Jump to content



Οθόνη για wordpress etc


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Θέλω να πάρω δώρο μία οθόνη για κάποιον που δουλεύει με site. Μου έχει πει, ότι τα "γράφει" τα site και τελευταία ασχολείται και με wordpress, γιατί το χρειάζεται για μια νεα δουλειά που ανέλαβε. Στην παρούσα φάση έχει μία 20αρα περίπου. Επειδή δεν έχω ασχολήθει με τον τομέα αυτό, δεν ξέρω τι να προσέξω περισσότερο. Το μπάτζετ ανέρχεται στα 300ευρώ περίπου, εκτός αν με κάτι παραπάνω, θα πάρω κάτι πολύ καλύτερο!

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεται για πιστότητα στη χρωματική απόδοση, δηλαδή να υπάρχει αντιστοιχία ανάμεσα στα χρώματα που βλέπει στην οθόνη του με τα χρώματα που εκτυπώνονται σε χαρτί (πράγμα ενδεχομένως σημαντικό αν φτιάχνει σελίδα για κάποιον που πουλά προϊόντα και θέλει να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο έλεγχο στα χρώματα) πρέπει να πάτε σε οθόνες που υποστηρίζουν κι άλλους χρωματικούς χώρους πέραν του sRGB καθώς και hardware καλιμπράρισμα. Σε τέτοια περίπτωση τα χρήματα ξεφεύγουν (μπορεί και πάνω από 600-700€ για 24άρια με FHD ή WUXGA ανάλυση) αλλά βέβαια κι η οθόνη θα είναι ξεκάθαρα καλύτερη.
Ενδεικτικά: https://www.eizo.gr/product/coloredge-cs2420-24/ 


Αν κινηθείτε σε ποσά κάτω από το παραπάνω δείτε κάτι από τη σειρά Flexscan της Eizo όπως και κάποια από την σειρά Ζ της HP καθώς και από τη σειρά U της Dell. Άλλες μάρκες που μπορείτε να εξετάσετε είναι η Viewsonic και η iiyama κοιτώντας τις επαγγελματικές κατηγορίες τους κι αποφεύγοντας ο,τιδήποτε χαρακτηρίζεται gaming. Αν βρείτε στην Ελλάδα κοιτάξτε και τιμές για κάποιο από τη σειρά PA της NEC.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξεκαθαρίσετε είναι αν υπάρχει προτίμηση σε συγκεκριμένη ανάλυση και διάσταση γιατί αυτό θα υπαγορεύσει σε μεγάλο ποσοστό τις επιλογές και το κόστος. Αν μπορείτε να το πληροφορηθείτε από τον ενδιαφερόμενο μάθετε το. Μετά αποφασίστε το θέμα με τα χρώματα κι αν θα χρειαστεί οθόνη με δυνατότητα καλιμπραρίσματος.
Αν περάσετε σε μεγάλες αναλύσεις όπως η 2.5k σε 24άρα οθόνη που αναφέρει ο Oric παραπάνω, προσοχή στο θέμα της όρασης του χρήστη (υποθέτω νεαρός από τα συμφραζόμενα), δεν βλέπουν όλοι το ίδιο καλά αν τα πράγματα μικρύνουν ούτε είναι οι μεγάλες αναλύσεις σε «μικρές» οθόνες ό,τι πιο ξεκούραστο για συνεχόμενη, πολύωρη χρήση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον χρόνο σας!

 

On 1/5/2019 at 4:38 PM, trib said:

Από οθόνες δεν γνωρίζω να σου προτείνω. Αλλά όσο αφορά το web development μάλλον θα πρότεινα ο φίλος να έχει δύο οθονες για να δουλεύει πιο άνετα. 

 

Τωρα έχει μια 20αρα περίπου και τον έχω πετύχει να σκυβει αρκετές φορές για να δει κάτι.

 

On 1/5/2019 at 7:10 PM, Oric said:

Αν είναι ηλικίας άνω των 40 χωρίς μυωπικό παρελθόν, 24άρα ή 27άρα FHD. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, 24άρα 2.5k. Κατά προτίμηση με αμφότερες τις υποδοχές HDMI και DP. 

 

Είναι στα 40 και κάτι και φοράει γυαλιά! Δεν ξέρω την πάθηση που έχει και δεν θέλω να ρωτήσω λεπτομέρειες.

 

On 1/5/2019 at 9:25 PM, salde said:

Αν ενδιαφέρεται για πιστότητα στη χρωματική απόδοση, δηλαδή να υπάρχει αντιστοιχία ανάμεσα στα χρώματα που βλέπει στην οθόνη του με τα χρώματα που εκτυπώνονται σε χαρτί (πράγμα ενδεχομένως σημαντικό αν φτιάχνει σελίδα για κάποιον που πουλά προϊόντα και θέλει να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο έλεγχο στα χρώματα) πρέπει να πάτε σε οθόνες που υποστηρίζουν κι άλλους χρωματικούς χώρους πέραν του sRGB καθώς και hardware καλιμπράρισμα. Σε τέτοια περίπτωση τα χρήματα ξεφεύγουν (μπορεί και πάνω από 600-700€ για 24άρια με FHD ή WUXGA ανάλυση) αλλά βέβαια κι η οθόνη θα είναι ξεκάθαρα καλύτερη.
Ενδεικτικά: https://www.eizo.gr/product/coloredge-cs2420-24/  


Αν κινηθείτε σε ποσά κάτω από το παραπάνω δείτε κάτι από τη σειρά Flexscan της Eizo όπως και κάποια από την σειρά Ζ της HP καθώς και από τη σειρά U της Dell. Άλλες μάρκες που μπορείτε να εξετάσετε είναι η Viewsonic και η iiyama κοιτώντας τις επαγγελματικές κατηγορίες τους κι αποφεύγοντας ο,τιδήποτε χαρακτηρίζεται gaming. Αν βρείτε στην Ελλάδα κοιτάξτε και τιμές για κάποιο από τη σειρά PA της NEC.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξεκαθαρίσετε είναι αν υπάρχει προτίμηση σε συγκεκριμένη ανάλυση και διάσταση γιατί αυτό θα υπαγορεύσει σε μεγάλο ποσοστό τις επιλογές και το κόστος. Αν μπορείτε να το πληροφορηθείτε από τον ενδιαφερόμενο μάθετε το. Μετά αποφασίστε το θέμα με τα χρώματα κι αν θα χρειαστεί οθόνη με δυνατότητα καλιμπραρίσματος.
Αν περάσετε σε μεγάλες αναλύσεις όπως η 2.5k σε 24άρα οθόνη που αναφέρει ο Oric παραπάνω, προσοχή στο θέμα της όρασης του χρήστη (υποθέτω νεαρός από τα συμφραζόμενα), δεν βλέπουν όλοι το ίδιο καλά αν τα πράγματα μικρύνουν ούτε είναι οι μεγάλες αναλύσεις σε «μικρές» οθόνες ό,τι πιο ξεκούραστο για συνεχόμενη, πολύωρη χρήση.

 

Το μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω είναι 300 και κάτι ψιλά(τα ψιλά αν η διαφορά θα δώσει αθτό το κάτι παραπάνω).

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια προτίμηση σε συγκεκριμένη ανάλυση και διάσταση. Δεν θέλω να κάνω ερωτήσεις γενικότερα, γιατί θα χαλάσει η έκπληξη. Καλιμπράρισμα κλπ δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να γίνουν.

 

Εγώ η αλήθεια είναι ότι κοιτούσα σε 1)ips, 2)24"+ και 3)2k μιας και δεν ξέρω πολλά. Τα 2k είναι πολλά για "γραμματάκια" αλλά λογικά θα ανεβάσει το scale, και θα είναι καλά.....φαντάζομαι.

 

Κοντά στο μπάτζετ και σύμφωνα με αυτά που πρότεινε ο salde, βλέπω τις εξής:

1)https://www.skroutz.gr/s/12468268/Dell-UltraSharp-U2518D.html

2)https://www.skroutz.gr/s/15578182/HP-Z24n-G2.html

3)https://www.skroutz.gr/s/4330817/Eizo-FlexScan-EV2416WFS3.html

 

Στο σκρούτζ με φίλτρα ips και 2k βλεπω κάτι οθόνες κοντα στις 30" και κοντά στο μπάτζετ μου. Αξίζει τπτ εκεί ή να διαλέξω ανάμεσα στις 3ς από πάνω;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, optimogar said:

Τα 2k είναι πολλά για "γραμματάκια" αλλά λογικά θα ανεβάσει το scale, και θα είναι καλά.....φαντάζομαι.


δύσκολη απόφαση για να την πάρει κάποιος για λογαριασμό τρίτου: αφενός το scaling αν γίνεται σε μόνιμη βάση εξουδετερώνει σε μεγάλο βαθμό το πλεονέκτημα της οθόνης. Άλλο να γίνεται κάπου κάπου κατ' εξαίρεση κι άλλο να αγοραστεί οθόνη της οποίας ένα βασικό χαρακτηριστικό θα χρησιμοποιείται λίγο.
Δεύτερον, το μικροσκοπικό κι ενδεχομένως ενοχλητικό των στοιχείων δεν αφορά μόνο τα γράμματα/ανάγνωση κειμένου παρόλο που εκεί είναι το σοβαρότερο πρόβλημα. Αφορά οτιδήποτε θα χρειαστεί να δει σε λεπτομέρεια, αυτό το «οτιδήποτε» θα είναι μικρό. Το πόσο δύσκολο είναι για τα μάτια κάποιου και πόσο ενοχλείται ή το αντέχει είναι άγνωστο αν δεν το δει ο ενδιαφερόμενος.
Αν πήγαινα σε ανάλυση 1440 τότε θα προτιμούσα να είναι 27+ ίντσες. Σε 24 ίντσες θα περιοριζόμουν είτε σε 1080 είτε σε 1200 (είναι σπανιότερες πλέον οι οθόνες με λόγο 16:10). Αν είδα καλά το Eizo που δείχνετε είναι ΤΝ, θα προτιμούσα IPS. Σε κάθε περίπτωση προσπαθείστε να αγοράσετε από κάπου όπου δεν θα είναι εντελώς προβληματικοί σε ενδεχόμενο αλλαγής.

 

Link to comment
Share on other sites

Την 25" dell, την έχει ενα μαγαζί εδώ κοντά ετοιμοπαράδοτη και είναι εντός του μπάτζετ μου. Η 27" της ίδιας σειράς, πάει στα 400ευρώ. Για 2" +100ευρώ είναι αρκετά και πολυ εκτός μπάτζετ. Οπότε, εκτός απροόπτου, πάω για την 25"!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.