Jump to content



Διαβρωτικό χρώματος για συρόμενη γκαραζόπορτα


Recommended Posts

Σκοπεύω να αφαιρέσω το χρώμα (μετά και τη σκουριά, κομπλέ...σέρβις) από την γκαραζόπορτα μου και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω διαβρωτικό χρώματος για να μη μου φύγει ο πάτος με συρματόβουρτσες, γυαλόχαρτα κλπ.

Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει οπότε δεν έχω ιδέα πως ακριβώς δουλεύει, αν πρέπει να προσέξω τίποτα, αν είναι επικίνδυνο κλπ.

Σωστά σκέφτομαι ή είναι μπελάς και το διαβρωτικό; Μήπως να μείνω στον παραδοσιακό τρόπο χωρίς διαβρωτικό;

Link to comment
Share on other sites

Θες διαβρωτικο....δεν παλευεται αλλοιως ευκολα.

Σε οποιοδηποτε χρωματοπωλειο θα σου δωσουν οτι χρειαζεσαι κ θα σου εξηγησουν τι κ πως.

Απλα η επαναβαφη πρεπει να γινει με τα σωστα βηματα κ υλικα ωστε να αντεξει για πολλα - πολλα χρονια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγια μου!!!! Θα την εβαφα απο πανω στη κυριολεξια....

 

Στα σωστα βηματα προσθεσε κ ενα ακομα. Οπου εχει ενωση βαλε ακρυλικη μαστιχα να κλεισει ο αρμος. Μονο ετσι θα αντέξει πολλα χρονια χωρις να τρεχουν ζουμια σκουριας.

Link to comment
Share on other sites

Διαβρωτικο και οτι λεει στις οδηγίες του

Τριψιμο οπου δεν εκανε δουλεια.

(Αν δεν φυγει ολη η σκουρια δε πειραζει καλο κανει)

Περασμα με ασετον και πανι να βγαλεις σκονες κλπ

Ασταρι μεταλλου 2 χερια

Μαστιχα στα κενα

Χρωμα μεταλλου 2 χερια. Αν παρεις και με ρινισματα σιδηρου μεσα στο χρωμα ακομα καλυτερα 

Καθεσαι πινεις καφε και την απολαμβανεις.

 

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Στα χρώματα μετάλλου δεν υπάρχει εσωτερικού και εξωτερικού χώρου όπως στα χρώματα των τοίχων, σωστά;

Ρινίσματα σιδήρου; Πρώτη φορά το ακούω!

Κάτι τέτοιο; Ψιλοακριβούλι δεν είναι 750ml 14,50€; Για προτείνεται κανένα με καλύτερη τιμή κι ελληνικό αν γίνεται.

Όταν λέμε μαστίχα; Τι εννοάμε ακριβώς;

 

Πάντως δεν αποκλείω και την περίπτωση να μην το ξεβάψω αλλά να βάψω πάνω από το χρώμα.

Σ' αυτή την περίπτωση χρειάζομαι μόνο τρίψιμο - ξεσκούριασμα και πέρασμα με χρώμα;

Αν σε κάποια σημεία φύγει η παλιά μπογιά και φανεί το μέταλλο βάζω στα σημεία αυτά αστάρι;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Μαστιχα γιατι στα κενα? Νομιζω σε κουφια σωληνα αν εχουμε τρυπες για αερισμο και εξαγωγη της υγρασιας ειναι σωστοτερο. Φυσικα σε σημεια που δεν φαινεται ή δεν ενοχλει.

Μολις χθες εβαψα σε σημεια τη πορτα μου, για αλλο λογο και ειδα κατι τετοια τρεξιματα σκουριας απο κενα κολλησης. Το θεωρω πλεονεκτημα ομως αν θυμηθω τα παλια καγκελα με τις κουφιες σωληνες που φουσκωναν και τις τρυπαγαμε με καρφια να βγει το μαυρο ζουμι.

 

Link to comment
Share on other sites

Διοτι αν δεν μπει το νερο δεν θα εχεις σκουρια. Του κοβεις τη διαδρομη, σφραγιζεις το μέταλλο και αντεχει πολλα χρονια.

 

Προσωπικα αγορασα αυτο κ εμεινα πολυ ευχαριστημενη με το απλωμα και την καλυψη.

 

20190307_222720.jpg

 

Επειδη εχεις να κανεις μια πορτα και οχι 100 μην τσιγκουνευτεις τα υλικα σου. Θα ερθει και θα σε βρει :) και να λυπηθεις ειδικα τον κοπο σου αν την φερεις σε παρθενο σημειο κ την ξαναβαψεις.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σε χρωματοπωλείο για χρώμα και μου είπανε ότι αυτό με τα ρινίσματα προσφέρει κυρίως καλύτερη εμφάνιση, από αντοχή μικρή διαφορά ίσως αντέξει π.χ. 7 χρόνια αντί για 5.

Αλλά υπάρχουν και χρώματα που δεν χρειάζονται αστάρι όπως το  Hammerite της  Vivechrom.

Άρα (διαβρωτικό εγκαταλείπεται μάλλον) καταλήγω:

-αφαίρεση σκουριάς (γυαλόχαρτο)

-βάψιμο με Hammerite

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδεύεσαι με γυαλόχαρτα, πάρε για τον τροχό ενα δίσκο αφαίρεσης χρώματος, σαν αυτό https://www.skroutz.gr/c/3134/diskoi-kopis-leiansis.html?from=catspan&keyphrase=δισκοι+αφαίρεσης+χρωμάτων

Θα βρεις σε διάφορες τιμές στα σιδηροπωλεία. 

Κάνει θαύματα, βγάζει αμέσως τη σκουριά και το παλιό χρώμα, ενω δεν τρώει καθόλου απο το μέταλλο. Βέβαια σε τόσο πολλά διακοσμητικά που έχει η πόρτα, δύσκολο να τα πιάσει ο δίσκος. Εκει πας ή με το χέρι ή με διαβρωτικό.

 

Μια συμβουλή που μου έχει δουλέψει. Το αστάρι (μίνιο) να το περάσεις όσα περισσότερα χέρια μπορείς. Παράδειγμα έβαψα κάγκελα κοντά στη θάλασσα, και πέρασα 5 χέρια μίνιο και μετά 2 χέρια χρώμα. Εδω και 5 χρόνια δεν έχουν καταλάβει τίποτα. Ενω με τα 1-2 χέρια μίνιο που τα περναγα τόσα χρόνια, κάθε 2-3 χρόνια πέταγαν σκουριές και αναγκαζόμουν να τα ξαναπεράσω. Συμβουλή απο φίλο παλιό χρωματοπώλη. ;)

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ρινισματα βοηθανε στην καλυτερη αποβολη της θερμοκρασίας. Αντανακλούν τις ακτινες του ηλιου και το σιδερο "βραζει" λιγότερο. Λιγοτερες ακραιες συνθηκες, καλυτερη αντοχη. Τα 2 χρονια στα 5 που σου εδωσε δεν ειναι και λιγο.

Το hameritte προσωπικα το εχω σε μεγαλη εκτιμηση. Ειχα βαψει και μια σκαλα σιδερενια σε προθαλαμο ταρατσας και αντεξε πανω απο 8 χρονια. Μετα εφυγα και δεν ξερω τι εγινε. Διαβαζω πολλα αρνητικα ομως τελευταια. Ψαξε το.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Μια συμβουλή που μου έχει δουλέψει. Το αστάρι (μίνιο) να το περάσεις όσα περισσότερα χέρια μπορείς. Παράδειγμα έβαψα κάγκελα κοντά στη θάλασσα, και πέρασα 5 χέρια μίνιο και μετά 2 χέρια χρώμα. Εδω και 5 χρόνια δεν έχουν καταλάβει τίποτα. Ενω με τα 1-2 χέρια μίνιο που τα περναγα τόσα χρόνια, κάθε 2-3 χρόνια πέταγαν σκουριές και αναγκαζόμουν να τα ξαναπεράσω. Συμβουλή απο φίλο παλιό χρωματοπώλη. ;)

Κι αν βάλω σκέτο χρώμα που δεν χρειάζεται αστάρι; (όπως το Hammerite )

Απλά θα περάσω πολλά στρώματα;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, panoss1442169303 said:

Κι αν βάλω σκέτο χρώμα που δεν χρειάζεται αστάρι; (όπως το Hammerite )

Απλά θα περάσω πολλά στρώματα;

Φίλε μου δεν έχω εμπειρία απο hammerite. Θα σε βοηθήσουν τα υπόλοιπα παιδιά του forum που το έχουν δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν, επιστρέφω μετά από μήνες πάλι στην γκαραζόπορτά μου...

Τι έκανα:

1. την έτριψα - αφαίρεσα σκουριές

2. πέρασα με μίνιο τα 'γυμνά' σημεία και αυτά που έμεινε λίγη σκουριά, δυο χέρια

3. πέρασα δυο χέρια χρώμα Vitex.

 

Μετά από ένα μήνα (!!!) άρχισαν να εμφανίζονται σκουριές στο κάτω δεξί κομμάτι της πόρτας...:yikes:

 

Ξαναέκανα αυτή τη διαδικασία γι αυτό το κομμάτι.

Και τώρα, πάλι μετά από ούτε ένα μήνα, πάλι εμφανίζονται σκουριές στο ίδο σημείο, το κάτω δεξί κομμάτι...

Παραθέτω φωτό, αναμένω τα φώτα σας...

 

 

 

f1.jpg

 

f2.jpg

 

f3.jpg

 

f4.jpg

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.