Jump to content



Ryzen 2400g και B450M PRO για gaming?


ennia

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Επειδή απέχω πολλά χρόνια από το χώρο ψάχνω να στήσω ένα μηχάνημα οικονομικό για ελαφρύ gaming.

 

Δεν με ενδιαφέρουν τα 2k και 4k ανάλυση. Το μόνο που θέλω είναι να παίζω παιχνίδια χωρίς να κολλάω.

 

Ξεκινάω με τον κορμό έχοντας επιλέξει τα 2 βασικά κομμάτια του τίτλου.

 

Τον πρώτο καιρό δεν θα βάλω κάρτα γραφικών για αυτό διάλεξα αυτόν τον επεξεργαστή.

 

Θέλω να κρατήσω το μπάτζετ χαμηλά.

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αρκετή ραμ -16 δλδ- θα είσαι σε θέση να παίζεις αρκετά καλά σε 1080Ρ ανάλυση.
Θα το στήσεις από το 0 η θα κρατήσεις κομμάτια από τα παλιά.

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υπολογισμένο. Πάω με αυτά για αρχή. Και μετά θα συμπληρώσω κομμάτια.

Το θέμα είναι αν αυτά τα δύο είναι συμβατά και κάνουν για gaming.

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από 30fps εννοώ. Θα μπει κάρτα γραφικών στη συνέχεια.

Για αρχή θέλω να στηθεί ένα σύστημα να είναι λειτουργικό και να παίζει και κάνα game.

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μετά κάρτα, θα είναι πιο λογικό να αλλάξεις και CPU όμως :) Μιας και πας για αυτή την πλατφόρμα, είναι κομπλέ και μπορεί να μπει έως και 2700Χ Ryzen. Αν κατάλαβα καλά επιλέγεις την ASROCK B450M Pro 4 για μητρική

 

Από κει και ύστερα, πάρε κάποιες μνήμες 3200Mhz (αν μπορείς 16GB, καλύτερα),

ένα κουτάκι όποιο επιθυμείς (μην δώσεις πολύ λίγα γιατί στη συνέχεια μπορεί να το μετανιώσεις, πχ https://www.skroutz.gr/s/9998328/Sharkoon-S25-W.html),

ένα τροφοδοτικό 500-600W (δεν χρειάζεσαι παραπάνω , πχ Thermaltake Smart Se 530 ή 630 είναι πολύ καλό και δοκιμασμένο σε "σκληρές" συνθήκες - 50 και 60-65 ευρώ αντίστοιχα) ,

ένα SSD 120 ή 240GB (με 32€ παίρνεις το intenso high 240GB και είναι μια χαρά για αρχή),

αν θες επιπλέον αποθήκη, πας σε έναν 1-2-3ΤΒ (ότι μπορεί η τσέπη) WD Blue ή Toshiba 

και είσαι έτοιμος :) 

Να φανταστώ πως στο (όποιο) μπάτζετ θέλεις και οθόνη ή αυτή υπάρχει; 

ΥΓ: Το να βάλεις κάτι για αρχή και μετά να δώσεις επιπλέον χρήματα για κάτι άλλο δεν είναι η καλύτερη λύση πάντως. Με αυτό τον τρόπο θα έχεις χάσει σίγουρα κάποια χρήματα. Όχι πολλά όμως, μιας και υποθέτω πως θα πουληθεί ο 2400G

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι. Οθόνη έχω. Και μετά αν δεν είμαι ικανοποιημένος όταν μπει η κάρτα γραφικών κάνω και ένα upgrade sto cpu.

Το θέμα μου ήταν αν είναι συμβατά η μητρική και ο επεξεργαστής του τίτλου..

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άμα σκοπεύεις μετά να αλλάξεις gpu (δηλαδή θα χρειαστείς και cpu)
θα έλεγα να γλιτώσεις τα ~30 eur και να πας σε 2200g (το cpu μέρος του 2200 και του 2400 είναι ίδιο)
ναι οι επιδόσεις είναι ελαφρώς χαμηλότερες
αλλά όταν με το καλό πας σε νέα gpu (ας την πω επιπέδου rx580/gtx 1060) τότε σιγά σιγά θα έχεις ανάλογα το παιχνίδι bottleneck από cpu (ειδικά αν πας σε ακόμη καλύτερη κάρτα)

για να έχεις μια ιδέα που κυμαίνονται οι επιδόσεις αυτών των λύσεων
https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3261-r3-2200g-r5-2400g-review-gaming-benchmarks-vs-gt-1030

για τα υπόλοιπα λίγο-πολύ συμφωνώ με tommybertsen
μην αγοράσεις κουτί των 10eur γιατί πιθανά να το μετανιώσεις αργότερα
οπως+δήποτε ssd έστω βασικός 240gb sata 3 δεν χρειάζεσαι τον nvme

και απέφυγε τροφοδοτικά τύπου lamtech/turbo-x/είμαι κινέζος και δεν με ξέρει κανείς
κατι σημαντικό (φαίνεται και στο review)
οι apu θέλουν γρήγορες+σφιχτές μνήμες (δηλαδή ακριβές μνήμες) και τα 8gb για vram+system ram θα είναι κάπως οριακά
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κουτί έχω ένα παλιό στο οποίο έχω κάνει μοντες. Και έχω σκοπό να φτιάξω γραφείο-κουτι-pc οπότε θα μπουν όλα εκεί.

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ennia said:

Το θέμα μου ήταν αν είναι συμβατά η μητρική και ο επεξεργαστής του τίτλου..

Και επειδή δεν είδα κανέναν να σου απαντάει επί τούτου, ναι είναι απόλυτα συμβατά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Και επειδή δεν είδα κανέναν να σου απαντάει επί τούτου, ναι είναι απόλυτα συμβατά.

 

νταξ ...... δεν ειναι τοοοοσο ασχετος, ωστε να βαλει Ιντελ cpu με την ΑΜ4   B450M- PRO...!!!!   ξερει τα βασικα.... ! ειναι φιλαρακι και τον ξερω..! 

 

 

 

παντως, για να απαντησω στον shattered απο πανω,  ο 2200G ειναι 4core/4thread, ενω ο 2400G ειναι 4core/8thread..!  δεν ειναι ακριβως οι ιδιοι...!!! 

 

αυτοι αντιστοιχουν σε R3 1300X και R5 1500Χ, o καθενας..! 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ennia έγραψε:

Κάτω από 30fps εννοώ. Θα μπει κάρτα γραφικών στη συνέχεια.

Για αρχή θέλω να στηθεί ένα σύστημα να είναι λειτουργικό και να παίζει και κάνα game.

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

παντως -αναλογα του μπατζετ παντως- τωρα που κοιταζα λιγο στο σκρουτζ, πιστευω οτι μπορει να βαλεις και τωρα εναν R5 1600X που ειναι μονο 15€ ακριβοτερος, αλλα θα χρειαστει και μια φθηνη εξωτερικη καρτα γραφικων...!  

θα μελετηθει το θεμα...!!! 

Link to comment
Share on other sites

@cabdik

η amd λέει 4/8
https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-3-2200g
οι ryzen 3 χωρίς gpu είναι 4/4

τώρα επί της ουσίας
το θέμα με τον 1600x
είναι ότι ναι μεν γλιτώνεις για κάποιο καιρό την ανάγκη για cpu (αλλά ταυτόχρονα το single thread που χρειάζεται συχνά σε gaming είναι στην καλύτερη μέτριο)
αλλά ταυτόχρονα όπως λες χρειάζεσαι από τώρα gpu
και αφού ήδη μιλάμε για λύσεις "ανάγκης" για απ'ότι καταλαβαίνω τουλάχιστον 6μηνο δεν νομίζω να υπάρχει budget για 1600
(επίσης σε ένα 6μηνο πάνω κάτω θα έχουμε ryzen 3000 που θα φανεί τι ικανότητες έχουν και αυτοί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=36990]cabdik[/mention]
η amd λέει 4/8
https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-3-2200g
οι ryzen 3 χωρίς gpu είναι 4/4

τώρα επί της ουσίας
το θέμα με τον 1600x
είναι ότι ναι μεν γλιτώνεις για κάποιο καιρό την ανάγκη για cpu (αλλά ταυτόχρονα το single thread που χρειάζεται συχνά σε gaming είναι στην καλύτερη μέτριο)
αλλά ταυτόχρονα όπως λες χρειάζεσαι από τώρα gpu
και αφού ήδη μιλάμε για λύσεις "ανάγκης" για απ'ότι καταλαβαίνω τουλάχιστον 6μηνο δεν νομίζω να υπάρχει budget για 1600
(επίσης σε ένα 6μηνο πάνω κάτω θα έχουμε ryzen 3000 που θα φανεί τι ικανότητες έχουν και αυτοί
4\4 ειναι ο 2200. Τα Ĝpu cores ειναι 8...!

Στάλθηκε από το CW-Hi8-super μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επισης, κατι που παρατηρησα εκ των υστερων, και επειδη προκειται να μεινει η μητρικη για μελλοντικη αναβαθμιση επεξεργαστη, ειναι τα Phases της μητρικης. μου φανηκαν λιγα ή κανω λαθος...? 

μηπως να πηγαινες σε καποια καλυτερη, για να μην εχεις θεματα, αν στο μελλον μπει ενας 6/8core...??

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά:

Ryzen 3 2200G

 
Παράθεση

 

# of CPU Cores: 4
# of Threads: 4
# of GPU Cores: 8

 

 

Ryzen 3 2400G

 
Παράθεση

 

# of CPU Cores: 4
# of Threads: 8
# of GPU Cores: 11

 

 

Και για την πρόταση του Ryzen 5 1600X

 
Παράθεση

 

# of CPU Cores: 6
# of Threads: 12
Thermal Solution: Not included

 

Εννοείται πως δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά (= θέλει εξωτερική κάρτα γραφικών) και δεν έχει δική του ψήκτρα (= πρέπει να αγοραστεί/υπάρχει μια aftermarket).
 
Ο Ryzen 5 1600 έχει δική του ψήκτρα (επίσης δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά).
Παράθεση

Thermal Solution: Wraith Spire (No LED)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά:
Ryzen 3 2200G
 
 
# of CPU Cores: 4 # of Threads: 4 # of GPU Cores: 8  
  Ryzen 3 2400G
 
 
# of CPU Cores: 4 # of Threads: 8 # of GPU Cores: 11  
  Και για την πρόταση του Ryzen 5 1600X
 
 
# of CPU Cores: 6 # of Threads: 12 Thermal Solution: Not included  
Εννοείται πως δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά (= θέλει εξωτερική κάρτα γραφικών) και δεν έχει δική του ψήκτρα (= πρέπει να αγοραστεί/υπάρχει μια aftermarket).   Ο Ryzen 5 1600 έχει δική του ψήκτρα (επίσης δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά).
Thermal Solution: Wraith Spire (No LED)
 
Τα γνωριζουμε αυτα φιλε TopCLR. O shattered μπερδευτηκε με τα cpu-gpu cores.



Στάλθηκε από το CW-Hi8-super μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα έγραψα και για την πρόταση του 1600Χ που θα χρειαστεί, εκτός από εξωτερική κάρτα γραφικών, και ψήκτρα. Είναι ένα έξτρα κόστος στο χαμηλό budget που λέει ο ennia.

Επίσης ο 1600(Χ) είναι μεν καλύτερος σε ισχύ από τους 2200G/2400G αλλά για να τους φτάσει σε γραφικά θα πρέπει να συνδυαστεί (νομίζω) με κάποια GT 1030/RX 550 (και όχι με GT 710/R3 240) που επίσης δεν "κολλάει" με το χαμηλό budget!

Αν υπάρχει η διάθεση από μέρους του να αναβαθμίσει σε κάτι καλύτερο αργότερα, ίσως είναι καλύτερη λύση οι 2200G/2400G έχοντας υπόψιν το τωρινό χαμηλό budget και εφόσον τον καλύπτουν για τώρα (εως ότου αναβαθμίσει).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.