαλλον δεν θα υπαρξει ποτε θεμα . Μεγαλη σημασια η ισχυς του , η λογικη του "bigger is better" ειναι για τους ασχετους , για εμενα το σωστο ειναι το τροφοδοτικο να δουλευει γυρο στο 70% της ισχυς του μιας και εκει συνηθως εχουν την μεγιστη αποδοση οι γραφικες των κατασκευαστων . Απο την αλλη ομως υπαρχει και το τρυπακι "μα με 10ε παραπανω , περνω 100W " .... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Το ερώτημα είναι φιλολογικού χαρακτήρα χωρίς να υπάρχει απαραίτητα αντικειμενική άποψη επί του θέματος, παρά μόνο τεκμεριωμένες απόψεις. Ή έτσι πιστεύω εγώ. 

 

Με ποια σειρά "χτίζεται" τον υπολογιστή σας;

 

Προτού όμως απαντήσετε, ας δούμε και μερικά ερωτήματα που προκύπτουν:

 

  • Υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος; 
  • Ποιο είναι το πιο σημαντικό hardware του υπολογιστή και στο οποίο πρέπει να "χτίσουμε" γύρω του;
  • Πειράζει αν αγοράσω μία μητρική σήμερα και τον επεξεργαστή (που ενδεχομένως με bios update να τον υποστηρίζει) τον αγοράσω έπειτα από 6-10 μήνες;
  • Ποιο hardware έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια σε χρόνο; Ένα τροφοδοτικό για παράδειγμα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και σε μελλοντικά build, εξοικονομώντας χρήματα.
  • Οι σκληροί δίσκοι και SSD αξίζει να τους κρατάμε για "πάντα"; Αφού αρκετοί έχουμε ένα σκληρό δίσκο για παράδειγμα που αποθηκεύουμε χιλιάδες φωτογραφίες και σπάνια τους μεταφέρουμε σε άλλο δίσκο.
  • Το κουτί έχει διαχρονικό χαρακτήρα; Ένα παλιό κουτί σημαίνει απαραίτητα κακό airflow;  
  • Αξίζει να αγοράσει κανείς μία ακριβή κάρτα γραφικών σήμερα ώστε να την κρατήσει 4-5 χρόνια; Ή μία φθηνή και να την αλλάζει κάθε χρόνο; Σίγουρα εξαρτάται τι είδους gamer/editor είσαι. Είναι θέμα οπτικής;
  • Η τακτική του "αγοράζω όταν πέσουν οι τιμές" έχει λογική; Συνήθως οι τιμές δεν πέφτουν όταν παρουσιάζεται κάτι καινουριο στην αγορά;

 

Θεωρώ υπάρχουν κι άλλα ερωτήματα. Και το θέμα μπορεί να απλώσει πάρα πολύ. Αλλά, εσείς ποια σειρά ακολουθείτε στο build;

 

Εγώ συνήθως ξεκινάω από το κουτί. Στο τελευταίο μου όμως πήρα πρώτο τον επεξεργαστή. Μάλλον περισσότερο διότι ήθελα να πιεστώ να το τελειώσω. Αρκετές φορές, λόγω του ότι δεν περνάω πολλές ώρες στο PC στο σπίτι, το ακύρωνα, αν και είχα αγοράσει αρκετό hardware. 

 

Όλα μαζί τα αγοράζεις .

Μεγάλη σημασία έχει η ισορροπία του συνόλου.

Πάντα με γνώμονα το VFM .

Μας ενδιαφέρει η αναβαθμισιμότητα στα πάντα.

Κάρτα γραφικών διαλέγουμε βάση της ανάλυσης της οθόνης και του πόσο βαριά παιχνίδια παίζουμε.

Το κουτί θέλει άλλαγμα ανά 10-ετία και αν ....  Πχ. ένα ANTEC HUNDEWD NINE του 2007 μπορεί κάλλιστα να ψύξει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:
  • Υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος; 

Υπάρχουν κάποιες λανθασμένες τακτικές, αλλά γενικά την ίδια κατάληξη θα έχεις, αρκεί να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις και τι ποσό θα ξοδέψεις.

Πχ , δεν ξεκινάμε από το τροφοδοτικό, να δεν ξέρουμε τι θα τροφοδοτήσει. 

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:
  •  Ποιο είναι το πιο σημαντικό hardware του υπολογιστή και στο οποίο πρέπει να "χτίσουμε" γύρω του;

Ανάλογα την χρήση (και τα χρήματα), για μένα, είναι CPU-Motherboard. Γύρω από αυτό θα διαλέξουμε PSU, Case και Ram. Η κάρτα γραφικών έχει να κάνει με το ποια είναι η χρήση για την οποία προορίζεται το σύστημα.

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:
  •  Πειράζει αν αγοράσω μία μητρική σήμερα και τον επεξεργαστή (που ενδεχομένως με bios update να τον υποστηρίζει) τον αγοράσω έπειτα από 6-10 μήνες;

Ναι. Ποιο το νόημα να έχεις μια μητρική να κάθεται, όταν 10 μήνες μετά μπορεί να βγει κάτι καλύτερο και να το έχεις μετανιώσει; 

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:
  •  Ποιο hardware έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια σε χρόνο; Ένα τροφοδοτικό για παράδειγμα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και σε μελλοντικά build, εξοικονομώντας χρήματα.

Μπορούμε, αλλά ο επεξεργαστής, μνήμες, συνήθως έχουν την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Το τροφοδοτικό χάνει σε ισχύ με το πέρασμα των χρόνων και ανάλογα τη χρήση.

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:
  •  Οι σκληροί δίσκοι και SSD αξίζει να τους κρατάμε για "πάντα"; Αφού αρκετοί έχουμε ένα σκληρό δίσκο για παράδειγμα που αποθηκεύουμε χιλιάδες φωτογραφίες και σπάνια τους μεταφέρουμε σε άλλο δίσκο.

Στην κρίση του καθενός. Αν μπορούσα, θα έβγαζα ότι μηχανικό υπάρχει στο σύστημά μου. Δηλαδή HDD. Αν έχεις λειτουργικά δισκάκια τέτοια, γιατί να τα πετάξεις; Εκτός και αν πουλήσεις ένα πλήρες σύστημα και πάρεις καινούριο.

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:
  •  Το κουτί έχει διαχρονικό χαρακτήρα; Ένα παλιό κουτί σημαίνει απαραίτητα κακό airflow; 

Υπάρχουν κουτιά 10+ χρόνων που βάζουν γυαλιά σε ορισμένα σημερινά. Ωστόσο η διάταξη με το τροφοδοτικό στο πάνω μέρος, έχει περάσει στην ιστορία, οπότε είναι και λίγο θέμα looks, cable management κλπ πλέον. Τα καινούρια κουτιά, προσφέρουν κάποιες καινοτομίες που δεν θα βρεις στα παλιότερα. Το θέμα κουτί είναι υποκειμενικό (και πολύ σημαντικό), γιατί αυτό είναι που θα βλέπεις καθημερινά.

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:
  •  Αξίζει να αγοράσει κανείς μία ακριβή κάρτα γραφικών σήμερα ώστε να την κρατήσει 4-5 χρόνια; Ή μία φθηνή και να την αλλάζει κάθε χρόνο; Σίγουρα εξαρτάται τι είδους gamer/editor είσαι. Είναι θέμα οπτικής;

Είμαι της άποψης μία κάθε 2-3 χρόνια. Πχ υπάρχουν άτομα που πουλάνε πριν βγει το νεότερο για να έχουν πάντα το τελευταίο με την λιγότερη δυνατή χασούρα.

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:
  •  Η τακτική του "αγοράζω όταν πέσουν οι τιμές" έχει λογική; Συνήθως οι τιμές δεν πέφτουν όταν παρουσιάζεται κάτι καινουριο στην αγορά;

Εγώ το εφαρμόζω κάποιες φορές. Δεν θα χάσω το prestige μου αν πάρω κάτι λίγο παλαιότερο, αλλά κερδίσω κάτι ψιλά στην τσέπη ? 

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Αλλά, εσείς ποια σειρά ακολουθείτε στο build;

Αν ξέρω τι CPU/Cooler/GPU θα βάλω , ξέρω ότι γύρω από αυτά θα ξεκινήσω από κουτί και τροφοδοτικό. Πρέπει να ξέρω τα πρώτα που αναφέρω, ώστε να ξέρω πως θα τροφοδοτηθούν. Δεν κάνω - πλέον - εκπτώσεις στο θέμα τροφοδοτικό, ούτε και στο κουτί. Εφόσον γνωρίζω αυτά, κοιτάζω και τα υπόλοιπα. Φυσικά έχω στην άκρη του μυαλού , τι ακριβώς θα βάλω μέσα από αποθήκευση (πχ έχω 4HDD + 2SSD προς το παρόν), και αυτό είναι επίσης βασικό για την επιλογή του κουτιού. 

*Εξυπακούεται πως δεν θα πάρω μητρική mATX και κουτί Full Tower ή mini tower :) Θέλω ισορροπία στο σύστημα. :) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα θεμα πληθυντικου αλλα θεμα φωνης.
Ενεργητικη φωνη = εσεις χτιζετε 
Παθητικη φωνη = χτιζεται απο μονο του.

Στη περιπτωση του φιλου μας βεβαια ειναι Ενεργητικη φωνη οποτε γραφεται με -ε 
Αν τα θυμαμαι καλα απο το δημοτικο :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι θεμα και ενικου/πληθυντικου, φωνης και συνδιασμου πραγματων, κλισης, προσωπου κλπ.

 

Στον ενικό αριθμό, στο α΄, β΄ & γ΄ πρόσωπο, όταν δηλαδή πριν από το ρήμα μπαίνει (ή εννοείται) η λέξη «εγώ», «εσύ», «αυτός, αυτή, αυτό», το ρήμα γράφεται ΠΑΝΤΑ με «αι»
(άλφα γιώτα).
Π.χ. εγώ κάθομαι, εσύ σκέφτεσαι, αυτός/αυτή/αυτό κοιμάται κλπ.
Στον πληθυντικό αριθμό, μόνο στο γ΄ πρόσωπο, όταν δηλαδή μπροστά από το ρήμα μπαίνει (ή εννοείται) η λέξη «αυτοί, αυτές, αυτά», το ρήμα γράφεται με «αι» (άλφα
γιώτα).
Στο β΄ & γ΄ πρόσωπο, μετά το «εμείς» και «εσείς» βάζουμε «ε» (έψιλον).
Π.χ. αυτοί/αυτές/αυτά κάθονται ΑΛΛΑ, εμείς καθόμαστε, εσείς κάθεστε κλπ.

Έγινε επεξεργασία από KTM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.