Jump to content



Επέκταση Pc Desk


Recommended Posts

...επισης το βαρος απο τα χερια οταν ακουμπας πανω στην λουριδα που λες θα την κυρτωσει πιστευω γιατι το 1.60 ανοιγμα ειναι αρκετο..

εκτος κι αν μπει ενα φιλετο απο κατω κοντρα

(εχεις φιλο μαστορα ξυλουργο οπως λες - γιατι δεν του λες τι θες οπως προαναφερθηκε μιας και δεν το εχεις το αθλημα!  :hmm: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

1)Και γιατί να μπει η λωρίδα από μπροστά τότε; Εσύ θες απλά να αυξήσεις το βάθος ώστε να μην πατάνε τα πόδια της οθόνης στο mousepad αν κατάλαβα καλά.

2)Οπότε αντί μπροστά, την βάζεις πίσω όπως είπα πιο πάνω και το γραφείο δε το πειράζεις καθόλου. Απλά ανοίγεις κάποιες τρύπες στον τοίχο. Και πίστεψέ με δεν παίζει να πέσει κάτω :p

3)Ασε που δε θα μαζεύει και τόσα σκουπιδάκια εκεί πίσω όσο μπροστά το μικρό κενό ανάμεσα σε τωρινή επιφάνεια και λωρίδα.

1)Και αυτό, ναι.

2)Τρύπες στον τοίχο; Γιατί να το κάνω αυτό; Σταθερή δεν θα είναι η κατασκευή και χωρίς τρύπες. Στον τοίχο θα την "κολλήσω".

3)Σωστό:T:.

Είπα να τη βάλω μπροστά, γιατί αν υπάρχει ενδεχόμενο να ξεστήσω-στήσω εκ νέου το καλωδιομάνι που βλέπεις από κάτω, θα αυτοκτονήσω.

πριν 4 λεπτά, το μέλος makio έγραψε:

...επισης το βαρος απο τα χερια οταν ακουμπας πανω στην λουριδα που λες θα την κυρτωσει πιστευω γιατι το 1.60 ανοιγμα ειναι αρκετο..

εκτος κι αν μπει ενα φιλετο απο κατω κοντρα

(εχεις φιλο μαστορα ξυλουργο οπως λες - γιατι δεν του λες τι θες οπως προαναφερθηκε μιας και δεν το εχεις το αθλημα!  :hmm: )

Γιατί ο Λάμπης φιλοξενεί εξαιρετικούς μάστορες και θέλω να έχω και τη δική τους άποψη-γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίρνεις 3 γωνιές πχ

64-%CE%93%CE%93285.jpg

Για να σου είναι εύκολο κάνεις το εξής

1) Μπαίνεις κάτω απο το γραφείο

2) Βάζεις την πρώτη γωνία στην αριστερή κάτω μεριά της επιφάνειας του γραφείου

3) Με ένα μολυβάκι σημαδεύεις τον τοίχο

4) συνεχίζεις τα 2 και 3 για μέση και για δεξιά μεριά της κάτω μεριάς της επιφάνειας του γραφείου

5) Ανοίγεις 6αρα τρύπα στον τοίχο στα σημάδια

6) Βάζεις ούπα και βιδώνεις τις γωνιές και επειδή δεν είσαι έμπειρος καλό είναι να μην έχεις μετακινήσει ακόμα το γραφείο για να ακουμπάει η πάνω μεριά τηςε γωνίας την επιφάνεια.

7) Τώρα που τις βίδωσες τραβάς 16 :p πόντους προς τα έξω το γραφείο

? Ακουμπάς επάνω την λωρίδα μελαμίνης των 15πόντων που θα πεις του φίλου να ειναι ίδιο πάχος με το γραφείο. Συνήθως 25μμ ή 22μμ είναι

9) βιδώνεις από κάτω την λωρίδα στις γωνιές

10) σπρώχνεις 1 πόντο προς τον τοίχο το γραφείο να ακουμπήσει τη λωρίδα

 

Οπότε αν τα έκανες σωστά

α) δεν εχεις "δόντι" ανάμεσα σε λωρίδα και γραφείο

β) δεν εχεις αποσυνδέσει απολύτως τίποτα από καλωδιωμάνι :p 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ενα σκετο Π δεν θα ειναι σταθερο ετσι απλα με το να το στριμωξεις στον τοιχο - θα πρεπει να το δεσεις με καποιο τροπο με ενα σταθεροτερο σημειο πχ το ιδιο το γραφειο με ιμαντες οπως λεει ο ΓιαγκΤ ή να μπουν 2 δεσιματα υπο γωνια στο οριζοντιο με τα 2 'ποδια'

 

εδιτ> οπως ακριβως τα λεει η Αγαπη και να το ξαναγραψω , αν θες λες στον μαστορα να σου κοψει στη λωριδα 2 ημικυκλια ωστα οταν ακουμπησει γραφειο+επεκταση θα μενουν 2 ανοιγματα για να περνας τα καλωδια...

Έγινε επεξεργασία από makio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κόψε μια νέα μεγάλη μελαμίνη σε ότι μέγεθος θες, ακούμπησε τη επάνω στο γραφείο και τέλος. 

Βάλε μεταξύ τους και λίγη ταινία διπλής να μη κουνιέται. 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Κόψε μια νέα μεγάλη μελαμίνη σε ότι μέγεθος θες, ακούμπησε τη επάνω στο γραφείο και τελος

Πώς θα το κάνω αυτό; Τα παιδιά από πάνω λένε ότι πρέπει να στηρίζεται κάπου η κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Και η λύση του Laki είναι σωστή και πιο εύκολη. Θα στηρίζεται στην τωρινή επιφάνεια του γραφείου σου

Το μόνο μείον είναι ότι θα ψηλώσει το γραφείο σου 2.5 πόντους και θα φαίνεται πιο χοντρό στις άκρες αν κρατήσεις το ίδιο μήκος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Και η λύση του Laki είναι σωστή και πιο εύκολη. Θα στηρίζεται στην τωρινή επιφάνεια του γραφείου σου

Το μόνο μείον είναι ότι θα ψηλώσει το γραφείο σου 2.5 πόντους και θα φαίνεται πιο χοντρό στις άκρες αν κρατήσεις το ίδιο μήκος

Βρε Αγάπη, σε πρήζω, το ξέρω, αλλά πώς θα το κάνω αυτό; Για δώσε μου τα φώτα σου...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για να σου είναι εύκολο κάνεις το εξής

1) Μπαίνεις κάτω απο το γραφείο

2) Βάζεις την πρώτη γωνία στην αριστερή κάτω μεριά της επιφάνειας του γραφείου

3) Με ένα μολυβάκι σημαδεύεις τον τοίχο

4) συνεχίζεις τα 2 και 3 για μέση και για δεξιά μεριά της κάτω μεριάς της επιφάνειας του γραφείου

5) Ανοίγεις 6αρα τρύπα στον τοίχο στα σημάδια

6) Βάζεις ούπα και βιδώνεις τις γωνιές και επειδή δεν είσαι έμπειρος καλό είναι να μην έχεις μετακινήσει ακόμα το γραφείο για να ακουμπάει η πάνω μεριά τηςε γωνίας την επιφάνεια.

7) Τώρα που τις βίδωσες τραβάς 16 :p πόντους προς τα έξω το γραφείο

? Ακουμπάς επάνω την λωρίδα μελαμίνης των 15πόντων που θα πεις του φίλου να ειναι ίδιο πάχος με το γραφείο. Συνήθως 25μμ ή 22μμ είναι

9) βιδώνεις από κάτω την λωρίδα στις γωνιές

10) σπρώχνεις 1 πόντο προς τον τοίχο το γραφείο να ακουμπήσει τη λωρίδα

 

Οπότε αν τα έκανες σωστά

α) δεν εχεις "δόντι" ανάμεσα σε λωρίδα και γραφείο

β) δεν εχεις αποσυνδέσει απολύτως τίποτα από καλωδιωμάνι :p 

 

Βρε ποιόν μου θυμίζει, ποιόν μου θυμίζει ! . . . . ! !   :p

:D

 

Νομιζω ότι το θέμα είναι απλό, με βάση ότι δεν θέλεις να πειράξεις τ γραφείο καθόλου δεν υπάρχουν και πολλλές λογικές επιλογές είτε:

1.  Αποφασίζεις να το κάνεις φτηνά λειτουργικά και αξιόπιστα, οπότε ακουλουθείς κατά γράμμα αυτό που -πολύ σωστά  σου προτείνει η Αγάπη !

Όπου η σανίδα θα στηρίζεται με τρια στηρίγματα (έτσι υπολογίζοντας  καμιά δεκαριά πόντους "κρέμαση" ) οι γωνιές θα μπούν σε απόσταση ~70cm μεταξύ τους και έτσι το σανίδι κάθε 68-69cm θα έχει στήριξη, οπότε θα είναι σταθερό.

Νιμίζω δεν πρόκειται πίσω να πάρει και κάποιο ιδιαίτρο βάρος, αλλά αν πρόκειται , βάλτου μια γωνιά ακόμα και μετά ανέβα κι εσύ επάνω . . . δεν θα καταλαβαίνει τίποτε!

 

2. Αποφασίζεις  τον δρόμο της γενικώς ελάχιστης επέμβασης, οπότε πάς στη λύση του Νίκου!

Πληρώνοντας φυσικά παραπάνω, έχεις την απόλυτη λύση της μηδενικής παρέμβασης, με μόνο μειονέκτημα το αυξημένο ύψος του γραφείου, πράγμα που δεν είναι σήμαντο σαν πρόβλημα αλλά αντιμετωπιζεται σχετικά ευκολα ψηλώνοντας λίγο την καρέκλα σου!

φόβος για να γίνει ζημιά δεν υπάρχει το πολύ πολύ βάζεις καμιά ταινία διπλής όψης, η καλύτερα -λιγότερο επεμβατικά, μερικά αυτοκόλλητα "κουμπάκια" σιλικόνης, η λίγη σαμπρέλα ποδηλάτου !

 

3. Υπάρχει και πιο κυριλέ λύση με μικρή αύξηση του πάχους, αλλά κοστίζει . . . όσο ένα γυαλί σκούρο σε διαστάσεις 85- 90  χ  160  χ 1 ! ! !  :) 

Οπότε αυτήν την προσπερνάμε! ! !

 

Και για το 2 και για το 3  δεν υπάρχει περίπτωση να μπατάρει κάτι γιατί όλο σχεδόν το π΄ροσθετο κομμάτι θα πατάει πάνω στην ήδη υπάρχουσα επιφάνεια του τραπεζιού!

 

Άντε καλή συνέχεια και Καλή Χρονιά σε όλους !  :D 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Βρε ποιόν μου θυμίζει, ποιόν μου θυμίζει ! . . . . ! !   :p

:D

 

Νομιζω ότι το θέμα είναι απλό, με βάση ότι δεν θέλεις να πειράξεις τ γραφείο καθόλου δεν υπάρχουν και πολλλές λογικές επιλογές είτε:

1.  Αποφασίζεις να το κάνεις φτηνά λειτουργικά και αξιόπιστα, οπότε ακουλουθείς κατά γράμμα αυτό που -πολύ σωστά  σου προτείνει η Αγάπη !

Όπου η σανίδα θα στηρίζεται με τρια στηρίγματα (έτσι υπολογίζοντας  καμιά δεκαριά πόντους "κρέμαση" ) οι γωνιές θα μπούν σε απόσταση ~70cm μεταξύ τους και έτσι το σανίδι κάθε 68-69cm θα έχει στήριξη, οπότε θα είναι σταθερό.

Νιμίζω δεν πρόκειται πίσω να πάρει και κάποιο ιδιαίτρο βάρος, αλλά αν πρόκειται , βάλτου μια γωνιά ακόμα και μετά ανέβα κι εσύ επάνω . . . δεν θα καταλαβαίνει τίποτε!

 

2. Αποφασίζειτον δρόμο της γενικώς ελάχιστης επέμβασης, οπότε πάς στη λύση του Νίκου!

Πληρώνοντας φυσικά παραπάνω, έχεις την απόλυτη λύση της μηδενικής παρέμβασης, με μόνο μειονέκτημα το αυξημένο ύψος του γραφείου, πράγμα που δεν είναι σήμαντο σαν πρόβλημα αλλά αντιμετωπιζεται σχετικά ευκολα ψηλώνοντας λίγο την καρέκλα σου!

φόβος για να γίνει ζημιά δεν υπάρχει το πολύ πολύ βάζεις καμιά ταινία διπλής όψης, η καλύτερα -λιγότερο επεμβατικά, μερικά αυτοκόλλητα "κουμπάκια" σιλικόνης, η λίγη σαμπρέλα ποδηλάτου !

 

3. Υπάρχει και πιο κυριλέ λύση με μικρή αύξηση του πάχους, αλλά κοστίζει . . . όσο ένα γυαλί σκούρο σε διαστάσεις 85- 90  χ  160  χ 10 ! ! !  :) 

Οπότε αυτήν την προσπερνάμε! ! !

 

Και για το 2 και για το 3  δεν υπάρχει περίπτωση να μπατάρει κάτι γιατί όλο σχεδόν το π΄ροσθετο κομμάτι θα πατάει πάνω στην ήδη υπάρχουσα επιφάνεια του τραπεζιού!

 

Άντε καλή συνέχεια και Καλή Χρονιά σε όλους !  :D 

 

1.Ναι, σκεφτόμουν, καλού-κακού, να βάλω και 4η γωνία. Έτσι, ακόμα και αν βάλω ολόκληρο το stand επάνω στην προσθήκη, δεν θα έχω πρόβλημα.

2.Να κόψω ένα κομμάτι μελαμίνης και να το κολλήσω στο γραφείο; Θα το προτείνω στον ξυλουργό.

Καλά, δεν με πειράζει να ψηλώσω την καρέκλα μου. Έχει μια σκάλα ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

.Ναι, σκεφτόμουν, καλού-κακού, να βάλω και 4η γωνία. Έτσι, ακόμα και αν βάλω ολόκληρο το stand επάνω στην προσθήκη, δεν θα έχω πρόβλημα.

ούτε με τις τρεις θα εχεις και ποντάρω ότι θα ανέβεις, θα έρθω και εγώ και θα ακουμπίσουμε και δύο καφέδες επάνω :hehe:  και δεν θα πέσει κάτω :p 

 

Κάνε το 2 είναι πιο εύκολο ;) 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι να το "κολλησεις". Να το ακουμπησεις, απλως, σου λενε. Ισως με καποιου ειδους "ποδαρακια" αναμεσα.

Πιθανον τα καλυτερα να ειναι αυτα υα αυτοκολλητα που ειναι για τα ποδια των επιπλων, σαν τα τσοχακια, αλλα λαστιχενια. Θα εμποδιζουν και τη μελαμινη να κουνηθει περα δωθε. Τα κολλας πανω στη μελαμινη για να μην αφησουν κολλα στο γραφειο και αν βρεις λεπτα, με το βαρος θα πιεστουν και θα εχουν ελαχιστο παχος. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε πάρε μια μελαμίνη στο όλο μέγεθος που θέλεις και βάλε την καπάκι πάνω από το γραφείο. πιάσε με 2 πλαστικούς σφιγκτήρες στο πίσω μέρος και είσαι οκ. Μπορείς την μελαμίνη να μην την πάρεις πολύ χοντρή ώστε να μην σηκωθεί πολύ το ύψος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα εφτιαχνα ενα μικρο ραφακι στον τοιχο , ελαχιστα πιο πανω απο το υψος του γραφειου,

και θα εβαζα εκει πανω την οθονη.

Επειτα θα τραβουσα το γραφειο προς τα εμενα.

Ξεω αισθητικα ισως να μην ακουγεται ωραιο, αλλα ειναι πρακτικο

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα παρακάτω

 

ΛύσηΑ (το είχα κάνει στο προηγούμενο γραφείο)

2 ή 3 πόδια γραφεία αν δεν θες τρύπες σε τόιχο

 

ΛύσηΒ

2 πόδια γραφείου και μια γωνία στο κεντρο για να μην κυρτώνει από το βάρος

αν βάλεις πάνω την οθόνη

 

Μέτρησε ύψος προτού πάρεις μήπως χρειάζεσαι ρυθμιζόμενα,

στα απλά η πατούρα τους μέχρι 5cm ρυθμίζεται το ύψος τους

______________________________________________________________________________________________________________

https://www.thelab.gr/forums/topic/174952-μαστορέματα-ημέρας/?do=findComment&comment=2671920

ότι έχω κάνει απλά δεν στήριξα το ένα κομμάτι απευθείας σε ξεχωριστά πόδια

20181003_160034b.thumb.jpg.044a1b3711943ed49e24a079c09abdcc.jpg

 

τα έχω βάλει στο μπροστά μέρος τα ποδαράκια

20181007_182837b.jpg.30d36768da8d682881d6f39e560a567c.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήρα τη νέα μου οθόνη. Την έστησα (ίδετε το νήμα των αγορών). Ανεβάζω δύο φωτογραφίες, στις οποίες φαίνεται το setup.

Ερώτημα (κρίσιμο): είμαι ψυχαναγκαστικός; Πρέπει να πάω σε επέκταση ή να κάτσω ήσυχος;

IMG_20190115_185853.thumb.jpg.d371f4bd20e3e7ec365e61bbe2f34b24.jpg

Εδώ φαίνεται πώς έχω βάλει το mousepad (ακουμπά πάνω στα πόδια της οθόνης. Μιλάμε για 2cm max).

IMG_20190115_185915.thumb.jpg.956f859092270aacb5057e68db0c05f4.jpg

Εδώ σας δείχνω το δάχτυλο :p(και όχι το φεγγάρι).

Και ολοκληρωμένο το setup:

IMG_20190115_131423.thumb.jpg.68d67272de3cd6d9d39e8052b971865c.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rory έγραψε:

Εγώ λέω να πουλήσεις το "χαλί" και να πάρεις ένα άλλο 30χ40. Τι το θες τόσο μεγάλο;

Καλορίζικη! 

Ε, έχω αδυναμία στα μεγάλα mousepad. Δεν θα ήθελα να το αποχωριστώ.

Άσε που μ' έχει βολέψει (και κρύβει και τη σκόνη).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.