Jump to content



Recommended Posts

Γεια χαρά.
Το ποντίκι που έχω στην δουλειά...ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ! Logitech G700
Σκέφτομαι να πάρω vertical mouse...Ποσοι απο εσάς εχουν δουλέψει/έχουν και πως ηταν/είναι η εμπειρία σας?!
Ανάμεσα σε Posturite Penguin και Logitech MX Vertical.
Για αρχή και σαν εταιρία επειδή την "ξέρω" και γενικά επειδή πιστευω οτι έχεi πολύ καλά προιόντα(τα flagships της τουλάχιστο σε σχέση με του ανταγωνισμού) θα πήγαινα σε Logi αλλα κάτι το οποίο μου φαίνεται ιδιαίτερα ++ στο Penguin είναι οτι βλέπω οτι έχει επιφάνει για να ακουμπάς το "πλάι" απο την παλάμη σου ενω στο MX φοβάμαι μηπως και τρίβεται συνέχεια κάθε φορά που κουνάω το mouse.Εικασία κάνω μιας και δεν το έχω πιάσει ποτέ να δω πως θα είναι στο χέρι μου και πόσο 'ξεκουράζεται" όπως να το αφήνεις πάνω στο ποντίκι.!Δεν θέλω να "ζορίζομαι" να το κρατήσω πάνω στο mouse για αυτό και είπα μήπως το Posturite είναι καλύτερη επιλογή λόγο της επιφάνειας που έχει γιαν α ακουμπάει.
Το χέρι μου σαν μέγεθος είναι μέτριο ΠΡΟΣ το μεγάλο αλλα είναι αρκετά λεπτό.
Το θέλω για browsing/office/Cad-Cam software.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει με vertical mouse και προσωπικά δεν βολεύτηκα. Πίεσα τον εαυτού μου για λίγες ημέρες ώστε να συνηθίσω αλλά τελικά δεν τα κατάφερα.

 

- Επειδή γενικά είμαι νευρικός με το ποντικι, δεν ήμουν το ίδιο γρήγορος. Με άλλα λόγια είναι καθαρά για δουλειά γραφείου τύπου office suite. Εγώ έχω συνηθίσει το ποντίκι να είναι το τρίτο μου χέρι και το vertical με καθυστερούσε.

 

- Το χέρι δεν τρίβεται ούτε έρχεται σε επαφή με το γραφείο. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι πως λεγεται το ποντίκι. Είναι ενα περίεργο brand που ειδικεύεται σε τέτοια ποντίκια. Και μάλιστα το βγάζει και σε διάφορα μεγέθη ανάλογα το χέρι.

 

- Ναι, ο καρπός ήταν και τον ένιωθα πιο ανετα. Διάβαζα πως η φυσική θέση του χεριού είναι λίγο γυρισμένο προς τα πλάγια με αποτέλεσμα το vertical να το κρατά σε αυτή τη θεση. Μπερδευομουν όμως συχνά σε διάστημα μιας εβδομάδας ως προς το που είναι ο κέρσορας στην οθόνη. Ότι χειρότερο δλδ για εμένα που θέλω να κάνω γρήγορα τα κλικς.

 

- Στο σπίτι που δεν εργαζομαι η τουλάχιστον λιγότερο απο το γραφείο, το χρησιμοποιώ που κ που. Αφήνω το χέρι μου επάνω μόνο και μόνο για να το ξεκουράσω. Αλλά δεν εκτελώ κάτι το απαιτητικό. Κλικ στο YouTube και το Google. 

 

- Συνάδελφοι έχουν βολευτει πάρα πολύ. Μάλιστα δεν το αλλάζουν με τπτ. Ίσως είναι και η φύση της δουλειάς. Εγώ μερικές φορές στην ένταση να κάνω κάτι έπεφτε το χέρι μου στο mousepad ούτε καν κοντά στο ποντίκι.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η συνήθεια παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Αν είσαι σε δουλειά με απαιτήσεις και πίεση χρόνου δεν το συνιστώ διότι θα γίνεις λιγότερο παραγωγικός αλλά το χέρι σου σε καθε περιπτωση θα είναι άνετο. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόσφατα το Silvercrest από το Lidl με ~12€.

Εάν έχεις πρόβλημα με μύες/τένοντες του πήχη, σίγουρα είναι λιγότερο επιβαρυντικό από το κλασικό ποντίκι. Επίσης είναι πιο εύκολο να χρησιμοποιείς άλλο δάχτυλο για τα πλήκτρα (πχ να πατάς το δεξί πλήκτρο ή την ροδέλα με τον δείκτη).

Για browsing/office σίγουρα θα βολέψει. Για CAD/CAM δεν στο εγγυώμαι. Προσωπικά δεν έχω την ίδια ακρίβεια που έχω με άλλα ποντίκια, αλλά και ο αισθητήρας του Silvercrest δεν είναι της ίδιας κατηγορίας.

 

Στη δική μου περίπτωση, το πήρα για να ξεκουράζω/αλλάζω στάση στο χέρι για κάποια διαστήματα, δεν είναι για να αντικαταστήσω μόνιμα το κλασικό ξαπλωτό ποντίκι μου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trib said:

Έχω δουλέψει με vertical mouse και προσωπικά δεν βολεύτηκα. Πίεσα τον εαυτού μου για λίγες ημέρες ώστε να συνηθίσω αλλά τελικά δεν τα κατάφερα.

 

- Επειδή γενικά είμαι νευρικός με το ποντικι, δεν ήμουν το ίδιο γρήγορος. Με άλλα λόγια είναι καθαρά για δουλειά γραφείου τύπου office suite. Εγώ έχω συνηθίσει το ποντίκι να είναι το τρίτο μου χέρι και το vertical με καθυστερούσε.

 

- Το χέρι δεν τρίβεται ούτε έρχεται σε επαφή με το γραφείο. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι πως λεγεται το ποντίκι. Είναι ενα περίεργο brand που ειδικεύεται σε τέτοια ποντίκια. Και μάλιστα το βγάζει και σε διάφορα μεγέθη ανάλογα το χέρι.

 

- Ναι, ο καρπός ήταν και τον ένιωθα πιο ανετα. Διάβαζα πως η φυσική θέση του χεριού είναι λίγο γυρισμένο προς τα πλάγια με αποτέλεσμα το vertical να το κρατά σε αυτή τη θεση. Μπερδευομουν όμως συχνά σε διάστημα μιας εβδομάδας ως προς το που είναι ο κέρσορας στην οθόνη. Ότι χειρότερο δλδ για εμένα που θέλω να κάνω γρήγορα τα κλικς.

 

- Στο σπίτι που δεν εργαζομαι η τουλάχιστον λιγότερο απο το γραφείο, το χρησιμοποιώ που κ που. Αφήνω το χέρι μου επάνω μόνο και μόνο για να το ξεκουράσω. Αλλά δεν εκτελώ κάτι το απαιτητικό. Κλικ στο YouTube και το Google. 

 

- Συνάδελφοι έχουν βολευτει πάρα πολύ. Μάλιστα δεν το αλλάζουν με τπτ. Ίσως είναι και η φύση της δουλειάς. Εγώ μερικές φορές στην ένταση να κάνω κάτι έπεφτε το χέρι μου στο mousepad ούτε καν κοντά στο ποντίκι.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η συνήθεια παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Αν είσαι σε δουλειά με απαιτήσεις και πίεση χρόνου δεν το συνιστώ διότι θα γίνεις λιγότερο παραγωγικός αλλά το χέρι σου σε καθε περιπτωση θα είναι άνετο. 

Πιστευεις οτι η ταχύτητα ε'ιναι κάτι δεδομένο(προσωπική σου άποψη) οτι είναι πιο αργό?
Θελω να πω...γίνεσαι το ίδιο γρήγορος η και πιο γρήγορς εαν το συνηθήσεις(lets say 2-3weeks) η θεωρείς-πιστευεις οτι είναι γενικά πιο αργό Mouse το vertical.
Είμαι και εγώ απο αυτο΄πυς που κάνουν γρήγορες κινήσεις και θέλω να είμαι "sharp" δεν έχει τρομερή ταχύτητα η δουλειά μου όυτε με πειράζει αν θα "αργήσω" να το μάθω αλλα γενικά εγώ θέλω να το αγοράσω για να είμαι το ίδιο γρήγορος και πι άνετος.Ούτε ενόχληση στο χέρι υπάρχει(προς το παρόν) απλά προσπαθώ να βελτιώσω την θέση μου όσο μπορώ.

Αν είχε 30-40 θα το αγόραζα κα ιτο πολύ πολύ να το έβαζα στο ντουλάπι αν πια δεν μου άρεζε καθόλου..Απλά μην πετάξω 100euro για αυτό το ψάχνω λίγο.!

Αλλες εμπειρίες..
Κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ στο ίδιο σκεπτικό, είχα ρωτήσει παλιότερα και είχαν απαντήσει μερικά μέλη, κάνε μια αναζήτηση λογικά θα βρεις τα post.

Μπορείς να δοκιμάσεις της Anker για να δεις άμα θα σε βολέψει.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Staxtis said:

Πιστευεις οτι η ταχύτητα ε'ιναι κάτι δεδομένο(προσωπική σου άποψη) οτι είναι πιο αργό?
Θελω να πω...γίνεσαι το ίδιο γρήγορος η και πιο γρήγορς εαν το συνηθήσεις(lets say 2-3weeks) η θεωρείς-πιστευεις οτι είναι γενικά πιο αργό Mouse το vertical.
Είμαι και εγώ απο αυτο΄πυς που κάνουν γρήγορες κινήσεις και θέλω να είμαι "sharp" δεν έχει τρομερή ταχύτητα η δουλειά μου όυτε με πειράζει αν θα "αργήσω" να το μάθω αλλα γενικά εγώ θέλω να το αγοράσω για να είμαι το ίδιο γρήγορος και πι άνετος.Ούτε ενόχληση στο χέρι υπάρχει(προς το παρόν) απλά προσπαθώ να βελτιώσω την θέση μου όσο μπορώ.

Αν είχε 30-40 θα το αγόραζα κα ιτο πολύ πολύ να το έβαζα στο ντουλάπι αν πια δεν μου άρεζε καθόλου..Απλά μην πετάξω 100euro για αυτό το ψάχνω λίγο.!

Αλλες εμπειρίες..
Κάποιος?

 

Για εμένα είναι δεδομένο ότι με το vertical είμαι πιο αργος. Η συνεχόμενη χρήση που έκανα ήταν περίπου 2 εβδομάδες. Μετά τα παράτησα. Στο σπίτι υπάρχει ακόμη σαν δεύτερο. Μόλις επιστρέψω θα σου στείλω το μοντέλο.

 

Edit: Το βρήκα. 

 

https://handshoemouse.com

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει το παρακάτω για χρήση γραφειου με προγραμματισμό που χρησιμοποιω πολύ το keyboard...

με εχει βολέψει, αν και η ποιοτητα του αισθητήρα δεν φτάνει τα καλά της logitech (που εχω σπίτι για gaming)

 

Το βρήκα τσάμπα (6-7 ευρω) οπότε είπα να δοκιμάσω και ειναι το βασικο μου εδω στο γραφειο (εχω πανω και το κλασικό αν ερθει κάποιος άλλος) :D:D
 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.