Jump to content



Soundblaster και θεματάκι


Recommended Posts

Ερώτηση:Έχω μια κάρτα ήχου sound blaster και τα ηχεία συνδεδεμένα μέσω optical.Οταν βάζω ακουστικά στο front panel του κουτιού δεν απομονώνονται τα ηχεία,αλλά παίζουν και τα ηχεία και τα ακουστικά ταυτόχρονα.... Το front panel είναι συνδεδεμένο με τη sounblaster....Ξέρει κανεις πως φτιάχνεται;

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

να πω ότι δεν έχω sound blaster
αλλά λογικά σε κάποιο advanced setting
θα έχει επιλογή για mute το "back panel" όταν μπει κάτι στο front
τουλάχιστον η realtek μου εκεί το έχει

Δυστυχώς όσο και να το έχω ψαξει δεν εχω βρει καποια σχετική ρύθμιση. Ούτε στο software της Creative εχω βρει κάτι....

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, wesker said:

Δυστυχώς όσο και να το έχω ψαξει δεν εχω βρει καποια σχετική ρύθμιση. Ούτε στο software της Creative εχω βρει κάτι....

πριν χρόνια είχα μια x-fi titanium
κάπου το είχα δει (νομίζω σαν headphone detection το έλεγαν)
αλλά ακόμη  θυμάμαι το "control panel" της creative με τα χιλια 2 modes που δεν έβγαζα άκρη
ακόμη είναι το ίδιο ή απλοποιήσανε τίποτε?
ποια κάρτα έχεις ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

δες διάφορες λύσεις στην αναζήτηση του google. Ψάξε με κάτι όπως How to mute speakers when headphones are plugged in  βάλε και το λειτουργικό που έχεις για να περιορίσεις κάπως τα αποτελέσματα. Στο Sound των windows έχεις κοιτάξει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

πριν χρόνια είχα μια x-fi titanium
κάπου το είχα δει (νομίζω σαν headphone detection το έλεγαν)
αλλά ακόμη  θυμάμαι το "control panel" της creative με τα χιλια 2 modes που δεν έβγαζα άκρη
ακόμη είναι το ίδιο ή απλοποιήσανε τίποτε?
ποια κάρτα έχεις ακριβώς?

Εχω την Sounblaster Z. To εχουν κανει καπως πιο απλο ειναι η αληθεια, αν και μου μοιαζει πιο πολυ για θεμα των drivers της Creative.

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

δες διάφορες λύσεις στην αναζήτηση του google. Ψάξε με κάτι όπως How to mute speakers when headphones are plugged in  βάλε και το λειτουργικό που έχεις για να περιορίσεις κάπως τα αποτελέσματα. Στο Sound των windows έχεις κοιτάξει;

Δεν βρηκα κατι που να με κανει σοφότερο..... Καποιοι με το ιδιο προβλημα, το έλυσαν με rollbback σε προηγουμενους drivers. Εμενα η αληθεια ειναι οτι δεν δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για δοκίμασε το SBZ Switcher μπας και βοηθάει, είναι custom φτιαγμένο και για headphone/speakers switching. Αλλιώς δοκίμασε να κάνεις disable το Stereo Mix στο Control Panel της Creative έτσι για δοκιμή, αν και δε νομίζω οτι είναι αυτό. Στο roll back δοκίμασες αυτά τα βήματα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.