Jump to content



Επέκταση Pc Desk


Recommended Posts

Αν υπάρχει σχετικό νήμα, παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί.

Καλημέρα σας, μάστορές μου.

Το γραφείο του υπολογιστή μου έχει διαστάσεις 70x160 (βάθοςxμήκος).

Θέλω να μεγαλώσω το βάθος του (να προσθέσω άλλα 15cm).

Ψάχνω, λοιπόν, μια σανίδα (το γραφείο είναι από ξύλο), με διαστάσεις 15x160cm, ώστε το βάθος να αυξηθεί στα 85cm και να καλυφθεί και το μήκος του γραφείου.

Μπορώ να βρω μια τέτοια από φίλο μου, ο οποίος είναι ξυλουργός.

Το πρόβλημα είναι πως το γραφείο δεν είναι δικό μου αλλά του κουνιάδου μου. Επομένως, η προσθήκη πρέπει να είναι αποσπώμενη (δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό).

Λίγο που έψαξα στο σκρούτζ και αλλού, οι όποιες προσθήκες είναι γωνιακές (δεν μου κάνουν) ή πανάκριβες.

Υπάρχει τρόπος να τοποθετήσω την προσθήκη χωρίς να χρησιμοποιήσω βίδες/ξυλόκολλες κτλ;

Ψάχνω κάποιον μηχανισμό, με τον οποίο θα στερεώσω την προσθήκη στο γραφείο χωρίς ν' αφήσω σημάδια.

 

Link to comment
Share on other sites

Θες αν κατάλαβα καλά μία λωρίδα που θα τρέχει κατά μήκος του γραφείου.

Την προσθήκη την θές από τη μεριά σου ή από την πίσω? Το γραφείο ακουμπάει τοίχο?

Αν την θες πίσω και εάν έχεις τοίχο πίσω τότε 2-3 γωνιές στον τοίχο, η λωρίδα επάνω και το γραφείο σπρώχνεται στη λωρίδα. 

 

Βγάλε μία φώτο να δουμε και για τι συζητάμε 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

1)Θες αν κατάλαβα καλά μία λωρίδα που θα τρέχει κατά μήκος του γραφείου.

2)Την προσθήκη την θές από τη μεριά σου ή από την πίσω? Το γραφείο ακουμπάει τοίχο?

3)Αν την θες πίσω και εάν έχεις τοίχο πίσω τότε 2-3 γωνιές στον τοίχο, η λωρίδα επάνω και το γραφείο σπρώχνεται στη λωρίδα. 

 

4)Βγάλε μία φώτο να δουμε και για τι συζητάμε 

1) Ναι:D.

2)Από τη μεριά μου (εκεί που κάθομαι). Ναι, το γραφείο ακουμπάει στον τοίχο.

3)Όχι. Όπως είπα, τη θέλω μπροστά.

4) Μόλις πάω σπίτι. Έχεις δίκιο και θα έπρεπε να το έχω προβλέψει, ώστε να σας διευκολύνω.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε δυο προφίλ αλουμινίου σε σχήμα π και βιδωσε τα στο ξύλο που θα προσθέσεις,στις δυο του άκρες.

Τα δυο ακρα τον προφίλ να δουλεύουν σαν οδηγοί για να μπει συρταρωτα στο γραφείο.

Ελπιζω να με καταλαβαίνεις,θα έκανα ένα σχεδιάγραμμα αλλά γράφω από τηλεφωνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rory έγραψε:

Πάρε δυο προφίλ αλουμινίου σε σχήμα π και βιδωσε τα στο ξύλο που θα προσθέσεις,στις δυο του άκρες.

Τα δυο ακρα τον προφίλ να δουλεύουν σαν οδηγοί για να μπει συρταρωτα στο γραφείο.

Ελπιζω να με καταλαβαίνεις,θα έκανα ένα σχεδιάγραμμα αλλά γράφω από τηλεφωνο.

Αν μπορείς, κάνε ένα σχεδιάγραμμα. 

Ορίστε και οι φωτογραφίες:

IMG_20190108_155453.thumb.jpg.dc2d9a2d20bf15e49a56b3e0988e7dc0.jpgIMG_20190108_155545.thumb.jpg.02d2f8f72b5ff21c97e232892c61ec81.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βίδωσε στην σανίδα που θέλεις δύο πλαϊνά 10 πόντους στην  ίδια απόσταση με τα σκούρα πλαϊνά του γραφείου. Μετά σφίξε τα μεταξύ τους με δύο ιμάντες

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

παρ οτι θες το κομματι μπροστα ,νομιζω οτι η λυση της Καρμεν ειναι η πιο σωστη για τους περιορισμους που θετεις.

3 γωνιες στο υψος που πρεπει για να ερθει επιπεδο με το γραφειο ακομα κι αν δεν  ειναι ακριβως το παχος.

μπορεις να του κοψεις και 2-3 ημικυκλια στην πλευρα που θα ερθει επαφη με το γραφειο για να περασουν καλωδια κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μεγαλώνει την απόσταση από την οθόνη

 

Δεν νομίζω... απ΄ότι βλέπω έχει χώρο να βάλει την οθόνη πιο πίσω.

 

Η δική μου άποψη είναι να κάνεις ένα "Π" με την σανίδα επάνω και τα δύο πλαΪνά να πατάνε κάτω και να το "δέσεις¨με το γραφείο με κάποιο τρόπο όπως δύο λαμάκια από κάτω και δυο βιδάκια στο γραφείο που θα είναι από κάτω και δεν θα φαίνονται οι τρύπες τις οποίες μπορείς και να τις στοκάρεις μετά.

Άν πάλι θέλεις να βάλεις το "Π" στην πίσω μεριά δεν θέλει καθόλου στήριξή.Με 2-3 τσόχινα ποδαράκια το κολλάς στον τοίχο και το στριμώχνεις με το γραφείο.

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

 

Δεν νομίζω... απ΄ότι βλέπω έχει χώρο να βάλει την οθόνη πιο πίσω.

 

Η δική μου άποψη είναι να κάνεις ένα "Π" με την σανίδα επάνω και τα δύο πλαΪνά να πατάνε κάτω και να το "δέσεις¨με το γραφείο με κάποιο τρόπο όπως δύο λαμάκια από κάτω και δυο βιδάκια στο γραφείο που θα είναι από κάτω και δεν θα φαίνονται οι τρύπες τις οποίες μπορείς και να τις στοκάρεις μετά.

Επειδή του γυαλίζει  34αρα  : )

 

Το ίδιο λέμε απλά εγώ πιστεύω ότι αν δέσει τα δυο Π με ιμάντες είναι πιο ανώδυνο και φτηνό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Γιώργο με προβληματιζεις :p

τι την θες την σανιδα αυτη και τι χρηση θα εχει; 

Θα προσπαθήσω να μην είναι βρεγμένη πάντως?...

πριν 40 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μεγαλώνει την απόσταση από την οθόνη

Αυτό που λέει ο Γιάγκος έχει βάση, αλλά είναι δευτερεύον.

Εξηγούμαι: η επέκταση αυτή δεν έχει σκοπό να μεγαλώσει την απόσταση από την οθόνη που βλέπετε, αλλά από αυτή που αναμένεται (34άρα ultrawide).

Επειδή το βάθος του stand αυτής είναι 32cm και το mousepad έχει βάθος 40cm (σύνολο, δηλαδή, 72 cm), υπολόγισα πως δεν χωράνε όλα (το γραφείο έχει βάθος 70cm), ακόμα κι αν βάλω τη νέα οθόνη όσο πιο πίσω γίνεται και "κολλήσω" το mousepad στα πόδια του stand.

Καλό θα ήταν να έχουν λίγο αέρα τα πράγματα (και να μεγαλώσω όσο γίνεται την απόσταση θέασης από τη νέα και μεγαλύτερη οθόνη), συνεπώς υπολόγισα πως αυτά τα επιπλέον 15cm θα κάνουν τη δουλειά που θέλω.

Το θέμα είναι πως το γραφείο δεν είναι δικό μου. Επομένως, δεν θέλω να το πειράξω καθόλου. Γι' αυτό ρώτησα αν υπάρχει τρόπος να μπει αυτή η σανίδα "αναίμακτα".

Απαραίτητη διευκρίνιση: επειδή μάστορα δεν με λες και προσπαθώ να καταλάβω τι μου λέτε, σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τις ιδέες και συμπαθάτε με αν σας ρωτάω πράγματα που σας φαίνονται παράλογα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι εννοούσες 10 πόντους ύψος τα πλαϊνά ...γι αυτό είπα καλύτερα να πατάνε κάτω.

Αν πάντως κάνει αυτή την λύση καλό θα είναι τα πλαϊνά να έχουν τέτοιο πλάτος ώστε να μπουν κάτω από την επιφάνεια του γραφείου και να πατήσουν στα υπάρχοντα πλαϊνά του γραφείου που είναι πιο μέσα.

------------------------

Τώρα είδα το νέο σχόλιο.

Αυτό που λέμε είναι σε απλή εξήγηση να κάνεις κάτι σαν δεύτερο γραφειάκι που θα ενωθεί με το υπάρχων και καλύτερα από την πίσω πλευρά και ακόμα καλύτερα 20cm για να έχεις και "τράτο" :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Και γιατι δεν την βαζεις σε ενα βραχιονα να εχεις ολο το γραφειο ελευθερο;

Το σκέφτηκα, αλλά θέλω να κρατήσω το stand της οθόνης (το οποίο μου αρέσει κιόλας).

πριν 2 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Νόμιζα ότι εννοούσες 10 πόντους ύψος τα πλαϊνά ...γι αυτό είπα καλύτερα να πατάνε κάτω.

Αν πάντως κάνει αυτή την λύση καλό θα είναι τα πλαϊνά να έχουν τέτοιο πλάτος ώστε να μπουν κάτω από την επιφάνεια του γραφείου και να πατήσουν στα υπάρχοντα πλαϊνά του γραφείου που είναι πιο μέσα.

------------------------

Τώρα είδα το νέο σχόλιο.

Αυτό που λέμε είναι σε απλή εξήγηση να κάνεις κάτι σαν δεύτερο γραφειάκι που θα ενωθεί με το υπάρχων και καλύτερα από την πίσω πλευρά και ακόμα καλύτερα 20cm για να έχεις και "τράτο" :D

 

Να βάλω δηλαδή δύο ξύλινα (και γερά) ποδαράκια, κολλητά στον τοίχο (εννοείται στο ίδιο ύψος με το γραφείο), πάνω τους τη σανίδα και να 'κολλήσω" όλη αυτή τη κατασκευή στο γραφείο. Να ρωτήσω: σε μια τέτοια περίπτωση, δεν χρειάζεται να τα ενώσω με κάποιον μηχανισμό ή υλικό. Αρκεί να τα βάλω κολλητά και τέλος, σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Το σκέφτηκα, αλλά θέλω να κρατήσω το stand της οθόνης (το οποίο μου αρέσει κιόλας).

Να βάλω δηλαδή δύο ξύλινα (και γερά) ποδαράκια, κολλητά στον τοίχο (εννοείται στο ίδιο ύψος με το γραφείο), πάνω τους τη σανίδα και να 'κολλήσω" όλη αυτή τη κατασκευή στο γραφείο. Να ρωτήσω: σε μια τέτοια περίπτωση, δεν χρειάζεται να τα ενώσω με κάποιον μηχανισμό ή υλικό. Αρκεί να τα βάλω κολλητά και τέλος, σωστά;

 

Δέσε τα πόδια μεταξύ τους με 2 τέτοια, απλά φρόντισε οι γάντζοι (που θα πιάνει ο ένας τον άλλον)  και ο κρίκος να είναι εσωτερικά  : P

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι περίπου έτσι ...θα πρέπει να βιδωθούν εκτός από την κόλα και θα πρέπει να έχουν και μια σανίδα ανάμεσα στα δύο πόδια για να μην πηγαίνει πέρα δώθε,

Πες την ιδέα στον φίλο τον ξυλουργό και θα στα κόψει όλα έτοιμα για βίδωμα ...ακόμα καλύτερα να στο συναρμολογήσει κιόλας αν δεν έχεις εργαλεία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δείξεις την φωτογραφία του γραφείου στον ξυλουργό και θα του πεις θέλω κάτι ίδιο με το γραφείο αλλά σε πλάτος 15-20cm να πάει πίσω από το γραφείο.

Προσοχή στα πλαϊνά στο κάτω πίσω μέρος να κάνει κοψιματάκι για να χωρέσει το σοβατεπί του τοίχου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Θα δείξεις την φωτογραφία του γραφείου στον ξυλουργό και θα του πεις θέλω κάτι ίδιο με το γραφείο αλλά σε πλάτος 15-20cm να πάει πίσω από το γραφείο.

Προσοχή στα πλαϊνά στο κάτω πίσω μέρος να κάνει κοψιματάκι για να χωρέσει το σοβατεπί του τοίχου. 

Το πιθανότερο είναι να βάλω την κατασκευή αυτή μπροστά. Καλύτερα να μπει η οθόνη στο γραφείο, όπως αυτό είναι τώρα, και να βάλω πάνω στην κατασκευή που προτάθηκε το mousepad+πληκτρολόγιο+ποντίκι (πολύ πιο ελαφριά αντικείμενα). Θα ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια έτσι, άσε που η τοποθέτηση θα ήταν πολύ εύκολη.

Αν πάω σ' αυτή τη λύση, πρέπει να προσέξω κάτι ή απλά ενώνω την κατασκευή με το γραφείο και τέλος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εξηγούμαι: η επέκταση αυτή δεν έχει σκοπό να μεγαλώσει την απόσταση από την οθόνη που βλέπετε, αλλά από αυτή που αναμένεται (34άρα ultrawide).

Επειδή το βάθος του stand αυτής είναι 32cm και το mousepad έχει βάθος 40cm (σύνολο, δηλαδή, 72 cm), υπολόγισα πως δεν χωράνε όλα (το γραφείο έχει βάθος 70cm), ακόμα κι αν βάλω τη νέα οθόνη όσο πιο πίσω γίνεται και "κολλήσω" το mousepad στα πόδια του stand.

Καλό θα ήταν να έχουν λίγο αέρα τα πράγματα (και να μεγαλώσω όσο γίνεται την απόσταση θέασης από τη νέα και μεγαλύτερη οθόνη), συνεπώς υπολόγισα πως αυτά τα επιπλέον 15cm θα κάνουν τη δουλειά που θέλω.

Το θέμα είναι πως το γραφείο δεν είναι δικό μου. Επομένως, δεν θέλω να το πειράξω καθόλου. Γι' αυτό ρώτησα αν υπάρχει τρόπος να μπει αυτή η σανίδα "αναίμακτα".

Απαραίτητη διευκρίνιση: επειδή μάστορα δεν με λες και προσπαθώ να καταλάβω τι μου λέτε, σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τις ιδέες και συμπαθάτε με αν σας ρωτάω πράγματα που σας φαίνονται παράλογα.

Και γιατί να μπει η λωρίδα από μπροστά τότε; Εσύ θες απλά να αυξήσεις το βάθος ώστε να μην πατάνε τα πόδια της οθόνης στο mousepad αν κατάλαβα καλά.

Οπότε αντί μπροστά, την βάζεις πίσω όπως είπα πιο πάνω και το γραφείο δε το πειράζεις καθόλου. Απλά ανοίγεις κάποιες τρύπες στον τοίχο. Και πίστεψέ με δεν παίζει να πέσει κάτω :p 

Ασε που δε θα μαζεύει και τόσα σκουπιδάκια εκεί πίσω όσο μπροστά το μικρό κενό ανάμεσα σε τωρινή επιφάνεια και λωρίδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.