Jump to content



BSOD Windows 10


Recommended Posts

Καλησπέρα.
Εχω το pc της υπογραφής.
Το έστησα πριν καμια εβδομάδα Win10 64bit,ολα τα drivers απο τα πάντα(απο όσο ξέρω και πιστευω τουλάχιστο) τα windows ειναι update εχω office 1 game και κατι 7zip κλπ κλπ γενικα είναι ενα setup που εχουν μπει τα απολύτως απαραίτητα προς το παρόν και είναι με Kaspersky (έβαλα antivirus μετα απο πολλά χρόνια).
Μου έβγαλε αυτο το msg στην μπλέ οθόνη..WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR. 1η φορά μεν αλλα δεν θέλώ να δώ δευτερη.
Κάποιος να προτίνει κάτι?Είδα οτι λεει οτι μπορεί να υπάρχει θέμα με overclock η θερμοκρασίες η drivers η κάποιο κακό part απο το pc.
??Κάποιος τρόπος να βρώ την αιτία??
Δεν εχω κάνει overclock ακόμα πέρα απο το stock overclock της gpu.
Εχω δυστυχώς πολλά software για τα rgb πράγμα που το σιχάθηκα να πω την αλήθεια.
Corsair/GB/Asus/NZXT/G.skill/Sound blaster/logitech. το NZXT Cam κολλάει λίγο στην αρχη δεν κάνει ευκολα login καμια φορά αλλα μόλις κάνει φαίνεται να δουλευει καλά.Και οι θερμοκρασίες φαίνονται καλά μεσα απο αυτο το πρόγραμμα και οι στροφές απο fans κλπ.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Staxtis said:

γενικα είναι ενα setup που εχουν μπει τα απολύτως απαραίτητα προς το παρόν και είναι με Kaspersky (έβαλα antivirus μετα απο πολλά χρόνια).

 

16 minutes ago, Staxtis said:

Εχω δυστυχώς πολλά software για τα rgb πράγμα που το σιχάθηκα να πω την αλήθεια.
Corsair/GB/Asus/NZXT/G.skill/Sound blaster/logitech.

 

Όλα αυτά δεν είναι απολύτως απαραίτητα. Γενικά θεωρώ ότι έχεις γεμίσει το setup σου με crapware, αλλά τέλος πάντων...

 

Γνώμη μου είναι ότι με τόσα "φρου φρου και αρώματα" δύσκολα θα εντοπίσεις τον υπαίτιο. Εγώ για αρχή θα ξαναπερνούσα windows με μόνο τα απαραίτητα (να μη σου πετάει θαυμαστικά δηλαδή το control panel). Σε αυτή τη φάση τρέχεις διαγνωστικά memtest, prime95, gpu stress test ώστε να αποκλείσεις βασικά προβλήματα με hardware. Αν περάσεις αυτή τη φάση επιτυχώς, τότε ξεκινάς και βάζεις τα υπόλοιπα που γράφεις ένα ένα, μέχρι να εντοπίσεις ποιο ενδεχομένως crapware σου δημιουργεί πρόβλημα. 

 

Αυτά από μένα, ας μιλήσουν και πιο ειδικοί στα win.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, gdp77 said:

 

 

Όλα αυτά δεν είναι απολύτως απαραίτητα. Γενικά θεωρώ ότι έχεις γεμίσει το setup σου με crapware, αλλά τέλος πάντων...

 

Γνώμη μου είναι ότι με τόσα "φρου φρου και αρώματα" δύσκολα θα εντοπίσεις τον υπαίτιο. Εγώ για αρχή θα ξαναπερνούσα windows με μόνο τα απαραίτητα (να μη σου πετάει θαυμαστικά δηλαδή το control panel). Σε αυτή τη φάση τρέχεις διαγνωστικά memtest, prime95, gpu stress test ώστε να αποκλείσεις βασικά προβλήματα με hardware. Αν περάσεις αυτή τη φάση επιτυχώς, τότε ξεκινάς και βάζεις τα υπόλοιπα που γράφεις ένα ένα, μέχρι να εντοπίσεις ποιο ενδεχομένως crapware σου δημιουργεί πρόβλημα. 

 

Αυτά από μένα, ας μιλήσουν και πιο ειδικοί στα win.

Καλημέρα.!!!
Απολύτως απαραίτητα είναι τα win/office/drivers/7zip/antivirus κλπ.
Τα αλλα όπως είπα και εγώ ξενέρωσα για τα progs αλλα επειδή όλα αυτά τα parts είναι με RGB αναγκαστικά για να τρέξουν τα rgb χωρις να αναβοσβήνουν σαν rainbow shit έπρεπε να βάλω τα software τους για να μπορώ να ρυθμίσω.Δεν γινόταν να μη βάλω όλο το crapware που λες οτι έβαλα.
Χθες έτρεξα memtest86/prim95 και πριν καμια ώρα που έφυγα απο το σπίτι για δουλειά έβαλα το Furmark.memtest και prim δεν είχαμ κανένα error η κάτι...Το prime το άφησα έτρεξε κανένα 3ωρο και μετά το pc μπήκε σε sleepmode(σημερα το πρωί ήταν σε sleep) να βγάλω το idle time to sleep και να το αφήσω να τρέξει για περισσότερες ώρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.!!!
Απολύτως απαραίτητα είναι τα win/office/drivers/7zip/antivirus κλπ.
Τα αλλα όπως είπα και εγώ ξενέρωσα για τα progs αλλα επειδή όλα αυτά τα parts είναι με RGB αναγκαστικά για να τρέξουν τα rgb χωρις να αναβοσβήνουν σαν rainbow shit έπρεπε να βάλω τα software τους για να μπορώ να ρυθμίσω.Δεν γινόταν να μη βάλω όλο το crapware που λες οτι έβαλα.
Χθες έτρεξα memtest86/prim95 και πριν καμια ώρα που έφυγα απο το σπίτι για δουλειά έβαλα το Furmark.memtest και prim δεν είχαμ κανένα error η κάτι...Το prime το άφησα έτρεξε κανένα 3ωρο και μετά το pc μπήκε σε sleepmode(σημερα το πρωί ήταν σε sleep) να βγάλω το idle time to sleep και να το αφήσω να τρέξει για περισσότερες ώρες?
Ε εντάξει για 99,9% βεβαιότητα θέλει ενα βράδυ. Αλλά όπως τα γράφεις, τα parts σου φαίνονται οκ. Κάνα conflict με όλο αυτό το λογισμικό διαισθανομαι ότι θα είχες.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Ε εντάξει για 99,9% βεβαιότητα θέλει ενα βράδυ. Αλλά όπως τα γράφεις, τα parts σου φαίνονται οκ. Κάνα conflict με όλο αυτό το λογισμικό διαισθανομαι ότι θα είχες.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Και εγω αυτό ελπίζω...Θα δω τα αποτελέσματα μόλις φτάσω σπίτι απο το GPU..Αν ειναι ολα εντάξει τότε αυτες οι αηδίες έκαναν την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.